Smrt panen

The Virgin Suicides

Smrť panien

Drama / Mysteriózní / Romantický

USA, 1999, 97 min

Pouštění desek přes telefon se mi hodně líbilo. Docela ale nerozumím několika komentářům, ve kterých se píše o nezodpovězených otázkách nebo nedostatečné motivaci k ukončení života. (Tady bych ještě podotkla, že mi vadí český název filmu, protože sebevraždy se nedají nahradit slovem smrt, aniž by se nepokazilo celkové vyznění). Nikdy nemůže vědět, jak se holky cítily, když byly neustále zavřené. Na druhou stranu - pokud byly tak nespokojené a nešťastné, mohly něco dělat. Kromě scény pálení desek neproběhla jediná hádka. Co si ale budu dlouho pamatovat je zlatý křížek visící matce na krku, symbolizující katolickou víru, kterou se snažila praktikovat, a to velmi tvrdě. Její chování nemělo s pravou vírou mnoho společného... DVD: Jen několik fotografií a trailer. Když najíždíte na konkrétní položky označí se růžovým obtiskem nalíčených rtů. Fuj, to se tam vůbec nehodí.(3.4.2008)

Ocenit ten film méně by bylo značně nespravedlivé, ale výhrad k němu mám víc než dost. Předesílám, že na dílo filmové začátečnice je to velmi povedená věc a Sofia rozhodně geny nezapře. Herci všech generací jsou vynikající a vnukávají pocit, že se do svých rolích převtělili, a to, co pokládám pro film za nejdůležitější - atmosféra -, přímo voní létem a šestou dekádou světové katastrofy nazývané dvacáté století. To jen moje rozmazlenost čekala nějaké pořádnější vyústění, pointu ne snad všechno obracející naruby a vyrážející dech, ale existující. A moje hnidopišství bylo nemálo dotčeno, když se tak nestalo. K tomu se přidává můj nechápající smysl pro logiku, který se i spoután a s roubíkem mezi čelistmi hlasitě dožaduje vysvětlení, proč jsou nám sestry Lisbonovy představovány jako trpící chudinky, před čím je vlastně mají jejich pubertální rytíři zachránit a proč je na jejich rodiče pohlíženo div ne jako na zrůdy. Ruku na srdce, strávit moje čtrnáctiletá dcera noc neznámo kde a známo s kým, neváhala bych sáhnout po řemenu. To jen zřejmě americký pohled na výchovu vidí v tom, že jsou rodiče touto situací pobouření a rozzlobení, nepatřičnou reakci zakyslých puritánů. Film to rozhodně není slabý ani špatně natočený, takže jsem po váhání mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami odklepla to lepší hodnocení. Osobně ale naprosto souhlasím s Limou a dodávám, že kdybychom si každý, kdo prožil se svou rodinou něco podobného, přisvojil aureolu mučedníka, tak by svět svítil jako vánoční stromeček. A vykreslení pětice rozmazlených pubescentek neschopných adekvátního vnímání, posouzení a řešení situace coby tragických hrdinek je něco mimo moje chápání. Hrdinky si představuji poněkud jinak a hysterky nesnáším.(5.8.2007)

• hellstruck

Co tím chtěl básník říci? Nejsem si jistá, jestli se Coppola snažila poukázat na to, že by lidé neměli podceňovat problémy teenagerů anebo na přehnanou a úzkoprsou lásku rodičů k dětem. Každopádně zpracování mi připadá naprosto uzívané a tak nějak zastřené. Nevím, co je pravdy na tom, že se hodnocení podstatně změnilo k lepšímu po tom, co měl další film Coppoly úspěch, ale nedivila bych se tomu. Psychologie a motivace postav byla naprosto nulová, všichni byli nevýrazní a jejich činy neopodstatněné. A sestry "panny" k nerozeznání, snad až na Kirsten Dunst. Toto mě zkrátka minulo obloukem. Mimochodem obsah je úplně zcestný.(9.4.2013)

Děvčata, která chtěla jen žít jako všichni ostatní, smát se jako všichni ostatní. Ale něco jim v tom bránilo. Ztráta iluzí, obyčejný mladistvý strach… Kde se v nich vzala ta síla zrealizovat tak hrůzný čin? Film podává svědectví o jednom předměstí ze sedmdesátých let a tragédii rodiny Lisbonových. Kouzelná atmosféra s kouzelnou hudbou. A parta kluků pořád nemůže pochopit, proč to ty dívky tenkrát udělaly. A já také ne. Pět krásných slečen… Proč? Nebýt téhle skutečnosti, tak je to film na prahu dokonalosti. Takhle zůstává „jen“ příjemnou výpravou s několika mrazícími momenty. A Sofia Coppola nesporným režisérským talentem.(15.4.2007)

Vyborna komedie-drama a jeden z nejlepsich debutu co jsem kdy videl. Dcera Francise Forda Coppoly se holt nezapre. Herecky tu nejsou jen hezky, ale skutecne vyborne hrajou, v cele s Kirsten Dunst. Jen mi nejak neprislo, ze by Hartnett (i kdyz hraje dobre) byl tak krasnej, aby po nem vsechny holky silely (spis vypadal jak teplous) a to, ze si vybere zrovna Dunst (jedina holka co ho nechce) mi prislo celkem neverohodny. A hlavne kdyz je pak ukazanej jako starej tak si neni vubec podobnej. Fajn byl i DeVito, ktery se tady objevi sice na nakejch 60 sekund, ale je skvelej. Dej neni nijak slozity a vypravi o 5(4) sestrach, ale vypravi skutecne nadhernym zpusobem. Cely je to udelany jako vypraveni chlapku o tom co se tehdy stalo, ale prekvapive to neni nijak sentimentalni. Jediny co mi trosku vadilo je, ze Coppolova moc nevysvetlila duvody sester k tomu co delali. I kdyz se skoro celou dobu filmu nic nejak napinavyho nedeje a film ubiha velice pozvolna, tak ani na chvily nenudi. A ten konec ten opravdu stoji za to. Tohle se Sofii fakt povedlo, skutecne nadhernej film s vybornou hudbou.(7.6.2005)