Purpurový vrch

Purpurový vrch

• Austrálie

Mysteriózní / Horor / Fantasy / Romantický / Thriller / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Celou dobu jsem čekal na nějaké brilantní osvětlení, proč si del Toro z tuny projektů vybral zrovna tenhle. A bohužel nepřišlo. Purpurový vrch v jádru není vůbec špatný film - všechno tu vypadá nádherně a všichni hrají do puntíku to, co se od nich čeká. To ale zároveň znamená, že příběh svátečního hororového diváka jako jsem já (natož pravověrné fanoušky) vůbec v ničem nepřekvapí. Všechno se tu děje přesně podle zajeté šablony a vždycky dlouho dopředu víte, co se zhruba stane a jaká odhalení se chystají. Vyhlížení strhující nadstavby je tak bolestivě marné, a pokud nepřistoupíte na to, že si del Toro točí zcela klasickou duchařinu hlavně pro sebe, budete se v kině docela ošívat. Jak říkám, Purpurový vrch je přesně tou vypulírovanou žánrovkou, kterou očividně být měl. Jako by del Toro remakeoval svůj nejoblíbenější film z padesátých let a vůbec nic na něm nezměnil. Já jsem ale naivně čekal, že se pokusí jít o krok dál, takže jsem byl spíš trochu zklamaný než spokojený. Někdy se holt vyplácí držet očekávání na uzdě. Aspoň tak člověk nehledá něco, co zřejmě nikdy nebylo na meníčku. (6/10)(13.10.2015)

• Wacoslav1

Tohle měl bejt horor? Tak to se asi někdo minul povoláním. Je to sice celý pěkně vystylizovaný, starej chátrající barák dává příslib ponurý atmosféry, ale celá ta story z duchy je zabalená do dramaticko romantického obalu a ta vata je prostě k nepřežití. Body za obě ženský jak Miu, tak Jessicu, body za vizuální stránku, ale celý to jde do kopru kvůli nudě a neadekvátní stopáži. Vyloženě mě to nenasralo, ale už si to asi nepustím.40%(11.11.2015)

U mňa spokojnosť. Mnoho sklamaných užívateľov asi čakalo čistokrvný horor, ale toto veľmi pripomína hlavne atmosférou DelTorov Faunov Labyrint. Film je veľmi dobre a hviezdne obsadený a je fakt, že sme J. Chastain v takejto roli ešte nevideli. Del Torov rukopis je poznať a dokáže spoľahlivo vybudovať atmosféru. Väčšina hororov nestavia na nijako zvlášť vystavaných príbehoch a tu práve hraje príbeh dôležitý part, preto možno nebol úmysel ani čas na lacné ľakačky a triky, ktoré sme už aj tak x-krát videli v iných filmoch. Del Toro je komplexný a chytrý režisér a Crimson Peakom si hanbu neurobil. 70%.(31.1.2017)

• MIMIC

Súdiac podľa kostýmov a účesov, dej sa odohráva okolo alebo tesne po roku 1895. Jessica Chastain však chodí v šatách z 2. polovice 70-tych, resp. začiatku 80-tych rokov 19. storočia, nechápem prečo, v období secesie bol tento štýl dávno out (schválne, prezerajte si na pintereste módne listy z predminulého storočia, je to krása). Keďže to má byť horor, cieľom asi bolo zničujúco pôsobiť na nervovú sústavu diváka. Áno, mňa to úplne vykoľajilo. Hrôza. To ako keď vo filme Trója bojovali s mečmi, ktoré v tom čase ešte neexistovali. Ale neodbočujme. Exteriér zámku je všelijaký (francúzsky, belgický, nemecký), len nie anglický. Interiéry sú pre zmenu ako-tak anglické, ale stavím sa, že režisér ukázal na DVD "Zámok hrôzy" (Jan de Bont, 1999) a povedal: "Chcem niečo veľmi, ale veľmi podobné". Del Toro zrejme túžil po bizarných kontrastoch i za cenu, že to bude vyzerať rozpačito a hlúpo. Ďalší cudzorodý prvok prenesený akoby z inej dimenzie - extrémne brutálna vražda v kúpeľni absolútne neladí s duchom filmu, presne v takých mordoch sa vyžíval Dario Argento ("Profondo rosso", 1975). Ak by bol scenárista pričaril ešte dve-tri podobné lahôdky, začalo by všetko pôsobiť ako-tak koherentne, ale bez toho je to iba mikroepizóda del Toro vs. Argento. Možno by som sa v tom nevŕtal, keby mi tak strašne nevadilo to podstatné - scenár. Scenárista (alebo autor námetu) nebol schopný vygenerovať skutočne zaujímavú dejovú líniu, navyše nedodržiava jednotu štýlu. Začína to (a dosť dlho aj trvá) ako adaptácia (mierne) melodramatických románov Henryho Jamesa. Henry James + silne štylizovaný komiksový príbeh nerovná sa dobrý film.(28.12.2018)

Pacific Rim představil destruující akci, která se rychle okouká, emoce, které jsou nefunkční a dialogy, které zase plytké, Hobitem si to pak u mě Guillermo del Toro rozhodně nevylízal (ač se podílel jen na scénáři). Nyní přichází s kusem, který se chtěl vydrápat alespoň tam, kam fantazijní Faunův labyrint. Nevyšlo to. Tenhle Mexičan udělal další chybný krok (netuším, proč si vybral tak přízemní, konzervativní a neoriginální látku), respektive je absolutně věrný žánrovým klasikám. Takže buď přistoupíme na gotickou romanci, nebo půjdeme o dům dál. Jedna naivka tu totiž na konci 19. století zjistí, že její milý tají něco děsivého. Jenže ve viktoriánském sídle stojí proti odhalení tajemství duchové i manželova sestra. Del Tora nad vodou drží cit pro výtvarnou extravaganci, sráží ho naopak spousta utahaných scén a předlouhá stopáž. Chápu, že nechtěl být poplatný mladému znuděnému diváctvu, jenže když mi toho kromě výpravy, několika nápadů a charismatického Toma Hiddlestona s tajemstvím moc nezůstalo, je něco špatně. Na jeho pravidla hry jsem tak ani já nepřistoupil. Moje smůla.(1.12.2015)

• - V slovnej prestrelke Edith s pani McMichaelovou sa nachádzajú odkazy na dve klasické spisovateľky, Jane Austen (Pýcha a predsudok) a Mary Shelley (Frankenstein). (Kadas97)

• - Guillermo Del Toro sa vyjadril, že je pre neho tento film veľmi osobný a inšpiráciou preňho boli staré gothické romány ako "Jane Eyre" či "Rebecca". (Steny94)

• - Guillermo Del Toro napísal každému hercovi 10 stránkovú biografiu jeho postavy a prikázal im, aby to držali v tajnosti. Iba Charlie Hunnam (Dr. Alan McMichael) si biografiu svojej postavy napísal sám a jediný návrh, ktorý Del Toro hercovi zamietol, bol, že jeho postava nebude fajčiť fajku. (Steny94)