Chatova země

• slovenský

Chatova zem

Western

USA, 1972, 110 min

Plitký, za to nemilosrdný western o hře na kočku a myš. Jenže kdo je tu myš? Charles Bronson se na svou roli tichého indiána, i přes svůj strašný kostým (na vděk dam ho v polovici odloží) výborně hodil. Už od samotného začátku má před svými pronásledovateli jasnou převahu. A přesto se zachová jako naprostý hlupák (snad ze své pýchy), aby se příběh mohl přelít do jiné, násilnější polohy. Charaktery "pronásledovatelů" jsou pro mne, i přes slušný rozjezd, hlavně v závěru zklamáním.(3.5.2013)

Zbytečně nízké hodnocení. Existenci tohoto westernu jsem zjistil až nyní a příjemné překvapení. Dějově se vymyká klasickým "kovbojkám". Hned na začátku nasadí problém a tomu se poctivě a bez zbytečného natahování minutáže věnuje. Brutální western? Nemyslím. Chování zúčastněných postav odpovídá plně jejich mentalitě, době a prostředí, kde se odehrává. Plusem filmu a překvapením je, že se na tento 44 let starý film dobře dívá i dnes a klidně bych to dal i na velkém plátně. Bronson svým zjevem (a obnaženou postavou) vůbec nevypadal na padesát. Jen poslední záběr na mě působil (podáním, nebo i záměrem) trošku rozpačitě.(7.2.2016)

Ten, který má být loven, z lovce kořist udělá. Mám velice rád tento western v čele se snícím jižanem Palancem a nemluvným, nekompromisním apačem Bronsonem. Jasně daný příběh, již od prvního momentu nalajnovaný. Na svou dobu extrémně brutální. Jako kluk jsem četl podobný román Strach v hrsti prachu a nemůžu si pomoci, ale díky tomuto stylu těm indošům zkrátka fandím víc, než při sledování super-hrdiny Karla Maye.(25.8.2014)

Mám rád westerny, ktoré sa odohrávajú v prekrásnej prírode amerického západu s gradujúcim dejom vrcholiacim vo finále / Bandolero, Posledný štvanec, Hon, Billy dva klobúky., Mackennovo zlato.../. . Jediné čo vadí je televízna kamera a klasický formát 4:3 ... postavy sú dobre vykreslené, akčné scény rovnomerne a dosť krvavo prezentované... skvelý film, pre milovníkov žánru vysoko nadpriemer...(1.3.2009)

• Renton

Scénář je ubohý. Tudíž se neubráníte jednoduché zápletce a tupému průběhu, jenž neodvratně směřuje ke kompletní eliminaci všech soupeřů hlavního hrdiny. Až v tu chvíli přichází trochu zajímavá podívaná, ovšem nikterak strhující. Dnes pouhá westernová tuctovka vhodná akorát na zaplnění čtyřiadvacetihodinového televizního vysílání.(29.11.2005)

• - Pri natáčaní bolo zabitých 8 koní. (whack)