Caligula

• Itálie

Caligola

Caligula

Drama / Historický / Erotický

Itálie / USA, 1979, 156 min (Director's cut: 103 min)

Výtvarná stránka není špatná, ale film se snaží provokovat až moc. Malcolm McDowell se na Caligulu perfektně hodí. Explicitní vyobrazování sexu a násilí mi nějak zvlášť nevadí, dokonce si myslím, že do filmu o Caligulovi určitě patří, nicméně film o jedné z největších zrůd v historii lidstva by měl být mnohem lepší.(15.11.2004)

Po shlédnutí Caliguly mne zachvátily rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem měl dojem, že se jedná o mimořádný film, který zřejmě jako první ukazuje reálné poměry, které v Římě za Caligulovy vlády panovaly. Na druhou stranu mi to přišlo zase až moc reálné, protože některé scénky by se lépe vyjímaly v nějakém pornofilmu, než v historickém filmu (viděl jsem nesestříhanou verzi). Každopádně se tento film nedá jednoznačně ani pochválit, ani odsoudit.(24.7.2002)

Mal som to možnosť vidieť už veľmi dávno na VHS, pravdepodobne kratšia verzia, ale nelákalo ma to. V trafike som nedávno zazrel rozšírenú edíciu, tak si hovorím, že tej krvi a erotiky tam bude viac a jednoducho som zvedavý, čo v tej kratšej verzii nemohlo byť. A už je mi to jasné...Úchyl, Tinto Brass mal radšej točiť čisté porno, pretože sa miestami zdá, že príbeh je tu až na druhom mieste. Často sa stáva, že dialógy sú prestrihávané sekundovými zábermi na "kocúrov" a "chlpaté mačky", čo ma hrozne rozčuľovalo. Od druhej polovice je to miestami nefalšované porno plné orálneho sexu. V týchto momentoch je Caligula vztýčenými penismi úplne zatienený a to ma sralo. Nevadila mi erotika, porno už áno, vadilo mi, že som nedostal dostatočne silný príbeh, krv ani brutalitu akou bol Caligula preslávený. Niečo málo samozrejme dostaneme, napríklad krvavý záver na schodišti je výborný, rovnako ako výkon M. McDowella, ale je to málo. Nevidím veľký rozdiel medzi Brassovým Caligulom a bežným pornom v historických kostýmoch. Slabé tri hviezdy. 50%.(29.4.2012)

Ani dvouapůlhopdinová verze mne kupodivu neunudila. Přestože děj je příliš konstantní a více než často je prokládán různými scénami sexuálích orgií, pořád je to film, který má něco do sebe. Vůbec odvahu s jakou byl natočen, nikdy předtím ani potom si v podobném filmu nikdo nic podobného nedovolil. Devizou je zde Malcolm McDowell, který zopakoval svůj grandiozní výkon z Mechanického pomeranče. Bez něj by Caligula nebyl Caligulou. Z filmu vyplývá, že starověký Řím byl jen krutý a orgastický a McDowell - Caligula je ztělesněním obého. Ač to zas tak příliš jednoznačně nevidím, musím znovu ocenit režisérovu odvahu, stejně jako účast renomovaných herců, kteří nejspíše vůbec netušili do čeho jdou. Caligula je jedním z nejkontroverznějšch filmů, které kdy byly natočeny.(23.2.2010)

Vpravdě kontroverzní snímek, který je na porno příliš "filmový" a na "normální" film zas příliš otevřený a nic-neskrývající. Malcolm je zde vskutku ďábelský a role chlíváka Caliguly mu dokonale sedne! Scény sexuálních orgií a vražd jsou zobrazeny syrově a bez cenzury a snímek tak získává krásně naturalistický nádech, který ocení snad každý milovník trochu "úchylnějších" filmů. Celkově toto zajímavé dílo působí sympatickým "oldskůlovým" dojmem a já si ho skvěle užila. Je to sice téměř jasně na 4*, avšak za vše výše zmíněné plus za autorovu nemalou odvahu (= prachsprostou drzost) natočit něco podobného - a také natruc většiny zdejších uživatelů - ten plný počet klidně dám.(10.1.2007)

• - John Gielgud byl původně obsazen jako Tiberius, ale nakonec přijal jen menší roli Nervy. (Kulmon)

• - Herečka Helen Mirren se nevyhýbala ani odvážným erotickým scénám. Zkušenosti doplnila slovy: „Zpočátku jsme se většinou před kamerou styděli, ale Tinto s námi měl velkou trpělivost. Z většiny z nás postupně opadal stud, až jsme po několika dnech poslouchali jeho příkazy bez zábran.“ (Lynette)

• - Jugoslavský hřebec jménem Davide byl obsazen jako Caligulův kůň Incitatus. (Kulmon)