Mluv

Speak

USA, 2004, 89 min

Komorní příběh, který se vlastně odehrává jen na dvou místech. Buďto ve škole, nebo v pokoji hlavní hrdinky. Na konci minulého školního roku se stalo něco, kvůli čemu se s Melindou nikdo nebaví. Parta kamarádek se na ni vykašlala a ani ona sama nebudí zájem o svět kolem sebe. Celá škola si ji dobírá, i když to není šikana v pravém slova smyslu (čekala jsem větší zápichy než jen uchechtnutí ze třídy, když v hodině jde k tabuli). Melinda nemůže zapomenout na něco, co se stalo před prázdninami. Má deprese a nemůže spát. Film o tom, jak je těžké vyrovnat se s něčím, co se vám přihodilo, ale zároveň obhajuje i to, že když budete depresivní zamlklá podivínka, tak se s vámi nikdo bavit nebude. Kristen Stewart předvádí celkem dobrý výkon, avšak moc se neliší od emo stylu Belly ze Stmívání. Rozhodně pro mě nebyla hvězdou filmu a samotné poselství příběhu ji natolik zastínilo, že by hlavní postavu mohl hrát kdokoliv. Nicméně musím uznat, ač dávám 4*, že konec filmu je neuvěřitelně hloupý a logicky nemožný viz komentář hobbitko .(16.9.2010)

Velmi povedený snímek. Akorát nechápu, proč se všichni tak rozplývají na Kristen Steward, když se téměř od první do poslední minuty tváří depresivně. Zahrát jednu polohu a obvzlášť tu depresivní není zas takový problém bez ohledu na to, že jí bylo třináct. Navíc je hrozně ošklivá :D Ale ještě jednou opakuju, film je to skvělej.(6.10.2009)

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, spíš se teda přikloním k těm třem. Své kvality film určitě má, je dobře natočený, trošku mi teda sem tam vadily takové ty rádoby umělecké záběry na žvýkající pusu, na kytičku s včeličkou atp, které mi přišly že tam jsou jen na efekt v tom smyslu "A kuuurva, no já se zase dívám na kvalitní umělecké dílo, teď moje kultura stoupne o 10 bodů". Co se týče stránky příběhu, je to takový ten holčičí film pro dívky, které jsou mimo kolektiv a chtěly by do něj (a to i přesto že je ten kolektiv stádo krav). Nebo je tu také možnost, že Kristen Stewart alias Melinda (příšerné jméno) vlastně díky všem těm věcem které předcházely ději filmu objevila sama sebe a byla v podstatě jediná normální, byla svá, byť daň kterou za to zaplatila byla příliš vysoká. Čímž se dostávám ke Kirsten Stewart a zbytku obsazení. Kristen S. mi zde kupodivu celkem sedla, ačkoli se stejně tváří stejně jako ve Stmívání, trochu jako kdyby byla na tripu. Zbytek herců mi přišel příliš nevýrazný na to, abych si je pamatoval, nicméně zmínit musím Roberta Burkeho, který byl krásně netolerantně xenofobně rasistický:-) Ale vážně, takového učitela bych nakopal do prdele. Nemůžu říct že bych se nudil, jen se mi nelíbila celková forma, vzhledem k zápletce to mohlo být podáno trochu lépe. Ale rozhodně stojí za vidění.(13.6.2010)

Nejsem zrovna velký fanoušek Kirsten Steward hlavně proto, že mi její herecký projev přijde v každém filmu naprosto stejný - roztržitý a roztěkaný a tak nějak podivný a kvůli tomu je podle mě odsouzena k tomu, že bude obsazována pouze do depresivních filmů nebo filmů o upírech. Na druhou stranu, ale musím se přiznat, že v tomhle filmu opravdu zazářila. 80%(7.1.2012)

Námet nie je zlý, len žiaľ nebola tu dobrá réžia a ani to nebolo rozvinuté do rozumnejšieho príbehu. V oboch smeroch to chcelo viac života, viac energie a možno aj nejaký nápad. Prakticky celý film sa tu divák borí slimačím tempom jednou smutnou udalosťou hlavnej hrdinky a dôvodmi jej konania, avšak nudne, nezáživne a odtažito, pričom za najväčšie pozitívum sa tu dá pokladať jedine slušná psychologizácia tejto postavy. Záver síce mnohé zlepšil, len škoda, že išlo iba o pár minút z celého filmu. Z toho dôvodu sa nedostavili takmer žiadne emócie ani nič iné hodné zapamätania. Škoda toho, potenciál by tu bol. Jeden z filmov, ktorý aj napriek trefnému názvu toho veľa nepovie, a na ktorý sa do pár dní poľahky zabudne. 60/100 Videné v rámci - Project 52 Films by Woman.(14.3.2016)

• - Autorka předlohy Laurie Halse Anderson si ve filmu zahraje kuchařku, která na začátku filmu podává bramborovou kaši. (HellFire)

• - Spoiler: V průběhu filmu spolužáci často na Melindu (Kristen Stewart) pokřikují "squealer". Jedná se o americkou nadávku pro někoho, kdo často křičí při sexu kvílivým hlasem, což může znamenat, že všichni o nešťastné události věděli dávno předtím, jenže nikdo se neodvážil nic říct. Na konci také jedna z dívek říká spolužákovi, co celou věc zavinil: "Všichni ví, co jsi udělal". Mimo jiné přeždívka také znamená práskač nebo někdo, kdo často brečí. (Scorn_)

• - Sordino, Melindino příjmení, v překladu znamená "potichu". (Kreeki)