Reklama

Reklama

Frustrovaný spisovatel, který už má po krk toho, jak se mainstreamová média opírají o „černošskou“ zábavu a urážlivé stereotypy, se rozhodne napsat vlastní obskurní „černý“ román. Ten ho přivede až k jádru pokrytectví, kterým tak pohrdá. (Prime Video)

Videa (14)

Trailer

Recenze (58)

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

Trefná a ne úplně hloupá dramedie se satirickým nádechem ve které seriózní spisovatel napíše pod pseudonymem uprchlého trestance “černý” brak plný stereotypů, aby všem ukázal že tohle rádoby umění nemá šanci na úspěch. Jenže to co bylo myšleno původně jako vtip a snaha ukázat co všechno je špatně se stane velmi úspěšné a vtáhne to hlavního hrdinu do soukolí dalších stereotypů a pokrytectví. Osobně se mi líbilo jak se tvůrci snaží trefovat do dnešní doby, kdy je mnohdy velmi hloupým výtvorům (které ani sám autor nemusel myslet vážně) přisuzován nějaký přesah a přidaná hodnota, přičemž v těch dílech vůbec žádná není a jde mnohdy jen o nafouklou bublinu. Na druhou stranu bych si ale uměl dost dobře představit že by to celé mohlo být ještě o něco drsnější. Na debut jde rozhodně o zajímavý kousek, nicméně je na něm vidět že se režisér držel při zdi a v mnoha ohledech si ukousl moc velké sousto. Je každopádně dobře, že podobné filmy vznikají a nejlepší by bylo kdyby American Fiction pootevřelo dveře dalším podobným, kterého se nebudou bát do toho šlápnout víc…70% ()

campix 

všechny recenze uživatele

Takhle má vypadat povedená satira aktuálního společenského dění. Rozhodně se mohlo jít ještě dál a být daleko víc kontroverznější, takhle Americká fikce hladí hodně po srsti a snaží se být líbivá pro většinu společnosti. Jeffrey Wright v hlavní roli jako spisovatel, který se snaží o nějaké větší umění, ale neslaví s ním nějaké větší úspěchy. Rozhodne se tedy napsat ''brak'' na společenskou objednávku a nestačí se divit. Zábavné a svižné. Oscar za scénář i když překvapující, tak se dá poměrně dobře pochopit. ()

Reklama

ditrue 

všechny recenze uživatele

| 60% | Film s obrovským potenciálem, kde je hlavním tématem jak establishment vydělává na „černošské“ zábavě a jak je tahle “černošská” zábava nekriticky vychvalována “bělošskou” částí populace pro ukojení vlastního pocitu zadostiučinění – je nominován na 5 Oskarů, včetně nejlepšího filmu roku, aniž by si to podle mého něčím zasloužil. Vypadá to teda, že tématicky trefil tenhle film hřebíček na hlavičku a krásně paroduje tuto charakteristiku dnešní společnosti. Bohužel, spolu se skvělým hereckým výkonem Jeffreyho Wrighta, je to to jediné za co má u mě plusové body a zbytek je jen průměrná satirická komedie o kulturní válce, která se hodně snaží být něčím více, než ve skutečnosti je. “Potential is what people see when what's in front of them isn't good enough.” ()

vydumnica 

všechny recenze uživatele

American Fiction podľa môjho skromného názoru by vôbec nemal byť zaradený do kategórie TOP 10 najlepších oskarových filmov. Za najväčšie pozitívum považujem scenár, napísané je to dobre, zahrané tiež, no mohlo to fungovať viac ako komédia. Možno by to celé lepšie vyniklo ako divadelná hra, keďže American Fiction je vlastne o dialógoch. Oceňujem aj nepredvídateľnosť filmu, niektoré scénky sú maximálne nečakané a značne dramatické, kým ďalšie vyznejú až absurdne (pseudonym a celý príbeh okolo toho ako aj názov knihy a jeho schválenie). Humor tu samozrejme je, ale väčšina vtipných a niekedy aj nevtipných dialógov sa týka rasových stereotypov. Hlavný hrdina je istým spôsobom niečo ako černošský Birdman, aspoň mne tak pripadal. Sterling K. Brown je druhý dôvod, prečo som si tento film pozrela, no hlavne som chcela vedieť, či tu bola nominácia udelená právom alebo len kvôli diverzite. Film sa mi páčil asi tak ako Monkovi jeho vlastný bestseller. Prevažne to bola NUDA a preto len 2* prípadne 2 a pol* (pozreté 08.02.2024). ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Film obsahuje všetko, čo na oscary 2024 potrebuješ. Krásnu diverzitu ako povinnú zložku, ale hlavne - čo vybrať z afro filmov do top 10 NAJ filmov roka? Pritom by sa ťažko zmestil do top 10 filmov mesiaca, ak by nešlo len o výber filmov z častí ako Bronx. Nehovorím, že niektoré humorné alebo skôr kútik o milimeter dvíhajúce situácie neboli, ale toto je presne to, čomu sa hovorí oscar bait a film to dokonca sám spomína. Takže účelovka. Film o černochoch s bielymi problémami, kde všetci s pigmentom sú vedci, kapacity, lekári, spisovatelia, intelektuáli, no a bez pigmentu už do tejto kategórie nespadáš: jednak potrebuješ opaľovací krém, no hlavne si hlúpy buran groteskného typu. Film akoby chcel napodobiť Woodyho Allena, ale zakuklil sa v sebou postavených povinných vložkách. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (9)

  • Film je adaptací románu Percivala Everetta „Erasure“ z roku 2001. Zatímco ve filmu vidíme jen jednu scénu z knihy „Fuck“, kterou Monk (Jeffrey Wright) vydá jako vtip pod falešným jménem, v „Erasure“ si ji můžeme přečíst celou – jde o „knihu uvnitř knihy“. (DavePave)
  • Film sa natáčal v Bostone a Scituate (Massachusetts, USA) od decembra 2022, pričom na scéne boli dodržiavané bezpečnostné opatrenia proti COVID-19. (Arsenal83)
  • Prvý kandidát na výhru v kategórii Najlepší film na Oscaroch, ktorý do filmu zahrnul výraz „Oscar bait“ = „oscarová návnada“. (Arsenal83)

Související novinky

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

V noci z neděle na pondělí proběhl v hollywoodském Dolby Theatre v Los Angeles šestadevadesátý ročník slavnostního předávání Cen americké Akademie filmového umění a věd, na němž byla v celkem… (více)

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

V úterý 23. ledna 2024 byl v Samuel Goldwyn Theater v Beverly Hills z úst herců Jacka Quaida a Zazie Beetz oznámen kompletní výčet nominací pro nadcházející 96. ročník předávání cen americké Akademie… (více)

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (více)

Reklama

Reklama