Fáze IV

Paul B. Radin

Willy Kemplen

Kostýmy:

Verena Coleman

Počas prvých minút projekcie som bol voči tomuto sci-fi dosť skeptický, v očakávaní čohosi, pripomínajúceho entomologické dokumenty z kanálu Animal Planet, no príbeh ma postupne vtiahol a tá hodina a pol mi nakoniec ubehla ako nič. Vyskytuje sa tu síce niekoľko nelogických pasáží a konanie hlavných postáv občas postráda zmysel, každopádne je však Phase IV pozoruhodným filmom.(11.12.2011)

Pologeniální filosofující sci-fi o různých přístupech lidstva k potenciální hrozbě.. zákonitosti akce a reakce.. když testovaný subjekt testuje testujícího.. atd.. Scény z mravenčího mikrosvěta jsou brillantní, hudba i kamera dodávají správnou atmosféru... Jen je to pomalejší a přemýšlivější a kdo očekává akční horror o zabijáckých mravencích nebo je už prostě navyklý na moderní tempo a přímočarost, tomu to asi moc nesedne. za mě: paráda!(22.3.2015)

Výborná nízkorozpočtová sci-fi, která svým komorním laděním a dokumentární stylizací daleko víc připomíná britský film než americký. Maximálně detailní záběry hmyzu už dnes nejsou ničím vyjímečným, ale v 74. roce zcela určitě byly. Díky nim, i díky jejich skvělému zakomponování do děje (viz. scéna, v níž se hmyzáci adaptují na jed proti nim), jsou inteligentní mravenci stokrát děsivější než planeta plná vetřelců. Klaustrofobickou atmosféru dotvářejí četné psychedelické efekty a elektronická hudba. Snad jen ta technika, která je ve filmu používaná, je přehnaná a zastaralá zároveň, ale tak je tomu snad ve všech filmech z počítačového pravěku.(14.11.2011)

Působivý vědeckofantastický snímek o mravencích. Jak říkají mnozí odborníci : kdyby měli mravenci atomovou bombu, tak už jsou vládci planety. Jejich organizace je dokonalá. Přísná hierarchie jim umožňuje pracovat rychle, bezpečně a efektivně. O mravencích byla natočena spousta filmů - katastrofické, sci-fi, horrory, ale tenhle se přeci jen vymyká. Snad proto byl také oceněn na Festivalu SF filmů v Trieste Zlatým asteroidem. Svým pojetím mi připomněl film Kmen Andromeda...(18.8.2010)

V první řadě bych chtěl říci, že jde skutečně o velice netradiční scifi film, který ve mně zanechal hodně rozporuplné pocity a zároveň mě svým obsahem v určitých momentech i příjemně překvapil. Vzhledem k jeho stáří a velice zvláštnímu pojetí je mi jasné, že převážně mladší publikum ho vesměs odstřelí. Ono je totiž hodně důležité se nad celou zápletkou trochu více zamyslet a neočekávat jen další skvostnou scifi-hororovou podívanou, plnou akce, napětí a mrtvol. Výsledkem všech čtyř fází scénáře je totiž o dost hlubší myšlenka, než jen diváka vyděsit. To se tomuto filmu stejně za celou dobu ani moc nepodaří. Zřejmě nejzajímavějším na celém filmu jsou záběry na mravence a vědecké „dedukce“. Pro mnohé to však bude jen kupa zbytečných žvástů, které brzdili tempo příběhu. Ono se tu vážně převážně mluví, ale i přesto se místy podařilo tvůrcům navodit docela zajímavou atmosféru. Scéna s útokem na farmu, vypuštěním žlutého jedu, osud farmářovic rodinky i samotný závěr – to vše se docela vydařilo. Bohužel hodně vlažné tempo leckoho začne možná uspávat. Navíc již na tehdejší dobu nejsou některé triky zrovna na vysoké úrovni a nejeden divák se jim spíše zasměje. Scénáristova myšlenka však nebyla diváky ani tak vystrašit, jako se spíše zamyslet nad životem mravenců jako takových a nebylo k tomu zapotřebí žádných gigantických plyšových monster. Phase IV tak sice nikdy nebude patřit mezi nejoblíbenější filmy svého odvětví, ale rozhodně si nezaslouží býti opomíjena. Jak už jsem však poznamenal – tohle rozhodně není film pro každého a je mi jasné, že budou vždy převládat spíše negativní ohlasy. Pokud však máte rádi netradiční podívanou a nespokojíte se jen s již stokrát ohranou zápletkou, mohli byste tomu věnovat trochu více svého času. 50%(27.11.2017)