Mluv

Speak

USA, 2004, 89 min

Tak trochu oničom a nezáživný, ale o to viac realistickejší príbeh. Kristen ťahá celý film a je dobre, že má všetko na pleciach práve ona. Pokiaľ si bude dobre vyberať a pôjde cestou kvality a nie cestou peňazí (Twilight), tak sa určite raz dočká oscara. Má na to!(7.9.2010)

Člověk si chce pustit nějaký dobrý film dopoledne, ale jaká chyba, že jsem vybral zrovna Speak. Takový depresivní film od samého počátku jsem už dlouho neviděl. A nejhorší je, že divák vlastě neví, proč tomu tak je... i když může více než dobře hádat... Ale na příčinách zas tak nezáleží - jde jen o tu interakci Melindy s okolím. Jak ji berou spolužáci, jak ji berou různí učitelé či pseudopřátelé a jaký ona sama má na ně vliv.... Určitě se v tom filmů dá najít mnohem více, než divák vídající obvyklé nenáročné komerční filmy je zvyklý vůbec hledat...(1.6.2009)

Nejsem zrovna velký fanoušek Kirsten Steward hlavně proto, že mi její herecký projev přijde v každém filmu naprosto stejný - roztržitý a roztěkaný a tak nějak podivný a kvůli tomu je podle mě odsouzena k tomu, že bude obsazována pouze do depresivních filmů nebo filmů o upírech. Na druhou stranu, ale musím se přiznat, že v tomhle filmu opravdu zazářila. 80%(7.1.2012)

Námet nie je zlý, len žiaľ nebola tu dobrá réžia a ani to nebolo rozvinuté do rozumnejšieho príbehu. V oboch smeroch to chcelo viac života, viac energie a možno aj nejaký nápad. Prakticky celý film sa tu divák borí slimačím tempom jednou smutnou udalosťou hlavnej hrdinky a dôvodmi jej konania, avšak nudne, nezáživne a odtažito, pričom za najväčšie pozitívum sa tu dá pokladať jedine slušná psychologizácia tejto postavy. Záver síce mnohé zlepšil, len škoda, že išlo iba o pár minút z celého filmu. Z toho dôvodu sa nedostavili takmer žiadne emócie ani nič iné hodné zapamätania. Škoda toho, potenciál by tu bol. Jeden z filmov, ktorý aj napriek trefnému názvu toho veľa nepovie, a na ktorý sa do pár dní poľahky zabudne. 60/100 Videné v rámci - Project 52 Films by Woman.(14.3.2016)

Ne, že bych Melindě neštěstí přál - bylo by to zvrácené - ale přece jsem, snad i díky hereckému výkonu Kirsten Stewartové, byl okouzlen osobnosti, jaké z dosud možná obyčejné pubertální holky pod tíhou tajemství vyrostla. Ve škole plné uhihňaných roztleskávaček ztělestnila introvertní sílu a její bolest se přelila do umění. Nemožnost mluvit, nutnost nést břemena uvnitř může být u těch, kdo nepodlehnou chmuře, katalyzátorem obrazů, skladeb a básní. Jen doufám, že se promluvivší dívka nakonec, poté co shodila náklad, nestala zas jen "veselou středoškolačkou". Byla totiž krásná právě ve svém osamělém zápasení.(31.7.2013)

• - Autorka předlohy Laurie Halse Anderson si ve filmu zahraje kuchařku, která na začátku filmu podává bramborovou kaši. (HellFire)

• - Natáčení ve škole muselo být nakrátko zastaveno kvůli vydatnému dešti, který ji zatopil. (HellFire)

• - Sordino, Melindino příjmení, v překladu znamená "potichu". (Kreeki)