Kočka na rozpálené plechové střeše

• USA Cat on a Hot Tin Roof (více)

Podle stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse natočil v roce 1958 Richard Brooks slavný film nominovaný na šest Oscarů. Vypráví o složitých a komplikovaných vztazích uvnitř jedné jižanské rodiny zámožného pěstitele bavlny, jehož oslava narozenin se zvrhne v erupci výčitek a odhalování dlouho skrývaných tajemství a pocitů. Ústřední dvojicí je syn Brick (P. Newman) s ženou Maggie (E. Taylorová), co se utápí v hluboké manželské krizi. Brick neskrývaně opovrhuje svou ženou a celé dny jenom nezřízeně pije a trudomyslně vzpomíná na svou minulost. Frustrovaná Maggie je zase ničena neopětovanou láskou Bricka, stejně jako rodinou svého švagra (J. Carson), jejichž pět malých ratolestí ji neustále vytáčí, ale také jí připomínají, že je bezdětná. Hlava celé rodiny Pollittů, které již nikdo neřekne jinak než Velký šéf (B. Ives), se v tento den vrací z vyšetření přímo na svou oslavu narozenin s vědomím, že je zcela zdráv. Pravda je však taková, že nemá nejmenší šanci na uzdravení a doktor mu úmyslně lhal, aby alespoň svůj poslední čas strávil v poklidu. Blížící se spory o dědictví se tak brzy stanou další rozbuškou na již tak napjaté rodinné oslavě. (Česká televize)

conery1

Čakal som skôr film pre ženy, dostal som silný príbeh. Sonda do života boháčov, kde nič nechýba," iba " láska, šťastie a zdravie, pretože sa nedajú kúpiť. Sonda do duše jednotlivcov, ktorí si nahovárajú, že za ich nešťastím stojí niekto iný. Film, plný hereckých koncertov, končí tak, ako to v živote nebýva zvykom, ale dobre sa na to pozeralo a veľmi som to všetkým prial. ()

simply

I když jsem tuto hru znala už před filmem, byla jsem uchvácená. Richard Brooks skvěle přenesl charaktery postav na filmové plátno. ()

Jorge-Z

Strhující drama s krásnou a sexy Elizabeth Taylor a snad ještě s charizmatičtšjším Paulem Newmanem. Ono už to tak bývá, že ty nejlepší rodiny mají své velké, ne-li obří mouchy. Ovšem vystát jsem nemohl Gooperovu manželku Mae, která by zasloužila jen pytel na hlavu. Scéna ve sklepě, kdy spolu Newman a Ives konečně rozmlouvají jako otec ze synem, byla ta nejlepší. A ten romantičtější závěr mě také dostal. ()

sona123

Úžasné, dechberoucí drama, kde všichni hrají jak o život. Viděla jsem to na divadle, ale byl to slabý odvar toho, co se odehává zde - ve filmu z roku 1958. Po úmrtí Elizabeth Taylor jsem si asi nemohla vybrat lepší film s ní (Kleopatra mě až tak nenadchla). Tady je krásná - a je v ní život. Příběh je bravurně vystavěný do poslední tečky, která je víc než dokonalá. Žena od Velkého taťky tu říká - já doufala, že si vzájemně budeme přispívat ke štěstí. No, bylo by to krásné, kdyby to šlo. Ale co s tou "horší" stránkou lidské povahy, závistí, žárlivostí, zlobou, nízkostí...Ach ty vztahy! ()

dehlie

herecký koncert taylorovej, newmana a ivesa. sprvu ma ten divadelný úvod nebavil, neskôr som však tejto klasike akosi prišiel na chuť. ()

mira007

Nejstarší film, kde jsem viděl Paula Newmana jako outsidera v rodině, kde jde hlavně o prachy. Skvělé obsazení, famózní herecké výkony, ale je vidět, že to je podle divadelní hry, protože je to ve výsledku konverzační drama v interiéru, ikdyž emocemi nabité. Já sám moc staré filmy nevyhledávám, ale občas zabloudím do prehistorie před rokem 2000 díky mým oblíbeným ikonickým legendám. ()

Klajnik

Filmy podle divadelních her mohou na některé lidi působit trochu uměle a teatrálně. Vyumělkovanost je pak nežádoucí jev, páč diváka vytrhává z imerze. Zde konkrétně jsou třeba scény tak hezky vypointované. Nebo zazní hrom, když se na světlo vynese nějaká nepříjemná pravda. Celé dění je pak strukturováno v jednom úzkém prostoru (jeviště), které umožňuje kon centrovat drama. Tento typ vyumělkovanosti mi však vůbec nevadí. Víme, že film dosahuje autentičnosti velmi neautentickými prostředky. Kdybychom chtěli být přísně autentičtí, tak bychom se u filmů nudili a nic nevytrhává diváka tolik jako nuda. Typy vyumělkovanosti, které mi vadí, jsou třeba plot armor, nekonzistence, náhody (zkrátka to, co nás tak bilo do očí v posledních dvou sérkách Hry o Trůny nebo se běžně vyskytuje v Marvelovkách). Mému vkusu tato jistá divadelní vyumělkovanost imponuje, protože působí velmi efektně. Každá věta zde má své místo. Příběh je tematicky plný a skvěle vystavěný. Diváka by sice mohly otravovat postavy, jelikož jsou vyjebané, ale divákovi se skvěle odkrývá jejich psychologické pozadí, čímž nabývají hloubky a stávají se tak zajímavými. Spolu s tím, jak se o nich divák dozvídá více, se rovněž krystalizují motivy, které příběh nese. Ono by to ale tak dobře nefungovalo, kdyby jednotlivé interakce mezi postavami a dialogy, které pronáší, nebyly poutavé, zábavné a někdy i uspokojující, protože je příjemné, když jedna postava pošle do prdele jinou otravnou postavu. Ony by ty jednotlivé interakce měli i bavit, protože proč bych měl chtít 2 hodiny trávit čas s otravnými komplexy fiktivních lidí jako je tomu v jiné adaptaci Williamsovy hry, Tramvaje do stanice Touha? Zde je to však vychytáno natolik dobře, že se to svými kvalitami stojí vedle jiné, ale rovněž skvělé adaptace divadelní hry, Kdo se Bojí Virginie Woolfové? Tam rovněž hraje skvělá Elizabeth Taylor. Tento film mi navíc Virginii Woolfovou připomínal, páč se rovněž jedná o vztahovou sondu. Tentokrát se však nenoříme pouze do vztahu nějakého páru, nýbrž do vztahů mezi členy rodiny. Snadno by z toho mohla být ufňukaná sračka, kde si slaboši budou jenom stěžovat, že je partner nebo rodič nedává/nedal dost lásky. Chvílema jsem se toho trochu bál. O lásce to celé je vlastně velmi, ale výsledek na mě nepůsobil ufňukaně - nýbrž drásavě. Film nastiňuje, jak lidi poškozuje, když se jim lásky nedostalo nebo nedostává, jak je to sžírá a ničí. Rovněž se ve filmu dost tematizuje přetvářka, což je něco, co znám z různých rodinných sešlostí. Ačkoliv tedy film tematizuje nepříjemné jevy, tak já při sledování zažíval mnohá uspokojení, když třeba jisté postavy konečně bez okolků řekly jiným postavám, co si o nich myslí. Celkově jsem ale byl uspokojen vysokou kvalitou, které nebývá mnoho, protože udělat něco dobře je těžší, než to udělat průměrně a udělat něco průměrně je těžší, než to udělat špatně. ()

petikacka

Syrové, sociální a rodinné drama...Strhující výkony Paula Newmana a Elizabeth Taylor...Přesto, že se celý děj odehrává v jednom domě, tak není vůbec nudný a hlavně má stoupající gradaci a tak to má být...Na tento film se nedá jen tak zapomenout i kdyby jeden chtěl...A já nechci, protože se mi vryl hluboko pod kůži...Za mě 100% ()

Kvítek

Nedotčena divadelní předlohou jsem zpočátku sváděla vnitřní boj nad otravnou apatyčností Bricka vůči životu a takové kočce jako je Maggie a málem jsem rezignovala (bez flašky). Brickovy modré oči mě na rozpálené plechové střeše udržely, a díky tomu. Pravda o nemoci Velkého taťky vyhrotila situaci, přinesla solidní rodinné drama s odkrytím pokřivených charakterů a skrytých pravd. Jsem ráda, že jsem tenhle boj nevzdala. ()