Strašák

Na prašné silnici kdesi na jihozápadě se potkají dva tuláci. Propuštěný trestanec Max (Gene Hackman), který má rád teplo (a proto má na sobě několik vrstev svetrů) a taky hospodské rvačky, kvůli nimž se často dostává do konfliktu se zákonem, a bývalý námořník Lion (Al Pacino), křehký důvěřivý mladík, který cestuje za svým dítětem, jež nikdy neviděl. Oba muži spojí své síly a cestují ve dvojici, stopem, na nákladních vlacích, jak se dá. Nejdřív do Denveru za Maxovou sestrou, pak do Detroitu za Lionovou ex-manželkou a nakonec do Pittsburghu, kde má Max našetřené peníze a hodlá si za ně otevřít umývárnu aut. Jejich tragikomická anabáze za štěstím v netečném světě má však víc zákrut, než oba předpokládali. Nakonec to nejcennější, co na své cestě získají, je vzájemné přátelství... Snímek Strašák (1973) režíroval bývalý fotograf Jerry Schatzberg (nar. 1927), jenž předtím zaujal působivým portrétem narkomanů Panika v Needle Parku. Do hlavních rolí obsadil nastupující herecké hvězdy Hackmana a Pacina, kteří se mu odvděčili mistrovskými výkony, překonávajícími i slabší místa v původním scénáři Garryho Michaela Whitea. Film měl svou mezinárodní premiéru na MFF v Cannes, kde byl oceněn Zlatou palmou (ex aequo s britským snímkem Námezdní síla). (Česká televize)

klukluka

Mám rád filmy o přátelství- a kdo ne? Tohle konkrétní pouto se zrodilo nějak podivně a jaksi moc rychle, chvilkama bylo zřetelný, chvilkama se úplně vytrácelo, povaha hrdiny v podání Gena Hackmana se nikdy úplně neprojevila, závěr byl podle mě zbytečně dramatickej, celkově to nebylo špatný, zároveň to ale nebyla žádná petelice. ()

Han22

Mám rád podobné filmy, tenhle byl tak trochu ve stylu Půlnočního kovboje. Dva loseři na cestě, kteří se sblíží a zažívají spolu krásné, vtipné i smutné chvíle. Jeden z nich je věčné dítě a vtipálek, který strávil roky na moři a jediné co chce je dát lampu svému dítěti, které nikdy neviděl. Druhý propuštěný kriminálník, občas nesnesitelný pedant a rapl, který touží otevřít si myčku. Občas je to až přes čáru (pokus o znásilnění ve vězení) a samozřejmě v depresivních sedmdesátkách přijde na konci něco brutálního (telefonát) a napůl smutný konec. Ale třeba to nakonec dobře dopadne a oni si tu myčku přece jen otevřou... Každopádně pěkný film. Sice bez nějakého velkého příběhu, ale táhnou ho dva mistři svého oboru Pacino a Hackman a to na 4* bohatě stačí. ()

Kovaja

Moc hezké putování dvou kamarádů na hraně společnosti.Pacino udělal chybu že v zavěru filmu, své ex telefonoval,místo aby jí natvrdo zazvonil u dveří.Takhle bohužel svého syna zřejmě nikdy nespatřil a následně se z toho zcvoknul. ()

Schuldiner

Hackman i Pacino sou zde skvělí.. Ale film jako takový mě prostě moc neoslovil. Až druhá polovina byla konečne trošku dramatická a o něčem, konec potom dosti ponurý..ale nemůžu si pomoci, čekal sem rozhodně víc... ()

tterez

Mladičkej Al Pacino byl úžasnej. Jen mě z toho filmu nakonec chytla pěkná depka. Úplně mě sebralo, jak si hrdinové vyměnili role, Hackman přestal bručet a Al Pacino zahořknul. Život umí bejt svině. A utnutej konec mě taky naštval. 80% ()

vander19

Nejedná sa o typickú road movie, ako som si predstavoval. Ani ten film nebol taký ako som si predstavoval. Keď dáte dokopy Hackmana a Pacina očakávate niečo veľké. Ale mňa to nudilo, nehovorím, že celý film. Miestami a to dosť výrazne, potom koniec je takým osviežením toho všetkého a aj som rozmýšlal nad 4*, lenže keď vezmem do úvahy celý film tak je to hodnotenie nižšie. ()

aLPaC

Dojemný příběh dvou lidí z okraje společnosti, kteří se náhodou potkají uprostřed ničeho a stanou se z nich nejlepší přátelé. Každý má svůj cíl a minulost. Musíte jim fandit. ()

kamil.i

Herecký koncert Genea Hackmana a Al Pacina. Ich kreácie spravili z jednoduchého príbehu o priateľstve dvoch tulákov nezabudnuteľný zážitok. ()

Chudobka

Jeden z nejoblíbenějších filmů mého mládí. Výborné herecké výkony, přátelství doslova na život a na smrt, úsměvné chvilky i slzy dojetí. Takhle má vypadat film, je tam všechno. Vrány se smějou. ()

IBBY

...jeden z nejsilnějších filmových zážitků z doby kdy jsem začínala chodit na dospělácké filmy (pro nepamětníky...na filmy vhodné od 18 let se opravdu chodilo s občankou a já byla párkrát vyhozena uvaděčkou z kina Blaník)...film se silným příběhem o přátelství kde jsem objevila Al Pacina (a poprvé měla při jeho herectví dojem že potřebuje aby se o něj někdo staral protože v tom velkém zlém světě je úplně ztracený) a Gene Hackmana který mi připadal jako opravdový drsňák s receptem na všechno...radost smutek lidskost v koncentraci tak silné že by stačila na několik dalších příběhů... ()

PanPes

Každý z nás má své sny a to i ty, které se nám samotným nezdají reálné a přesto je sami v sobě přiživujeme potřebnou mírou naděje. Je to hnací motor lidských bytostí, bez kterého bychom v sobě hledali asi jen horko těžko nějaké odhodlání - a odhodlání je přesně to co těmto dvěma panáčkům nechybí. Není pak důležité jak moc velcí smolaři ve skutečnosti jste, kolik financí máte, či jak špatně se na vás vyřádí hříčka osudu - důležité je mít svůj sen, at už je sebeabsurdnější a držet se jej. Protože ztratit právě ten - může být krok stranou k tenké hranici mezi rozumem a šílenstvím... ()

sandinista

Tragikomický příběh dvou sympatických životních ztroskotanců. Hodně se mi líbila 'fontánová' scéna. Gene Hackman i Al Pacino svoje role zvládli opravdu skvěle. Příběh je laskavý stejně jako oba hrdinové, a taky to podle toho s něma dopadne. ()

Joll

Herecký koncert o přátelství dvou naprosto odlišných lidí v podání Pacina a Hackmana.Film, který je v podstatě o ničem a přesto zůstane natrvalo v paměti. ()

Mike.mk1

Je skoro neuvěřitelné, že se povahově tak rozdílní lidé mohou stát opravdovými přáteli, musím říct že postava Gena Hackmana mě na konci opravdu překvapila. Vynikajicí herci v hlavních rolích. ()

Rokle

Od scény ve vězení se mi to líbilo a zároveň jsem díky tomu dokázal pochopit jejich začátek přátelství. Ale ani to nedokázalo zakrýt zklamání z příliš dlouhého úvodu, který by se dal mnohem lépe sestříhat. ()

Wolvie

V našich končinách zvláštně nedoceněná klasika s naprosto famózním Hackmanem a ještě o ždibec famóznějším Pacinem o jednom zvláštním přátelství.Srdeční záležitost. ()