Hvězda života (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 55 min

Variace na pohádku o Popelákovi, kdy myslivec morganatickým sňatkem, hned poté, co přišel Hvězdnou dráhou ke své Hvězdě, k titulu přišel. Vzhledem k představitelům hlavních rolí a k tématu slepoty, nemůže se divák zbavit pocitu, že se tu někdo inspiroval Esmeraldou, táž dvojice jen o rok později hrála opět partnerskou dvojici, kde jeden je slepý (Ošklivá princezna). Nemohli by hrdinové přicházet o něco jiného, než o zrak? Představte si myšlenku pohádky, kde by hlavní hrdina byl třeba kastrát, nebo by potřeboval ledvinu ... Ovšem smrtelná byla scénka, když si myslivec povídal se svou halucinací. Miluju užvaněné bludy. A bez ironie - klasiku v pohádkách mám ráda.(3.11.2012)

• PollyJean

Taky dost dobře nechápu zdejší hodnocení, viděla jsem spoustu mnohem horších pohádek. Tato sice není žádný zázrak, ale je kostýmně i exteriérově velmi zdařilá, herecky celkem slušná a kameramanovi se občas povedlo (pokud tedy zrovna nesnímal postavy naproti oknu) vykouzlit i atmosféru. Co je na zabití - scénář, který si neujasnil, co vlastně která postava cítí a vyjadřuje (princezna je chvíli emancipovaná divoška, pak intelektuálka a pak naprosto pasivní oběť, astrolog je chvilku velký intrikán, pak bezmocná loutka a nakonec zničehonic umře) a pak hlavně režie, kdy má člověk při sledování střihů pocit, že musely často zásadní pasáže děje vypadnout.(7.9.2009)

• kocik1

Zvláštní, že tím pravým je vždycky někdo krásný, jedno, zda myslivec či Honza. Jakoby ti oškliví neměli šanci ani v pohádce.:-) / Nejasná pohádka nejasných motivací a nejasného konce. Tak vlastně aspoň že tomu mysliveckýmu to slušelo.:-)(17.12.2016)

Překvapuje mne zdejší tragické hodnocení. Když nic jiného, má tahle pohádka vážnějšího ražení dokonalou empírovou stylizaci, alespoň co se kostýmů a architektury týče. Všudypřítomný barokní hudební doprovod se sem příliš nehodí, ale to zas tolik nevadí.(29.8.2007)

• topi

Škoda počítačových efektů, které celou pohádkovou inscenaci srážejí dolů. Jinak i příběh je chvílemi docela zmatený. Naopak nejlepší složkou filmu je použitá hudba skladatelů Vivaldiho, Bacha, Vejvanovského a dalších.(13.12.2015)

• - Zámkem, který byl v pohádce sídlem královské rodiny, je ve skutečnosti středočeská Kačina. (Olík)