Caligula

• Itálie

Caligola

Caligula

Drama / Historický / Erotický

Itálie / USA, 1979, 156 min (Director's cut: 103 min)

• dopitak

Verze 150 minut. Pěkný hudební motiv (mám ale pocit, že z něčeho ukradený) a děsná chujovina od začátku do konce. Kdyby byl císař Caligula zobrazen jako šílenec, nevadilo by to, ale že je zobrazen jako debil, to už je horší. Ve filmu se skoro nic neděje a nepřirozená pozdělepenost s porno (rádoby) scénami je hrozně znát, vytváří chaotično. Český dabing studia Auvit, kde výpravný film namluvilo asi sedm herců, je smutnou kapitolou samo pro sebe. Silně nedoporučuju, není tu hezká erotika, tvrďácké scény jsou nechutné pro veřejnost a málo brutální pro fajnšmekry.(9.7.2016)

• nellii

Tento film nám pustila naše paní učitelka jako historický snímek kvůli antickému umění na výtvarné výchově. Prý jsou v tomto filmu krásně vykreslené detaily, morové sloupy a podobně. Poté, když jsme všichni s otevřenou pusou civěli na první scénu, celá červená a v rozpacích se to snažila přeskočit na další kapitolu, kde se odehrávaly hromadné orgie a jakysi muz se pokousel nacpat hada tam, kam se normalne hadi nedavaji. To už všichni pochopili, že se nejedná o historický film, jaký si paní učitelka představovala, nýbrž historické porno a koukali jsme asi tak ještě 5 minut než to koktající učitelka vypnula. Bylo to vtipný.(24.7.2011)

Ze všech těch filmů, které kolem sebe mají auru neskutečnosti, zla, orgií, zakázaného ovoce a je nejlépe je vidět velice záhy, aby mravní výchova mládeže byla zachována, jediný Caligula je skutečným pokladem. Dokáže si podržet zaujetí po látku, neochvějně předvádí nádhernou kombinaci předních herců své doby s profesionálním komparsem Penthausu. Zatím nebyl natočen lepší film z nejslavnější éry prvních císařů. Mladý Botička si užívá se svou sestrou Drusillou, pochlebuje dědečkovi Tiberiovi, a netrvá to dlouho a i z Botičky se stává císař Caligula a jeho čtyřletá vláda plná extrémů může začít. Symbolicky se kdesi v koutku schovává Claudius a kdysi povolná Caesonia se stává matkou Caligulova rodu. Jednou z nejšílenějších scén se stává požehnání novomanželům, která vyvrcholí císařským bordelem s manželkami senátorů. Mezitím jsou ale také láskyplné scény smíření Drusilly a Caesonie a pověstné povýšení koně na senátora. Fantastická atmosféra umě pracuje s barevnými filtry, skvělou hudbou a nádhernými kostýmy. Jaká to škoda, že dnes je například taková Helen Mirren oceňována za zcela jiné role.(3.5.2012)

Alibistické 3* s tím, že tentokrát se mi nepodařilo jednoznačně rozlišit, jestli je film pouhou provokující exhibicí, kdy tvůrci spoléhali na fakt, že stačí naplnit 156 minut filmu asi tisíci záběry na nahotiny a brutalitu a zbytek se udělá sám. Nebo jestli je to dokonalý a pravdivý odraz doby a tamních zvrácených poměrů. Zůstala jsem s názorem na půl cesty mezi oběma možnostmi. Jedna věc je ale jasná - Malcolm McDowell podává vynikající výkon, jasně zastiňuje všechny ostatní a hlavně jemu jdou moje tři hvězdy.(2.2.2012)

Brutálne zobrazenie starovekého pohanského sveta, no obávam sa, že v mnohom možno reálne. Po určitej dobe ma to dokonca znechutilo, no režisér sa zjavne nehanbil a nebál a tak vznikol jeden z najbláznivejších a podľa mňa aj najčudesnejších filmov histórie, lebo v mnohom mi tam ušlo o čo išlo. Porno s dejom by sa to občas dalo nazvať, no mne to prišlo v mnohom smutné a skľučujúce.(24.4.2015)

• - Natáčení snímku vyšlo tehdy na 15 milionů USD. Financoval jej vydavatel známého erotického časopisu "Penthouse" Bob Guccione (producent snímku, dodatečné scény a dodatečné dialogy). (Karlos80)

• - O glanc a lesk erotických scén se postaraly dívky z Penthouse, krásné to ženy, z nichž se dvě staly dokonce dívkou roku. (Rodriguez)

• - Tvrdé sexuální scény nebyly natočeny režisérem Brassem. Podle Brasse se Caligula stal pornografickým filmem, který ignoroval záměry režiséra. Brass se stejně jako scenárista Gore Vidal od takto upraveného filmu distancoval. (sator)