Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ofka skončila střední školu, teď pracuje v nonstopu, pachtí se se životem a neví co dál. Přes den dospává, žije až po setmění. Je to... dítě noci. V hlavních rolích filmu Michaely Pavlátové dominují Martha Issová a Jiří Mádl ocenění na loňském MFF Karlovy Vary.
Ofka (Martha Issová) propadla zvláštní letargii: zatímco většina jejích spolužáků ze střední školy pokračuje ve studiu, ona odmítá opustit šalebné pohodlí dětství, jež se však rychle začíná měnit v dusnou past. Prodává v nonstop obchůdku svého švagra Edy (David Novotný) a nechává kolem sebe poletovat střípky zmarněných osudů stálých i náhodných zákazníků i těch dávných kamarádů, kteří stejně jako ona skutečně žijí pouze v noci. Občas zaskočí za partičkou popíjející ve vltavském přístavu, potuluje se ulicemi s podivínským Ubrem (Jiří Mádl), který z popelnic fascinovaně loví odložené věci a beznadějně ji miluje, vyhýbá se Mírovi (Jan Dolanský), jenž ji naopak milovat přestal. Je jí však pořád jasnější, že jednoho dne se musí rozloučit s dětstvím, překročit hranice rodné čtvrti a začít něco dělat se svým životem… Na Oscara nominovaná režisérka Michaela Pavlátová ve svém druhém celovečerním projektu – intimním příběhu dívky uvázlé mezi dětstvím a dospělostí – vsadila na autentičnost a na zajímavé prostředí pražského Karlína. Ve filmu dále hrají Kristýna Nováková, Lenka Termerová, Václav Helšus, Igor Chmela, Simona Babčáková... Martha Issová a Jiří Mádl byli za herecké výkony ve filmu Děti noci oceněni na loňském MFF Karlovy Vary. Film o křehkém přátelství, lásce a naději byl natočen podle scénáře Ireny Hejdové, jenž v roce 2006 získal Cenu Sazky v rámci Českého lva. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (398)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Hlavním nedostatkem tohoto filmu je fakt, že naprosto postrádá nějakou zásadní a hlavní dějovou konstrukci. Vše se odehrává v jedné, stejně plynoucí a neměnné linii. Chybí zde nějaký prvek napětí, zápletky, krize či dějového zvratu. A také příběh. Nápad tu je a jde to vidět, ale jakoby se paní režisérce nechtělo ho pořádně zpracovat. Vše se odehrává mezi večerkou, kde Ofka pracuje, jejím bytem, návštěvou nočních podniků a ulicí, jíž hlavní postavy bloumají. Pořád čekáte, kdy se stane něco výrazného, třeba vztahová přeměna, zajímavý dialog nebo nějaká akce. Nejspíš se nedočkáte. Issová i Mádl zahráli přesvědčivě, ale jejich postavám nebylo dopřáno více prostoru, kde by se mohly rozjet naplno. Pár scén ve mně zanechalo silný dojem (rozhovor a vyznání u řeky, společný tanec), nejspíš také díky tomu, že ve mne vyvolaly vzpomínky na mé osobní prožitky. Ale to je na celý film hrozně málo. ()

Rosomak 

všechny recenze uživatele

Děti noci vám utkví především v detailech. Občas jsou dobré nějaké scény, ale jako celek neobstojí. Na to je ve filmu moc prázdných postav a scén, které nikam nevedou... Šablonovitost charakterů narušuje jen zajímavý výkon Jirky Mádla (který má ale také ze všech nejlépe napsanou postavu). Zato výkony některých vedlejších rolí úplně bolí. Místo toho abyste v kině zažili velkou řeckou tragédii, po které budete odcházet očištěni jako jiný člověk, uvědomíte si na konci, že to na vás vlastně nijak nezapůsobilo a celé to divadlo bylo tak nějak k ničemu... ()

Reklama

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Jeden můj kamarád je vyučený kuchař, ač se tím neživí. Jistou dobu jsem s ním bydlel v jednom bytě a často jsem byl svědkem jeho vaření. Vždy mě fascinoval tím, že o čemkoliv, co uvařil (a často to bylo hodně dobré), prohlásil zásadní větu: „Něco tomu chybí.“ Nikdy však nespecifikoval co, a nikdy se mu nepovedlo tu chybu doladit. Děti noci na tom jsou stejně. Ač Issová s Mádlem předvádí skvělé herecké výkony, a po dlouhé době film, který mě zaujal svým prostým dějem o NORMÁLNÍCH lidech (žádná „třeskutá“ „polodementní“ komedie nebo rádobyexistenciální problémy vyšší střední třídy /dodnes jsem se nevzpamatoval z otřesného zážitku z Bestiáře/) - přesto tomu filmu něco chybí. Proto dávám 3,5*. ()

claudel 

všechny recenze uživatele

Velmi smutný film o nešťastných lidech všech věkových kategorií. Spolu s Karamazovými považuji Děti noci za nejlepší český film roku 2008. Hereckou sestavu si paní režisérka vybrala vskutku pestrou, Martha Issová a "její rodina", Jiří Mádl, ansámbl Dejvického divadla, Jan Dolanský a Kristýna Nováková. Ti všichni představuji prosté Čechy, nacházející se spíše na chvostu matičky Prahy, z nichž někteří se snaží bojovat o lepší zítřky, zatímco druzí rezignují a nechají se životem jen vláčet. Děj není nijak výbušný a dechberoucí, ale já jsem nic podobného ani neočekávál a právě náhled do životů těchto postaviček mě chytil za srdce. Jsem si však jistý, že Děti noci to nebudou mít lehké, protože jsou hodně "jiným" filmem. Issová s Mádlem si ocenění zasloužili, oba dva hrají naprosto úžasně. ()

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Na film to je trochu nuda, ale koukat se na to dá, protože příběh má hlavu a patu - snaží se ukázat život holky, která se nechce z dětství přehoupnout do role dospělé, je trochu rozpolcená a neá jasno, co chce. ...což je mi blízké, takže těch 81 minut nebyl úplně ztracený čas a aspoň mě donutily trochu přemýšlet ()

Galerie (7)

Zajímavosti (9)

  • Oba hlavní představitelé filmu v podání herců Marthy Issové a Jiřího Mádla získali roce 2008 v Karlových Varech ceny za své hlavní herecké výkony. (Lynette)
  • Scenáristka Irena Hejdová se ve filmu mihne jako "dívka v zeleném tričku" beroucí si panáka u baru ve scéně následující po setkání Ofky (Martha Issová) a Martiny (Kristýna Nováková-Fuitová) na toaletě diskotéky. (Monte_404)

Související novinky

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech

13.07.2008

Přestože si nejnovější režijní počin Michaely Pavlátové Děti noci samotný cenu neodnesl, hlavní herečtí představitelé filmu Martha Issová a Jiří Mádl doslova ovládli podium velkého sálu hotelu… (více)

Reklama

Reklama