Mluv

Speak

USA, 2004, 89 min

Melinda prožila otřesný zážitek, se kterým se bohužel nikomu nesvěřila a všichni jí mají za práskače, čímž je úplně vyloučena z kolektivu a je terčem šikany. Snaží se se svým problémem vyrovnat sama, ale to není úplně v jejích silách. Normální příběh, který nenabízí nic úžasného, takže z toho je takový průměr.(14.12.2017)

• Katullka

Hodnocení tohoto filmu je tak rozporuplné, že snad jsem první nechtěla ani hodnotit. Kristen Bella Stewart je pro mne hrozně zaškatulkovaná herečka a já ji od tud opravdu nemohu dostat. Proto mi to vrhalo dost špatný stín na celé ty její smutné grimasy. Ten film je docela dost nudný, pointa se tam skrývá a upřímně bych kvůli nějakému tempu půlku scén vyškrtla. I boj na konci mohl být lépe natočený. Nu, zklamaná a to velice.(31.8.2010)

Ztrápený rozkošný obličejík jedné z nejkrásnějších hereček moderního Hollywoodu musí ke konci zákonitě dojmout snad každého. Co na tom, že bylo Stewartové v době natáčení filmu teprve čtrnáct let - už tenkrát to byla pěkná žába, a je jen škoda, že v dnešní době svoje herecké nasazení zahazuje kvůli snovým penězům za ultrasračky s upíry a vlkodlaky (čeká se na třetí díl)... V dramatech to Kristen náramně sekne a já se přistihnul, že lačně hltám každou, každičkou její appearance na monitoru. Hodně v tomto případě dělá hudba a velmi potešil i bohémský učitel Steve Zahn. Kolem dokola je Mluv brutálnější, vyspělejší a koukatelnější verzí neméně známé Třináctky s Evan Rachel Wood.(21.6.2010)

Je začátek školního roku a Melinda se po prázdninách vrací do školy. Několik záběrů nám dává tušit, že je všechno jinak než tomu bývalo před prázdninami. Co se stalo, že jí všichni nazývají práskačkou a že očividně její popularita nebyla vždy tak tristní? Postupně zjišťujeme, že outsiderství hlavní hrdinky má závažnou příčinu a že se ve svém mlčení svým způsobem vyrovnává s hroznou událostí jedné noci. Speak je film sympatický hlavně svým minimalismem, netlačí zbytečně na pilu a k jádru věci se dostáváme pozvolna. Prostředí americké střední školy je už samo o sobě dost depresivní, ještě více umocňující Melindiny myšlenky. O kvalitách herectví Kristen Stewart, na jejímž silném výkonu to vše stojí (ne padá), netřeba se zmiňovat. Myslím, že o téhle sličné dívence ještě hodně uslyšíme, nejen ve spojení s The Twilight saga.(8.6.2009)

Wow. Tohle je takové to jemné wow, které nikdo nekřičí, jen možná přeletí ztichlý pokoj. Kristen byla skvělá, skoro jako by to sama zažila, jako by prostě jen někdo zachytil na pásku, co se děje. Jako by to nikdo nehrál, jako by prostě všichni žili ty své bezútěsné životy. Takhle mě takové komorní drama ještě nezaujalo, nezískalo si. Krásný film. Ještě jednou, wow. Ačkoliv to tak nemusí vypadat, tenhle film přináší naději a to je umění.(8.6.2009)

• - Natáčení ve škole muselo být nakrátko zastaveno kvůli vydatnému dešti, který ji zatopil. (HellFire)

• - Spoiler: V průběhu filmu spolužáci často na Melindu (Kristen Stewart) pokřikují "squealer". Jedná se o americkou nadávku pro někoho, kdo často křičí při sexu kvílivým hlasem, což může znamenat, že všichni o nešťastné události věděli dávno předtím, jenže nikdo se neodvážil nic říct. Na konci také jedna z dívek říká spolužákovi, co celou věc zavinil: "Všichni ví, co jsi udělal". Mimo jiné přeždívka také znamená práskač nebo někdo, kdo často brečí. (Scorn_)

• - Scéna znásilnění se měla odehrát v lese. To bylo ještě předtím, než Kristen Stewart zjistila, že je alergická na trávu. Když jde domů z párty, má na zádech listí, protože tato scéna se natáčela ještě předtím, než se zjistilo, že je alergická. (HellFire)