Caligula

• Itálie

Caligola

Caligula

Drama / Historický / Pornografický

Itálie / USA, 1979, 156 min (Director's cut: 103 min)

• dopitak

Verze 150 minut. Pěkný hudební motiv (mám ale pocit, že z něčeho ukradený) a děsná chujovina od začátku do konce. Kdyby byl císař Caligula zobrazen jako šílenec, nevadilo by to, ale že je zobrazen jako debil, to už je horší. Ve filmu se skoro nic neděje a nepřirozená pozdělepenost s porno (rádoby) scénami je hrozně znát, vytváří chaotično. Český dabing studia Auvit, kde výpravný film namluvilo asi sedm herců, je smutnou kapitolou samo pro sebe. Silně nedoporučuju, není tu hezká erotika, tvrďácké scény jsou nechutné pro veřejnost a málo brutální pro fajnšmekry.(9.7.2016)

• MontyBrogan

Videl som 103 minútovú verziu, možno tá dlhšia je úplne iná a preto to tu má 61%, to je vlastne pre mňa jediné pochopiteľné vysvetlenie. Pretože podľa mňa to bolo ako keby si dal Tinto Brass minimálne lysohlávky a následne zažil vlhký sen z prostredia blázinca, ktorého pacienti si myslia, že sú v Rímskej ríši.(27.12.2011)

• lamps

Postava Caliguly má v sobě nezměrný příběhový potenciál, který zde byl úspěšně a velmi brutálně zabit. Stačí se podívat na herecké obsazení ve složení: bobr Řehoř, bobr Antonín, Malcolm McDowell, bobr Štěpán, Helen Mirren a konečně celá Hujerovic bobří rodinka; a je nám jasné, s jakým záměrem pan Brass celý film natáčel. Bezpředmětné orgie, které se možná honosí jistým diskutabilním historickým podkladem, avšak ve výsledku postrádají z dobrých 70% jakýkoli vyšší význam. Dvě hvězdy pouze za hudbu, herce (ale proboha ne za bobry) a za odvahu znázornit slavné bohémské císaře také z trochu jiné, možná opravdu pravdivější perspektivy. 45%(28.12.2014)

Kdysi dávno jsem jako asi tak dvanáctiletej tento film nedopopatření viděl, tedy přesněji řečeno část z něho, než mi po zásluze nařezáno. Co já vím proč jsem si na něj vzpomněl až teď, každopádně na mě zapůsobil stejně pozitivně jako před lety. Scéna s mašinou na sekání hlav mi utkvěla v paměti ze všeho nejvíc a její síla nevyprchala. Já nemám znalosti historie na to, abych tady mohl tvrdit že to tak v Řimě vypadalo, ale klidně se přiznám, že Brassovi totu variantu žeru aji s navijákem. Kontroverzní snímek určitě, ale třeba v porovnání se Saló se jedná o film na uzdě udržený. 85%(17.8.2015)

• honajz

Viz podrobna recenze zde: http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/caligula-imperial-edition.html O čem se vám zdávalo jako puberťákům, o tom Tinto Brass natočil celovečerák - v nezkrácené verzi jde o sadomaso porno, ve zkrácené o soft porno, obohacené nějakými historickými prvky. FILM Heleďte, co si budem mazat med kolem huby - i kdyby Tinto Brass milionkrát tvrdil, že ho nikdo nechápe a že natočil věrný historický obraz císaře Caliguly a jeho perverzí, tak jsou to jen obezličky, aby sám sobě a světu obhájil, že on sám sobě chtěl natočit nějaké svoje perverzní sny. Některé jsou dokonce na pováženou, zda už něco nemají společného s úchylkami. A i kdyby se zaklínal, že jde o historická fakta, tak taky kecá. Caligula byl regulérní šílenec, v podání Malcolma McDowella jde spíše o výstředního pošuka s perverzními sklony. Caligulovi se přezdívalo kozel, protože byl chlupatý, přihrbený a nosil bradku. McDowell má krásné modré oči. Samotné orgie jsou nejspíše natočeny regulérně - zvracení, soulože, přežírání se... Ale popravdě, jak dlouho se vydržíte dívat - sami střízliví - na to, jak na plátně někdo neustále vylučuje, blije nebo souloží? Kouzlo skutečných pornofilmů je v tom, že si na nic nehrají a jsou krátké - jak se na scéně objeví holka s kozama, je vám jasné, že do pěti minut bude svlečená ouplně donaha a vzdychat rozkoší. Všechno bude ve sterilni čisté ložnici, růžově nasvícené. Caligula je porno, které si hraje na to, že není porno, a když se někdo objeví na scéně, tak buď krutě zhebne (podvážou mu pinďoura a pak propíchnou močák), nebo souloží či je osouložen mnoha různými způsoby, včetně oněch zmíněných sadomaso. Nechybí pissing, sodomie, nekrofilie atd. atd. A to vše v papundeklových kulisách českotelevizních pohádek, s maximálně dvěma exteriérovými scénami, možná třemi. Hm, tak to bychom měli porno exkurzi, a teď snad něco k ději filmu, který by se měl za veškerou tou parádou skrývat. Nu nevím, přišlo mi, že děj je o tom, že jeden dementní a perverzní císař je umřen, druhý nastoupí a je taky dementní a perverzní, a nakonec ho taky rozčtvrtěj a místo něho zvolej císařem nějakýho tlustýho dementa. A když budu chvilku mluvit vážně - chcete-li něco o skutečně dějinných souvislostech, pusťte si seriál Řím z produkce HBO. Taky si na nic nehraje, ale filmaři to dokázali natočit tak, že divákovi není hned na zvracení, navíc věci chápe v širších souvislostech. Caligula je kultovní, a aby nebyl - viděli jste už pornofilm za 17 milionů dolarů? Takový pornofilm přece musí nějak vypadat! A abych nebyl za hnidpociha jenom já, pár ohlasů z ČSFD: "Tři shakespearovští herci uprostřed komparsu z Penthouse. Papundeklové studiové kulisy laděné do stylu červené lucerny. Je pravda, že co se týče historických zdrojů, film je nijak nepřekrucuje, ale zobrazování orgií je vlastně nudné pro toho, kdo se jen kouká. A nějak nejsem voyeur." "Přijde mi divné, že by ve starověkém Římě, jakkoliv byl úpadkový, žili pouze úchyláci a nadržené kurvy (což mi přijde jako klišé - ovšem nejsem historik, tak to tak nedokážu posoudit). A kdo nebyl úchylný nebo bláznivý, z toho úchyláka nebo blázna udělali, popř. ho popravili. Viděla jsem pouze cenzurovanou verzi, takže podle toho moje hodnocení vypadá. Snad jsem ale zas o tolik nepřišla. Zvrácenost se dá vystihnout i jinak, než explicitním zobrazením sexu a násilí a mě se bohužel zdálo, že film je založen právě na něm. Když ty nejkontroverznější scény vystříhali, je tak nějak o ničem..." DVD V Imperial Edition najdete tři disky, ale nejde o ono vyčerpávající vydání Penthouse Video, jež nabízí o hodně více bonusů, komentáře herců i tvůrců, dokumenty o natáčení jednotlivých scén, výpravě, příjezdu pornohereček do Říma, výuce tance apod. Ani DVD-ROM funkce na českém vydání nenajdete (tedy scénáře, biografie, skeny časopisu Penthouse z 80. let atd.) První disk českého vydání obsahuje kinoverzi filmu, jež má 102 minut a formát obrazu 1,85:1 - vystřiženo je 54 minut záběrů na vagíny, penisy, detaily násilí. Díky tomu lze poznat, jak neskutečně plochý a nudný film ve skutečnosti Caligula je. Zvuk anglický i český dabing jsou ve stereo, titulky české, jako bonus tři trailery v jednom (3:57) - s CZ titulky. Disk č. 2 načíná protipirát a reklama, následuje plná filmová verze, jež čítá 156 min. Má lepší obraz, formát 1,78:1, a je delší o záběry vagín a penisů a detailů vražd a násilí. Jako bonus další trailery v jednom (4:03) - s CZ titulky, ve špatném naformátování. A konečně třetí disk je bonusový. Najdeme zde vystřižené scény (31:34, různé sadomaso, např. sex v mučírně na napíchnutých hácích, či co to bylo), původní film o filmu (1:01:49 - docela nudná a ukecaná záležitost s pár scénami z natáčení) a zkrácená verze filmu o filmu (9:58 - v podstatě vystříhané nejžhavější scény z filmu s obviněním, že pokud se vám nelíbí, jste prudérní), dále je zde rozhovor s realitním agentem Johnem Steinerem (24:23 - fakt jsem nějak ty jeho historky nepochopil ani nepobral) a konečně s režisérem Tinto Brassem (34:29), který se obhajuje, jak jen to jde, a komu se jeho film nelíbí, tak je prostě pitomec. Hezké je, že všechny bonusy mají CZ titulky. Jo, a ještě je tu skrytý bonus - v hlavním menu stiskněte šipku nahoru - prosvítí se hlava na minci. Klikněte na Enter a spustí se scéna se sekáním hlav, v italštině (4:20) a bez titulků. Publikováno: 16.10.2008(18.10.2009)

• - Nejdražší nezávislý snímek do té doby. (Kulmon)

• - O glanc a lesk erotických scén se postaraly dívky z Penthouse, krásné to ženy, z nichž se dvě staly dokonce dívkou roku. (Rodriguez)

• - Na filmu se pracovalo téměř čtyři roky. (Kulmon)