Reklama

Reklama

Obsahy(1)

I v 70. letech vznikaly u nás filmy, které zdůrazňovaly nejen nutnost všemi prostředky hájit neprostupnost západních hranic, ale hlavně rehabilitovaly stalinistickou éru. Se směšnou patetičností vyprávěný příběh se odehrává v roce 1951 a odehrává se v armádních kruzích, zachycuje spory o co nejúčinnější vzdušnou ochranu hranic... Zvolil k tomu pracovní spory mezi zkušeným, ale myšlenkově již ustrnulým generálem a mladým politrukem, jenž prosazuje moderní koncepční řešení společného úkolu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (71)

dokktor 

všechny recenze uživatele

viděl bych to asi takto: nenásilná, téměř místy až podprahová agitka, která měla v době vzniku mladé generaci ospravelnit události režimu z 50. let. ale to, že hodný tatík generál se po každém svém histerickém výstupu omlouvá: já vím, že to cítíte jinak, ale rozkaz je rozkaz; mně nedokáže přesvědčit, že vyvrařdění inteligence bylo nezbytné. to, že toto pseudodrama je poslepované jako leporelo tu vůbec neberu v potaz, už by nebylo kam klesat. ()

ghatos odpad!

všechny recenze uživatele

Vysoká hra patriotů :) . Jako já mám následovaných hodně komunistických filmů, ale tohle je hodně špatné i v rámci tohoto ranku. Martin Růžek jako pořádné padesátkové lampasácké hovádko (nic proti němu, role jako role) a jeho pravá ruka pohádkový mladý politruk (takového kokota těžko pohledat - zlatý Tronda). Uf, hodně tvrdý matroš! Krásná, ale rozporuplná padesátá léta - hláška fatální, totální a naprosto sebevýsměšná. 13%. ()

Reklama

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Film plný úletů, ale přitom se o žádné alternativní či zábavné dílo nejedná. A to to začínalo tak zajímavě, při Bednářově čtení deníku jsem se celkem bavil, protože jeho hlas zněl, jak kdyby byl zavřený někde ve sklepě... A já se celou dobu těšil, že se na konci vysvětlí, proč ho do toho sklepa zavřeli (kouřil Růžkovi v kanceláři? kopnul mu do vrtule, co ji měl na stěně? udělal ošklivou výzdobu k výročí VŘSR?) Noo asi zase zkazím spoustě divákům zážitek, ale musím prozradit, že konec tedy v tomhle směru vůbec nic neosvětlil. On tedy mimochodem neosvětlil vůbec nic v žádném směru. No, jinak Růžek a Bednář vytvořili nejodpornější dvojici v dějinách české, a dost možná i světové kinematografie. Růžek se svým ksiftíkem prostě na rádoby pozitivní role nemá, Bednář je na tom sice v tomhle ohledu poněkud lépe (až na ty kruté, velmi úzké rty!), nicméně snažit se udělat z politruka kladnou postavu, na to muselo režisérovi a scénáristům chybět ale setsakra buněk v hlavě. No a příběhy sice vycházejí se skutečnosti, ale skutečnosti poněkud přežvejkané rádiem Jerevan. Ano, jednomu našemu pilotu na migu se podařilo po pronásledování sundat americkou stíhačku, ale až v Německu a hlavně díky tomu, že nepřítel se snažil uletět a měl zakázáno opětovat střelbu. Stejně tak dopravní letadlo havarovalo né kvůli srážce s imperialistickým balónem naplněným kapitalistickým héliem a protisocialistickými letáky, ale kvůli chybám posádky a počasí. No jinak mi přišlo divné, že nepřišlo Růžkovi divné, že se tolik lidí snaží z československého socialistického ráje uletět ("to už nám začínají ulétat i komunisti?" jak to Růžek hezky a dá se říci velice odvážně komentoval), ale nikdo z toho kapitalistického pekla naopak neprchá k nám... Což taky vysvětluje, proč na konci 80. let mohl ten Němec doletět na malinkém letadle až do Moskvy. Soudruzi nemohli uvěřit, že by se to taky jednou mohlo stát, považovali to za chybu radaru.. ()

wayne99 

všechny recenze uživatele

Není to tak špatný, jak by se na první pohled mohlo zdát. S trochou nadsázky českej Top Gun, ale spíš taková malá politická agitka. Film je natočenej daleko střížlivějc než vlastní kniha – ta začíná předmluvou, ve který se píše: „Našli se před časem jedinci, kteří celé období od Února začali špinit. Znevažovali výsledky nesmírné a obětavé práce statisíců komunistů a dalších slušných lidí. Těch kteří vybudovali za čtvrtstoletí dílo, jenž nemá v celých dějinách obdoby.“ Ale i ve filmu je celá řada slušných hlášek: „To jsme to dopracovali! Komunisti nám utíkaj za hranice!“ Srandovní na tom je taky to, jak je snímek obsazenej – hlavního hrdinu hraje Jiří Bednář, který předtím natočil film Nebeští jezdci. Tady představuje mladýho kapitána-politruka, kterej s nostalgií a radostí vzpomíná na báječná padesátá léta – dobu, kdy západní letci mizeli v lágrech. Celý to tak trochu zachraňuje Martin Růžek, jenž hraje stárnoucího generála a dává filmu přece jenom trochu lidštější podobu. Na svý si přijdou hlavně milovnicí aeroplánů, ve filmu se objevuje celá řada letadel, který už jinde neuvidíte – vrtulový stíhačky přestavujou cvičný Jaky 11, MiGy jsou původní a dopravní letadla jsou dosluhující Iljušin Il-14. ()

Prubner 

všechny recenze uživatele

No nevím, ale natočit film o pilotech, v němž nejsou skoro žádné letecké scény, je trochu zvláštní. Mnohem víc mě ale popuzoval hlavní "kladný" hrdina, který snaživě perzekuuje piloty kvůli jejich náboženskému přesvědčení a jiným neškodným prohřeškům. Takový hrdina snad mohl být sympatický skutečně jen skalním komunistům-normalizátorům. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (16)

  • Hned v úvodních minutách filmu se objeví záběr na autobus Škoda 706 RTO. Z něho podle filmového komentáře vystupuje kapitán dne 18. dubna 1951. Tento typ autobusu se však vyráběl až od roku 1958. (Mr.Hudson)
  • Natáčelo se v Karlových Varech. (M.B)
  • Sestřel amerického letounu je inspirován skutečnou událostí z 10. března 1953, kdy poručík Jaroslav Šrámek na MiG-15 zlikvidoval americkou stíhačku F-84E Thunderjet. Ve filmu pošle k zemi narušitele USAF (L-29 Delfín) pilot Janda. (Robbi)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno