poster

Příšery (TV film)

 • český

  Bludiště a příšery

 • anglický

  Mazes and Monsters

 • český

  Bludiště příšery

  (neoficiální název)

Fantasy / Drama

USA, 1982, 120 min

 • Woodstock
  ****

  Komentář obsahuje spoilery! Když psychicky nemocný Robbie Wheeling (skvěle ho zahrál Tom Hanks) vyjel v závěru filmu výtahem až na vrchol jedné ze dvou věží WTC, probíhala v jeho nešťastné hlavě jedna hra, v níž je třeba porazit imaginární příšery. Chtěl, v rámci hry, z té výšky stovek metrů skočit dolů, ale jeho kamarádi ho zachránili. Ani ve snu je nenapadlo (a určitě ani nikoho z filmového štábu), že o pár let později nějaké reálné příšery obě ty věže WTC zbourají nárazy unesených letadel, a že ještě před jejich pádem budou zoufalí lidé skákat z oken, volíce raději rychlou smrt pádem před strašlivou smrtí uhořením. Neuvěřitelná souvislost hrozné reality s filmem.(8.6.2014)

 • Tommassi3
  **

  "Ale já tě opravdu miluju !! Přece tě můžu skutečně milovat, aniž bych s tebou spal.." ;) Potřebujete další důkaz, že Hanksovu Robbiemu skutečně hráblo ?? ;) A samotnému Tomu Hanksovi, byť ten ani zde rozhodně nezklamal, vlastně nejspíš taky, když se upsal pro takovou šmíru, jeho věku i chvályhodně varovným motivacím autorů navzdory..(12.3.2015)

 • Aelita
  **

  "Nejděsivější příšery jsou ty, které žijí v našich hlavách." ___ "Svatý muž musí cestovat sám." ___ Imaginární avatar řeší vnitřní problémy svého reálného "stvořitele" a vykonává ve virtualitě to, co se člověk neodváží udělat v reálném světě. Že by Bůh jednal podobně zbaběle, používaje pro řešení svých mindráků lidi jako avatary? ___ Film vstoupil do amerických kin v roce 1982, kdy byla na vrcholu popularity stolní fantasy hra na hrdiny Dungeons & Dragons, a měl posloužit jako varování pro rodiče o nebezpečí RPG her. Mělo se za to, že potřeba hrát virtuální hry vychází z hlubinných potřeb neuroticky založených jedinců s problémy v reálném životě, a že tito jedinci pak hře můžou nejen zcela propadnout, ale i být hrou psychicky narušení. Objevila se dokonce i tvrzení, že tyto hry podporují satanismus a jiné formy okultních činností. ___ Film Mazes and Monsters, odkazující na hru Dungeons & Dragons a zobrazující tehdejší obavy dospělých a předpokládaná nebezpečí pro psychiku nezralé mládeže, zachytil začátky fenoménu, jakým je dnes často až posedlost počítačovými RPG a MMORPG hrami. Je snad Bůh také závislý na RPG hrách? Téma je zajímavé, ale sám film je bohužel nudný a prostoduše natočený a zahraný. Jediným jeho přínosem je odraz doby a kapitola z historie her.(21.10.2012)

 • Pythonator
  *

  Možná nejhorší film s Tomem Hanksem. Toma omlouvá jenom to, že prostě musel nějak začít. Tady si zahrál magora závislého na hraní Dračího doupěte, který zmagoří víc, než je zdrávo a úplně ztratí kontakt s realitou. Myslí si, že je svoje postava, nějaký svatý muž na dobrodružné pouti nebo co. Film se snaží postrašit tehdejší rodiče, že mladí lidé se můžou snadno stát závislými na hraní deskových her. Natočené to je strašně nudně, prostě televizně. Kdyby tehdy tvůrci jenom tušili, že jednou příjde doba, kdy se mladí nebudou moct odlepit od počítačů, na kterých půjde hrát všechno možné a nejenom RPG, které obzvláště vyvolává závislost díky vývoji postavy podobnému skutečné realitě. V porovnání s dnešní PC dobou působí hraní Dračího doupěte jako neškodná společenská zábava, při které se lidé aspoň sejdou a pokecají jinak než na virtuálním chatu.(29.5.2014)

 • Endyis
  ****

  Celkem zajímavý snímek, dobře zahraná s originálním příběhem. V rámci TV filmu určitě nadprůměr. 7/10(19.7.2012)

 • - Film je adaptací stejnojmenného románu spisovatelky Rony Jaffe, jenž napsala v roce 1981 na základě městských mýtů o zmizení v parním tunelu studenta Jamese Dallase Egberta III, který hrál fantasy hru na hrdiny „Dungeons & Dragons“ ("steam tunnel incidents"). (Aelita)

 • - Název filmu odkazuje na fantasy hru na hrdiny (RPG) „Dungeons & Dragons“, která byla poprvé vydána v roce 1974. Herní zpracováníje obecně považováno za počátek moderních her na hrdiny a v širším smyslu za počátek celého průmyslu RPG a MMORPG her. (Aelita)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace