Profesor Hunham (Paul Giamatti) je člověk, kterého by žádný normální student nechtěl za učitele. Je to postarší osamělý mrzout, který se lépe než v současnosti orientuje ve světě antické literatury, a každým, kdo nemá podobné vidění světa, hluboce pohrdá. Mladík Angus (Dominic Sessa) je student, kterého by ve své třídě nechtěl žádný normální profesor. Magnet na průšvihy, rebel bez příčiny, ničitel a narušitel školních řádů. Ti dva na sebe zbyli v univerzitním kampusu o vánočních prázdninách, protože ani jeden nemá kam jet. Učitel je sám a student se rodičům nevešel do dovolenkových plánů. Na „svatou“ trojici je doplňuje školní kuchařka Mary, která nemá na Vánoce náladu, protože se právě dozvěděla, že její syn padl ve válce ve Vietnamu. Naděje na to, že k sobě tyhle tři osamělé duše najdou cestu, je od počátku zcela mizivá, jenže zázraky se dějí a někdy stačí jen projevit trochu dobré vůle k tomu, abyste poznali, že lidé můžou být ve skutečnosti jiní, než jací se zdají na první pohled být. (Cinemart)

Torgal

Nevrlý profesor, vzdorovitý výrastok a kuchárka, ktorej nedávno zomrel syn, sú nútení spolu tráviť Vianoce na vyľudnenej internátnej škole. Nič veľké sa tu nestane, no za tie vyše dve hodiny sa postavám dostaneme riadne pod kožu a začneme chápať ich strasti a bolesti. Ostatne presne ako oni navzájom. Vzájomné zbližovanie je natočené citlivo, ľudsky a prirodzene, pričom sa môže oprieť o výborné herecké výkony všetkých zúčastnených. Žánrovo by som povedal že je to “úsmevný trpký film” a v podstate výhradne dialógovka. Ale tak kvalitne napísaná a natočená, že ani jej pomalé plynutie nijak neznížilo moju pozornosť. A hoci som sa bál frontálneho útoku na filmové ceny (je tu cítiť a nie, že nie), aj tak je to prekvapivo divácka “artovka”. Pre mňa najlepší Payne. 7+/10 ()

siloalampa

Dávam 6. Po nenápadnej prvej polovici sa s mojou dušou začali diať veci. Pohladenie, pookriatie, letmý úsmev i slzička. Udretý klinec po hlavičke. K tomu všetkému prekrásny soundtrack, a keďže som učiteľ a milujem "Hovory k sebe" od Marca Aurélia, koniec ma dojal ako riť. ()

Dawsigi

Na můj sociálními médii degradovaný attention span je to hodně pomalé a dalo by se říct i nudné. Ale musím uznat, že je to ve výsledku vlastně moc hezké se skvělými hereckými výkony v hlavních rolích. ()

Kobitch

Skoro bych přes všechny blockbustery zapomněl, jak jsou tyhle malé velké filmy fajn. O vztahu nerudný učitel - zmetkoidní žák už toho bylo natočeno dost a Zimní prázdniny nepřidávají nic navíc, ale to, co nabízejí je dojemné a srdceryvné. Paul Giamatti si doufám jde pro svého Oscara, casting se všeobecně hodně povedl a bylo radost proplout dvěma hodinami konverzací, hledání sebe sama, sedmdesátkového feelingu. A hrál k tomu perfektní soundtrack. ()

Dave Lister

Velmi milý a nádherný příběh několika osamělých lidí, o vánočních svátcích na jednom vysokoškolském kampusu, zasazeného do 70 let. Tvůrce filmů Bokovka a O Schmidtovi, Alexander Payne natočil něco, co se v dnešní době moc nevidí. Citlivá, ale přesto zábavná vztahovka, o objevování a hledání toho dobrého v nás. Paul Giamatti, Dominic Sessa a Da 'Vine Joy Randolph, v povedené oldschool dramedy. ()

Lenart

Trocha predvídateľná, ale ináč veľmi pohodová, láskavá a pekná dramedy s výborným Paulom Giamattim (to oko bolo skvelé!) a vychytanou sedemdesiatkovou štylizáciou.          80 % ()

gemi

Takový potenciál! Skvělý námět s nezvládnutou dramatizací. Poslední čtvrtina je fajn, ale je nutno se k ní pronudit bez toho, aniž by se divák mohl ztotožnit s některou z postav. V závěru jsem si říkal - tyjo, tohle jsou fakt silné momenty! Jenže se mě absolutně nedotkly, nic ve mně nevyvolaly. Jen tak to prošumělo kolem. Škoda. ()

mac000

O životních postojích Paula, o jeho vztahu ke studentům, kolegům či bývalým spolužákům se ve filmu postupně dozvídáme leccos, ale úplně poslední závěr nám vypoví to nejpodstatnější! Skvělý film a ještě lepší Giamatti. A A. Payne ? Už od O Schmidtovi zůstává věrný svému krédu. ()

Brooks

Nádherne vyrozprávaná, emotívna človečina, tak ako ju máme najradšej. Síce sú The Holdovers asi tisícou variáciou toho istého, ale v režijnom podaní nezávisláckej legendy Alexandra Paynea, pôsobia neodolateľne. Skvelí ústredné trio. Giamattiho najlepšia úloha od Bokovky. A celkovo asi tretí najlepší Payneov film (práve po Bokovke a Nebraske). 4* ()

J.e.r.e.c

Příjemná i dojemná posmutnělá komedie o na první pohled nesnesitelných, ale v jádru hodných lidech, která přicestovala časem z minulého století. A to nejen díky precizní retro stylizaci zasazené do roku 1970, ale i pojetím a celkovým vyzněním, protože podobné filmy se už dnes zkrátka netočí. Pro mě navíc o to zajímavější, že si čirou náhodou aktuálně opakuji „Co chytneš v žitě“, a ať se propadnu, jestli se tvůrci nenechali Holdenem Caulfieldem inspirovat... 75 % ()

šakal007

Ten film vážně doporučuju, skvostný návrat do roku 1970 a do školy. Neoblíbený učitel, tesknící družinářka a student sígr spolu nuceně stráví Vánoce. Nakonec asi nejhezčí svátky, jaké kdy zažili. Příběh o tom, že nikdo není v jádru takový, jak vypadá na povrchu. A že žádná kaše se nejí tak horká. ()

fajnes

Feel good movie a zároveň dráma jak hovado. O tom, že jedno koľko vás život zrovna skúša, treba bojovať. Okrem výborného herectva a scenáru je na filme najzaujímavejší retro vzhľad a zvuk. Všetko vyzerá a ešte aj znie autenticky, ako keby to natočili pred 50 rokmi. Obraz je zrnitý, má nemoderný pomer strán a zvukovo sa dočkáte obyčajného zašumeného dobového sterea. Za túto netradičnú volbu veľký palec hore. Škoda, že sa Alexandrovi Payneovi neušla popri 5 nomináciách na Oscara aj jedna nominácia za réžiu. 9 z 10 ()

papilon395

"Život je jak žebřík do kurníku = krátkej a posranej." Tento nenápadný film o neplánovaně společně strávených čtrnácti dnech tří životem zkoušených jedinců je v mnohém mimořádný. Potěší, místy rozesměje, místy dojme a poučí nejen o antické historii. Jednoznačně ho musíte vidět! ()

AdamXB-1

Hořkosladké drama, které bylo natočeno v roce 1970 a na plátna kin se po remasteru dostalo až dnes... nebo tak to aspoň vypadá, velice autenticky, divák snadno získá velmi silný dojem prostředí 70. let. Herecky je snímek obdivuhodný, možná to nejlepší za poslední rok (když bych hodnotil všechny role jako celek) a pokud by se někde dávala cena za trojroli, pro vítěze není třeba chodit daleko. Pravdou je, že jednou za dekádu (max dvě dekády) se někomu v Americe podaří natočit moc pěkný vánoční film... takže příštích deset let vybráno Alexanderem Paynem. ()

TOMEK17

10/10. Dost možná jeden z nejlepších vánočních filmů všech dob?  The Holdovers je veselý, nádherně natočený a zahraný, potěšující a má velký smysl pro smutek a radost. Rozhodně se přikláním k Randolphovi za nejlepší herečku ve vedlejší roli; její výkon mě nadchnul. Celkově tyto filmy miluji. Lehký a komediální a zároveň má smysl pro temnotu a spoustu těžkých emocí. Rozhodně je to jeden z nejsrdečnějších filmů roku. ()

carter...

Jeden z nejvíce přirozených a citlivě natočených snímků, který jsem za poslední dobu měl možnost vidět, bravo! Člověk by si měl připomínat, že není potřeba dvě tuny speciálních efektů, přestřelek,  honiček a jiných ,,cool,, akcí, abyste natočili poutavé a výborné filmové dílo. V té obyčejné přirozenosti je krásno! Proč vidět: 1) Paul Giamatt s jeho dýmkou, whisky a historií moudrosti 2) Vánoční balíček mezilidských vztahů se skvělými dialogy plných sarkasmu a ironie 3) Hudba ()

SAINTS

V tomto výnimočnom filme sledujeme troch neobľúbených a zúfalo smutných ľudí, ktorí sú nútení stráviť spolu vianočné sviatky v opustenej škole. Môže to znieť ako scenár nudného a depresívneho filmu, ale zdanie klame. Ide o vtipný, dojímavý a nežný film. Herecké výkony tohto tria sú priam dokonalé a spolu sa vydajú na dobrodružstvo ktoré im zmení život. Paynová horkosladká životná lekcia rozhodne nesklame. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (více)