Purpurový vrch

Purpurový vrch

• Nizozemsko

Mysteriózní / Horor / Fantasy / Romantický / Thriller / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

Film sám o sobě je orámován tím, že ho hlavní hrdinka Edith vypráví jako viktoriánský román (gotickou romanci), který po událostech na Crimson Peak napsala. Tenhle román je místy naivní, předvídatelný, ale také má skvělou atmosféru a zajímavé hrdiny. Místy jsem si dokonce vzpomněla na Janu Eyerovou nebo romány Emily Bronteové. Souhlasím s názorem, že tenhle film je velmi, velmi předvídatelný. Sama jsem během prvních patnácti minut uhádla, kam se bude děj ubírat. Ale jsem přesvědčená, že to byl del Torův záměr - nešlo mu o velká překvapení, ale hlavně o hutnou atmosféru, krásný vizuál a podivnou love story. Wasikowska je coby emancipovaná Edith zajímavá, ale je to Tom Hiddleston, kdo hraje nejzajímavější postavu a kdo má z celého hereckého obsazení nejvíc charisma. Nicméně všichni herci hrají velice dobře, což ne u každého žánrového filmu platí. Díky nim děj výborně ubíhá a já si užívala každou (překrásně natočenou) scénu. Jen mě mrzí, že del Toro víc netlačil na pilu, co se týče drsné, paranoidní atmosféry (víme, že to umí) a víc se nevyžíval ve zvrácených prvcích příběhu (jak se na gotickou romanci sluší). To by pak natočil něco nezapomenutelného. V téhle podobě je Crimson Peak jen sympatickou, zajímavou podívanou, kterou si někdy ráda zopakuju.(8.11.2015)

Keď zápletka horko ťažko vydáva na celovečerný film a hororových prvkov je primálo na to, aby zabrali na nesviatočných divákov, úmysel sa trochu míňa účinku. Del Toro si skrátka natočil gotickú romancu v štýle starých filmov, ale hoci podobným experimentom väčšinou dávam palec nahor, Purpurový vrch nedisponuje okrem pôsobivého vizuálu ničím zvlášť zaujímavým. Nie z pohľadu súčasného diváka. Kontraproduktívne vnímam aj samotných duchov, ktorí síce vznikali kombináciou praktických a digitálnych efektov, ale v danom prevedení i tak nepôsobia príliš uveriteľne a realisticky. Tak nabudúce, Guillermo.(13.12.2015)

Gotické horory jsou spíše záležitost minulosti ( 60-70 léta), věřím, že většina lidí, která šla na Crimson Peak s očekáváním, že se bude jednat o klasickou duchařinu alá Insidious je zklamána. Crimson Peak se liší od klasických hororů snad úplně vším. Má úchvatně vypiplaný vizuál s nádhernými kostýmy, solidní herecký cásting s velmi dobrými hereckými výkony a slušné story, kde nechybí i nějaký ten zvrat. Co se týká atmosféry, tak ta funguje především na překrásném odlehlém Zámku, kde já osobně bych nestrávil ani den a mile mě překvapila brutalita, s kterou zde Toro nešetří ( Scéna s umyvadlem či slušně vygradované finále je velmi chutné). To jsou plusy, co je však překvapivým mínusem, že na mne nefungovala ani jedna lekačka, což je škoda, poněvadž vizuál ducha celého od krve jsem přivítal v otevřené náruči ( V duchu jsem si zařval sláva, žádná bledá černovlasá ženská) a zamrzí i pomalejší tempo vyprávění, při kterém si především v prostřední části člověk zazívá. Ve výsledku pocta starým Gotickým hororům s výbornými sekvencemi, ale po hororové stránce málo funkční. Místo v letošní desítce, však Crimson Peak zatím jisté nemá. Story 7,5/10, Atmosféra 8/10, Gore 6/10, Vizuál 10/10, Akce 4/10, Lekačky 3/10,Zábavnost 6/10. 75%(18.10.2015)

Zajímavý námět, dobré herecké obsazení, děsivá atmosféra Purpurového vrchu. Čekala jsem to o něco horrorovější a více "lekacích" scén, ale nestěžuju si. Ani jedna postava mi teda sice nebyla nějak zvlášť sympatická, ale jinak se mi to vlastně docela líbilo. Možná ten konec a celé vyústění příběhu by se dalo zpracovat jinak (a možná i lépe). Pro mě je to tak na pomezí 3* a 4*...tak zatím nadhodnocuju.(19.10.2015)

Celou dobu jsem čekal na nějaké brilantní osvětlení, proč si del Toro z tuny projektů vybral zrovna tenhle. A bohužel nepřišlo. Purpurový vrch v jádru není vůbec špatný film - všechno tu vypadá nádherně a všichni hrají do puntíku to, co se od nich čeká. To ale zároveň znamená, že příběh svátečního hororového diváka jako jsem já (natož pravověrné fanoušky) vůbec v ničem nepřekvapí. Všechno se tu děje přesně podle zajeté šablony a vždycky dlouho dopředu víte, co se zhruba stane a jaká odhalení se chystají. Vyhlížení strhující nadstavby je tak bolestivě marné, a pokud nepřistoupíte na to, že si del Toro točí zcela klasickou duchařinu hlavně pro sebe, budete se v kině docela ošívat. Jak říkám, Purpurový vrch je přesně tou vypulírovanou žánrovkou, kterou očividně být měl. Jako by del Toro remakeoval svůj nejoblíbenější film z padesátých let a vůbec nic na něm nezměnil. Já jsem ale naivně čekal, že se pokusí jít o krok dál, takže jsem byl spíš trochu zklamaný než spokojený. Někdy se holt vyplácí držet očekávání na uzdě. Aspoň tak člověk nehledá něco, co zřejmě nikdy nebylo na meníčku. (6/10)(13.10.2015)

• - Film pochválil mistr hororu Stephen King. (Fredy)

• - Spoiler: Ke konci filmu si při útěku Edith (Mia Wasikowska) vezme na obranu z kuchyně ze zásuvky nůž. Během doby, kdy s ním vzápětí manipuluje, se nůž nemá kde ušpinit, natož potřísnit krví, přesto v záběrech, kdy se hrdinka schovává u těžebního zařízení, je čepel nože zbrocena krví. (heydee)

• - Guillermo Del Toro napísal každému hercovi 10 stránkovú biografiu jeho postavy a prikázal im, aby to držali v tajnosti. Iba Charlie Hunnam (Dr. Alan McMichael) si biografiu svojej postavy napísal sám a jediný návrh, ktorý Del Toro hercovi zamietol, bol, že jeho postava nebude fajčiť fajku. (Steny94)