Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry?
Film Přišla v noci Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás. (Artcam Films)

Tristanian

Strašně bych chtěl pátou hvězdu, ale na konci tomu spadne řetěz (ačkoli chápu, co byl záměr). Jako film, který chtěl dokázat, že stačí málo, to beru. Scénář boží, je to skvěle natočený, herci jsou boží. Jen to prostě celkově nesedí. Pavlíček je můj osobní autor český kinematografie no. 1, jen mi tam chybí TO, abych mohl říct ok, tohle je absolutní klasika. Ale je tak zatraceně blízko... ()

B.Brighton

Když jsem odcházela z kina, mátlo mě, že jsou téměř všichni vysmátí a povídají si, jak to bylo výborné. Pak přijdu domů, kouknu na ČSFD a tady zástup čtyřhvězdičkových hodnocení, najde se i pět hvězd. Kdyby se mnou na filmu nebyla moje polovička (s pocity totožnými těm mým), myslela bych si, že jsem to v kině zalomila a zdál se mi úplně jiný film. Oba jsme odcházeli podráždění a s myšlenkou, že nám těch 85 minut života (které se však jevily jako věčnost) nikdo nevrátí. Zážitek bych přirovnala ke sledování dvou mladých osob, po kterých se začnou hemžit klíšťata, pijavice a komáři. Pár má při ruce několik logických řešení jako moskytiéru, repelent, či prosté zavření okna. To je ale přeci moc radikální a hlavně o čem by ten film pak byl, že? Takže místo toho hodinu a půl sledujete, jak tam ten pár leží, nechá se žrát zaživa a kromě fňukání, stěžování si, pláče a otravování kamarádů s tím nic nedělá. A vy jen sedíte a útrpně čumíte, jak si ti idioti nechávají zakusovat breberky do kůže jednu po druhé a furt jen pasivně kňourají. Dobře jim tak! ()

Hopeman

Dávám přednost hororům, jež nemohou vycházet z reality. Po shlédnutí se zamykám na dva západy, bohužel toho depresivního stavu se asi jen tak nezbavím a otevřený konec tomu taky nepomáhá.... ()

esmoke

Za začátku dobré, ale solidní našlápnutí zmizí a film přestane fungovat. Takže si můžeme říct jen škoda, že to nebylo dotaženo. Není zda to byl záměr, ale Annette Nesvadbová ve filmu vypadá, že neumí hrát a nebo neví co má hrát. Tržby v ČR: Kč 1 827 696 (CZ dabing) ()

annacz7

Pro mě to horor byl, ale z jiného úhlu pohledu…komedie? Snad možná v pár minutách. Jinak bych film popsala jako zoufalý pokus o humor, který se vlekl rychlostí hlemýždě. Co musím ale pochválit je obsazení, které dokazuje, že v česku máme také jiné herecké tváře než ty samé dokola.) ()

Crust

Ačkoliv celkem chápu ovace nad pateticky rozmáchlým a furiantským výkonem Simony Pekové, tak ta ocenění, minimálně Českého lva za hlavní ženskou roli si zaslouží spíš Annette Nesvadbová. Jednak Peková je ve filmu jednoznačně spíš vedlejší rolí - ze všech tří stěžejních protagonistů zaujímá největší prostor právě Nesvadbová a její srovnávání se s nepříjemnou událostí, v závěsu za ní Rendl a pak až Peková. A za druhé, ze všech rozhovorů a z děkovné řeči na "lvech" je dost evidentní, že Peková svou roli až tak moc hrát nemusela, spíš si jí jen užívala a nechala jí tzv. proudit. Naproti tomu Nesvadbová tu odvádí mnohem soustředěnější výkon a předvádí více poloh svojí postavy. ()

tomino28

Rozjede se to hodně nadějně a Simona Peková je ve své roli vážně skvělá. Čekal jsem, jak se to vyvine a v hlavě přemýšlel, jak to celé může dopadnout. Někdy po půlce se to ale celé zlomí příchodem dalších postav, a to je přesně ten moment, kdy mě film začal vážně štvát, bohužel. Víckrát vidět netřeba, i když některé scény byly úsměvné a ztotožnit se s nimi asi dokáže každý. ()

TondaCer

Ohromné překvapení! Z nenápadného komorního snímku se vyklubalo strhující sociální drama. Film dokáže bravurně balancovat mezi humorem a vlastně dost děsivým příběhem ve stylu Parazita. Technické provedení tak akorát aby se do toho člověk plně ponořil a největší pochvalu zaslouží herci a to nejen Simona Peková, která obdržela (údajně) nejdelší potlesk za celou LFŠ, ale i všichni ostatní. Naprosté zjevení a nezbývá nic jiného než držet palce, aby se filmu v kinech zadařilo. 95% ()

TadashiCZ

Z poslední doby nejlepší česká komedie, která skvěle balancuje na hraně hororu a komedie tak, že i já, který horory nemusím, si film naprosto užil. ()

Annaroz

Film o tom, jak jsme proti sobeckým matkám vlastně bezbranní. A čím horší v mládí, tím se s větší drzostí a samozřejmostí dožadují ve stáří péče a pomoci od svých potomků. Klasika. Doufám, že ji ti dva nebožáci už nikdy nenašli. ()

jauahaoas

Kdybych omluvil slintající Pekovou a lehce nezdařilý konec, bylo by to na 5*. Dávám 4* a těším se na každý podobný film z ČR. ()

Accuphose

Dobře, odpustím, že občas nebylo úplně rozumět. Je krásně vidět, že problémem českého filmu nejsou peníze... teda vlastně jsou :-D Jen není problémem jejich nedostatek, ale jejich dostatek. Nedokážu si vzpomenout, kdy jsem naposled viděl takhle nepříjemnej film, kde se každá buňka v mém těle bránila. Groteska určitě a pak nějaké korejské kousky... a pár úžasnejch dramat. Film si neužijete, ale to ani nemáte, v tom neužití si, je totiž podstata celého filmu. Tohle o parník předčí zdejší filmařinu. Jen nevím, kde se tu vzala ta komedie, ale chápu, že u nás se chodí jen na komedie, tak jste to sem museli napsat. ()

Miroslav.Zac

Chápu ty narážky na spojení tchýně v domě a hororu, nechápu ale, proč musíme být snad jediná země, která musí všechno tak "originálně" dokurvit. Film nebyl vůbec ničím výjimečný, jediné, co nabízí, je pár vtipných situací, které podle mě ani původně vtipně vyznít neměly, takže komedie ani náhodou. Jede si svým unylým, ospalým rytmem a koho podobné "umění" nebere, ten to vzdá nebo usne. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy