The Dirt

Životopisný / Hudební

USA, 2019, 107 min

Chtěl bych napsat pár laskavých slov o filmu THE DIRT. Ne, není dobrý. Ale ruku na srdce, vážně si myslíte, že film o MÖTLEY CRÜE, který navíc vznikl v produkci kapely a podle knih všech čtyř členů může být dobrý? Výsledkem je vlastně taková glam metalová Bohemian Rhapsody pajcnutá Vlkem z Wall Street, film o tom, že ať bylo, co bylo, kapela je hlavně rodina. Oproti Bohemian Rhapsody se tam trochu víc smilní, squirtuje, šňupe koks z prdelek, střílí herák, běhá bez kalhot, demolují pokoje, líže moč u bazénu, ukazují řitě na veřejnosti... Takže hlavní první polovina je fun a zjevení Madmana ze země Oz patří k vrcholům. Ve druhé už to posmrkává dojetím a je to přesně tak přesvědčivý, jako když drama o smrti dítěte natáčí výhradní režisér vidláckých srandiček Jackass. Oscara to asi nedostane, i když je to líp nastříhaný než Bohemka a paruky to má stejně směšný. Že jsou MÖTLEY CRÜE dobrá kapela vás to taky nepřesvědčí. Ale že glam byla hovězí mutace metalu a tahle čtyřka to autenticky cejtila, tomu se věřit dá. God Bless the Children of the Beast!(26.3.2019)

"Myslím, že když řekneš určitý přání fakt nahlas, vesmír tě uslyší a splní ti to. Co si přeješ?" "Vykouřit péro. Myslíš, že to vesmír zařídí?" ... Představte si tuto situaci: v jednom baru se na půli cesty sejde Vlk z Wall Street a Bohemian Rhapsody, daj di pár panáků, naleznou v sobě dozajista zalíbení, jeden druhého takzvaně 'doprovodí domů', a po devíti měsících této činnosti a kvantech probdělých nocí vznikne něco, co by se dalo zcela ztotožnit s tímto snímkem... The Dirt je počin vyprávějící o hudební glammetalové skupině 4 předkožky, ehm, pardon, tedy Mötley Crüe - je avšak vyprávěn způsobem, s nímž by téměř nikdo nepočítal. Kapelu Mötley Crüe samozřejmě znám již z dřívějška, a to díky mému milovanému songu Kickstart My Heart (jenž mimochodem zazní na samotném konci snímku), jenže o samotné historii jednotlivých členů kapely jsem věděl zhola nic... Na rozdíl od BoRhap není totiž The Dirt žádná čistokrevná oslava rockové hudby jako právě v BoRhap, a snaží se plně distancovat od toho, v čem taktéž BoRhap zaostávala, anebo spíše ignorovala (a co je hlavní složkou zmíněného Vlka z Wall Street) - od korektnosti, a nejen samotný název je tomu příkladem - v překladu jednoduše 'Špína'. Název prostě vystihuje niternou podstatu tohoto snímku - a dal by se spíše chápat jakožto nesmírně drsná zpověď z hříchů, chtíčů, životních omylů a zvěrstev, jež je divákům prezentována zcela bez jisté vyumělkovanosti a bez příkras, a je podána s co největší přirozeností - ba dokonce nehorázně zábavná, ovšem není určena pro každého... Snímek nabízí ihned kopu scén, nad nimiž vám rozum zůstává stát - již ihned úvodní scéna v níž se skvostně squirtuje vás utvrdí v tom, že toto bude necenzurovaná a nekonvenční jízda oslavující krédo sex, drogy, a rock n' roll na plný koule s ratingem nejméně 21+ v té nejryzejší kinematografické podobě... Kupříkladu scéna, v níž fanynka na své oblíbence (a téže i na kameru) ukazuje své ladné vnady není ani pouhopouhá špička ledovce toho, jakým nehorázně okázalým způsobem tento počin zvysoka sere na multikulti korektnost. Můžeme zde hovořit o tom, jak Ozzy Osbourne u bazénu plném turistů líže (nejen) svý vlastní chcánky a šňupe mravence, cameo Davea Lee Rotheho zde do sebe sype snížek, Nikki Sixx zde vstane z mrtvých po vydatné dávce heráku, Tommy Lee nás s chutí provede svojí denní rutinou při níž nesmí chybět ani zvracení na prostitutky v místním lokále, nemluvě o šňupání koksu z prdelek, požívání hektolitrů toho nejtvrdšího chlastu, natřásaní zadků na veřejnosti, demolování hotelových pokojů, divokých kalbách, orgiích a mnoho dalšího. Největším a taktéž nejvíce stylovým překvapením jsou bez debat pasáže s borcením čtvrté stěny, při nichž jednotlivé charaktery sdělují svá moudra přímo divákovi ("Z vlastní zkušenosti vám povím toto: nikdy, říkám vám nikdy, nenechávejte vaši holku samotnou s Mötley Crüe. Ojedou ji." ;) ... Sympatický casting je výborně zvolen a všichni přítomní si svoji danou roli užívají naplno, po technické stránce je vše špičkově zvládnuto s úchvatným vizuálem a řemeslně dokonalým podáním, jak já s oblibou velice rád častokrát konstatuji... The Dirt by se dal jednoduše definovat jako 'neskutečně parádní a stylový filmový nářez' - a je tomu tak, poněvadž toto nezapomenutelné bombastické dílko mi prostě totálně odpálilo prdel. Tohle je také přesně ten typ filmu, jenž vám jednoduše přiroste k srdci, a jemuž dokážete odpustit patřičná klišé anebo určitou neúplnost. Vše jest doslova nádherně zakončené skvělou skladbou Home Sweet Home. Verdikt: 93% ... "Kolik jsi už dneska ojel holek?" "Asi tři." "Ne dneska, na turné." "Ty vole, po tom obřím gang bangu v Salt Lake City jsem přestal počítat."(31.3.2019)

Áno, je to film. Nie dokument, už vôbec nie zostrih domácich videí či dokonca skrytých kamier. Ale je to film, ktorý NECÚVA! Pred ničím. Nie len pred rockandrollovým šialenstvom, ale ani pred tragickými dôsledkami celého toho besnenia. A ani vtedy, keď dôjde ku tragédii, ktorá s tým cirkusom nemá spoločné nič (alebo má?) a je "v rozpore s vesmírnymi zákonmi" (alebo naopak v plnom súlade s nimi?). Kamera neuhýba ani na moment, naopak, je prítomná pri každom okamžiku, dobrom či zlom, veselom či tragickom. Akoby ožila, stala sa súčasťou kapely a plne sústredená ku divákovi, ktorému všetko toto sprostredkováva naplno, prehovárala - Čo sa cukáš? Čo sme si do dna vychutnali, to sme si aj do dna vyžrali! Ber alebo uteč. My sme Motley Crue... a inak to už nebude!(2.4.2019)

Krátký komentář: Doufám, že si tenhhle snímek udrží na csfd svůj vysoký průměr. Na to, že to nedělali kdovíjací fachmajstři, je to dost slušný rokenrolový film s několika nezapomenutelnými momenty a více než dobrou muzikou. (- - - -) Dlouhý komentář: Čekal jsem to mnohem horší. Herci sice připomínají skutečné Mötley Crüe jen vzdáleně, paruky jsou strašné, ale výsledek je pomalu zázrak. První třetina filmu šlape přímo skvěle. Pak to začíná trochu slábnout a závěrečná část je až rozpačitá... No, vlastně přesně jako tvorba kapely. (První album je nejlepší, to si pište!) Ale rozhodně to má své momenty (scény ze zkušebny, vymýšlení názvu, první koncert, setkání s Ozzym, atd). Bál jsem se, že to bude druhá Bohemian Rhapsody. Ale tu naštěstí připomíná jenom závěr. Takže... Celkově je to lepší než Bohemian Rhapsody (v první půlhodině dokonce asi tak desetkrát). A je to lepší, než bych od podobného, kapelou řízeného projektu, čekal. (Mötley Crüe dnes už možná nejsou tak šílení jako zamlada, ale z nějaké větší soudnosti, nebo snad dokonce moudrosti, bych je určitě neobviňoval.) Druhá půlka filmu trošku nudí, a ke konci to občas upadá až do průhledné, nedůvěryhodné sentimentality, ale... Pořád je to lepší (a určitě víc dirty) než... vy víte co. A hlavně to tady konečně (!) snad aspoň trochu zpropaguje jednu Čechy vždy tak důsledně ignorovanou kapelu a jeden v tuzemsku vždy tak urputně odmítaný rockový žánr. PS: Rád jsem si v jednom z komentářů zase přečetl (v minulosti tolikrát slyšený a stále dokola omílaný) názor o "metalu pro bukvice". Tě pic, kámo, já jsem bukvice největší. :-) Fanoušek Mötley (a všeho možného dalšího glamu) od června 1985!(29.3.2019)

Tak tihle chlapci si slogan sex, drogy a rock´n´roll! vzali hodně osobně. Během sledování snímku jsem si vzpoměl na všechny kritiky snímku Bohemian Rhapsody a říkal jsem si, tohle je pro Vás kolegové. Našlapaný, neuhlazený, upřimný s absulotně našlapanou první hodinou, kdy má film vysloveně trysky u prdele. Dostane tě, ale o to víc zamrzí tuctový závěr, nechápu, nerozumím. Mít to na konci stejný level jako na začátku dávám bez diskuzí pět a to jsem o kapele v životě neslyšel.(20.4.2019)