Purpurový vrch

Crimson Peak

Mysteriózní / Horor / Fantasy / Romantický / Thriller / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

• Mi Nü-Chai

Tohle mohlo být awesome - gotický horror, strašidelný barák, Tom Hiddlestone ve viktoriánských hadrech, navíc se slušným potenciálem je alespoň jednou svléknout. Prvních 45 minut dokonce chvílemi vypadalo jako použitelná konverzačka (až na děsivé triky, žel děsivé tím špatným způsobem) a pak šlo všechno do háje. Del Toro postrádá sebemenší smysl pro rafinovanost a náznak, prostě majzne diváka po hlavě kladivem a nezvládá napětí a gradaci. Chápu, že to měla být asi z velké části pocta starým Hammerovkám, které mívaly velmi jednoduchý půdorys, ale v mnoha ohledech i ty byly velmi často lepší. Dokonale promrdaný potenciál.(17.3.2018)

Crimson Peak má mraky chyb a působí na mě jako by to celé Del Tora moc nebavilo - možná díky naprosté tvůrčí svobodě chyběl na režiséra trochu tlak. I tak je to film, který se zaryje pod kůži a chvílemi vyloženě pekelně zlý. Za tyhle skoky mezi omalovánkovou nudou a brutálním psycho terorem tleskám.(21.10.2015)

Gotické horory jsou spíše záležitost minulosti ( 60-70 léta), věřím, že většina lidí, která šla na Crimson Peak s očekáváním, že se bude jednat o klasickou duchařinu alá Insidious je zklamána. Crimson Peak se liší od klasických hororů snad úplně vším. Má úchvatně vypiplaný vizuál s nádhernými kostýmy, solidní herecký cásting s velmi dobrými hereckými výkony a slušné story, kde nechybí i nějaký ten zvrat. Co se týká atmosféry, tak ta funguje především na překrásném odlehlém Zámku, kde já osobně bych nestrávil ani den a mile mě překvapila brutalita, s kterou zde Toro nešetří ( Scéna s umyvadlem či slušně vygradované finále je velmi chutné). To jsou plusy, co je však překvapivým mínusem, že na mne nefungovala ani jedna lekačka, což je škoda, poněvadž vizuál ducha celého od krve jsem přivítal v otevřené náruči ( V duchu jsem si zařval sláva, žádná bledá černovlasá ženská) a zamrzí i pomalejší tempo vyprávění, při kterém si především v prostřední části člověk zazívá. Ve výsledku pocta starým Gotickým hororům s výbornými sekvencemi, ale po hororové stránce málo funkční. Místo v letošní desítce, však Crimson Peak zatím jisté nemá. Story 7,5/10, Atmosféra 8/10, Gore 6/10, Vizuál 10/10, Akce 4/10, Lekačky 3/10,Zábavnost 6/10. 75%(18.10.2015)

Pokud hledate ducharskej horor, bezte o dum dal. Tohle totiz horor jednoduse neni, sice to je lehce mysteriozni, obcas napinavy, ale prinejlepsim thriller. To nejlepsi na filmu jsou kulisy, kdyz se nad tim clovek zamysli, mame tu fakt jen minimum lokaci, ale hlavne ty na Purpurovym vrchu fakt stoji za to, vizualne naprosto nadherny. Dojde sice i na nejakyho toho ducha, ale ty jsou pro dej naprosto zbytecny a pusobi tak trochu do poctu, nezachrani to ani, ze vypadaj vsechny radne nechutacky, i kdyz popravde receno, nemoh sem se misty zbavit dojmu, ze koukam jen na dalsiho Hellboye. Celkove s brutalitou si del Toro ale hlavu nelamal, takze obcas to je fakt pekne krvavy. No a herci jsou do jednoho naprosto skvely, i kdyz Mia je uz ke konci ocekavane lehce otravna. Proc teda jen 3*? Protoze to proste nefunguje, desne tu chybi nejakej zasadnejsi dej, kterej by film tahnul kupredu, takhle vam zustane jen par atmosferickejch vyjevu a to na vic bohuzel nestaci.(7.2.2018)

Keď zápletka horko ťažko vydáva na celovečerný film a hororových prvkov je primálo na to, aby zabrali na nesviatočných divákov, úmysel sa trochu míňa účinku. Del Toro si skrátka natočil gotickú romancu v štýle starých filmov, ale hoci podobným experimentom väčšinou dávam palec nahor, Purpurový vrch nedisponuje okrem pôsobivého vizuálu ničím zvlášť zaujímavým. Nie z pohľadu súčasného diváka. Kontraproduktívne vnímam aj samotných duchov, ktorí síce vznikali kombináciou praktických a digitálnych efektov, ale v danom prevedení i tak nepôsobia príliš uveriteľne a realisticky. Tak nabudúce, Guillermo.(13.12.2015)

• - V slovnej prestrelke Edith s pani McMichaelovou sa nachádzajú odkazy na dve klasické spisovateľky, Jane Austen (Pýcha a predsudok) a Mary Shelley (Frankenstein). (Kadas97)

• - Edithino příjmení je stejné jako hvězdy hororů studia Hammer Petera Cushinga. [Zdroj: deník E15] (hippyman)

• - Guillermo Del Toro sa vyjadril, že je pre neho tento film veľmi osobný a inšpiráciou preňho boli staré gothické romány ako "Jane Eyre" či "Rebecca". (Steny94)