Sladké zítřky

• Kanada

The Sweet Hereafter

Kanada, 1997, 112 min

Určitě velmi zajímavý film, který nestaví na akci, ale spíše psychologii pozůstalých.To jsou ti, kterým zůstal v srdcích ten obrovský balvan, jak se s tím poprat, smířit a jít dál, tím hůře, když jde o děti.Skvělá kamera, hudba i Ian Holm a po delším přemýšlení, kdy jsem se rozhodovala mezi plným počtem dám nakonec čtyři hvězdy.(17.5.2012)

Příběh odehrávající se v podivném bezčasí, které jakoby i samo o sobě charakterizovalo celý film. Užil jsem si krásnou depresivní severskou atmosféru, která mě však neustále ponoukala, jakoby se mi snažila říct, že to ještě není všechno, že pointa je ještě za dveřmi. Bohužel asi ale žádná není, nebo jsem nebyl hoden ji rozšifrovat. Sladké zítřky jsou tak pravděpodobně "jen" drama o jedné tragédii a lidech, které tato tragédie nuceně spojila dohromady. A drama to jistě není špatné, jen jsem asi naletěl té kupě náznaků a očekával stále něco navíc. Zvláště konec k tomu totiž přímo svádí. 7/10(27.10.2015)

[8/10] (Alliance, Canadian Film and Video Production Tax Credit, Ego Gort, Harold Greenberg Fund, TMN, Téléfilm Canada) (Barevný /// Produkce: Atom Egoyan, Camelia Frieberg /// Scénář: Atom Egoyan podle románu Russella Bankse /// Kamera: Paul Sarossy /// Hudba: Mychael Danna, Sarah Polley /// Nominace na Oscara: Atom Egoyan (režie), Atom Egoyan (scénář) /// MFF v Cannes: Atom Egoyan (Cena FIPRESCI, Hlavní cena poroty, Cena ekumenické poroty)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](19.12.2011)

Popsat téměř jakýkoliv Egoyanův film tak, aby se podařilo vystihnout jeho sílu, kvalitu a průraznost, a přitom tyto jeho vlastnosti nezrušit prozrazováním - to je téměř nadlidský úkol. Narace probíhá tak plynule s důrazem na nejmenší detail, že by jí jenom mé zasazení do děje narušilo. Samotné vykreslení charakterů diváka nadchne natolik, že i jakákoliv konkrétní informace dopředu je na škodu. Co vám o tomhle filmu tedy vlastně můžu říct? Můžu vám říct, že je to jeden z nejlepších filmů, co jsem měl kdy čest vidět. A jestli mi to nevěříte, podívejte se na něj, prostě.(6.3.2011)

Snímek "Sladké zítřky" vypráví velmi silný příběh, ale přesto jej dovedl ještě více umocnit tím, jak je natočený. Prolíná se zde několik lidských rovin, které jsou celkově podány v naprosto dokonalé režii a ve skvělém střihu, kdy nemáte problém s tím pochopit, kde se právě nacházíte a jak se v čase skáče. Velmi dobře natočené.(30.3.2016)

• - Film byl zvolen časopisem Premiere do žebříčku "25 nejnebezpečnějších filmů". (Botis)