Purpurový vrch

Purpurový vrch

Crimson Peak

Mysteriózní / Horor / Fantasy / Romantický / Thriller / Drama

USA / Kanada, 2015, 119 min

U mňa spokojnosť. Mnoho sklamaných užívateľov asi čakalo čistokrvný horor, ale toto veľmi pripomína hlavne atmosférou DelTorov Faunov Labyrint. Film je veľmi dobre a hviezdne obsadený a je fakt, že sme J. Chastain v takejto roli ešte nevideli. Del Torov rukopis je poznať a dokáže spoľahlivo vybudovať atmosféru. Väčšina hororov nestavia na nijako zvlášť vystavaných príbehoch a tu práve hraje príbeh dôležitý part, preto možno nebol úmysel ani čas na lacné ľakačky a triky, ktoré sme už aj tak x-krát videli v iných filmoch. Del Toro je komplexný a chytrý režisér a Crimson Peakom si hanbu neurobil. 70%.(31.1.2017)

• flanker.27

Nejsem z těch, kdo z principu drží špatným postavám. Naopak mám rád hrdiny nikoli nezbytně dokonalé, leč čestné, odvážné a rozvážné, kteří dokáží překonávat svůj strach. Tak proč jsem tady fandil hlavní záporné postavě? Nejspíš proto, že všichni ostatní se chovají jako pitomci a hlavní hrdinka, která má být moderní a vůbec, je jen karikaturou na veškerou nezávislost a snahu o to být osobností sama o sobě. Je nevděčná, blbá jak necky a o nějaké hloubce charakteru si může nechat jen zdát. Právě ve scéně, kdy její soupeřka pálí její rukopis se slovy "a to chtěla být spisovatelkou" (nebo nějak podobně), jsem k záporačce pocítil ne snad sympatie, ale aspoň pochopení, protože to byla postava s nějakou věrohodnou a pochopitelnou motivací. Nad Hiddlestonem možná jeho fanynkám vlhne čelo, ale ve filmu je to naprosto nezajímavý sebelítostivý slaboch, který nakonec ty špatné věci musí nechat na jiných. Ostatně o muže tu nejde, kladný doktor je ve filmu do počtu coby klasický zástupce postavy "ukážeme, že sice ne všichni muži jsou chlípní hnusníci, ale zároveň nesmíme ani v nejmenším naznačit, že by snad ženy byť i v největších sračkách (zaviněných vlastní blbostí) potřebovaly jejich pomoc." I finále filmu má nádech Mortal Combat: The Bitches Edition, a pokud se ptáte cože, pak sekáčky a nože. Nemám to sice podchyceno statisticky, ale myslím, že dvě hvězdy dávám vůbec nejméně často. Vetšinou totiž buď na filmu najdu alespoň něco kvalitního a pak dám aspoň tři, anebo ho házím rovnou do odpadu. Dvě jsou vyhrazené pro věci, které mají jistý potenciál, nejsou to žumpy a alespoň jedna jejich složka je kvalitní a vyčnívá nad zbytek. Což je dost zřídkavý případ. Crimson Peak je příkladem právě takového filmu a tím zástupcem kvality je pochopitelně výtvarná stránka. Když si odmyslím hloupost jednání všech na plátně, kouká se na to velmi pěkně. Jen by si del Toro vizionář zasloužil podstatně lepšího del Tora scénáristu. P. S. Veškerý nadřirozený element je pro děj filmu naprosto zbytečný, jen se del Torovi evidentně zdálo, že obrázky s duchy budou lépe vypadat.(16.10.2015)

Vůbec se nedivím, že se Purpurový vrch tolik líbí zrovna Stephenu Kingovi. Stojí totiž na myšlence, kterou on tak často a rád propaguje (a kterou naposledy využil i podobně skvělý film Dream House), totiž že nadpřirozené bytosti jsou mnohdy až to poslední, čeho bychom se měli bát. Mnohem horší bývají prostě živí lidé z masa a kostí. Guillermo del Toro tohle romantické hororové drama natočil s velkým přehledem. Po vizuální stránce jde o něco krásného (obzvlášť ty pestré barvy jsou zrovna v tomto žánru velmi osvěžující, ale radost pohledět je i na všechny dobové kostýmy), v klidných konverzačních scénách mě zase opravdu zajímalo, co, kdo, komu a proč říká, a ve scénách drsnějších až drsných (kterých se film tedy rozhodně také nebojí, viz především umyvadlo a infarktový závěr) jsem byl napnutý jako struna. Zkrátka vše, jak má být, včetně výkonů hlavního hereckého trojlístku, z něhož zase jednou musím vyzdvihnout úžasnou Jessicu Chastain. Tak, to bychom tedy měli. A teď už toho třetího Hellboye, prosím.(15.10.2015)

Všichni kolem mi povídali "nečum na to, je to blbý a divný", takže jsem si film při první příležitosti pořídil a... děkuju vám kamarádi, že jste mi nahlodali naděje, jelikož se mi Crimson Peak líbil možná právě proto, že jsem nečekal vůbec nic. Strašidelnosti je minimum - zdejších CGI bubáků bych se bál možná ve svých deseti, navíc jsou ve filmu de facto zbyteční. Stórka o záhadných sourozencích a jejich obřím sídle se mi ovšem zamlouvala - je skvěle obsazená, solidně zpracovaná a ACH, ten vizuál! Nákladný viktoriánský horor tu není a nebude každou chvíli a jsem rád, že něco podobného můžu občas vidět. 7/10(17.12.2015)

Poctivý horor se nestaví na lekavých scénách, které jsou nešvarem aktuální hororové scény, ale na dokonalé výpravě a propracovaných kulisách. Dům na Purpurovém vrchu je dokonalost sama, jeho kvílení, dýchání a neklidné vrzání je prvotřídní! Vizuálně je tak propracovaný, že vás až zamrzí, že si ho nemůžete projít a kochat se jeho detaily. V gotickém vizuálu jsem si opravdu libovala.(5.6.2016)

• - Rámy ostnatých dverí pri pohľade na chodbu vyzerajú ako mučiaci nástroj "železná panna". (Kadas97)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Kingstonu, Hamiltonu, v Casa Loma a na hradě Dundurn. Dále se filmovalo také v toronským studiích Pinewood. (willy1)

• - Režisér Guillermo Del Toro napísal scenár k filmu v roku 2006 a štúdio chcelo, aby sa natáčal v už existujúcom dome. Del Toro však odmietol a povedal, že sa o réžiu filmu postará len vtedy, ak si ho bude môcť postaviť od základov. Urobil to preto, lebo samotný dom je veľmi dôležitou súčasťou príbehu. (Steny94)