Pokropený kropič

• Francie L'Arroseur arrosé (více)
Krátkometrážní / Komedie
Francie, 1895, 1 min

Jeden pán na zahradě zalévá stromy. Za ním se objeví chlapec, který přišlápne gumovou hadici. Zahradník je překvapený a diví se, že voda přestala téct. Začne si prohlížet hadici a v tom okamžiku mu proud vody vstřikne do obličeje. (duklak2)

wosho

Hmmm, to máte těžké. Takhle něco sterého a navíc i prvního hodnotit. Když to srovnám s tvorbou o pár let mladší, ať naší, či anglickou, vychází mě to vše na stejno. Ale z úcty k otci kinematografie, dám ***, kdoliv jiný by ostal minimálně o *míň. ()

MARC00 odpad!

Pokropený kropič je zdaleka nejhorší film bratří Lumierů. Je to výjimka v jejich tvorbě. Až na tento kus se mi ostatní práce zamlouvají více. ()

RadimFišer

S úctou k prvnímu filmu a neuvěřitelné kvalitě, které jsem se dvili dávám 4 hvězdy. Je neuvěřitelné jak lehké je téma a jak srandovní je název. Tohle by měla být povinnost pro každého. Jednominutový film, snad poprvé v mém životě. Na to lidé chodili do kina? Úcta k bratřím Lumiérům, i když bych to dokázal i se ségrou. ()

dvd-L

Nenuťte se do smíchu nezačíná-li vám letopočet narození číslovkou 18. Vymyslete si svůj alternativní konec! ()

chelsea17

Ani mi tak nejde o samotný film, jako o to, jak to v té době vypadalo "naživo", jejich chování, styl či nějaká práce. Je to úsměvný, takhle vypadá začátek filmu a kde jsme ted? ()

GIK

Jó, to jsem se fakt nasmál. Jenom proto, že to je starý jak metuzalém, tomu nebudu dávat hafo hvězdiček. ()

Wencek

Hm...Tak to je mazec. Bravurní herecké výkony a skvělá hudba navozují atmosféru, která je tak hustá že by se dala krájet. Jistě to bylo ve své době to nejlepší (a není divu když filmů bylo asi méně než prstů na ruce) co bylo natočeno. Ale jak už jsem psal u příjezdu vlaku z téže doby. Nepřísluší se mi hodnotit něco co má méně než 1 minutu a je to starší než všechno co znám. a proto opět 1 000 000* za klasiku a za průlom v technologii lidstva. ()

Chamyl

Hodnotí se to těžko, ale pokud se člověk alespoň trochu zkusí vcítit do tehdejší doby, tak to musela být pecka. Nyní jsou ty *** spíše za historickou hodnotu. ()

Rattlehead

Z knihy "Dějiny filmu" (autor Jerzy Toeplitz) : V repertoáru bratrů Lumiérových se mezi reportážními šoty ocitl i krátký inscenovaný snímek, pravzor hraného filmu, proslulý Pokropený kropič. Tvůrci filmu pravděpodobně objevili tento nápad, když si prohlíželi humoristické kresby v albu knihkupectví Quantin, vydaném v roce 1887. Pozornost bratrů Lumiérových upoutalo vyprávění Hermanna Vogela v devíti kresbách o nezbedném chlapci, který úmyslně stoupl na gumovou hadici zahradníkovi, kropícímu záhon. Zahradník, překvapený přerušením přívodu vody, se pokouší závadu odstranit. Pozorně si prohlíží kropící otvor hadice, ale v tom okamžiku chlapec zvedá nohu a proud vody zasáhne zahradníka do tváře. V závěru filmu rozhněvaný zahradník darebovi nařeže. A to je celý příběh prvního hraného filmu na světě, natočeného podle scénáře a v hereckém (byť ochotnickém) obsazení. Vzdor úspěchu, kterému se Pokropený kropič těšil, nevytvořili bratři Lumiérové mnoho podobných krátkých filmů, které by byly reprodukcí nějaké anekdoty nebo kresleného vtipu. O tento druh tvorby prostě neměli zájem a vývojovou cestu filmu nespatřovali v natáčení podobných scének. Teprve Georges Mélies, často pokládaný za velkého kouzelníka filmového plátna, nejenže navázal na tento pokus o hraný film, ale dále jej rozvinul a vytvořil svébytnou filmovou podívanou. ()