Kočka na rozpálené plechové střeše

• USA Cat on a Hot Tin Roof (více)

Podle stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse natočil v roce 1958 Richard Brooks slavný film nominovaný na šest Oscarů. Vypráví o složitých a komplikovaných vztazích uvnitř jedné jižanské rodiny zámožného pěstitele bavlny, jehož oslava narozenin se zvrhne v erupci výčitek a odhalování dlouho skrývaných tajemství a pocitů. Ústřední dvojicí je syn Brick (P. Newman) s ženou Maggie (E. Taylorová), co se utápí v hluboké manželské krizi. Brick neskrývaně opovrhuje svou ženou a celé dny jenom nezřízeně pije a trudomyslně vzpomíná na svou minulost. Frustrovaná Maggie je zase ničena neopětovanou láskou Bricka, stejně jako rodinou svého švagra (J. Carson), jejichž pět malých ratolestí ji neustále vytáčí, ale také jí připomínají, že je bezdětná. Hlava celé rodiny Pollittů, které již nikdo neřekne jinak než Velký šéf (B. Ives), se v tento den vrací z vyšetření přímo na svou oslavu narozenin s vědomím, že je zcela zdráv. Pravda je však taková, že nemá nejmenší šanci na uzdravení a doktor mu úmyslně lhal, aby alespoň svůj poslední čas strávil v poklidu. Blížící se spory o dědictví se tak brzy stanou další rozbuškou na již tak napjaté rodinné oslavě. (Česká televize)

bull!nka

Herecký koncert Elizabeth Taylorové a Paula Newmana, nádherné dialogy, film mě dokáže zaujmout a pobavit i po letech... ()

josieaddms

Dávám je čtyři hvězdičky protože tak docela nesouhlasím s Tennessee Williamsem. Příběh je krásný, rodina je dokonale vystižena, Sestra hlavní hrdinky filmu, a její manžel s dětmi, jsou velmi přesní a nezapomenutelní. Krásné obsazení, nádherná Liz Taylor, skvěle hraje a skvěle vypadá. Paul Newman byl nejen skvělý herec ale i výborný typ. Film je velmi mnoho-obsáhlí ale prostě nesouhlasím tak docela se zakončením. ()

Arequipa

Dobro a zlo, upřímnost a přetvářka - karty jsou od začátku rozdané jasně. A když už má dialog sklon sklouznout k patosu, utne to Velký šéf hláškou "Drž hubu!" a jde se dál. U mě je tady jednička Burl Ives. Je ho doslova celá obrazovka a jen u jeho hlášek jsem se zasmál a pobavil, u jinak dost smutného a emotivního filmu. Ten si udrží divákovu pozornost i díky zdánlivě zbytečné vedlejší dějové linii, aneb jak to bylo se Skipperem? ()

Dan

Prolhanost. Přetvářka. Chamtivost. Pletichy. Ignorace. Neporozumění. Bosý tanec na rozpálené střeše. Smrt. Ale i v takové situaci může katarze přinést naději... ()

wiix

Keď človek vo svojom ordinérnom životnom príbehu potláča náročné situácie a svoje emócie je z toho malým vybočením z prirodzeného denného rádu explózia emócii. Minulosť ťa dostihne a následky sa časom zväčšujú. Veľkolepé psychologické dielo Williamsa graduje až do posledných obvinení a vysvetlení života jednej rodiny. ()

Likan7

Tentokrát se mi moje toulky kultovními starými filmy nepovedl a Kočka na rozpálené plechové střeše mě absolutně minula. 2* za krásnou Taylor a skvělýho Newmana, ale to je tak vše. Ta teatrálnost divadelní hry se mi od začátku nelíbila měl jsem s ní problém až do konce. Nemůže se mi holt líbit všechno.. ()

clara.bow

Obsah filmu Kočka na rozpálené plechové střeše...Klasickou divadelní hru Tennessee Williamse oceněnou v roce 1955 Pulitzerovou cenou, natočil režiser Richard Brooks pod názvem Cat on a Hot Tin Roof – Kočka na rozpálené plechové střeše. Film vznikl v roce 1958, tedy 3 roky po uvedení předlohy, a byl, a vlastně i je, divácky stále velmi úspěšný. Maggie-Margaret Pollitt (Elizabeth Tailor), je krásná mladá žena. Už třetím rokem žije nešťastně v ubíjejícím manželství s bývalým fotbalistou Brickem (Paul Newman, a za tuto roli jeho první nominace na Oscara), který je pořád v alkoholovém opojení. Maggie ho stále miluje, a touží s ním mít dítě, ale její snaha je zatím marná. Přijíždějí do domu Brickových rodičů, a tady se Maggie snaží dosáhnout cíle. Dojde přitom k vyjasňování rodinných vztahů mezi Brickem, který si jen těžce přizná, že pravým důvodem jeho problémů je sebevražda někdejšího přítele, a vztahy s jeho otcem, který umírá na rakovinu, a také údajná Maggina nevěra. Nezanedbatelné jsou i peníze, a majetek Big Bosse, nebo také „taťky“ (Burl Ives, který si už roli Big taťky zahrál na divadelní scéně), a také ohromné dědictví. Je tu také Brickův starší bratr Gooper (Jack Carson) s chamtivou manželkou Mae (Madeleine Sherwood),a kupou nevychovaných potomků, a matka obou bratrů Ida (Judith Anderson). Pomocí vynikajícího hereckého obsazení se podařil mimořádně výstižný film, který jde ruku v ruce s divadelním zpracováním....MHCB ()

junxi91

Další sonda do života jižanských balíků. Tentokrát vidíme nasávajícího sebelítostivého bývalého atleta Bricka, který je vysloveně demotivován životem a absolutně ztrácí zájem o svou ženu Maggie. Ta je zase nasraná na svou snachu, která má pět tlustých bezkrkých dětí, které ji akorát otravují. Hlavou rodiny je Velký šéf, který se vrací z nemocnice, údajně je zdravý a bude ještě dlouho žít. Zápletka ovšem postupně houstne a zjišťujeme, co se skrývá za problémy v této nefungující, zato velmi bohaté rodině. Na povrch vyplave smrt nejlepšího přítele, údajná nevěra a také skutečný zdravotní stav Velkého šéfa. Během filmu jsem si neustále kladl otázku, kdo má hezčí modré oči, jestli Elizabeth nebo Paul, a doteď v tom nemám jasno. ()

Davidos305

Vskutku pozoruhodné drama o rodiných vztazích, ponechání odkazů nebo třeba o závislosti na alkoholu. Film zkoumá různá témata a všechna je podává poutavou dialogovou formou. Celé mu filmu dopomáhájí famózní herecké výkony, zejména Paul Newman, Elizabeth Taylor a Burl Ives. Film má skvělý scénář a spoustu silných momentů. ()

GTS_PUNK

Snímka režiséra Richarda Brooksa z roku 1958, vychádzajúca z predlohy divadelnej hry Tennesseeho Williamsa, je pohľadom na americký juh a rodinu Pollittovcov. Tá sa pôvodne stretáva, aby oslávila narodeniny "Big Daddyho" (Burl Ives), ale keď vyjde najavo, že ten čoskoro zomrie, začne sa medzi sebou hádať o dedičstve. Nehovoriac o tom, že napäté vzťahy medzi jej jednotlivými členmi panovali už predtým. Práve na nich stavia Brooksov film, respektíve Williamsova divadelná hra, základ svojho príbehu. Postupným vyostrovaním vládnuceho napätia medzi postavami sa vyvíja dej, ktorý ešte viac odkrýva charakterové vlastnosti a motivácie protagonistov. Brooksov dramatický počin síce nie je vyložene konverzačným filmom, ale prím v ňom jednoznačne hrajú dialógy a interakcie medzi postavami. Pravdou však je, že námet ani jeho realizácia nie sú v konečnom dôsledku z diváckeho hľadiska nijak zvlášť atraktívne. Začiatok filmu síce pôsobí sľubne, postupne však príbeh upadá do roviny, v ktorej oň divák viac-menej stráca záujem, a až do konca ho sleduje tak povediac "jedným očkom". Aj napriek tomu si má však možnosť všimnúť, že najvýraznejšou stránkou snímky sú už spomenuté postavy, respektíve herecké obsadenie. Pravda, nie však však všetci. Vo filme sú najdominantnejšími Paul Newman, Elizabeth Taylor a Burl Ives. Na plátne sa nestrácajú ani ostatní, ale výraznejšie nevyčnievajú. Taká Madeleine Sherwood či prakticky všetci detskí herci dokonca pôsobia veľmi nesympaticky. Cat on a Hot Tin Roof patrí k tým dielam, o ktorých stačí človeku vedieť, že existujú. Film Richarda Brooksa totiž v konečnom dôsledku nie je po príbehovej stránke výraznejším spôsobom zaujímavý. Nemožno o ňom povedať, že je zlý, ale určite nemá dostatočnú silu na to, aby diváka väčšmi zaujal. Jeho najvýraznejšou črtou sú v každom prípade postavy, respektíve herecké obsadenie ako také. Z kvalitatívneho hľadiska však snímke nijak zvlášť nepomáhajú. Preto o nej možno hovoriť ako o nanajvýš priemernom počine. ()

Petus

Kočka Maggie se umí bránit. Umí vystrčit drápky a umí zkrotnout a vrnět blahem, když ji pohladí její pán. Vždycky dopadne na všechny čtyři a vždycky se bude snažit dostat zpět to, co jí patří. A je jí jedno jakých prostředků použije. Liz Taylor v jedné ze svých nejlepších rolí a Paul Newman, který mě tu opakovaně přesvědčuje o tom, že nedisponuje pouze božským tělem a obličejem. Jeho vnitřně rozervaný Brick zmítající se mezi alkoholovými výpary a láskou a nenávistí nejen ke své ženě a svému otci, ale celému světu, který s ním prostě hnusně vyje… (alespoň dle jeho názoru), mi prostě vždycky vezme dech. Drama Tennesseeho Williamse stojí a padá na úchvatných hereckých výkonech a právě díky nim je dodnes tak strhující a živé. ()

touchud

Jedním slovem vynikající. Kromě skvělých výkonů hlavních postav byla dokonalá i Madeleine Sherwood hrající manželku nejstaršího bratra. ()

qvark

Tennessee Williams je jistě klasika a stálice divadelní scény. Zatímco Tramvaj do stanice touha pro mne byla slupnutou malinou, kterou nepřekonal ani film s M.Brandem ani několikeré divadelní zpracování, tak v případě Kočky tomu je naopak....vybroušenost dialogů krapet převyšuje schopnosti zobrazené familie u níž nevíte, kdo by zasloužil profackovat jako první, nicméně smrtelné onemocnění jako katalyzátor vyhřezne veškeré její vnitřnosti na světlo a osvítí tak starou známou pravdu, že za peníze nelze koupit vše.... ()

Pavel_Pan

Film používá divadelní prostředky a nechává vyniknout interpretaci doby, v které se snímek natáčel. Naštěstí a malinko i bohužel. Herecké řemeslo je krásnější když variuje v jednotlivých představeních. Tady trochu stejnostejně přečnívá. Jak je dokonalé. ()

Leonora

Ono je to vlastně jenom praní rodinné špíny, nic, co stojí za zfilmování, protože to beztak všichni máme doma... Ale několik vět šlo až na dřeň a to se počítá... ()

MutantMarana

Normalne na bliti, jestli se todle v nekterych rodinach praktikovalo tak potes. Smrtelny konverzacni drama celkem snad jen ve trech ctyrech pokojich. Sila! ()

kubilov

Však tohle už je taky takový kult. Tvrdohlavý zraněný alkoholik Paul Newman, afektovaná a bezmezně zamilovaná manželka Elizabeth Taylor, cynický "big daddy" Burl Ives, upištěná manželka, chamtivý švagr, švagrová a jejich 5 malých zrůdiček bez krků. Krásné obsazení, bezpečně zinscenovaná / zfilmovaná divadelní hra aneb konverzačka která jde až na kost, ať už emocí nebo odhalovaných tajemství. ()

johnny01

Tak úplně nevím. Přespříliš ukecané a zavalené řečmi, navíc dost předvídatelné - půl filmu jen čekáte, až se Brick ukecne... A ta zápletka s tím Bricksovým kamarádem po té cenzuře je méně uvěřitelná. Zahrané dobře, ale jinak slabší. ()