Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

corpsy

Oslava pornografie v jeho najveľkolepejšej forme. Spiknutie producentov voči režisérovi Tinto Brassovi je hodné samotného sfilmovania a predstavuje niečo, čo sa v Ríme tej doby dialo na dennom poriadku. Príbehovo zúfalý, ale pre vybalancovaný chod dejín kinematografie, dôležitý snímok. Ak chcete vidieť oscarových hercov v porne, nečakajte. ()

sportovec

Ve své době šokující dílo, které se s úspěchem vzepřelo přežívající prudérii, nenechá nikoho - jak se zdá - lhostejným i dnes. Míra drastičnosti nebo naturality těch nebo jiných scén je vždy relativní, je dána jako výslednice a průsečík mnoha různorodých východisek a parametrů. Mluví-li se o antice jako o době, která měla odlišná hodnotová východiska, ve své praxi se vyznačovala větší tolerancí vůči deviacím naší doby, byla přirozenější, smyslnější atd., nemůže to filmař, který chce být práv svému tématu, ignorovat. Je míra sexuality, použitá o patnáct let později v POSEDLOSTI, větší, přiměřenější, věcnější, milostnější, umělečtější? Oproti Pasolinimu představuje CALIGULA ne krok, ale skok vpřed. Milostné scény v mně dostupné kratší verzi jsou pojaty cudně, ale ne prudérně; přitom nejsou tím nejdůležitějším. Daleko drastičtější je popravčí válečný stroj, stínající hlavy jako hlávky na řepném poli, skvěle vystižen je chlípný, avšak ne senilní pedofil Tiberius, mnohem přesvědčivější je scéna, v níž si Caligula zálibně opakovaně prohlíží sebe sama v odrazu zrcadla césarský prsten, který právě serval z prstu svého vzdáleného prastrýce (s genealogickými poměry v klaudiojulijské dynastii, vyztuženými hned celou řadou adopcí, to opravdu není jednoduché). To všechno by bylo nepředstavitelné bez skvělých hereckých výkonů počínaje hlavními rolemi (pro mne počínaje Theresou Ann Savoyvou v důležité roli Drusilly). Srovnáme-li tento film s televizním seriálem JÁ, CLAUDIUS, líčícím život Caligulova strýce a pokračovatele v čele Římského impéria, vidíme celou řadu návazností a shod přes odlišně pojímaný výchozí index prudérie. Zdá se, že lépe odpověď na otázku, položenou přímo i nepřímo v úvodu tohoto komentáře, formulovat nelze. I hnus má svou filmovou krásu, i přesnost v nechutnostech svou nezastupitelnou vypovídající a zobrazující hodnotu a i psychická choroba může přes tisíciletí, jež uplynula od doby, kdy se odehrála, ve filmu, který zanedlouho dovrší své třicetiny, uchovávat svou mimovolnou působivost a odstrašující přitažlivost. I to může být - a v mnoha případech také je - nadčasovostí. ()

Frajer42

Rozhodl jsem se vidět tu takzvanou "hardcore" verzi. Nikoli proto, že bych snad byl nějakým úchylem. Nýbrž proto, abych nebyl o nic ochuzen a aby moje hodnocení mělo maximální váhu. Z mého neodborného pohledu se jednalo o naprosto vynikající vykreslení dané doby. Čestný člověk byl špatný Říman. Bohužel se daná pravda zachovala dodnes. Respektive si takhle nějak danou dobu představuji já. Co si budeme povídat. V letech 37 až 41 přeci jen nebylo kulturní vyžití na kdovíjaké úrovni. Lidé mohli tu a tam zajít na nějaké ty krvavé hry, ale to bylo vesměs všechno. Není tedy divu, že se velké oblibě těšilo souložení, a to s kýmkoli, kdekoli a kdykoli. Kdybych v dané době žil, tak bych také souložil. Tento snímek je pornem, které disponuje tím vůbec nejlepším dějem, jaký jsem v daném žánru měl štěstí vidět, a proto jsem se zkrátka nenudil. Hadů, bobrů a kůzlatek vám před očima proběhne opravdu hodně, ale bylo to zkrátka nutné k navození té správné dobové atmosféry. Pozastavovat se nad tím je naprostá sprostost, kterou daný člověk poukazuje tak maximálně na svoji obrovskou omezenost. Pokud člověk ve zdraví neustojí pohled na pár pohlavních orgánů, tak potom není takový člověk ani kouskem duše schopný pochopit mentalitu dané doby, která ovlivnila a stále ovlivňuje naši dobu mnohem více, než si je většina populace schopna připustit. Zdejší moralisté by se měli pozastavovat spíše nad tím, proč se na této databázi objevují reklamy na vibrátory, které mají se světem filmů nulovou souvislost. Kromě sprosťáren snímek nabízí také vynikající příběh o moci a vším s mocí spojeného. Trošku mě mrzí, že si toho málokdo všimne. Možná by stačilo, kdyby se diváci nekoukali na snímek s plným šourkem, či vlhkým rozkrokem. ()

Paldini

Tinto Brass je břídil, který potopil celý film, ač prý porno scény netočil. Malcolm McDowell a Peter O´Toole jsou sice perfektně zvrhlí a dokonce i podobní svým historickým předlohám, ale oba hrají mizerně. No a úplným zklamáním bylo pro mě obsazení jakéhosi kastráta do role mého oblíbence Claudia. To mi Brass neměl dělat. Přesto jsem film viděl dvakrát a to pokaždé v jiné verzi. Kdo by taky čekal, že v televizi NOVA pustí porno, že? ()

Skejpr

V mnoha směrech strhující a fascinující herecký koncert Malcolma McDowella v divadelních kulisách dekadentního říma... V mnoha směrech velmi působivé svojí vynalézavostí, originalitou a neskrývanou brutalitou a erotikou... A také místy velmi zábavné, v momentech,kdy je jasně vidět, že soulože odehrávající se na plátně byly přidávány dodatečně a zbytečně... A rozhodně velmi zábavné, i navzdory délce... ()

• Ačkoliv Gore Vidal požadoval, aby jeho jméno bylo odstraněno z titulků, dostal 225 000 dolarů za scénář k filmu. (Kulmon)
  • Jugoslavský hřebec jménem Davide byl obsazen jako Caligulův kůň Incitatus. (Kulmon)
  • Film je dodnes zakázán v Bělorusku. (Kulmon)

Související novinky

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)