Profesor Hunham (Paul Giamatti) je člověk, kterého by žádný normální student nechtěl za učitele. Je to postarší osamělý mrzout, který se lépe než v současnosti orientuje ve světě antické literatury, a každým, kdo nemá podobné vidění světa, hluboce pohrdá. Mladík Angus (Dominic Sessa) je student, kterého by ve své třídě nechtěl žádný normální profesor. Magnet na průšvihy, rebel bez příčiny, ničitel a narušitel školních řádů. Ti dva na sebe zbyli v univerzitním kampusu o vánočních prázdninách, protože ani jeden nemá kam jet. Učitel je sám a student se rodičům nevešel do dovolenkových plánů. Na „svatou“ trojici je doplňuje školní kuchařka Mary, která nemá na Vánoce náladu, protože se právě dozvěděla, že její syn padl ve válce ve Vietnamu. Naděje na to, že k sobě tyhle tři osamělé duše najdou cestu, je od počátku zcela mizivá, jenže zázraky se dějí a někdy stačí jen projevit trochu dobré vůle k tomu, abyste poznali, že lidé můžou být ve skutečnosti jiní, než jací se zdají na první pohled být. (Cinemart)

bobstock

Srdečná konverzačka s parádními hereckými výkony, tak akorát přitaženými v přirozené uvěřitelnosti zúčastněných figur ve vánočním čase na jedné vysoké. První devízou je scénář, který vás humornou formou pomalu vtahuje do pocitů a posmutnělých osudů profesora, studenta a truchlící kuchařky. Druhou devízou je Paynův um přenést vás časem zpátky do 70. let filmových, jak obrazem tak zvukem. Kdyby se tomuhle snímku utajil zrod v roce 2023, věřil bych na zapadlý pokládek ze 71. roku. + za výkony Giamatti, Randolph, Sessa 80% ()

Muel

| Miramax | Konverzačka roka, vianočný film roka a najpríjemnejší, najpohodovejší a najľudskejší zážitok roka. Toto sú The Holdovers, rodinný film plný úžasných momentov, nečakaných situácií, srdcervúcich príbehov a lahodnej vianočnej nálady, ktorá z toho saje na milión kilometrov. Kľudne si to viem predstaviť pozerať to ročne na Vianoce. Finálny handshake hlavnej dvojice protagonistov jedným z momentov roka. Parádny film. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Wancohoff

"Akoze" komedia, s prestrelenym hodnotenim, kde som sa za 40 minut ani raz nezasmial, iba som sa pozeral na nesympatickych pubertakov.. a potom ? Potom som to vypol... des co sa uz dnes nataca... ()

krauset

Vánoční svátky jsou časem zvláštního průniku smutku, usebrání a vřelosti. A přesně takové emoce vyvolává i dramedie The Holdovers, v češtině nazvaná Zimní prázdniny. Sarkastický profesor klasických studií Paul Hunham (Paul Giamatti) si užívá, když může své zhýčkané studenty zmučit překladem Cicerona nebo výkladem o válce s Galy. Nicméně ve chvíli, kdy je vybrán, aby zase jednou sloužil jako správce univerzitní budovy Barton Academy v Nové Anglii v době zimních prázdnin, musí sáhnout po jiné antické filosofii a zachovat stoický klid. Je na něm, aby ohlídal několik studentů, pro něž nepřijedou jejich zámožní rodiče. Jenže pokud chcete po Paulovi udržovat domácí krb, počítejte, že do něj bude přikládat sudy whiskey. Až když se počet studentů sníží a ve škole zůstane jen jakýsi neslavný triumvirát odmítnutých, který tvoří Giamatti, Dominic Sessa a Da'Vine Joy Randolph, afroamerická kuchařka, která právě pochovala syna zesnulého ve válce, ukáže se, že privilegium v podobě bohatých rodičů nerovná se privilegium lásky a péče. A všeobecná školní docházka negarantuje rovnost příležitostí na dobré vzdělání, jak vidno z osudu kuchařčina syna, který tráví svátky pochován v zemi, zatímco Sessovi spolužáci si užívají zimní prázdniny na čerstvě napadaném prašanu. Film si těchto rozdílů, které nespočívají v akademické zdatnosti a intelektu, ale pouze na bohatství rodičů, ostře všímá. Snímek je to v něčem staromilský, zejména v tom, jaký důraz klade na minimalistické, civilní herectví a budování vztahů mezi postavami, a zároveň moderní v zobrazení stavovských rozdílů ve školství. Tato kombinace dělá ze Zimních prázdnin jak hřejivý, tak přemýšlivý kus. ()

ink flo

Paul Giamatti jako životem unavenej učitel, kterej dostane přes vánoce na hlídání studenty a nakonec se i on od nich něco naučí. Velice vkusnej a povedenej "feel-good" film s uvěřitelnýma postavama a realistickým zobrazením života se všema jeho světlýma i temnýma odstínama a dobrým hořkosladkým humorem. Určitě bude patřit k letošním nejpovedenějším. ()

ddf76

Male vanocni prekvapeni roku 2023. Paul Giamatti exceluje v tomto snimku. Konecne zas jeden maly filmecek o zivote. ()

gulista

Payne a jeho ďalšie konverzačné a emočne fungujúce praskanie krehkých ľudských schránok, tentokrát medzi učiteľom a žiakom počas vianočných sviatkov vzájomne pretvárajúc nepriaznivé okolnosti na osobné výhry hlavnej dvojice. 75% ()

Fifer

Payne je znovu ve formě. Film se nevyhne řadě klišé, které tahle zápletka nabízí, ale postavy jsou dostatečně zajímavé, takže to nevadí. ()

TomasKotlant

Zvláštní retro stylizace, že film působí jak z 80tek. Pocitová stopáž cca 4 hodiny. A ta pěkná slečna, která se mihne v traileru, tak v samotném filmu není o moc déle... Není to moc komedie a ve výsledku ani teenagerská věc, ale spíše morální dilema kolem hlavní postavy podivínského profesora a jeho vztahu ke studentům, jeho okolí a jemu samotnému. [Cinema City Pardubice] ()

kowalski

Jé jak tohle mi sedlo. Koukat na tři lidi, který o vánočních svátcích zůstanou sami na střední škole. Každý má svoje životní traumata a každýmu to krásně věříš. Tedy skvěle obsazeno a role profesora by snad nešla dát jinému herci než PG. Konec trochu prvoplánovej ale nějak tak to prostě muselo dopadnout. Zážitek.... ()

Ahsoka

Dušu-pohladzujúca humorná dráma ladená do retro štýlu zo začiatku sedemdesiatych rokov. Je evidentné, že film ťahá hlavne charakterovo najvyfarbenejší Paul Giamatti alias profesor Hunhman, ale zvyšní dvaja sekundanti sú len centimetre za nim. Hudba je menej výrazná, v popredí je príbeh a dialógy. Nájde sa hneď niekoľko prijemne úsmevných a vtipných momenty, ktoré dokonale kontrastujú dramatickej zápletke. Film má jednoznačne potenciál stať sa vianočno-novoročnou kultovkou. Ja by som si ho pozrela rozhodne aj druhýkrát. ()

AnanAss

Paul Giamatti jako mrzutý, osamělý, lehce zapáchající kantor, kterého nemají rádi jak študáci, tak sami učitelé a útěchu nachází pouze v knihách, ve své dýmce a v lahvi Jim Beama. No, a nyní je navíc přinucen strávit vánoční svátky v kampusu, spolu s problémovým studentem a kuchařkou, která si taktéž ráda přihne alkoholu. A kdy jindy než teď, je šance něco změnit a ukázat, že není takový suchar a pořád si ještě dokáže užít života. Jen ho do toho musí ostatní trošku (víc) vyburcovat. Pohodový předvánoční retro doják, šmrncnutý špetkou toho nevtíravého dramatu, příjemného humoru a cestou za znovunalezením ztraceného elánu. Ve výsledku jde o takovou tu typickou ždímačku, která mi však kupodivu sedla a na dvě hodiny dostatečně zabavila. ■ AnanAss‘s Score: 7/10 ■ ()

lemonova

Nenápadne krásny film. Tentokrát ani predvídateľnosť ničomu neuberala na kráse. A čo sa mi asi najviac (okrem veľmi sympatických hereckých výkonov) páčilo, bolo to, že som mala priam reálny pocit, že sledujem film zo 70-tych rokov. Klišé menom atmosféra vyšlo dokonale. ()

Shizle

Přiznám se, že mě napoprvé film svou přirozeností tak okouzlil, že jsem si ho dal hned po pár dnech znova, jenže podruhé už to úplně bezchybné nebylo. Po lehkém zvažování pořád ale zůstávám u pěti hvězd, jelikož jediné co můžu v rámci případné debaty o mínusech filmu tak nějak pochopit, je pomalejší a pro někoho zdlouhavé tempo. To ale já neberu jako čisté mínus, protože napoprvé jsem to ve špatném slova smyslu nevnímal. The Holdovers mapuje klasický příběh dvou naprostých protikladů, které dostanou možnost se poznat a následkem toho zjišťují, že si jsou v jádru podobnější, než čekali. Úzkoprsý, a v rámci možností přísný učitel Paul (Paul Giamatti) dostane za úkol hlídat pětici chlapců o zimních prázdninách. Díky otci jednoho z nich Paulovi na starost nakonec zbyde jen jeden žák, problémový, avšak citlivý a chytrý Angus (Dominic Sessa). Tyto dvě tvrdohlavé osobnosti spolu vedou intimní, charakterní boj, v rámci kterého jeden druhého vyvádějí z milných představ a navzájem si nastavují osobnostní zrcadlo. Jejich vzájemnému vztahu dělá rozhodčí zdrcená matka Marry (Da'Vine Joy Randolph), která v nedávné době přišla o syna, a díky své smutné situaci zvládá s přehledem Paula i Anguse usměrňovat, sama se však také bez jejich pomoci neobejde. Spojením takto intimního příběhu, minimalistického vizuálu, klasické a country hudby, technicky nádherných záběrů, skvělých herců, chytrých dialogů a bravurní režie, vzniká originální přírůstek do záložky vánočních klasik, který ve vás dokáže hodně věcí zanechat, pokud mu ale odpustíte lehce pomalejší tempo. Úžasné herecké výkony musím zmínit ještě jednou, protože Paul Giamatti a Da'Vine Joy Randolph jsou oba naprosto špičkoví a právem nominovaní na zlatý glóbus, zároveň Dominic Sessa je pro mě absolutním objevem roku a naprosto nechápu, že ho tvůrci našli mezi skutečnými studenty. Minimálně v tomhle je film opravdu kouzelný. MONET, MANET, PICASSO. ()

Torgal

Nevrlý profesor, vzdorovitý výrastok a kuchárka, ktorej nedávno zomrel syn, sú nútení spolu tráviť Vianoce na vyľudnenej internátnej škole. Nič veľké sa tu nestane, no za tie vyše dve hodiny sa postavám dostaneme riadne pod kožu a začneme chápať ich strasti a bolesti. Ostatne presne ako oni navzájom. Vzájomné zbližovanie je natočené citlivo, ľudsky a prirodzene, pričom sa môže oprieť o výborné herecké výkony všetkých zúčastnených. Žánrovo by som povedal že je to “úsmevný trpký film” a v podstate výhradne dialógovka. Ale tak kvalitne napísaná a natočená, že ani jej pomalé plynutie nijak neznížilo moju pozornosť. A hoci som sa bál frontálneho útoku na filmové ceny (je tu cítiť a nie, že nie), aj tak je to prekvapivo divácka “artovka”. Pre mňa najlepší Payne. 7+/10 ()

Kobitch

Skoro bych přes všechny blockbustery zapomněl, jak jsou tyhle malé velké filmy fajn. O vztahu nerudný učitel - zmetkoidní žák už toho bylo natočeno dost a Zimní prázdniny nepřidávají nic navíc, ale to, co nabízejí je dojemné a srdceryvné. Paul Giamatti si doufám jde pro svého Oscara, casting se všeobecně hodně povedl a bylo radost proplout dvěma hodinami konverzací, hledání sebe sama, sedmdesátkového feelingu. A hrál k tomu perfektní soundtrack. ()

siloalampa

Dávam 6. Po nenápadnej prvej polovici sa s mojou dušou začali diať veci. Pohladenie, pookriatie, letmý úsmev i slzička. Udretý klinec po hlavičke. K tomu všetkému prekrásny soundtrack, a keďže som učiteľ a milujem "Hovory k sebe" od Marca Aurélia, koniec ma dojal ako riť. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (více)