Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dva muži z odboje přemluví pasáka ovcí Baska, aby převedl přes hranici z Francie do Španělska profesora Johna Bergsona, kterého nacisté nenávidí, protože o nich napsal pravdu, ale chtějí využít jeho odborných znalostí ke zdokonalení svých zbraní. Bask žije na osamělé farmě blízko hranic, okolí zná lépe než kdokoli jiný a už nejednou odboji pomohl. Tento zdánlivě nerudný muž není moc ochoten opět riskovat život, ale suma 5000 peset udělá své. Bask odjede do Toulouse, kde zjistí, že na něho čeká nejen profesor Bergson, ale také jeho žena Ariel, dcera Lea a syn Paul. To je příliš velké riziko a Bask převádět celou rodinu odmítá. Ale budovu, kde jsou Bergsonovi schovaní, prohledávají příslušníci SS, a nezbývá tedy nic jiného než tajným východem utéct. Tím se akce rozbíhá. Fanatický kapitán von Berkow zlomí odbojáře Alaina Renoudota, který prozradí, kam mají utečenci namířeno, a Berkow se pustí se skupinou všeho schopných nacistů do jejich pronásledování... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (100)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Klasika ve stylu konce sedmdesátek. Zde potěší lepší herecké obsazení zejména Quinn v roli pastýře a McDowell v roli švihlého esesáka. Svým způsobem se mi líbí když jsou Němci a zejména zástupci gestapa či SS ke svým obětem na oko přátelští, žertují s nimi, jsou plní pochopení k jejich často smyšleným historkám aby pak jako kobra prudce zaútočili řevem, úderem apod... Dokonalý a nepřekonatelný v tomto ohledu byl Waltz v Hanebných panchartech ve scéně kdy jedl štrůdl... Malcolm tady místy přestával být uvěřitelný a z elitního esesáka se stával pošuk něco na způsob role tankisty, kterou Sutherland hrál v Kellyho hrdinech. A slipy se svastikou mi připomněly Helgu s jejím spodním prádelkem z Haló Haló, také vydatně vyzdobeným nacistickými symboly... :-). Příběh o převodu vědce a jeho rodiny odbojovou skupinou přes Pyreneje mohl být udělán asi věrohodněji. Ano tudy se prchalo a utekl tudy z okupované Francie i náš stíhač František Fajtl o čemž napsal nesmrtelnou knihu Sestřelen.. Řada věcí byla ve filmu nesmyslných. Nejhorší bylo když německá technika ať už šlo o železniční vagóny či nákladní auto vojenské posádky po malém pokropení ze samopalu začala okamžitě vybuchovat v ohnivých chuchvalcích. Při přepadení vlaku jeden samopalník takhle zlikvidoval celý vlak... Stejně tak útok na hraniční přechod... no darmo mluvit. Prostě je to poplatné době, na čtyři hvězdy to nemá a na pět už vůbec ne jak někdo ohodnotil... Přesto to nebylo vyloženě špatné a za nejsilnější moment jsem asi považoval noční loučení se spící rodinou v chatce... Dávám tedy tři naběračky guláše. * * * ()

Circumscriptor 

všechny recenze uživatele

Je to naozaj silný film, ale do nadpriemeru to má ďaleko, radšej by som to nazval lepším priemerom. Nikdy však nezabudnem na očividne fantastického herca Malcolma McDowella, ktorý sa úžasne vžil do svojej úlohy šialeného národného socialistu nosiaceho spodnú bielizeň s hákovým krížom (tá scéna sa zo spomienok odstrániť nedá). ()

Reklama

Kubaso 

všechny recenze uživatele

Vlastně by se jednalo jen o průměrný a předvídatelný dobrodružný film, obsahující všechna klišé, která se od něj dají očekávat, nebýt několika nezapomenutelných scén. A všechny spojuje jedno jméno - Malcolm McDowell. Ten si svoji roli jako jediný evidentně užíval. Režisér si toho byl vědom, a tak mu zřejmě poskytl pár scén nad plán, čímž filmu jednoznačně prospěl. Ostatní totiž snad ani neměli co hrát. Závěr je možná až moc na efekt, ale co naplat. Funguje. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

,,Proč si myslíte, že jsme dobyli Francii? Abychom získali vaše recepty!" Neuvěřitelné, jak tenhle film funguje i po letech. Krutý a syrový. Celkovým vyzněním mi připomíná Starou pušku. Podobnou krutost nalezneme i ve snímcích Okupace ve 26 obrazech a Pád Itálie. Nestvůrnost války a zabíjení je z těhle snímků cítit mnohem více, než z klasických příběhů odehrávajících se na frontě. Nakrájené prsty či upálení působí mrazivěji, než zabíjení vojáků po tisících. Celý film opanovaly dvě osobnosti - démonický McDowell s výrazem naprostého šílence (ano, takoví Caligulové mu šli nejlépe) a tvrdý Quinn, před kterým žádná překážka neobstojí. Nejdojemnější scénou je pak loučení před svítáním. Protiválečný snímek par excellence! ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

My, čo hodnotíme ten film, sme ho skoro všetci videli pred dvadsiatimi rokmi. Isteže sú niektoré scény napínavé a podopreté silným herectvom, ale je to akosi na vode - neucelené. Vlastne by sa jednalo len o priemerný a predvídateľný dobrodružný film, obsahujúci všetky klišé, ktoré sa od neho dajú očakávať, nebyť niekoľkých nezabudnuteľných scén. A všetkých spája jedno meno - Malcolm McDowell. Ten si svoju rolu ako jediný evidentne užíval. Hovoril som si, že film, kde proti sebe stoja Anthony Quinn a Malcolm McDowell, nemôže byť zlý. Avšak taká kopa vyložených hlúpostí to vyložene kazí. A mohla to byť paráda, keby si to pán režisér po sebe aspoň raz zhliadol. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (4)

  • Ve snímku si zahráli herci, kteří se objevili v roli záporných postav v populární filmové sérii o Jamesi Bondovi v 70. letech. Jak Michael Lonsdale, který ztvárnil Drixe v Moonrakerovi (1979), tak Christopher Lee, jako Scaramanga z Muže se zlatou zbraní (1974), se však ve filmu objevili v opačných pozicích, a to v rolích obětí. (ČSFD)
  • V některých amerických kinech byl snímek promítán pouze týden. (ČSFD)
  • Snímek byl natočen tři roky po vydání knižní předlohy „Perilous Passage“ z roku 1976 od Bruce Nicolaysena. Ten rovněž vytvořil scénář pro film. (ČSFD)

Reklama

Reklama