poster

Vrah jsi ty! (TV film)

Krimi

Česko, 2003, 72 min

 • Tosim
  ****

  Působivé. Tentokrát se s hodnocením Cinemy ztotožňuji. Když mají tvůrci kvalitní základ (předlohu), jde i z televizního filmu vytěžit hodně. Atmosféra je opravdu hodně temná a závěr je pro Poea opravdu, ale opravdu přáznačný :-) Za jedinou vadu považuji příliš rychlé seznámení s postavami, takže se divák chvíli špatně orientuje...(12.10.2003)

 • spacylemon
  *

  Už nikdy se nesmím dívat na film podle knihy, kterou jsem četl! ... třeba takový Poe, fakt mám rád jeho povídky, mají většinou pěkně bizarní pointu... takže se dívám na tuhletu verzi a celou dobu čekám na ten konec s hnijící mluvící mrtvolou ukazující prstem a místo toho přijde takovýhle paskvil! ... víc zkurvený závěr (oproti knize) měl snad jenom Pán prstenů...(16.7.2008)

 • gjjm
  **

  Vrah jsi ty je jedna z prvních Mistrových detektivek a tedy také jedna z prvních detektivek všech dob, v níž se už stanovily všechny konvence žánru. Tohle je její celkem slušná, i když příliš volná televizní inscenace, Langmajer jako detektiv a Preiss jako vrah hrají skvěle a jakousi atmosféru to má. Ale to je tak všechno, oproti předloze je to příšerně rozvolněné a neurčité.(16.4.2009)

 • Oskar
  **

  Televizní inscenace Lucie Bělohradské mívají vytříbenou makabrální náladu a černý humor. K adaptaci Edgara Allana Poea by se to náramně hodilo, ale bohužel, je to podprůměrná věc. Přestože je výpravnější, než bývá v ČT zvykem a atraktivně obsazená, jalové dialogy a nedostatek vypravěčské šťávy výtvarně pečlivé atmosféře házejí klacky pod nohy. Nefunguje ani jako obyčejná detektivka, protože vrah je víceméně jasný podle vzorce "je to ten, kterého nikdo nepodezřívá" a otázka proč ne, když je to tak zřejmé, zůstává bez odpovědi. Herecky Vrahovi dominují Viktor Preiss, který proti srsti těžkopádné vážnosti zvolil až operetní stylizaci neurotického starokomika, a charismatický Lukáš Hlavica, režisérčin oblíbenec. Jinak je to bohužel strnulé loutkové divadlo bez jediného překvapení. 40%(26.4.2010)

 • Marthos
  ****

  Žehrat, nakolik byla původní Poeova povídka změněna a nakolik moderní úprava poškodila celkovou stavbu příběhu, by byl ten největší omyl, jakého bychom se mohli dopustit. Pozornější diváci poznají, že hlavní záměr nespočívá v závěrečném (poněkud kuriózním, až obskurním) odhalení pachatele, ale v detailně prokreslené atmosféře nevlídného anglického venkova osmnáctého století a především v mistrně propracovaných charakterech jednotlivých postav, z nichž vrahem mohl být kdokoli. Pravda, úvod je poněkud línější a ne právě přesvědčivý, ale od zmizení Matyáše Shuttlebyho vše získává gradující tempo, vrcholící závěrečným usvědčením pravého vraha zcela originálním způsobem. Jak už tu bylo zmíněno, pozornost si zasluhuje mimořádně okázalá výprava a fantasticky nasmímané exteriéry. Herecké obsazení ovšem samými superlativy neoplývá, vyloženě špatný je Jan Hrušínský a překvapivě i Klára Issová, na druhé straně tu nalezneme excelentní kreace Medvecké, Langmajera a Špalkové; Lukáši Hlavicovi pak nelze upřít jisté charisma. Bezesporu nejlepší výkon zde odvádí tradičně Viktor Preiss, který si v roli všemi milovaného Karlíčka de facto film ukradl sám pro sebe. Opovrhovat kvalitou jen proto, že není puntičkářsky dodržována původní osnova je v případě VRAHA neodpustitelným hříchem a malichernou záminkou k apriornímu odmítání domácí televizní tvorby. Zdání klame. Někdy i tam, kde bychom to vůbec nečekali. P. S. kolega gjjm byl tak laskav, že ostatním prozradil vraha, za což mu dodatečně patří nefalšovaná facka. A pořádná.(5.8.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace