Operace "Blue Sky"

Blue Sky

Operácia "Blue Sky"

Drama / Romantický

USA, 1994, 101 min

Herecky je snímek výborný. Jessica Lange a Tommy Lee Jones se k sobě zas tak skvěle nehodí, ale v tom je síla jejich vztahu. A také i příběhu, který mi ale přijde, že ztrácí hodně z toho, co chce sdělit - ty jaderné zbraně mi tu v konečném důsledku přijdou spíše navíc, než aby byly hlavním tématem, což je vlastně škoda.(26.2.2018)

Film, ktery se plne nevenuje ani jaderne problematice v armade, ani manzelskemu vztahu (ktery me prekvapive, diky vynikajici Jessicy Lange zajimal vice), coz je skoda. Od filmu jsem vsak vubec nic necekal a prijemne me prekvapil, slusne herecke vykony, nenudil jsem se. Jen nemuseli delat ze zaveru happy end.(23.10.2012)

• tron

„Mrzí ma to.“ – „Vždy ťa to mrzí.“ Mám rád Tommyho Lee Jonesa, toho zjazveného, melancholického, drsného texaského kovboja, majora Vážnu tvár – a musím povedať, že by som mu odpustil aj oveľa horšie filmy. Tento film nie je poklad (a určite to nie je romantický film, ako sa nás snažia presvedčiť kreténske slovenské programové časopisy – toto je asi taká romantika, ako PLES PRÍŠER), ale Tommy Lee v uniforme to zachraňuje charizmou chlapíka, ktorý chce mať pokojný život, ale manželka s armádou mu ho (z)ničia. Práve rozkol v scenári (je to o nevere, duševnej poruche alebo o tom, že americká armáda prevádzkuje pokusy, ktoré si odskáču civili?) a strašne napísaná rola pre afektovanú a nesympatickú Jessicu Langeovú (niektorých Oscarov nepochopím) sú najvýraznejšími mínusmi snímky (ktorá ku koncu prestáva dávať zmysel a stáva sa nepresvedčivou rozprávkou).(12.3.2010)

Tommy Lee Jones to má doma podobne ťažké, ako napríklad Peter Falk vo Woman under influence. Lenže Richarson so Sarnerom nedokázali dodať jeho dilemám podobné reálne rozmery, ako Cassavetes. Film sa delí na dve dejové línie, ktoré sa pochopiteľne v závere spoja, aby to dávalo zmysel. Možno na väčšom priestore by podobná zápletka vyznela lepšie, ale ja by som si oveľa radšej pozrel thriller, respektíve súdnu drámu, reagujúcu na nehodu počas pokusu. 50. roky bez nagelovaných elvisovských frajírkov nahradených uniformovanými elegánmi z armády majú tiež svoje čaro.(8.9.2016)

"Musím ísť na pár dní z domu. Mám o teba starosť..." Čakal som viacmenej vojnový film, alebo film z vojnového prostredia. Ten síce dostaneme, ale hlavným motívom je vzťah medzi vojakom z povolania a jeho ženou a vzťahy v ich rodine celkovo. J. Lange ako "ľahká" žena, na ktorú si treba dávať bacha je skvelá. To iskrenie a hádky medzi manželmi, aféry a škandály to mi dokonale vynahradilo i vojnový film. Výborná bola scéna v ktorej J. Lange v mierne podnapitom stave mala nekonečnú túžbu tancovať na zábave a bolo jedno s kým. Hovorím si, že na mieste T. L. Jonesa by som ju asi riadne prefackal , ale čo urobil on bolo ešte lepšie. 80%.(1.5.2016)

• - Film byl dokončen již roku 1991, ale kvůli bankrotu společnosti Orion Pictures byl uveden do kin až v roce 1994. (..Lucas..)

• - Poslední film režiséra Tonyho Richardsona, který zemřel na AIDS v roce 1991, tři roky před uvedením filmu. (..Lucas..)

• - Jessica Lange za svou roli získala Oscara, Zlatý globus, cenu na Los Angeles Film Critics Association Awards a Sant Jordi Awards. (Terva)