Mluv

Speak

USA, 2004, 89 min

Sólové představení výborné Kristen Stewart v malém a, dá se říct, komorním, leč pěkném filmu, který sice není vůbec o pěkných věcech, na druhou stranu není nikterak depresivní. Scénář je poměrně předvídatelný, snímek má však takovou zvláštní atmosféru po celých 90 minut, navíc důležité je hlavně zobrazení pocitů hlavní hrdinky a toho, co prožívá, že ona jednoduchost scénáře není nijak na škodu. Možná bych ve výsledku ocenil i delší stopáž a hlubší vykreslení některých vedlejších postav, které jsou, jak tu již někdo poznamenal, mnohdy jen křovím Kirsten. Přesto další z důkazů, že na velice dobrý film není třeba žádného vysokého rozpočtu. 85%(23.2.2009)

Herecký koncert Kristen Stewart. // Příběh sám o sobě není nijak zvlášť "ohromující", zato provedení perfektní: kamera, střih, prostředí... no a hlavně Kristen (snad jediný film, ve kterém mi nevadí její otrávené grimasy). // Jessica Sharzer očividně nechtěla velkohubou, zdrcující zpověď, ale zaměřila se spíš na "skromné" zachycení dané situace deprimované dívky a slečna Stewartů tomu dává grády.(8.1.2009)

Ne, že bych Melindě neštěstí přál - bylo by to zvrácené - ale přece jsem, snad i díky hereckému výkonu Kirsten Stewartové, byl okouzlen osobnosti, jaké z dosud možná obyčejné pubertální holky pod tíhou tajemství vyrostla. Ve škole plné uhihňaných roztleskávaček ztělestnila introvertní sílu a její bolest se přelila do umění. Nemožnost mluvit, nutnost nést břemena uvnitř může být u těch, kdo nepodlehnou chmuře, katalyzátorem obrazů, skladeb a básní. Jen doufám, že se promluvivší dívka nakonec, poté co shodila náklad, nestala zas jen "veselou středoškolačkou". Byla totiž krásná právě ve svém osamělém zápasení.(31.7.2013)

V rámci možnosti poměrně zajímavý snímek, v němž spíše než o šikanu jde o hrdinčinu neschopnost / nevůli zapadnout. Poměrně solidním výkomům (především Zahn je skvělý) bohužel výrazně škodí občasné emo vyznění a z hlediska našince také poněkud automaticky předokládaná orientace v americkém školním systému. Netvrdím, že je to automaticky chyba filmu, ale nezodpovězených otázak na adresu především vnitřní logiky filmu to ve mě vyvolalo až moc, stejně tak některé nejasnosti v motivacích postav. Přesto vlastně docela solidní film, na který bych už ale podruhé asi koukat nemusel...(17.4.2010)

Na jedné straně je příběh pěkně propletený, napínavý a zajímavý - na straně druhé jsou tu herci (a tím nemyslím pouze Kristen), kteří nedovedli navodit správnou atmosféru k samotnému příběhu. Každopádně se mi Kristen (po pár filmech, co jsem měla s ní možnost vidět - ano, včetně Twilight) líbí víc, když nemluví..(2.6.2013)

• - Scéna znásilnění se měla odehrát v lese. To bylo ještě předtím, než Kristen Stewart zjistila, že je alergická na trávu. Když jde domů z párty, má na zádech listí, protože tato scéna se natáčela ještě předtím, než se zjistilo, že je alergická. (HellFire)

• - Sordino, Melindino příjmení, v překladu znamená "potichu". (Kreeki)

• - O roli Melindy se ucházela Mara Wilson. (hansel97)