Purpurový vrch

Purpurový vrch

Crimson Peak

Mysteriózní / Horor / Fantasy / Romantický / Thriller / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Dnešní den byl šedivý a noc bez hvězd, jen odkudsi z dáli houkal puštík. Na mystický horor večer jak vyšitý :-) Pravda, kdesi v koutku z toho v zákoutí duše běhá mráz po zádech, ale ten jsem rychle o půlnoci vytěsnil sklenkou svařáku na odbourání stresu. Na to, že horory moc nevyhledávám, to bylo potěšitelné zhlédnutí.(16.12.2015)

Guillermo jak ho mám rád. Nevím, co všichni čekali, a je mi to vlastně úplně jedno. Crimsom Peak představuje hlavně audiovizuálně nabušenou a s klidem řeknu, že v tomto směru takřka dokonalou podívanou, které se sice (a to je samozřejmě škoda) nedaří na plný plyn vystrašit, ale jako gotika léta páně 2015 je perfektní. Navíc pro mě dostatečnou náhradu představuje přítomnost krvavých scén, jež v daném subžánru pravidlem nebývá. Hlavní herecké trio je vybráno pečlivě, přičemž hlavně Wasikowska začíná čím dál víc stát za pozornost. A ještě jedno komparační a kamenovační odkázání si dovolním - del Toro poráží Watkinse minimálně o délku řeznickýho obušku, neřku-li od délku lopaty. Doporučuju na 90%.(17.12.2015)

Asi bych to shrnul nějak takto. Guillermovi chytrý produkční tým poskytl 50 míčů, aby si natočil další ze svých vysněných projektů, oslovil Benedicta Cumberbatche a umožnil tomuto bláznivému mexikánovi vklouznout do hororových vod po vzoru Faunova labyrintu. S Benedictem to sice nevyšlo, nahradil ho však neméně talentovaný Tom Hiddleston. A co z toho tedy vzešlo? Kvalitní přesně vypiplané řemeslo s fantasticky hrající ústřední trojicí a del Torovým excentrickým smyslem pro brutalitu či zkrátka krvavost a taktéž stylizaci. Celkově je to však takové plitké, bez širšího přesahu a ačkoliv se v druhé polovině probudí zájem ve vyřešení hádanky, co se vlastně děje, sado maso závěr již však všechny mantinely bortí a odsuzuje film do lepšího průměru až nadprůměru...60%...[18.10.2015_Cinema City_Zličín](18.10.2015)

• Allien.9

Komentář může obsahovat spoilery. Del Toro natočil gotický horor se vším všudy; od černobílých charakterů (výjimku tvoří přebíhající Hiddles) přes naivní milostnou zápletku až po tajemný dům obývaný duchy. Proč bylo hercům záporných postav dovoleno, aby se tvářili jako záporáci už v úvodu, když má být jejich záporáctví "překvapením", mi není jasné, stejně tak mi není jasné, proč byly zvoleny ty otřesné zatmívačky. Wasikowska je unylá, Hiddleston tuctový a Chastain, která teď hraje snad všude, je totálně mimo a do cool roviny se přehoupne až ve chvíli, kdy jí hrábne a začne běhat po domě se sekáčkem v ruce. Smutné... První hvězda je za Allerdale Hall (nejednou se mi vybavila Vianova Pěna dní - např. dokonale absurdní díra ve střeše), druhá za parádní brutalitky. Ve "Faunově labyrintu" to bylo sešívání rozříznutých úst, v "Crimson Peaku" se jedná o naturalistické rozmlácení lebky o umyvadlo a o pár křupavých zlomenin. (Ne, nejsem psychopat, jen mám radost, protože při infekci zvané PG-13 se jedná o raritu.) Ale ani to nemění nic na faktu, že je del Toro mrtev. Když vás opravdu potěší jen rozšmelcovaná hlava a Burn Gorman (a hele, Owen!), tak to rozhodně není znak kvality - spíš znak totálního režisérského nezvládnutí. Pokud tedy tu nudu, naprosto zbytečné duchy a mizerné herecké výkony nezamýšlel.;-) P.S.: Děsivě to fakt není a kulisy jsou sice skvělé, vizuální stránka jako celek je ale spíš lehčí nadprůměr.(28.10.2015)

Mám moc rád Guillermovo režijní i produkční počiny, takže jsem se opět dočkal elegantního pohádkově syrového hororu. Lépe řečeno, i přes pohádkově hororový námět, nádherné lokace, kostýmy, sympatickou zápletku a skvělé herce se mistr Toro nebojí sem tam někomu probodnout ksicht kuchyňským nožem nebo narvat umyvadlo až do krku.(5.11.2015)

• - Spoiler: Ke konci filmu si při útěku Edith (Mia Wasikowska) vezme na obranu z kuchyně ze zásuvky nůž. Během doby, kdy s ním vzápětí manipuluje, se nůž nemá kde ušpinit, natož potřísnit krví, přesto v záběrech, kdy se hrdinka schovává u těžebního zařízení, je čepel nože zbrocena krví. (heydee)

• - Když se Edith (Mia Wasikowska) vzbudí uprostřed noci a vykašle krev na polštář, rozetře prsty krev i na druhý polštář vedle sebe. Poté, co vstane, však již krev na druhém polštáři vidět není. (hansel97)

• - Spoiler: Smrť Thomasa Sharpa je odkazom na Faunov labyrint (2006), kde bol hlavný záporák, kapitán Vidal, zabitý rovnako, ranou do líca. (Kadas97)