Cirkus

TV spot

Hrdinou příběhu je bez práce a peněz stále hladový Tulák, kterého právě pronásleduje policie, neboť jej považuje za kapesního zloděje. Při honičce je zahnán do manéže cirkusu. Svými komickými pády i jednáním nešiky probudí v divácích tolik bouřlivého smíchu a nadšení, že se jej ředitel cirkusu rozhodne zaměstnat jako klauna. Později se hodlá stát skutečným umělcem a získat lásku přitažlivé krasojezdkyně… Do příběhu plného humoru i sentimentu přimíchal scenárista, režisér a herec Charlie Chaplin také trochu ze smutné a bolestné reality života chudých lidí, současně ukazuje, jak obtížné je diváky v manéži zaujmout. Vedle obdivuhodné choreografie tento snímek i dnes může zaujmout gagy, klaunskou komikou a mistrovským ztvárněním Tuláka. V roce 1928 Charlie Chaplin za Cirkus získal Oscara, v podobě Zvláštní ceny udělené současně za scénář, herecký výkon a produkci filmu. Film byl původně natočen beze zvuku, také k němu později byla dodána hudba, kterou napsal Charlie Chaplin. (Česká televize)

andrii

Kus sukcesu čapnul chodec, který si to šinul, cirkuloval, po tom světě čar, šepotů šou zpod šapitó. Prošel se po p/r/ovaze her Harlekýnů. ()

filmmovier

Veliká sranda. Naprosto parádní začátek s neodolatelnou, úžasně natočenou honičkou (Charlie jako figurína, zrcadlové bludiště), úžasné scény z konkurzu a parádní scéna se lvem (a hlavně s poníkem), skvělé prostředí, výborná hudba, neodolatelná Charlieho chůze, navrch trochu vážnější konec a ne zrovna happy end, přesto neskutečně kouzelný film, který mi zvednul náladu a který je nadčasový a může se sice jevit trochu naivně, ale u Chaplina je hřích hledět na chyby... S příchodem milostného soka to sice trošku ztrácí grády, ale závěrečná, famózní, Charlieho chůze na laně je naprosto perfektní a vynikající podívaná. Prostě nápady nabitá, komediální špička, která nestárne a která je stále stejně zábavná a mnohem lepší, než všechny komedie seoučasné a spostu jiných. 100%. ()

Raven0

Parádní groteska, která sice v polovině trochu ztrácí dech, ale konec vše vyvažuje neskutečně vtipnou scénkou na laně. Jasně, někdo může namítat, že jde o jednoduchý, předvídatelný humor, ale Chaplin ho podává tak lehce, že člověka prostě dostane. ()

Autogram

Cirkusový chlebíček nie je ľahký a Charlie si neodpustil poznámky o nevyplatených alebo malých platoch. Celkovo skvelá groteska s príbehom, ktorý nie je len doplnkom gagov. Asi tisíc kopancov do zadku a niekoľko tortových tanierov do tváre je ťažká klasika, plusom je záverečná adrenalínová jazda na lane s neistým istením. Tentokrát tulákovi dievča ešte nie je súdené a tak zostáva v kruhu po cirkusovej manéži sám. –––– Zabije se. – To je v pořádku. Pojistil jsem ho. ()

vyfuk

Cirkus je další jízda s Chaplinem. Skvělá zábava, která celou tu plus mínus hodinku skvěle potěší a odpočinete si taky na chvíli od těch jinejch filmů, u kterých musíte sáhodlouze přemýšlet. Klasický Chaplin. ()

Sdoom

Jako vždy u Chaplina není film jen o vtipu a scénách založených na jeho komediálním talentu, ale i v Cirkusu se dočkáme velmi lidského příběhu člověka se srdcem na dlani. Nevím, jak to Chaplin dělá, ale jako vždy to funguje. A co se týče komediální stránky, ta je tentokrát výborná, i proto dám o hvězdičku víc než Zlatému opojení. ()

vitekpe

K tomuhle filmu me vlastne privedla Merna Kennedy, na grotesky moc nejsem... Ale je to udelany pekne a misty i celkem vtipny. 4- ()

matolas

V poradí moja 3. videná Chaplinovka. A oficiálne uznávam, že Chaplin je génius, ktorého už zrejme nikdy nikto neprekoná. Na druhej strane je však smutné, že na 84 ročnej komédii sa zasmejem viac, ako na takmer čomkoľvek v súčasnej produkcii. Inak najlepší gag filmu určite naháňanie koňom počas celej stopáže :D. 9/10 ()

Lukoboss

Když si vezmete, z jakýho je to roku a co všechno Ch. Chaplin v tom snímku udělal (scénář, režie, hudba, hlavní role), je to takřka geniální. Tím pádem se vůbec nedivím ani tomu ocenění, rozhodně si to zaslouží. ()

Rapikk

Někdo asi kdysi pověděl Chaplinovi, že by bez problému zapadl mezi cirkusové exoty. A tak vznikl film Circus. Snímek dosahuje tradičních kvalitativních standartů Chaplinovy zlaté éry. Prostě fantastická zábava pro malé i velké, na nedělní odpoledne i na televizní prime time. Už to opakuji poněkolikáté, ale Charlie Chaplin byl neopakovatelným géniem. ()

peetriss

Klasickou grotesku jsem, abych se přiznal, viděl naposled jako kluk. Využil jsem tedy příležitosti shlédnout jedno z Chaplinových děl. Cirkus s Charliem, usilujícím o práci v cirkuse a o srdce jedné cirkusáckých dívek je samozřejmě postaven výhradně na grimasách, komických pohybech a komikově roztržitosti, kde Chaplin předvádí svůj vysoký standard. Možná to chtělo mírně zkrátit, poněvadž celovečerní stopáž není zcela zaplněna kvalitními gagy, hluchých míst však není mnoho. Klasika, která uvolní a pobaví. ()

prezdivaka

Absolutně autorská věc. Charlie film napsal, produkoval, režíroval, složil hudbu, napsal titulní píseň a hrál hlavní roli. Pohopil už tehdy, že většího kontrastu komedie dosáhne smutným koncem a tak proti všem trendům popíral happy end. ()

Rozjimatel

"Keep him busy and don't let him know he's the hit of the show."     Komédia so smutným podtónom, ktorú považujem za jeden z najlepších celovečerných filmov Charlieho Chaplina. Je ako celok výborne vymyslená, priam hýri nápadmi, pričom Chaplin tu perfektne využíva prostredie zábavného parku (napr. scény v zrkadlovej sieni) a cirkusu. Film ponúka množstvo výborných scén (v klietke levovej), ale absolútnymi vrcholmi sú tieto dve: naháňačka v zábavnom parku, keď Charlie predstiera, že je otáčacia figurína (geniálne!) a Charlieho skvelé číslo na lane v závere snímky. Za výbornou humornou zložkou nezaostáva ani romantická zložka, v ktorej Charlie predviedol nesebeckú lásku a treba dodať, že málo známa, sympatická Merna Kennedy bola pre hlavnú ženskú rolu veľmi dobrou voľbou. A Chaplinova veľmi príhodná hudba to celé skvelo podfarbuje (Chaplin sa tentokrát predviedol aj svojím spevom).     "He'll kill himself." "That's all right. I've got him insured." ()

Atheas

Chaplinuv film plný legrace,u scén se musíte bavit. Chaplin na laně s opicí,tak jako u této scény jsem se opravdu snad ještě nikdy u filmu nezasmál.To prostě nemá žádnou chybu.Vždyť ten film je naprosto geniální. ()

Vesecký

Tenhle film je málo známý a šedesát let mi unikal. A ačkoliv zrovna nemusím cirkusy ani cirkusové šaškování, pobavil jsem se nadmíru příjemně. Byl to zase on, věčný, odstrkovaný tulák bez domova, který má tu krásnou vlastnost, že přináší štěstí alespoň jiným, když on sám zase smutný odchází se svou hůlkou pajdavou chůzí do neznáma. Bravurní byla scénka na visutém laně, s těmi opicemi to bylo sehráno grandiózně. ()

inachisio

Neuvěřitelně obdivuji, jak byl Chaplin hybný. A jak to všechno dokázal v té době natočit. Skvělé, vtipné, dokonalé. ()

Huguette

Lepší 4*!!! Jeden z těch legračnějších Chaplinů, který se mi VELICE líbil! Závěr je opět nádherně dojemný. Tady jsem se jen nepousmívala, ale fakt smála! ()

MickeyStuma

Věčný tulák Charlie se tentokrát dostane do cirkusu, kde se předvede v plné své kráse. Téma 'Cirkus' je ohromná výzva, neboť v takovém prostředí se dá vymyslet bezpočet gagů. A to by nebyl Chaplin, aby toho náležitě nevyužil. Ale nejde jen o legraci. Snímek má i příběh a docela dobře rozpracovaný. Kdo by čekal, že se tu dokonce i zamiluje. Přes to všechno však především rozpoutává útok na divákovu bránici a to v takovém stylu, že se za to nemusí stydět ani po tolika letech. ()