Afoňovo zmoudření

Afonya

(Sovětský svaz)

Komedie

Sovětský svaz, 1975, 92 min

Miluju SSSR! Tenhle komentář píšu pár hodin poté, co Vladimir Vladimirovič Putin nadšenému davu oznámil návrat Krymu domů. Chápu, že po přečtění mého prvního výkřiku nabyde tvář mnohých osob barvy sovětské vlajky. Rusové ale dobré snímky dělat umějí, ne že ne. Tahle komedie o člověku, který si svou přílišnou bezstarostností nechává život protéci mezi prsty a přitom tak ubližuje i lidem okolo, pohladí na duši a zahřeje u srdce. Trojice Kuravljov, Leonov a Simonova nevíc odevzdala skvělé herecké výkony. Myslím si, že by ruští tvůrci se měli rozpomenout na poctivou filmařinu. Když je v Rusku podíl kinotržeb z domácích snímků pouze 14 %, tak asi někde není něco v pořádku. 100%(19.3.2014)

Slavna sovetska komedie plna hvezd, a jako bonus je tam nadherna Нина Маслова a sympaticka Евгения Симонова. :) 5-(6.2.2015)

Хочешь понять советскую, открытую душу?(6.4.2011)

• slunicko2

Odpudivý životní styl sovětského budovatele komunismu. 1) Film je zajímavý pouze zobrazením sovětské každodennosti v reáliích a v reakcích lidí._____ 2) Všepřítomný alkoholismus, nekvalitní služby, zanedbaný veřejný i soukromý prostor jsou ve filmu jen komediální kulisy, ale mnohé vypovídají. Film totiž říká mnohem více, než tvůrci zamýšleli._____ 3) Ve stylu komunální satiry je centrem pozornosti instalatér flákač Afoňa a všichni ostatní jsou víceméně fajn._____ 4) Za pozornost stojí kulturní vystoupení, interiéry bytů a restaurací i podnikové (nebo domovní, to jsem nepochytil) schůze, svolávané na podnět policie s cílem napravit hříšníka a přivést ho na správnou cestu. Není divu, že se sovětští turisté tehdy v Československu cítili jako na Západě._____ 5) Nejvíce mě vzala za srdce scéna, kdy hlavní postava Afoňa pojídá se svým hostem suché vařené makaróny lehce posypané nastrouhaným sýrem z konzervy (!) a zajídají je chlebem s máslem._____Připomělo mi to vedoucí jedné sovětské turistické skupiny, která si u stolu ukrojila kus suchého houskového knedlíku, přidala na vidličku vařenou bramboru (dávali jsme jim přílohy k masu napůl knedlík a napůl brambor, kdyby jim knedlík nechutnal), sousto vložila do úst, ukousla si chleba (ten jedí Rusové ke všemu), směsku poválela na jazyku, rozkousala, spolkla a s uchváceným výrazem se ke mně obrátila: Как ето вкусно - to je tak dobré.(22.9.2018)

Instalatér Afonya (Leonid Kuravlyov) je bezstarostný chlapík, který nic velkého neřeší. Ani nechce. Postupem času si však začne uvědomovat jakousi prázdnotu, životní nenaplnění. Jeho solitérství mu pomáhá zmírnit Kolya (výborný Evgeniy Leonov), avšak i ten pociťuje svou vlastní prázdnotu a nepochopení. Film je působivý odraz socialistického zřízení v 70. letech se vším všudy (paneláky, partajní schůze).(14.10.2015)