poster

Mluv

 • USA

  Speak

Drama

USA, 2004, 89 min

 • castor
  ****

  Na velká gesta příjemně úsporné drama o dívce, čelící následkům nemilé události, která ji potkala v době, kdy se obletovaná bandou přátel těšila velké oblibě. Následující rok je ale všechno jinak. Prakticky neznámá režisérka Jessica Sharzer se do tématu zakousla s vervou, scény z prostředí střední školy nejsou samoúčelné, nechtějí šokovat (viz. mladým se důkladně věnující provokatér Larry Clark) a ostatně dosti čitelný scénář nemá, co by nabídl NAVÍC. Nicméně celými devadesáti minutami se pohupujeme ve zvláštní atmosféře, která dodává zajímavému (a nutno podotknout televiznímu) dramatu další body. Bezpochyby talentovaná (a nezdravě vychrtlá, až byste se s ní rozdělili o svačinu) Kristen Stewart (širšímu publiku se poprvé představila coby dvanáctiletá v Úkrytu) pak podpořila nemalou přízeň filmové kritiky na festivalu Sundance.(16.4.2008)

 • Renton
  *****

  Scénář: Jessica Sharzer, Annie Young Frisbie .. Všechny ty kecy o komunikaci a vyjadřování emocí... jsou lež. Nikoho doopravdy nezajímá, co chceš říct. ___ Perfektní holka. Jenže má v partě pořádný vroubek, za který její oblíbenost upadla k nule a s novým školním rokem nastává kolotoč krutého vyrovnávání se s nedávnou minulostí... Kristen Stewart je boží. Díky ní stojí veškerá niterní drásání na uvěřitelných základech. Ne, že by byl příběh špatně rozepsán, to právě naopak, ale je to hlavně ona, kdo dojem umocňuje. Tudíž perfektní podívaná nejen kvůli Kirsten. 90%.(13.1.2009)

 • Fallen_One
  *****

  Velice silná zpověď mladé dívky. Film je po všech stránkách skvělý, od propracovaného scénáře až po herecké výkony z nichž vyzdvihnu samozřejmě Kirsten Stewart, která celý film táhne a věříte jí úplně všechno, a pak Steve Zahn, kterého jindy moc nemusím, ale tady dostal skvělou roli a řádně ji využil. Proč filmy jako Speak nejsou nominované na Oscary? Kirsten by měla být nominovaná za hlavní roli a Steve za vedlejší. Tohle se opravdu povedlo. Doporučuji všem, od intelektuálů až po akční maniakální militaristy, který si alespoň odpočinou od všech těch pif paf věcí. A že to bude stát za to.(5.3.2009)

 • dr.horrible
  ****

  Ešte než Kirsten pokusal Pattinson a stalo sa z nej strnulé namejkapované drevo neschopné úsmevu, bola typologicky veľmi zaujímavou mladou herečkou, ktorej kariéru sledujem už od jej prvopočiatkov.Na jednu stranu to chápem, keď sa niekto rozhodne tolerovať posmech kritiky za cenu stať sa najlepšie platenou herečkou súčasnosti; na druhú stranu mi to hrozne vadí.A v Speak hrá dobre - dosť dobre, navyše v roku 2004 neexistoval nikto, kto by sa na tú úlohu hodil viac.Taká škoda, že je len ďalšou detskou hviezdou, ktorá v dospelosti prišla o väčšinu talentu... By the way, Speak je výborný pocitový teen film.85%, v rámci žánru možno aj slabých päť hviezdičiek.Ešte to zvážim(19.3.2013)

 • Blizzard
  ****

  Malý, zato kvalitní snímek a zároveň příjemný film o nepříjemných pocitech. Melinda byla veselá dívka, měla partu kamarádek, když se cosi změnilo a rázem se z ní stala depresivní holka, která v sobě dusí neštěstí (lehce odhadnutelné) jedné osudové noci. Jak se příběh postupně rozmotává, na povrch vyplouvají události, které její duševní stav zapříčinily. Melinda se všemožně snaží se svými pocity vyrovnat, ale nikomu se nedokáže svěřit a tak se její svírající úzkost odráží i v jejím okolí. Nakonec jde přeci jen o to, nebát se promluvit. Speak samozřejmě stojí na hereckém sólu Kristen Stewart, které je zde velice dobře zahrané. Najdeme zde i několik podařených momentů, z kterých má divák dobrý pocit a na malý okamžik jej dokážou přenést mimo realitu svého pokoje, k čemuž přispívá i zvučně ladící hudební doprovod. Speak je dalším příkladem toho, že se z mála dá vytěžit hodně a méně známé filmy občas překvapí mnohem více než některé komerční slátaniny, které mnohonásobně vyšší rozpočet utopí akorát tak v kanále. (7/10)(13.1.2009)

 • - O roli Melindy se ucházela Mara Wilson. (hansel97)

 • - Scéna znásilnění se měla odehrát v lese. To bylo ještě předtím, než Kristen Stewart zjistila, že je alergická na trávu. Když jde domů z párty, má na zádech listí, protože tato scéna se natáčela ještě předtím, než se zjistilo, že je alergická. (HellFire)

 • - Spoiler: V průběhu filmu spolužáci často na Melindu (Kristen Stewart) pokřikují "squealer". Jedná se o americkou nadávku pro někoho, kdo často křičí při sexu kvílivým hlasem, což může znamenat, že všichni o nešťastné události věděli dávno předtím, jenže nikdo se neodvážil nic říct. Na konci také jedna z dívek říká spolužákovi, co celou věc zavinil: "Všichni ví, co jsi udělal". Mimo jiné přeždívka také znamená práskač nebo někdo, kdo často brečí. (Scorn_)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace