Operace "Blue Sky"

Blue Sky

Operácia "Blue Sky"

Drama / Romantický

USA, 1994, 101 min

Dovedu si představit, že bych Blue Sky mohla vidět znovu. Když pominu okolní omáčku s nudou života důstojnických rodin na vojenské základně a sblížení teenagerů, následované rozčarováním nad morálkou rodičů, kteří zde zastupují ono obskurní bla bla bla... pořád zbývá stoický vědec Marshall a především jeho žena Carla s vizáží Marylin Monroe, nad jejímž výstupem v novém domově bledne závistí každá pokročilejší hysterka, a která je přitom tak sladká, že si celkem dlouho nepřejete, aby jí Hank nafackoval. A když s koncem předvede odvahu dosáhnout svého tím svým milým, pitomým způsobem, musíte ji prostě milovat - tak, jako Hank.(4.8.2010)

Pro mě to byl v době, kdy jsem film viděl poprvé, naprosto neznámý pojem. Teprve dodatečně jsem zjistil, že Operace Blue Sky dostala i Oscara. Teď už přesně nevím za co, ale určitě zcela zaslouženě. Tommy Lee Jones ukázal, že umí hrát i vážněji položené role, i když se v nich necítí zrovna jako ryba ve vodě.(23.7.2002)

• tron

„Mrzí ma to.“ – „Vždy ťa to mrzí.“ Mám rád Tommyho Lee Jonesa, toho zjazveného, melancholického, drsného texaského kovboja, majora Vážnu tvár – a musím povedať, že by som mu odpustil aj oveľa horšie filmy. Tento film nie je poklad (a určite to nie je romantický film, ako sa nás snažia presvedčiť kreténske slovenské programové časopisy – toto je asi taká romantika, ako PLES PRÍŠER), ale Tommy Lee v uniforme to zachraňuje charizmou chlapíka, ktorý chce mať pokojný život, ale manželka s armádou mu ho (z)ničia. Práve rozkol v scenári (je to o nevere, duševnej poruche alebo o tom, že americká armáda prevádzkuje pokusy, ktoré si odskáču civili?) a strašne napísaná rola pre afektovanú a nesympatickú Jessicu Langeovú (niektorých Oscarov nepochopím) sú najvýraznejšími mínusmi snímky (ktorá ku koncu prestáva dávať zmysel a stáva sa nepresvedčivou rozprávkou).(12.3.2010)

Film, ktery se plne nevenuje ani jaderne problematice v armade, ani manzelskemu vztahu (ktery me prekvapive, diky vynikajici Jessicy Lange zajimal vice), coz je skoda. Od filmu jsem vsak vubec nic necekal a prijemne me prekvapil, slusne herecke vykony, nenudil jsem se. Jen nemuseli delat ze zaveru happy end.(23.10.2012)

• Gilmour93

Atomový vědec T.L.Jones v marné snaze zkrotit nespoutanou energii reaktoru Jessicy Lange. Nepříliš záživné drama, které se dlouhou dobu pohybuje po dvou oddělených liniích (rodinné turbulence, jaderné testy) a nutno podotknout, že ani po jedné z nich pořádně. To, že je nakonec dosti směšným způsobem propojí a Liz Taylor profesora Izotopa vyráží s úsměvem na rtu směr slunná Kalifornie, mé vnímání Richardsonova posledního snímku už nevylepšilo, spíše naopak.. Faidra, jako tradičně, hlavičku hřebíčku nešetřila, ovšem možná kombinace č.3 - cuchta v salóně, děvka v kuchyni, dáma v ložnici - vypadá na papíře ještě děsivěji..(2.7.2012)

• - Poslední film režiséra Tonyho Richardsona, který zemřel na AIDS v roce 1991, tři roky před uvedením filmu. (..Lucas..)

• - Jessica Lange za svou roli získala Oscara, Zlatý globus, cenu na Los Angeles Film Critics Association Awards a Sant Jordi Awards. (Terva)

• - Film byl dokončen již roku 1991, ale kvůli bankrotu společnosti Orion Pictures byl uveden do kin až v roce 1994. (..Lucas..)