Purpurový vrch

Purpurový vrch

• Nizozemsko

Mysteriózní / Horor / Fantasy / Romantický / Thriller / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Že Guillermo tentoraz neostal iba pri produkcii sa dá chápať iba tak, že potreboval dva honoráre. Námetovo tuctová a neoriginálna vec, hodná sotva 90-minútovej stopáže. Navyše v nej nefunguje napätie a wao efekt sa snaží vytvárať spiatočníckymi chytákmi. Výprava ale fakt krásna, obsadenie super a občasná krvavosť uspokojivá. Potenciál "twisted romance”, ktorá sa z toho vyklube, ponúkal viac možností. Len by Guillermo nesmel chcieť vyhovieť širokému publiku a musel by zahrať na úchylnejšiu strunu. Škoda, že sa stvoriteľ tak osobitých a kúzelných filmových svetov zahadzuje s týmto.(18.10.2015)

Precízne naštylizovaná pecka, ktorá obsahuje všetky dobroty gotických hororov ako melodramatickú romancu, tieň minulosti, gotický kaštieľ, preexponované dialógy a herecké výkony a hlavne úžasnú atmosféru, kde tradičnú hmlu výnimočne nahrádza tehlovinou nasiakajúci sneh padajúci cez deravú strechu domu. Čo sa týka obsahu, nič prevratné to nie je, ale kto preboha čaká v roku 2015 originálny gotický horor? Toto je pocta, ktorá je chvalabohu minimálne post-moderná (už priezvisko Cushing je too much) a maximálne tradičná.(22.12.2015)

Crimson Peak má mraky chyb a působí na mě jako by to celé Del Tora moc nebavilo - možná díky naprosté tvůrčí svobodě chyběl na režiséra trochu tlak. I tak je to film, který se zaryje pod kůži a chvílemi vyloženě pekelně zlý. Za tyhle skoky mezi omalovánkovou nudou a brutálním psycho terorem tleskám.(21.10.2015)

║Rozpočet: je mi šumák kolik milionů║Tržby USA: jsou mi ukradený, protože jsem to nefinancoval║Tržby celosvětově: jsou mi putna, poněvadž do kina zajdu tak či onak▐ Tržby za prodej Blu-ray v USA //počet prodaných kusů: je mi vlastně taky u prdele, ale aspoň o to budu mít delší, i když nic neříkající komentář ║Příběhově sice nic objevného a zápletka se dá během úvodní půlhodinky úspěšně odhadnout, ale ten vizuál bere opravdu dech; všechny ty barvičky, vymazlené záběry a interiéry rozpadající se barabizny - to je zkrátka úžasná přehlídka umění a lásky ke staromilskému gotickému hororu. Místy celkem drsné, na druhou stranu jde hlavně o romantiku a drama, duchové jsou tu odsunutí až na vedlejší kolej. Škoda. Viděl v kině: 65%(8.11.2015)

• Allien.9

Komentář může obsahovat spoilery. Del Toro natočil gotický horor se vším všudy; od černobílých charakterů (výjimku tvoří přebíhající Hiddles) přes naivní milostnou zápletku až po tajemný dům obývaný duchy. Proč bylo hercům záporných postav dovoleno, aby se tvářili jako záporáci už v úvodu, když má být jejich záporáctví "překvapením", mi není jasné, stejně tak mi není jasné, proč byly zvoleny ty otřesné zatmívačky. Wasikowska je unylá, Hiddleston tuctový a Chastain, která teď hraje snad všude, je totálně mimo a do cool roviny se přehoupne až ve chvíli, kdy jí hrábne a začne běhat po domě se sekáčkem v ruce. Smutné... První hvězda je za Allerdale Hall (nejednou se mi vybavila Vianova Pěna dní - např. dokonale absurdní díra ve střeše), druhá za parádní brutalitky. Ve "Faunově labyrintu" to bylo sešívání rozříznutých úst, v "Crimson Peaku" se jedná o naturalistické rozmlácení lebky o umyvadlo a o pár křupavých zlomenin. (Ne, nejsem psychopat, jen mám radost, protože při infekci zvané PG-13 se jedná o raritu.) Ale ani to nemění nic na faktu, že je del Toro mrtev. Když vás opravdu potěší jen rozšmelcovaná hlava a Burn Gorman (a hele, Owen!), tak to rozhodně není znak kvality - spíš znak totálního režisérského nezvládnutí. Pokud tedy tu nudu, naprosto zbytečné duchy a mizerné herecké výkony nezamýšlel.;-) P.S.: Děsivě to fakt není a kulisy jsou sice skvělé, vizuální stránka jako celek je ale spíš lehčí nadprůměr.(28.10.2015)

• - Tom Hiddleston a Mia Wasikowska si spolu zahráli už dva roky předtím ve filmu Přežijí jen milenci. (BOSSTFK)

• - Tom Hiddleston požádal Benedicta Cumberbatche o požehnání, před tím, než přijal roli Thomase Sharpa, kterou měl původně hrát Cumberbatch. Ten se k obsazení Toma Hiddlestona vyjádřil slovem: "Amazing!" a požehnání svému dlouholetému kamarádovi dal. (st.bitch)

• - Guillermo Del Toro tvrdí, že ve filmu jsou často zobrazeny jeho skutečné zkušenosti s duchy, se kterými se potýkala celá jeho rodina. Např. scéna na začátku filmu, kde navštíví Edith (Mia Wasikowska) v posteli duch její matky, se prý přesně takhle udála i jeho matce, kdy ji navštívil duch jeho babičky. (Fredy)