Reklama

Reklama

Chatova země

  • USA Chato's Land (více)
Trailer

Obsahy(1)

Apačský míšenec Chato (Charles Bronson) se během návštěvy zapadlého městečka v Novém Mexiku dostane do potyčky s tamějším šerifem kvůli svému rasovému původu. V sebeobraně je nucen strážce zákona zastřelit, a vydává se na útěk před krvežíznivou bandou pronásledovatelů v čele s kapitánem Whitmorem (Jack Palance). Početná skupinka bílých osadníků plánuje s Chatem učinit krátký proces a vydává se po jeho stopě hluboko do apačského území. Poháněni nenávistí a touhou po pomstě si ovšem neuvědomují, že v nehostinné krajině plné skal se sami stávají kořistí. Nelítostný western britského režiséra Michaela Winnera představuje velmi působivé svědectví o civilizačním střetu amerických osadníků s původními indiánskými obyvateli. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (66)

kobejn 

všechny recenze uživatele

Bronsonův Chato je prostě indiánský Rambo. V sebeobraně zabije šerifa a pak ho pronásleduje banda místních otrapů. Jenže Chato je mazanej a naláká je do pasti a jednoho po druhym likviduje a nakonec se ti tupci likvidujou i navzájem. Ukazuje to pěkně, jak funguje lidská společnost. Vůbec to neni průměrnej film, jak se nám snaží naznačit místní hodnocení. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Tolik propíraný jednoduchý scénář je podle mého názoru jednoduchý naprosto záměrně a za zlé mu to nemám, ovšem tak nudný jistě být neměl. Chatovu zemi chválím především za to, jak rychle (prakticky ještě před úvodními titulky) vrhne diváka do hlavního dění, a za výborné zúčtovací finále (chřestýš). Problém je, že hodinová mezera, která tyto úseky spojuje, je taková nějaká nijaká. Z herců rozhodně najvíce zaujme Jack Palance, Charles Bronson je obvyklý (mlčí a výmluvně nakrknutě se dívá), Fieldingova hudba nic moc... Dvě a půl. ()

Reklama

hrona 

všechny recenze uživatele

Ten, který má být loven, z lovce kořist udělá. Mám velice rád tento western v čele se snícím jižanem Palancem a nemluvným, nekompromisním apačem Bronsonem. Jasně daný příběh, již od prvního momentu nalajnovaný. Na svou dobu extrémně brutální. Jako kluk jsem četl podobný román Strach v hrsti prachu a nemůžu si pomoci, ale díky tomuto stylu těm indošům zkrátka fandím víc, než při sledování super-hrdiny Karla Maye. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Poloviční Apač zabije v sebeobraně šerifa a po jeho stopě se vydává trestná výprava. Někteří magoři a psychopati, někteří vcelku rozumní a mezi nimi kapitán, který nedokáže udržet velení. Bohužel celý film je z pohledu pronásledovatelů, zatímco Bronson hraje nemluvného zabijáka z pozvdálí. Čili něco ve stylu slasheru a to takového, kde se většinu filmu jen žvaní a nic zajímavého neděje, Chato si s pronásledovateli jen hraje a nějaké ty vraždy přijdou až ke konci. Díky tomu není moc komu fandit a nastupuje plíživá nuda. Ke konci přijde pár zajímavých momentů, hlavně ti největší šmejdi dostanou co si zaslouží, takže ty slabé 3* ano, ale žádný strhující western to teda nebyl. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Už po pár minutách vás napadne spojitost režiséra s autorstvím jeho patrně nejznámějšího snímku Přání smrti. Winner nikdy nebyl komplikovaný tvůrce se schopností jít do hloubky látky. Natáčel přímočaře, nebál bych se říct šablonovitě a to se projevuje i na Chatově zemi. Velmi jednoduchý příběh o pomstě a boji osamělého jedince proti přesile neřádů. Víc než kdy jindy jsem si uvědomil, že Charles Bronson byl jen typový herec, který na složitější herecký part jednoduše neměl. Ne, že by role mlčenlivého indiána vyžadovala herecké zázraky, ale přece jen na pár místech zamrzí, že do svého výkonu nedokázal vtisknout nějaké emoce. Kritika rasismu, typická pro hollywoodskou produkci 70. let, tady vyčnívá nějak toporně, holt Winner opravdu není tvůrce schopný jemné práce s látkou. Největší problém filmu je zoufalá předvídatelnost zápletky. Winner nemá čím překvapit, a tak jde jen o to, jak vám jeho režijní styl vyhovuje. Za mě je to 40 % celkového dojmu. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (7)

  • Bronson odmítl hrát ve scéně, kdy má zachránit nahou indiánku. Natolik mu vadilo, že není oblečená, až musel reřisér Winner použít filmový trik. Při přestávkách v natáčení též odmítal jíst u jednoho stolu s Jackem Palancem. (AlDelon)

Reklama

Reklama