Purpurový vrch

Purpurový vrch

Crimson Peak

Mysteriózní / Horor / Fantasy / Romantický / Thriller / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Gotický horor, naivní romance a pohádka v jednom, kde herci citují Janu Eyrovou a hrají své party, jakoby byly vystřižené ze Shakespearovského dramatu, ale pořád tomu chybí nějaká ta hořkost nebo naopak sladkost, která by dokázala probrat otupělé smysly a posunula by tuhle lacinou podívanou na nezapomenutelný zážitek. Guillermo del Toro hraje hned od začátku s otevřenými kartami, zbývá mu tak pouze vizuální stránka, s kterou může překvapovat a už i ta začíná místy působit lehce vyčerpaným dojmem, i přesto však Purpurový vrch nelze úplně odstřelit.(16.10.2015)

Mojí přízeň si Guillermo del Toro získal hlavně jeho Faunovým labyrintem, jež považuji, i po zhlédnutí Purpurového vrchu za to nejlepší z jeho filmografie. Purpurový vrch se vine v duchu gotického hororu, což se v záplavě novodobých hororů velice cení. Po vizuální stránce nám tedy kostyméři a maskéři předvedli úžasný koncept gotiky a bylo by hodně troufalé od Americké filmové akademie, kdyby tento snímek minimálně nenominovali na ocenění za technickou část filmu. Scénář místy bohužel pokulhával, hlavně zpočátku, kde byl malinko zdlouhavější a únavnější rozjezd, při kterém mohl i prostý laik předpovědět pointu, která najde v samotném závěru rozuzlení, ale díky del Torovému talentu v oblasti režírování a vnesení trocha mystiky byl výsledek krásnou hororově gotickou podívanou. ___ (Cinestar, Hradec Králové)(8.11.2015)

Opäť sa mi len raz potvrdilo, že by G. del Toro mal ostať hlavne pri písaní skvelých scenárov. Tie mu idú. Teda nieže by mu nešla aj réžia, to nie, ale nie je to to pravé orechové. Z tohto námetu a výborných exteriérov sa hlavne po atmosferickej stránke dalo vyťažiť omnoho viac. V podstate okrem dych berúcej výpravy, pár ľakačiek a pekných kostýmov ma vo filme nič tak extra nenadchlo, možno s výnimkou bledej a výborne hrajúcej M. Wasikowskej. 65/100(23.12.2015)

Gotická romanca, z ktorej doslova srší autorská iskra. Vizuálny mág Guillermo del Toro mi tentoraz viac než ulahodil. Morbídne romantická poetika filmových obrázkov a lá Tim Burton ma totiž nikdy neprestane okúzľovať. Som rada, že aj v dnešnej dobe majú režiséri potrebný cit pre výpravné dobové horory, z ktorých na vás dýcha nenapodobiteľná atmosféra viktoriánskej éry. Keby del Toro ešte viac zapracoval na scenári, postavy a vzťahy medzi nimi psychologicky vycibril, neváhala by som nad plným hodnotením. Del Toro povýšil vizuálne majstrovstvo nad scenár, čo sa mu však ťažko vyčíta, keďže rozprávkovo-magický, úžasne temný zámok s poletujúcim lístím či celková štylizácia a dekorácia scén ma maximálne ohromili. Rovnako aj perfektné herecké výkony úzkostlivého Toma Hiddlestona a démonickej Jessicy Chastain. Prosím si viac takýchto hororov :)(11.11.2015)

Všichni kolem mi povídali "nečum na to, je to blbý a divný", takže jsem si film při první příležitosti pořídil a... děkuju vám kamarádi, že jste mi nahlodali naděje, jelikož se mi Crimson Peak líbil možná právě proto, že jsem nečekal vůbec nic. Strašidelnosti je minimum - zdejších CGI bubáků bych se bál možná ve svých deseti, navíc jsou ve filmu de facto zbyteční. Stórka o záhadných sourozencích a jejich obřím sídle se mi ovšem zamlouvala - je skvěle obsazená, solidně zpracovaná a ACH, ten vizuál! Nákladný viktoriánský horor tu není a nebude každou chvíli a jsem rád, že něco podobného můžu občas vidět. 7/10(17.12.2015)

• - Filmový dům na Purpurovém vrchu byl postaven pouze pro tento film a musel být po konci natáčení zbořen, jelikož stál ve studiu a překážel nadcházejícím pracím. (hansel97)

• - Spoiler: Smrť Thomasa Sharpa je odkazom na Faunov labyrint (2006), kde bol hlavný záporák, kapitán Vidal, zabitý rovnako, ranou do líca. (Kadas97)

• - Guillermo Del Toro tvrdí, že ve filmu jsou často zobrazeny jeho skutečné zkušenosti s duchy, se kterými se potýkala celá jeho rodina. Např. scéna na začátku filmu, kde navštíví Edith (Mia Wasikowska) v posteli duch její matky, se prý přesně takhle udála i jeho matce, kdy ji navštívil duch jeho babičky. (Fredy)