Mluv

Speak

USA, 2004, 89 min

Zaujímavý film z prostredia americkej strednej školy. Film zaujímavý nielen mladou herečkou, na ktorej výkone to všetko stojí a padá, ale aj postupným odkrývaním toho, čo predchádzalo situácii, zobrazovanej na začiatku filmu. Nenápadný a pravdepodobne nízkorozpočtový film sa samozrejme nevyhol niektorým, za vlasy pritiahnutým konaniam časti postáv, ale vcelku je príjemným prekvapením, ktoré nechce byť ničím viac, než je.(6.1.2012)

To, co moje životní platonická láska Kristen Stewart před kamerou předvedla, je hodno Oscara. A pak se mi někdo diví, že jsem do ní tak blázen .. ono je jednoduché si někoho zaškatulkovat jako "mladého herce/herečku, nemající téměř žádné zkušenosti a sázející na vzhled" .. Tohle ale není případ Kristen. Koukněte na Úkryt, zdá se vám tam krásná? Mě tedy ani trošku, ale má tak osobitý projev už tam, že já lepší herečku z žádné generace prostě neznám. A tohle je její doposud nejcharakterovější role, zároveň ze všech svých filmů zde měla největší prostor a celkově nebyla obklopena "hvězdami první velikosti", takže mohlo její herectví královsky vykvést. Smekám a nemám dál co dodat, pro mě bude vždycky TOP i kdyby žádnou podobnou roli už nedostala / nezahrála ..(20.5.2008)

Asi budu ukamenován, ale Kristen předvádí jeden typ výrazu, který sebou nosí i ve Twilight. Nosí ho všude. Je v módě? Film je táhlý a unylý. Rozhodně bych ho propagoval do škol, je to rozhodně marketingově dobré pro neutajování takových zločinů. Nicméně film byl předvídatelný, Kristen se nenaučila jiný výraz a chvílemi jsem přemýšlel, zda film dokoukám do konce.(19.7.2011)

Toto v podstatě komorní drama na mě opravdu zapůsobilo, ten zcela věrohodný způsob tichého, ale o to naléhavějšího protestu, který mě držel jakoby v křeči a nutil mě konečně vydat ten zadušený výkřik za ni. To bolestné vědomí nepochopení a odsouzení, ten distanc a marná snaha opět zapadnout, dokonce i tím nejzoufalejším způsobem a to dobrovolným odcizením se, jakožto voláním o pomoc. Nejen že takhle je podána samotná situace od níž se příběh odvíjí, ale hlavně je to patrné z každého výrazu Kristen, o to je vše opravdovější, skutečně jí věřím a křičím za ni. Víc ani není nutno dodávat, následuje převrat, který nastane po vlastním přijetí a smíření se a díky němuž přichází nová odvaha vyslovit to a udělat to tak definitivním, čímž bariéra padne a dá se začít od znova. Dávám plné hodnocení, ale nemá cenu nepřiznat, že především díky opravdu brilantní Kristen Stewart.(29.12.2008)

Celý film stojí na vynikajícím výkonu představitelky hlavní role. Od první chvíle je evidentní, že tady nejde o nějakou tuctovou patnáctku ze střední. Film sice pojednává o velmi zásadní životní situaci, ta však není hlavním tématem. Tím je snaha, nějak se s tím vším vyrovnat a hrdinka zjišťuje, že nebude jiná možnost, než ze sebe všechno dostat a konečně promluvit, což ji nebetyčně děsí, a hledá útěchu v útěku z reality a v umění, které jí sice pomahá, ale nakonec ke konfrontaci stejně dojde.(5.11.2011)

• - Scéna znásilnění se měla odehrát v lese. To bylo ještě předtím, než Kristen Stewart zjistila, že je alergická na trávu. Když jde domů z párty, má na zádech listí, protože tato scéna se natáčela ještě předtím, než se zjistilo, že je alergická. (HellFire)

• - Natáčení ve škole muselo být nakrátko zastaveno kvůli vydatnému dešti, který ji zatopil. (HellFire)

• - Spoiler: V průběhu filmu spolužáci často na Melindu (Kristen Stewart) pokřikují "squealer". Jedná se o americkou nadávku pro někoho, kdo často křičí při sexu kvílivým hlasem, což může znamenat, že všichni o nešťastné události věděli dávno předtím, jenže nikdo se neodvážil nic říct. Na konci také jedna z dívek říká spolužákovi, co celou věc zavinil: "Všichni ví, co jsi udělal". Mimo jiné přeždívka také znamená práskač nebo někdo, kdo často brečí. (Scorn_)