Let Fénixe

Let Fénixa

Flight of the Phoenix

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 2004, 113 min

Zajímavý film, ikdyž filmován na jediném místě v poušti Góbi, kde se v trystní situací ukazuje na charakter člověka a jak se mění názory u lidi, když jde o život. Nebyl to náročný film, ale nebyl nudný a rozhodně byl lepší než některé "bláboly rádoby milostné", kterými nás česká TV v posledních letech krmí.(12.8.2013)

Let Fénixe je předělávkou filmu stejného názvu z roku 1965. Kapitán Frank Towns (Dennis Quaid) a pasažéři C-119tky vracející se domů poté, co Towns zavřel naftové pole v mongolské Gobi. Letadle je přetížené na to, aby mohlo letět příliš vysoko a pan Murphy je jako vždy nablízku a tentokrát sebou vzal pořádnou písečnou bouři. Letadlo se rázem ocitá okolo 400km mimo kurs a k tomu ještě uprostřed pouště. Frank musí udržovat pořádek a přidělovat nemnoho zásob jídla a vody mezi přeživší a vyčkávat záchranu. Jak tak čas plyne, všichni si uvědomí, že možnost jejich nalezení je nulová. Zvláštní muž jménem Elliott (Giovanni Ribisi), který cestuje s pasažéry stopem navrhne, že postaví nové letadlo z nepoškozených částí C-119ky. Všichni si myslí, že je blázen, ale co jiného můžou dělat. Za zkoušku nic nedají. Na Elliottův příkaz se začíná budovat letadlo, které ponese jméno Fénix. Jde o dobrý dobrodružný film, který ukazuje, co jsou lidé schopni udělat pro záchranu. Při sledování budete šťastní, že žijete na místě s množstvím vody a jídla. Konec, který odhalí Elliottovu skutečnou totožnost je velice legrační.(17.9.2005)

Očekával jsem napínavý příběh s překvapivým rozuzlením, ale našel jsem i jiné rysy. Scénáristicky je film zasazen do nehostinné pouště, takže se vyvíjí spíše vztahy jednotlivých postav. A vyvíjí se celkem zajímavým směrem. Přesto film není nijak nudný – řekl bych, že Moore hezky vyvážil celý film. Člověk není nijak příliš vtažen do příběhu, ale zároveň ani neusne. Taky musím zmínit Hugha Laurieho, kterého tento film zachytil těsně před mým oblíbeným Housem.(19.11.2010)

• vesper001

Kde je letadlo, tam je havárie, kde je porucha, tam je opravář, kde jsou trosečníci, tam je blondýnka a kde jsou Amíci v nesnázích, tam je patos, teambuilding a Dennis Quaid. To vše platí i o Letu Fénixe, až na drobný detail, že to není jenom havárie, ale pořádný průšvih, není to opravář, ale designér (!!!), není to blondýnka, je to zrzka, není to patos, ale děsný patos a bohužel je u toho opravdu Dennis Quaid. Tentokrát nikoli v roli hrdiny proti své vůli, který bokem zachrání nějaký ten kontinent, ale namachrovaného trouby, jehož nafoukanost natlakuje letadlo tak, že mu uletí motor, a který se stane hrdinou až poté, co ho k tomu ostatní přeživší dokopou. Hugh Laurie už tady vypadá přesně jako House a fakt, že hraje kravaťáckého suchara nic nemění na tom, že on a Miranda Otto jsou jediné dva** důvody, proč vydržet čím dál trapnější chlapáctví, hecování a proslovy. Otravná je i obsedantní korektnost, vlezlejší než písek, díky níž jsou černoši nezranitelní, náboženská vyznání vyrovnaná a dokonale tolerantní, velbloudí kovbojové s ručníky na kebulích nemají absolutně nic společného s žádnou národností, troubu nikdo nenazve troubou a psychopata psychopatem (ovšem Laurieho etuda s pistolí je jediným napínavým momentem a díky za ní), a zatímco mužské osazenstvo se při každé příležitosti objímá a křepčí, plácnout Mirandu po zadku nikoho z těch světců ani nenapadne. Vidět tohle skutečný fénix, exploduje a už nevstane.(20.8.2013)

Úvodních pět minut filmu (vynikající kamera) je jenom taková oťukávačka, seznamování s hlavními hrdiny apod. Poté přijde to nejdůležitější a to kolize, která je úchvatně natočená. Typický Moorův akční styl režie. Rychlé střihy, dynamické záběry, rychlá a ostře konturovaná kamera přelétá ze strany na stranu. To je ale vše co film nabízí. Technicky efektně natočené, námětově solidní, scénáristicky a herecky vcelku nezvládnuté.(21.2.2005)

• - Do Namibie byly dopraveny celkem tři trupy letadla C-119. S jedním z nich se potopil trajekt, který součásti převážel a všechny části musely být pracně vyzdviženy na pevninu. (Cheeker)

• - Hugh Laurie se při nátáčení filmu ucházel o hlavní roli v seriálu Dr. House (od r. 2004). Jelikož ale nemohl být na castingu, nahrál v hotelovém pokoji v Namíbii na video několik replik a poslal je do studia. (SLOTH)

• - Natráčení doprovázalo mnoho nehod. Od potopení trajektu, přes převrácený vůz Jareda Padaleckiho, natržení boku letadla C-119G couvajícím kamionem a v neposlední řadě i zranení kameramana a jeho zástupce při nepovedené scéně s laminátovým modelem, který narazil do přístřešku kameramanů. (Terva)