Caligula

• Itálie

Caligola

Caligula

Drama / Historický / Erotický

Itálie / USA, 1979, 156 min (Director's cut: 103 min)

No o kvalitách filmu ajko takového bylo napsáno dost. nebudu pitvat zda má nějaký přínos pro světovou kinematografii nebo zda je to prachsprosté porno. Musím ale ocenit odvahu filmařů ukázat starověký Řím v plné kráse. Se všemi nešvary, zvrácenostmi, úpadkem senátu a hlavně že ukázali celkem uvěřitelně Caligulovu osobnost. Tento film se podobá skutečné historii mnohem více než naprostá většina historických velkofilmů.(11.4.2006)

• bestlama

Ten film jsem ani skoro nedokoukal, prostě mě to nebavilo ... Plné bezúčelného "porna" a na pozadí historická línie ..(13.2.2010)

To byla ale úchylárna. Jestli to tehdy v Římě takhle vypadalo, tak to teda musel být mazec. Byl to prostě magor. Ani se nedivím, že tak skončil. A Helen Mirren bych tam ani nepoznal. :)(23.3.2014)

• WANDRWALL

Film, který mám hodně na dně ve své filmotéce. Když jsem ho viděl naposledy, to jsem si ho zrovna ten den koupil, tak mě hodně zklamal. A přece dříve tomu tak nebylo... Když jsem ho viděl prvně, tak jsem na něho dostal doporučení slovy: "Jen se na to podívej, jak to v Římě chodilo!" Ano, přišlo mi to vzrušující. Až později jsem zjistil, že vše bylo dost jinak, že to byl jen výňatek autora ze života osob, které pokud by byli jen to, co je ukazováno v tomhle filmu, tak by to jejich celý lidský život nebyl. Ale především, když si člověk, když už má víc rozumu tak přečte o nich a jak žili, popřípadě co napsali, tak vše je JINAK. Až potom mohu taky posuzovat jak ve kterém filmu jsou ukazováni. Tedy až dostanu do sebe jisté kvantum informají o životě jednotlivých lidí v té či oné době. Když jsem ten film viděl podruhé, tak jsme si ho půjčili s bratrancem v POPRADĚ v jedné videopůjčovně, to tenkrát ještě existovali, a obsluha nám řekla: "Ale to je porno!" a usmála se tak, že na to by jste se chlapci neměli asi dívat. Já jí na to řekl: "To není řžádné porno, jaké pak porno, to je pravda, a pravda a porno, to je snad rozdíl, ne?"A koukali jsme se na to i s ženou od bratrance z Popradu, takže ta se smála až slzela přitom, jak šílel Caligula, jak už nevěděl co roupama dělat, a tím lezl na nervy kdekomu. Úvod filmu a než CALIGULOVI zemře jeho hlavní láska, tak je půvabný, pak se zlomí a hrabe mu. Při posledním shlédnutí tohoto filmu už vidím, jak je ten film vlastně slátanina, a divím se sám sobě, že jsem to neviděl dříve. Pak jsem si říkal, že je to tím, že jsem starší, že i tenhle film je důkazem jakou cestouve svém životě jsem prošel, a že vše je asi tak jak má být!(23.6.2010)

Mal som to možnosť vidieť už veľmi dávno na VHS, pravdepodobne kratšia verzia, ale nelákalo ma to. V trafike som nedávno zazrel rozšírenú edíciu, tak si hovorím, že tej krvi a erotiky tam bude viac a jednoducho som zvedavý, čo v tej kratšej verzii nemohlo byť. A už je mi to jasné...Úchyl, Tinto Brass mal radšej točiť čisté porno, pretože sa miestami zdá, že príbeh je tu až na druhom mieste. Často sa stáva, že dialógy sú prestrihávané sekundovými zábermi na "kocúrov" a "chlpaté mačky", čo ma hrozne rozčuľovalo. Od druhej polovice je to miestami nefalšované porno plné orálneho sexu. V týchto momentoch je Caligula vztýčenými penismi úplne zatienený a to ma sralo. Nevadila mi erotika, porno už áno, vadilo mi, že som nedostal dostatočne silný príbeh, krv ani brutalitu akou bol Caligula preslávený. Niečo málo samozrejme dostaneme, napríklad krvavý záver na schodišti je výborný, rovnako ako výkon M. McDowella, ale je to málo. Nevidím veľký rozdiel medzi Brassovým Caligulom a bežným pornom v historických kostýmoch. Slabé tri hviezdy. 50%.(29.4.2012)

• - Orgie v císařském hotelu byly skutečné. Na tvrdo. Jedna z aktérek, britská dívka roku poznamenala, že byly skutečně vzrušující. (Rodriguez)

• - Gore Vidal (původní scénář) odmítl Guccioneho návrh aby do scénáře zařadil názorné erotické scény a později na producenta podal žalobu a požadoval, aby se jeho jméno neobjevilo v titulcích. (Karlos80)

• - Na začátku projektu byl pro hlavní roli zvažován Peter Firth. (Kulmon)