Bent

Bent

Drama / Válečný / Historický / Romantický

Velká Británie, 1997, 108 min

Originální, zajímavý film stavící do kontrastu dekadentní morálku německé zkažené zlaté mládeže a oficiální požadavky na mezilidské normy v době fašismu. "Jsem zhýralý člověk" říká opakovaně promiskuitní homosexuál neplatící své dluhy, pořádající nejbizarnější sexuální orgie zůstávající přitom všem eticky vysoko nad podle všech platných zákonů se chovající státní mocí.(5.10.2013)

Ojedinělý filmový počin z druhé světové války, krutost koncentračního tábora tentokrát z pohledu homosexuální menšiny. Na kulisách odporné nacistické mašinerie se odehrává příběh dvou mužů, jejichž láska se zrodila právě v tomto nelítostném a pro lásku téměř zapovězeném prostředí. A byla o to silnější oč těžší byly překážky. Oběma mužům nebylo dáno se za života ani navzájem dotknout a přesto si dokázali předat tolik citu. Nezvyklý a obdivuhodný byl samozřejmě výkon Cliva Owena, který opět prokázal, že žádná netradiční role pro něj není problém a jako homosexuàlnímu bohémovi mu uvěříte každé slovo. A nejvíce mne ohromila rozporuplná scéna se "slovním sexem" v pozoru. Pomyslnou třešničkou na dortu pak je Mick Jagger v roli zpěvačky.(18.4.2012)

Udivuje mě že tu není žádný názor a že to má tak malé hodnocení ale tuším proč, český národ nemá rád teplouše, já je teda taky moc nemusím ale na druhou stranu jsou mi jedno a už vůbec to neznamená že budu kritizovat tak fantastický film s tak vynikajícím příběhem, že opravdu a upřímě nechápu proč se o tomto veledíle nemluví...Příběh je opravdu silný a troufám si říct že není pro každého, filmů o Německém běsnění jsou mraky, a každý ví jak se chovali k židům, cikánům a dalším, ale nevěděl jsem že taky neměli rádí teplouše...Tento film stojí především na scénáři a hereckých výkonech obou hlavních postav, a to mě právě zaráží režisér potřeboval opravdu obrovský kus odvahy když do takhle těžké role obsadil do té doby neznámého Cliva Owena, musím se přiznat jsem jeho fanoušek a vím že tohle byla jeho vůbec první velká role, takže jsem počítal s tím že bude hrát-nehrát ale on mě dokonale překvapil jak se zhostil role teplého muže, cítil jsem každé jeho emoce které prožíval... Je to prostě všemi couly technicky velmi zdařilé, i přes chudší výpravu ale to se dá přehlédnout...Především scény z večírku homosexuálů a transvestitů jsou správně neurčité, jakoby samy opojené alkoholem a kokainem, proložené těžkou kocovinou, nutno dodat že se tyhle všechny veřírky odehrávali v rozbambordovaném Berlíně, a třešnička na dortu byla pro mě jak ve vzduchu balancoval zavěšený Mick Jagger v dámských šatech coby travestita a zpíval v píseň v Ulicích Berlína :-)...Celý příběh provází podmanivá hudba která se mi tam prostě moc hodí...Film Bent určitě není pro všechny, ale každý kdo ho uvidí dlouho ho nebude chtít vymazat z hlavy...(6.2.2010)

68%, ale hudba za 5*(1.2.2011)

Téma filmu (i divadelní hry) bezesporu přínosné. Filmové zpracování mi však přišlo až moc strojené, jakoby kopírovalo repliky herců na jevišti. Hudba je myslím výborná. Rozhodně to však jako celek není film, který bych chtěl vidět i napodruhé.(13.2.2011)

• Heroine

Ze začátku se film vyvíjel moc dobře. I přes poněkud omšelé téma se zdál být velice originálně pojatý, svižný, a dobře obsazený. Po pár scénách v koncentračním táboře jsem ale musela svůj názor přehodnotit, protože už to na mne začalo působit poněkud groteskně. Těch sadistických, blonďatých nácků jsme ve válečných filmech už viděli dost, a na tomto bodě jako by se originalita vytratila. Zlý nacista, s výrazně britským přízvukem, si totiž dovolil říct homosexuálovi že je úchyl. Potom už následoval poněkud zklamávací závěr, a ve výsledku šel film od desíti k pěti. Ale jinak Clive Owen je výborný, stejně tak Ian McKellen a Paul Bettany.(31.8.2011)

Bent na mňa pôsobí veľmi rozporuplne. Prvé minúty sa mi zdali až nechutné a mal som chuť to vypnúť. Čo ma však prinútilo sledovať ďalej bola skvelá hudba. Naozaj som už dávno vo filme nepočul tak krásnu hudbu. Ďalej som to nevzdal vďaka Mick-ovi Jagger-ovi, ktorý bol v úlohe Greety jednoducho nezabudnuteľný.Naďalej mi však niečo nesedelo a mal som stále pocit gýču a klišé. Až.... až kým Max nedorazil do tábora. Nosenie kameňov, rozhovorový sex a stále stále tá hudba. Aj keby bol celý film priemerné béčko tak za hudbu a Mick-a dám 4*.(25.3.2012)

Možná jen nemám tak bujnou představivost, abych si to vše dokázala představit v reálu. Ale opravdu mě tento film neoslnil svou kvalitou. Příliš dlouhý proud času s ledabylým pojetím. Chybí mi nějaký hlubší interest, zaměření na určité období, scénu a ne být s kamerou u všeho. A budu ještě rýpavější. Nedokázala jsem to (jako asi jedna z mála) Owenovi uvěřit. To mě daleko víc přesvědčil herecký výkon Bluteaua! Ale Mig Jagger byl kouzelnej:))(13.10.2012)

Zkrocený Dachau. Drama muže, který žil ve špatný čas na nesprávném místě a jen díky menšímu zlu dokázal vydržet tak dlouho. Zárověň zvláštní a výborné byly dialogy, často skládané z opakování jednoduchých slov nebo vět, které dokázali ještě více posílit některé velmi silné scény. Velmi mě potěšil výkon obou hlavních hrdinů a obsazení mnoha dalších současných hvězd, znichž některé bylo velmi lehké přehlědnout. A Micka Jaggera. A nakonec hudba Phillipa Glasse, jednoduchá ale tak silná.(2.11.2012)

• Danny88

Fuj! Hnus! Dobre im tak. Niekomu sa bude zdať môj názor ako zvráteny, ale zvrátene bolo to čo som videl!(29.12.2012)

Skvely herecky vykon Clive Owena je len jedna z veci, ktora vas dokaze priputat k sledovaniu depresivneho prezivania hlavnej postavy a jej lasky v koncentracnom tabore. Tvdry boj Maxa s potlacanim vlastnych citov a tuzby prezit, niekedy nevychadza ako by mal. Trest za to je este tvrdsi - slzy (v ociach Maxa a mozno aj vo vasich).(3.3.2008)

Musí se uznat, že téma homosexuálního vztahu a koncentračního/pracovního tábora je nápadité. Obsazení herců je též dobré - C. Owen mě v tak odvážné roli mile překvapil. Přesto nevím jak vysvětlit své průměrné hodnocení – nejspíš mi do jisté míry vadil tak expresivní začátek, který ve filmu byl a následné zbrždění děje. Dle mého názoru je snahou o vrcholnou scénu vcelku zajímavá scéna s orgasmem, jež měla šokovat, ale myslím si, že ani ta to bohužel neutáhla. Film je to opravdu hezký a zážitek z něj mám, jen to dle mého názoru není na *****.(10.11.2010)

Kdo by to byl řekl, že se i z filmu s tak silným tématem jako jsou homosexuálové za války, může vyklubat tak "nezáživná" podívaná naprosto bez emocí. Těžké zklamání, pouhý pokus o umělecký dojem.. Kameny a tesklivé violoncello, snaha uměle vybudit soucit a smutek, rádoby přirozené dialogy. Nebylo to nejhorší, ale jednou stačilo.(19.2.2013)

80%(6.11.2010)

• Hrabovo

Některé divadelní hry lákají k tomu, aby z nich někdo zkusil udělat úspěšný film, a ono to nejde. Věřím, že hra byla dobrá, že podobenství o nesmyslnosti situace v koncentračním táboře vyjádřené zkratkou ve formě přenášení kamenů tam a zpátky na dvě hromady, je v divadle vysoce funkční a oslovuje diváky. Ve filmu, kde se totéž děje měsíce v měnících se ročních obdobích a exteriérech, působí jako těžko uvěřitelný nesmysl. Nevěřím, že by to tak mohlo být, protože film mě vyzývá, abych uvěřila. A těžko je k uvěření i to, že někdo, kdo není schopen tvořit vztahy, kdo souloží s mrtvolou, aby si zachránil život a dobije někoho, kdo ho miloval, ze strachu, vstoupí do zásadního vztahu s jiným mužem. Nemyslím, že dobrovolná smrt vypovídá o svobodě tohoto člověka, myslím, že jen neunesl dál svůj jediný úkol - přežít, protože přestal věřit, že je to možné. Pochopila jsem, že orgiastické prostředí Berlína třicátých let zvedlo žaludek lidem u moci. To ale neomlouvá to, jak s ním zatočili. Pochválit se dá jen Glass a to, že hlavní protagonisté vzali své role tak vážně.(26.12.2012)

• markyzgero

růžová hvězda lepší žlutý, žlutá je asi na prd. spojením těchto dvou elementů chtěli tvůrci přes vaudevillovskou estetiku ukázat, že mick jagger je kikina na houpačce.(31.12.2012)

• Arsenal83

Homolobby v podivnom spracovaní. Jednoducho ťažko porozumieť homosexuálom, akým štýlom sa snažia vzbudiť ľútosť. Najprv 15 minút ukazujú hnusné orgie, kde si každý pretiahne prvú voľnú prdel a potom očakávajú, že človek zhnusený zvrátenosťou bude takých ľudí ľutovať? To isté by mohli natočiť so židmi, ako niekde pred vojnou úžerničia a žijú z nešťastia iných a následne potom koncentrák, kto by ich ľutoval? Veľmi nešťastné spracovanie, tak ako celá homolobby, kde slušní homosexuáli sú doma, žijú ako bežní občania a na Pride chodia najzvrátenejšie kreatúry, ktoré by mali byť okamžite zatknuté. To isté samozrejme platí aj pre heterosexuálov, len ich nejak nevidím pochodovať s holými zadkami a súložiť priamo na námestiach.(18.10.2015)

Netradiční pohled na druhou světovou očima židovského homosexuála, kterého skvěle zahrál Clive Owen. Sexuální scéna bez jediného dotyku, v trestaneckých hadrech uprostřed tábora v pravé poledne je perfektní. Na začátku filmu se zde blejsknul i zpěvák Mick Jagger, který tu zpíval co by transvestita.(12.7.2008)

Vyjímečný snímek s gay tématikou za období 2.světové války. Scénář byl zpracován na základě úspěšné divadelní hry, která právě připomínala holou skutečnost, že homosexuální lidé byli i v této době a že i oni byli mezi obětmi holocaustu v Evropě. Stejně jako mnohé filmové výpovědi ukazující odlidštění Židů, tento pro změnu ukazuje odlidštění homosexuálních osob. A tématem je to veliký film, neboť homosexualita jako forma represe nikdy předtím takto natočena nebyla. Hloubka příběhu je divácky hodně silný psychologický prvek. Z větší části se jedná o milostný příběh mezi dvěma muži v krajní nouzi a mnohých okolností. Krutost a bezcitnost v koncentračním táboře už je dnes natolik známá, že již nikoho nepřekvapí, ale i přesto v tomto případě chytí za srdce. A může za to konec, který je snad nejcitovější složkou na celém dějství. Atmosféře snímku dopomohl hlavně artový pohled na celou věc, takže divácký zájem v tomto smyslu bude přeci jen spíše od náročnějších diváků. Shlédnutí snímku však rozhodně stojí za to. Clive Owen v hlavní roli tu předvedl vskutku úctyhodný výkon.(5.11.2016)

JÁ SI MYSLÍM , KDO NEZAŽIL NĚJAKOU OSOBNÍ TRAGÉDII NEMŮŽE TENTO FILM DOCENIT . JSOU MOŽNÁ I VÝJIMKY , ALE MOC JICH NEBUDE . TAKŽE KRUTÉ , DRSNÉ , PŘESVĚDČIVÉ .(13.12.2012)

Aniž bych o to usiloval, koukal jsem za poslední týden hned na tři queer filmy. Začalo to Volným pádem, potom jsem viděl Bent a teď se právě dívám na Bohy a monstra. Jsem z toho lehce v šoku. Fakt jsem si nepředsevzal, že zkouknu všechny gay filmy světa... Asi nebudou až tak vzácné, když se jednalo o náhodný výběr ze zhruba dvou set rozličných kousků, které si chci dát v nejbližší době. Když jsem se dovtípil, o čem Bent bude, zvažoval jsem, že od toho zdrhnu. Nakonec jsem to neudělal a nelituji. Bent se vyznačuje originálními, k dokonalosti dotaženými nápady, které mi budou ještě dlouho rezonovat v hlavě (například virtuální sex na buzer place). Určitě mě v dobrém slova smyslu poznamenal, a nic na tom nemění ani to, že už žádný další queer film nechci hodně dlouho vidět.(1.2.2014)