poster

Vrah jsi ty! (TV film)

Krimi

Česko, 2003, 72 min

 • gjjm
  **

  Vrah jsi ty je jedna z prvních Mistrových detektivek a tedy také jedna z prvních detektivek všech dob, v níž se už stanovily všechny konvence žánru. Tohle je její celkem slušná, i když příliš volná televizní inscenace, Langmajer jako detektiv a Preiss jako vrah hrají skvěle a jakousi atmosféru to má. Ale to je tak všechno, oproti předloze je to příšerně rozvolněné a neurčité.(16.4.2009)

 • SOLOM.
  ***

  Důkaz toho, že i po revoluci se u nás daly natočit vcelku snesitelné detektivky ala televizní inscenace na motivy známé povídky. Což bohužel nyní je už téměř nepředstavitelné, vzhledem k upadající kvalitě režisérů a scénáristů. Stačilo se, jen obklopil slušnými herci, vytvořit zajímavou atmosféru, ne se jenom soustředit na akci, nahotu a vulgaritu. Přitom neuběhla taková doba, přesto je větší polovina dnešní tvorby téměř nepoživatelná a to je smutné. Lepší průměr za dobré herecké výkony a celkové zpracování dávám lepší průměr. 60%(1.11.2020)

 • Oskar
  **

  Televizní inscenace Lucie Bělohradské mívají vytříbenou makabrální náladu a černý humor. K adaptaci Edgara Allana Poea by se to náramně hodilo, ale bohužel, je to podprůměrná věc. Přestože je výpravnější, než bývá v ČT zvykem a atraktivně obsazená, jalové dialogy a nedostatek vypravěčské šťávy výtvarně pečlivé atmosféře házejí klacky pod nohy. Nefunguje ani jako obyčejná detektivka, protože vrah je víceméně jasný podle vzorce "je to ten, kterého nikdo nepodezřívá" a otázka proč ne, když je to tak zřejmé, zůstává bez odpovědi. Herecky Vrahovi dominují Viktor Preiss, který proti srsti těžkopádné vážnosti zvolil až operetní stylizaci neurotického starokomika, a charismatický Lukáš Hlavica, režisérčin oblíbenec. Jinak je to bohužel strnulé loutkové divadlo bez jediného překvapení. 40%(26.4.2010)

 • Marthos
  ****

  Žehrat, nakolik byla původní Poeova povídka změněna a nakolik moderní úprava poškodila celkovou stavbu příběhu, by byl ten největší omyl, jakého bychom se mohli dopustit. Pozornější diváci poznají, že hlavní záměr nespočívá v závěrečném (poněkud kuriózním, až obskurním) odhalení pachatele, ale v detailně prokreslené atmosféře nevlídného anglického venkova osmnáctého století a především v mistrně propracovaných charakterech jednotlivých postav, z nichž vrahem mohl být kdokoli. Pravda, úvod je poněkud línější a ne právě přesvědčivý, ale od zmizení Matyáše Shuttlebyho vše získává gradující tempo, vrcholící závěrečným usvědčením pravého vraha zcela originálním způsobem. Jak už tu bylo zmíněno, pozornost si zasluhuje mimořádně okázalá výprava a fantasticky nasmímané exteriéry. Herecké obsazení ovšem samými superlativy neoplývá, vyloženě špatný je Jan Hrušínský a překvapivě i Klára Issová, na druhé straně tu nalezneme excelentní kreace Medvecké, Langmajera a Špalkové; Lukáši Hlavicovi pak nelze upřít jisté charisma. Bezesporu nejlepší výkon zde odvádí tradičně Viktor Preiss, který si v roli všemi milovaného Karlíčka de facto film ukradl sám pro sebe. Opovrhovat kvalitou jen proto, že není puntičkářsky dodržována původní osnova je v případě VRAHA neodpustitelným hříchem a malichernou záminkou k apriornímu odmítání domácí televizní tvorby. Zdání klame. Někdy i tam, kde bychom to vůbec nečekali. P. S. kolega gjjm byl tak laskav, že ostatním prozradil vraha, za což mu dodatečně patří nefalšovaná facka. A pořádná.(5.8.2010)

 • Tosim
  ****

  Působivé. Tentokrát se s hodnocením Cinemy ztotožňuji. Když mají tvůrci kvalitní základ (předlohu), jde i z televizního filmu vytěžit hodně. Atmosféra je opravdu hodně temná a závěr je pro Poea opravdu, ale opravdu přáznačný :-) Za jedinou vadu považuji příliš rychlé seznámení s postavami, takže se divák chvíli špatně orientuje...(12.10.2003)