Let Fénixe

Flight of the Phoenix

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 2004, 113 min

• Lokutus

Největší problémy tohoto podprůměrného dobrodružného snímku rozhodně nejsou liché. I když Dennis Quaid je sympaťák k pohledání, který dokáže i sám o sobě utáhnout snímek silou svého charismatu, musí mu k tomu scénář poskytovat dostatečně věrohodné repliky, leč, neděje se tak. Podobně dopadají i všechny ostatní postavy, z nichž vyčnívá jen svině k pohledání v provedení Giovanni Ribisiho, zbytek hereckého obsazení tvoří jen nepříliš výrazný kolorit, jenž povětšinou jen přizvukuje dvěma hlavním protagonistům. Námět snímku vyznívá jako špatný vtip, byť je volným remakem dnes již klasického filmu, a když směska spolucestujících občas prohazuje semtam vtipnou repliku a je zcela zjevně inspirována rozepřemi a dohady mariňáků z Vetřelců nebo vězňů z Con Airu, když působí směšně i vážně míněné dohady na téma lidská bytost/strávník vody, je nepochybně cosi špatně. Dalším prvkem, který ze snímku dělá přehlídku pouštních obrazů prokládaných občasnými vtipem překypujícími dialogy, je značně chaotický a zmatečný střih. Stejně tak i hudba Marca Beltramiho je proti jejímu původnímu záměru velmi oříznuta a zůstává pouhé torzo, na kterém je i tak znát, že snímek neposkytoval dostatek inspirace. Schématy překypující snímek, plný klišé, který je dokonalým důkazem toho, že na dobrý film holt nestačí pouhé tři scény, ve kterých se vyřádili zvukaři a jedna, kde stranou nezůstali ani tvůrci zvláštních efektů.(23.12.2004)

Let Fénixe je předělávkou filmu stejného názvu z roku 1965. Kapitán Frank Towns (Dennis Quaid) a pasažéři C-119tky vracející se domů poté, co Towns zavřel naftové pole v mongolské Gobi. Letadle je přetížené na to, aby mohlo letět příliš vysoko a pan Murphy je jako vždy nablízku a tentokrát sebou vzal pořádnou písečnou bouři. Letadlo se rázem ocitá okolo 400km mimo kurs a k tomu ještě uprostřed pouště. Frank musí udržovat pořádek a přidělovat nemnoho zásob jídla a vody mezi přeživší a vyčkávat záchranu. Jak tak čas plyne, všichni si uvědomí, že možnost jejich nalezení je nulová. Zvláštní muž jménem Elliott (Giovanni Ribisi), který cestuje s pasažéry stopem navrhne, že postaví nové letadlo z nepoškozených částí C-119ky. Všichni si myslí, že je blázen, ale co jiného můžou dělat. Za zkoušku nic nedají. Na Elliottův příkaz se začíná budovat letadlo, které ponese jméno Fénix. Jde o dobrý dobrodružný film, který ukazuje, co jsou lidé schopni udělat pro záchranu. Při sledování budete šťastní, že žijete na místě s množstvím vody a jídla. Konec, který odhalí Elliottovu skutečnou totožnost je velice legrační.(17.9.2005)

„Je to láskavosť.“ Írsky režisér, etablovaný v Hollywoode, John Moore, je o čosi lepší Bartowiak a o dosť horší Wachowski. Scenáre jeho filmov sa dajú vtesnať do jednej vety (americký pilot zhavaruje na nepriateľskom území a musí bojovať o holý život, americkí piloti zhavarujú na púšti a musia bojovať o holý život), herci neexcelujú a dialógy sú nechtiac úsmevné. Ale celé je to chlapsky silácky pôvabné a akcia s audiovizuálnou zložkou diela má niečo do seba snáď aj pre divákov, ako ja (= unavených spomalenými matrixovskými zábermi). LET FÉNIXA Moore nakrútil po šialenej akcii ZA NEPRIATEĽSKOU LÍNIOU (80%) a pred remake SATAN PRICHÁDZA (80%) a je to zatiaľ jeho najslabší film. V púšti sa prakticky nič nedeje, len sa (inak schopní) herci Dennis Quaid, Dr. House, Giovanni Ribisi a Miranda Ottoová nudne hádajú.(27.9.2008)

• mysicka

rozmanité postavičky kdesi uprostřed pouště snažící se zprovoznit havarované letadlo a zachránit holé krky.. arogantní kapitán, kravaťák dr. house, blonďatý slizounek navrhující modýlky letadel s tváří giovanniho ribisi, jeden jednovokej plešatej, rušivý element-žena a ještě pár dalších typů.. a pak nuda, nuda, nuda a konec alá hollywood jak má být..(25.10.2007)

Původní Let Fénixe jsem neviděl (a ani nehodlám, z obrázků je mi už od pohledu trochu šoufl), ale tenhle jsem kdysi dávno zastih v telce a včera u sebe na [DVD]. Celkově nějak nechápu, v čem spočívá záhada tak nízkýho hodnocení. Určitě, nejedná se o žádnou pecku, která by lámala hranice filmografie. To ne. Ale myslím, že se jedná o celkem dobrej příběh, kterej by mohl ždímat z charakterů maximum, pokud by to dovolil teda si podmanivější scénář (nebo režisér, co já vím). Hned úvodní havárie je naprosto luxusní záležitost, potom se zcela logicky musí zvolnit tempo, které režisér snaží vytáhnout takovým tím moderním pojetím rychlého střihu a dynamické hudby, což zcela neočekávaně vrcholí scénou s čínskými... é... pašeráky. Tehdy je vrchol filmu, z nějž už zbytek jen jede do svého hrdinského finále, které je zakončenou vzpomínkovými fotečkami. :) Jen na závěr bych měl tři výkřiky: 1. postava Mirandy "Eówyn" Otto je naprosto zbytečná, respektive naprosto nepadnoucí. Ženská tam bejt nemusela. 2. Chtěl bych mít v padesáti stejnej six pack jako Dennis Quaid. 3. Giovanni Ribisi si to NESKUTEČNĚ dává!!! 70%(8.2.2011)

• - Do Namibie byly dopraveny celkem tři trupy letadla C-119. S jedním z nich se potopil trajekt, který součásti převážel a všechny části musely být pracně vyzdviženy na pevninu. (Cheeker)

• - Natráčení doprovázalo mnoho nehod. Od potopení trajektu, přes převrácený vůz Jareda Padaleckiho, natržení boku letadla C-119G couvajícím kamionem a v neposlední řadě i zranení kameramana a jeho zástupce při nepovedené scéně s laminátovým modelem, který narazil do přístřešku kameramanů. (Terva)

• - V původní verzi filmu se neobjevila postava Mirandy Otto. (Cheeker)