Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (Cinemart)

Fary

Loki je tradičně super, ale jinak je to celé spíš taková ptákovina. Ani horor, ani romanťárna, příběhově spíš podivné... ()

J.F.B.

"Ten dům dýchá." Uspokojivá modernizace gotického románu, která by se s klidem dokázala obejít bez duchů. Jejich funkce ve vyprávění je totiž minimální, děj nijak výrazně neposunují a myslím, že jádro snímku by bylo zajímavé a účinné i tak. Sice bychom se museli obejít bez jejich poměrně originálního krvavého vzhledu, i když ten nakonec není také nic moc (zvlášť když je vidíme v delším záběru). Bez nich by nám zůstal pěkný kostýmní mysteriózní krimithriller, možná s kapkou fantasy (?) a v ušetřeném čase bychom mohli dostat jeden valčík navíc, nějakou drsnější scénku nebo podrobnější historii rodiny Sharpů, příslušníků nižší šlechty, kteří zbohatli za průmyslové revoluce natolik, že si mohli někdy ve 40. letech 19. století postavit impozantní novogotické sídlo, které ale začalo vinou syna jeho stavitele, který rozházel rodinné jmění na cestách po světě, značně chátrat (i když pravděpodobně ještě někdy v 80. nebo 90. letech byl do něj instalován výtah) a poslední dva žijící členové rodu, Lucille a Thomas Sharpovi už obývali dům, jenž byl už jen zašlým odleskem své bývalé nádhery, se vstupní halou do níž pršelo a sněžilo, který neustále skřípal, vzdychal a pomalu se propadal do krvavé země. Ani důkladnější exkurzi bych se vůbec nebránil, mám tyhle anglické viktoriánské domy poměrně rád – i když osobně bych raději bydlel v nějakém podstatně útulnějším, nejlépe georgiánském, popř. z období regentství. Ale zpátky k filmu. Všichni v hlavních rolích podávají velmi dobré herecké výkony (pozn.: vidět tmavovlasou Jessicu Chastain je hodně nezvyklé), kostýmy i výprava jsou skvostné, je tam pěkný kontrast mezi americkou a anglickou společností, mezi rodovou šlechtou a muži, kteří zbohatli z vlastní tvrdé práce, hezky tam proti sobě stojí nadpřirozeno a moderní technika (automobil, fonograf)... na druhou stranu je tam jistě i mnoho věcí, které by šly zlepšit, ale stejně to budou ode mne docela slušné 4*. ()

Pat.Ko

Film sa prevažne nesie na temnej atmosfére, temnú atmosféru strieda romantický nádych, čo tvorcom to vyšlo. Ľakačky fungovali, čo sa mi dlho nestalo. Hudba bola parádna, herecké výkony boli tiež fajn, super práca s kamerou. Hoci v polovici filmu bolo to viacmenej predvídateľné, bolo to príjemné prekvapenie. Klasika od del Tora 8/10. ()

Hadriel

Visuale Extraordinaire. Horory nemám rád. Ale tohle mě dost baví. Lekaček je jenom pár a jsou poměrně střízlivé. A ani to nění nějaká přehnaná magořina. Výprava, ten detail který byl věnován interiérům je úžasný. Super herci. Luxusní Chastain. Perfektně vypiplané, del Toro si dal opravdu záležet. Násilné scény jsou krásně zabrané a kamera neuhýbá. 15+ se vyplatilo. Opravdu dobrá atmosféra, jsem rád, že jsem to viděl v kině. ()

Darth Maul

Veľmi rozporuplné a ťažko zrozumiteľné dielo. Napriek tomu, že vo mne silno zarezonovalo, dlhší čas som nevedel, čo si mám o ňom myslieť. Crimson Peak sa zavŕtal do mojej mysle až tak hlboko, že som nad ním uvažoval viac, ako by si to (možno) zaslúžil. Pár dní po návšteve kina som sa naň pozrel trošku odlišným spôsobom (táto interpretácia nemusí byť správna, no mne dosť pomohla). Začal som rozprávanie vnímať z pohľadu Edith. Ona, spisovateľka gotických románov, chápala postavu ducha vo svojej knihe, ako určitú metaforu minulosti. Toto sa dá pomerne dobre aplikovať aj na film. V tom prípade sú duchovia v Allerdale Hall metaforami veľmi temnej minulosti súrodencov Sharpeových a celý príbeh tak dostáva oveľa znesiteľnejší nádych (aspoň pre mňa). Do takéhoto výkladu Crimson Peak potom celkom pekne zapadá aj najlepší moment filmu. Mám na mysli ten pocit, ktorý prežije hlavná hrdinka, a vzápätí aj divák, keď si uvedomí, že duchov sa netreba báť, pretože oveľa nebezpečnejší sú živí ľudia. ()

MatoFILM

Pastva pre oči. Úchvatná výprava, všetko vypiplané a perfektne nasnímané. Herecky výborné, len Charlie Hunnam mi tam veľmi nesedel. Príbeh adekvátny žánru. ()

Asmodin

Film je určitě zajímavý a stojí za shlédnutí. Námět je poutavý. Děj byl svižný spíše zpočátku, ke konci jsem si přála co nejdříve se dobrat závěrečných titulků, tzv. zabít padoucha :o) Je zajímavý jak jeden jediný detail dokáže pokazit celý dojem z filmu... Scéna, kdy Luccile zabodne svému "bratrovi" do tváře nůž a ten si jej sám vytáhne, mi připadá neskutečně stupidní. Dále jsem čekala nějaký význam od hlíny, která vypadá jako krvavé maso. Za herecké výkony má určitě palec nahoru Tom Hiddleston a méně významná Mia Wasikowska. ()

lucijelucije

Svým způsobem čím víc Crimson Peak spěje ke konci, tím víc se z něho stáva trochu otřepaný nevkus, ale dejme tomu. Pokud promineme konspirační děj, kterej je asi celkem hned jasnej každému, atmosféra téměř po celou dobu nebyla zase tak špatná. Líbilo se mi spojení barev, které skýtaly výstažnou kontrolku, sem se dívej, tohle je důležité. A samozřejmě T. Hiddleston přidal tomuto fantasy dramatu trochu jiskry, kterou já osobně jsem přivítala velmi ráda. ()

Disease

Někde mezi 2-3*, Výtvarně super se všemi DelTorovskými trademarky. Ovšem scénáristicky a herecky někde na úrovni studia Hammer. ()

iampatrik

60% Del Toro se mi opět trefuje do vkusu. Teda alespoň nezaměnitelným citem pro tajemnou atmosféru, kterou dokreslují kouzelné kulisy. Tzn., základy pro dobrý horor tu jsou. Ale co zbytek? Ten zbytek (a že důležitější) už tak dobrý není. Sice si příběh z počátku s divákem pohrává a dává tušit, že dění okolo hlavní dvojice není tak upřímné, ale bohužel brzy vše začne být jasné a dějově nikoho nečeká překvapení nebo zvrat. Tohle ubírá hodně na požitku z filmu a Purpurový vrch tak sklouzává do průměru. Del Toro mě tímto zklamal. Zklamání sice není veliké, ale dává zároveň vzpomenout na jeho mnohem lepší filmy (Faunův Labyrint, Hellboy 2) s pocitem, že Purpurový vrch mohl být mnohem lepším filmem. ()

qxkamo

Fiiha, na fantasy velmi nie som, ale horory mam rad a toto bolo dobre natolko, ze som takmer dal aj stvrtu hviezdicku. Skvele kostymy, vizual, idealne zasadenie do minulosti, chutne efekty a zobrazenie duchov, trochu drsneho nasilia (aj ked ho nemusim), relevantna hudba. Oplati sa vidiet. ()

Drirr

Je to variace na známé téma, která je od začátku do konce zcela předvídatelná. Naštěstí to režisér ví a nesnaží se hrát s divákem nějakou trapnou hru "a teď tě strašně překvapím". Díky tomu se může soustředit na vizuální invenci, brilantní herce, prostředí a detaily a z tohoto hlediska je radost film sledovat. Zvlášť chci vyzvednout až divadelní přístup k látce (jak v dialozích, tak při práci s prostorem). 73,3 % ()

bloodcountes

Horor? Jako ty digiobludky a skřípání starého domu? Ale no tak. Nejsem příznivec hororů ani jsem jich moc neviděla, ale tohle byl asi horor pro desetileté děti, což nejsem:) Fantasy? No tak to už vůbec ne. Drama? hm. Dobře, máme tu temné romantické drama s primitivním příběhem, na který by přišla Edith už jako desetiletá žačka a splácala by ho možná stejně "bravurně", jako ho někde na záchodcích v mexickém baru k ránu splácal Guillermo del Toro. Úplně chápu Benedicta Cumberbatche, že tuto roli odmítl. Mia opět nepotěšila, já tu holku prostě ne a ne a nemůžu vzít na milost. Pořád mi přijde takovým zvláštním způsobem ošklivá, nepříjemná a neherecká. Jessica vlastně to samé, akorát mě tolik neodpuzuje. Vizuál celkem ušel, místama dost dobrý, ale působilo to všechno dost uměle a nevěrohodně (v domě větší zima než venku a dáma se tam koupe a prohání v dírkovaném přehozu apod). Tajuplné a "napínavé" cesty nalehko oděné krasavice za duchy jsem potom už začala přeskakovat. Takže zbývá opravdu jedině a jenom ten, kvůli kterému jsem Purpurový vrch podstoupila - úžasný Tom Hiddleston, kterému bych možná taky nějaké to dědictví upsala:)) Za něj dávám třetí hvězdu. ()

Lionheart

Krásné a opojné. Vyložený horor to naštěstí není a já jsem velmi spokojen, protože mi ke spokojenosti bohatě stačila nádherná výprava, scény, kostýmy a kamera, které jsou dokonale podmalovány úchvatnou hudbou. ()

IvoB

Po vizuální stránce poutavé a barvité, po obsahové bída a šeď. Především první polovina je zívačka, navzdory povedenému castingu a nosnému námětu. Svižný a příjemně násilný konec leccos zachraňuje, přesto mi z filmu zůstává pachuť z toho, že jsem se půlku filmu docela dost nudil. Stále jde vidět, že je Guillermo del Toro význačný filmař, ačkoliv představuje Purpurový vrch v jeho tvorbě menší přešlap. ()

Paldiny

Vizuálne podmanivý mysteriózny kúsok, v ktorom má všetko svoje miesto. Z filmu srší nezameniteľné čaro z oboch kontinentov ako to tajomné z Ameriky, kde sa nám karty len rozdávajú, tak i európsky pochmúrne, kedy je hra už v plnom prúde. Užíval som si špičkovú prácu s večne vŕzgajúcimi dverami, spuchnutými podlahami, červotočmi prežratými stenami akými si poletovala meluzína. Vychutnával nádhernú kameru čo vedela plávať po paláci, kde v hlavnej predsieni sneží, aby vedľa vlhkým stenám dodávali motýle kusisko poézie a na poschodí hnusné prízraky zas dávku desu. Sympatiami nešetril s protagonistami a sakramentsky podozrieval tie ľadové pohľady čo by potopili Titanic. Isteže, príbehová linka nevznikala zrovna dve dekády, no aj napriek tomu, že som si dovolil tu a tam hádať čo príde, sa mi vývoj postáv páčil a spokojný som bol aj s drsným a vítane zvrhlým vyvrcholením (budeme žiť všetci spolu!). Málo čo tomu vytknúť, silné 4. ()

angloumene

Purpurový vrch má tu nespornou výhodu, že je tak špatný, až je to občas celkem zábava, ale k věci. Pokud se chcete před kamarády vytáhnout, že koukáte na horory a zároveň z nich máte takovou hrůzu, že je pro vás zhlédnutí něčeho skutečně děsivého nereálné. Purpurový vrch je rozhodně ideální volba. Všechny rádoby děsivé scény (nebojte, moc jich není) jsou stylizovány s jakousi zvláštní dětskou hravostí, takže působí všelijak jen ne strašidelně. K příběhu toho asi nemá smysl říkat víc, než že zápletka alá telenovela nijak nepřekvapí. Celkově se tedy jedná o výrazný podprůměr, který zachraňuje jedině poměrně zajímavý vizuál. ()

Frederika

Crimson Peak je spíše gothická romance s duchařskými fantasy lekačkami, než horor, na který to vypadalo v traileru. A ani ty lekačky nejsou tak strašidelné jako jinde, občas se i publikum zasmálo, což možná ocení fanynky Toma Hiddlestona, které zároveň úplně nevyhledávají horory... Film je každopádně vizuálně vychytaný - barevnost, kulisy, kostýmy a kvalitní herci vytahují hodnocení nahoru, protože sice pěkně vystavěný, ale jednoduchý příběh asi nikoho příliš neohromí. Jediné, na co se lze u Del Tora bezpečně spolehnout je přítomnost detailně ukázaných brutálních scén - u scény s umyvadlem jsem si vzpoměla na Faunův labyrint a nos. Kdyby byl obsah vyrovnaný s formou, ty čtyři bych dávala s jistotou, takhle musím trochu přihmouřit oči, ale pokud chcete vizuálně zajímavý film s nenáročným příběhem a trochou napětí, strachu a romantiky, jděte do toho! ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze