Film přiblížuje fašistický útok na Polsko, vpád do Francie, bitvu o Anglii, přepadení SSSR v roce 1941 a rovněž dění na "tajné frontě" - případ Sorge, Rudá kapela. Tedy: světové panoráma a všechny politické a válečné peripetie tohoto období až po klíčovou událost prvních let druhé světové války - porážku fašistů u Moskvy. Ve filmu nejsou žádné smyšlené postavy, vystupují tu jen reální lidé s konkrétními životopisy. Partyzánka Zoja Kosmoděmjanská a politický pracovník Vasilij Kločkov, rozvědčík Richard Sorge a generál Ivan Panfilov. Mezi výhradně autentickými postavami najde divák vedle prostých vojáků i významné politické osobnosti, jako byli Stalin nebo Churchill. Angažováno bylo celkem 250 herců a mnohým z nich dali maskéři podobu těchto konkrétních historických postav. Boj o Moskvu je především film o velkém hrdinství sovětských lidí. Nezapomíná se zde ani na hoře a utrpení, které lidem přinesla válka. Život je totiž natolik obdivuhodný ve vytváření okolností a situací, že scenáristům již nazítří nestačí fantazie a představivost k jejich vyslovení.

Ruský režisér Jurij Ozerov se proslavil několika válečnými epopejemi (např. Osvobození), vydatně přispěl k "žádoucímu" pohledu na děje druhé světové války, zcela podřízené požadavkům komunistického režimu. První část velkofilmu Boj o Moskvu zachycuje grandiózní boje o ruské hlavní město, končící - jak známe z dějin - porážkou hitlerovských vojsk. Film samozřejmě ohromuje výpravnými scénami, avšak omezuje se na popisné, proklamativní podání. Z české strany bylo poskytnuto toliko technické zázemí, pomocným režisérem byl Otakar Fuka, jenž pořídil i český dabing. Film se zčásti natáčel ve starém Mostě, odsouzeném k demolici. (oficiální text distributora)

Nordy_VH

Hodně jsem se rozmýšlel zda dát 3 nebo 4 hvězdičky. Již dříve a několikrát jsem viděl Osvobození, Blokádu, Stalingrad, ale tento snímek mi unikal. První dva díly (Agrese) jsou výborné pomalu na 100 % a sám jsem si říkal proč všude slyším a vidím Osvobození, když existuje toto. Je vidět, že rozpočet se oproti Osvobození snížil a vojenská technika, již není tak dokonalá aby vypadala jako originály. Film je spíše hraným dokumentem a ukazuje počátky operace Barbarosa až po konce bojů o Moskvu. A to je největší slabinou filmu, 4. díl ukazuje boj o Moskvu tedy z několika pohledů různých divizí, Žukov vs. Stalin a najednou protiofenzíva a ukázky z aktuální Moskvy. To byla ale slabota tak maximálně za 35%. Díky době vzniku se tu ukazuje, že Rudá armáda měla namále, spoustu neschopných velitelů a zachraňuje to Rokossovskij s Žukovem, nejvíce se mi líbila scéna kdy Koněva chtěl Vorošilov pomalu nechat popravit namístě a Žukov z něj prozměnu udělá svého zástupce. Nakonec z G.K.Žukova tento film dělá pomalu poloboha. Nakonec dávám 4 hvězdy, především za dokonalé první 2 díly, celkem 70 %. ()

ragnar1

Oukej...ledy se trochu pohnuly a je vidět, že film vznikl na prahu nového období zejména v Sovětském svazu. Jenže stále je poplatných mnoho nepravd a mýtů. Stejně tak se zvláště zachází s líčením osudů skutečných postav. Vezmu si třeba příklad velitele Západního frontu Dmitriho Grigorjeviče Pavlova. Byl hrdinou ruské občanské války, bojoval ve španělské občanské válce, velel v sovětsko-japonském konfliktu i v Zimní válce. Sovětská armáda byla naprosto nepřipravená na konflikt s Německem. Bylo jasné, že budou padat hlavy. Ve filmu je znázorněna mírumilovná replika ukazující odvolání Pavlova. Pavlov nám mizí ze scény. Konec. Přichází jiný "vojevůdce". No jo, jenže už nepadne žádná zmínka o Pavlovově následném odsouzení a jeho popravě dne 21. července 1941. V Sovětském svazu se takové věci neděly, že? A takhle by se dalo ve výčtu pokračovat dál. Prostě nehodící se škrtneme...jedeme vpřed...a máme tu další hrdinný epos o statečném boji komunistů. Ke kladům patří velkolepá výprava, která lehce zvyšuje celkový rating. Když už člověk přetrpí tu dlouhou stopáž, zaslouží si rozhodně nějaké soukromé ocenění. Celkově tak jde o další šílenost zrežírovanou Jurijem Ozerovem. ()

OtokPag

Dvě hvězdičky jen za snahu a technickou náročnost. Nesmysly - odfláknutá voj.technika a neustále se opakující záběry z čs.vojenských újezdů, ty vyježděné cesty mě štvaly už v dětství víc, než ty zrůdy namísto německých tanků! ()

mdf

Trošku zkreslující sovětský velkofilm,ale musí se brát to, v jakých letech byl natočen.Velká výprava,bitvy,rusové největší gerojové a němci zlo. ()

710.cz odpad!

Rusové jsou národem zádumčivým a jako takoví nejsou schopni natočit dobrou komedii. A proto si přizvali "český umělcí" a povedená taškařice je na světě :-p ()

Tonula

Film je sice 35 let starý, ale pokud se na něj podíváte z hlediska historické skutečnosti, je stále strhujícím dílem, které odráží realitu. V době vzniku zcela jistě nebyla možnost používat tak jako dnes trikové počítačové animace a tak je film velkolepým nasazením všemožné techniky a vlastně si ani nedovedu představit, že by se dalo něco podobného v takovém rozsahu natočit dnes. Myslím, že by to nikdo nezaplatil. Nejsem pamětník (těch už dnes mnoho nežije), ale mne film překvapil a navzdory některým hodnocením si nemyslím, že by zde bylo něco k smíchu. V této válce umřely miliony lidí, takže bych si z toho rozhodně nedělal legraci. Nakonec naše generace žije dnes tady v Česku i díky tomu, že Rudá armáda v bitvě u Moskvy zvítězila. Nebýt jí, asi bychom dnes neexistovali, i když to někteří naši občané zlehčují. Ozerov natočil grandiozní dílo, které má sice drobné chybičky, ale myslím, že to není podstatné. 85 % ()