Chatova země

Chato el apache

Chatova zem

Western

USA / Velká Británie / Španělsko, 1972, 100 min

Brutální western - Charles Bronson jako poloviční indián Chato. Bronson toho tentokrát moc nenamluví, stane se štvanou zvěří. "Pro apače je pes jako pro tebe šťavnatý steak." Film má svižné tempo, pořádně se rozjede v momentu, kdy pistolníci znásilní Chatovu manželku a upálí zaživa jeho kamaráda. Potom se Chato mění ve "mstitele" a film působí jako westernovská verze Přání smrti. "Říká, že jste zvířata a hlupáci. Apač teď bude zabíjet!" Právem jeden ze 100 nejlepších westernů. - 90%.(15.4.2017)

Plitký, za to nemilosrdný western o hře na kočku a myš. Jenže kdo je tu myš? Charles Bronson se na svou roli tichého indiána, i přes svůj strašný kostým (na vděk dam ho v polovici odloží) výborně hodil. Už od samotného začátku má před svými pronásledovateli jasnou převahu. A přesto se zachová jako naprostý hlupák (snad ze své pýchy), aby se příběh mohl přelít do jiné, násilnější polohy. Charaktery "pronásledovatelů" jsou pro mne, i přes slušný rozjezd, hlavně v závěru zklamáním.(3.5.2013)

Film působí velice chudě na děj. Scény se s malými obměnami neustále opakují. Kdyby hlavní postavu neztvárnil můj oblíbenec Charles BRONSON těžko bych u něj vydržela až do konce. Vím, že režisér chtěl upozornit na špatný úděl indiánů, že si na ně v podstatě troufl kdejaký lump co přišel na západ loupit. Jenže chtělo to více dramatičnosti a rychlejší spád - to je můj názor.(24.9.2007)

Bez nejakého zbytočného naťahovania sa už v prvej minúte ide rovno na to. Chato pošle šerifa do večných lovíšť a hon na neho sa začína. Chato je ale polovičný Apač a okolité územie pozná dokonale. Je iba otázkou času, kedy kovbojom na čele s mexickým stopárom dôjde, že proti nemu nemajú šancu. Musím povedať, že typ filmov o prežití a pomste mi vždy sedel. Po neprekonateľnej klasike Vtedy na západe je to zatiaľ najlepší western s Bronsonom (v hlavnej úlohe), ktorý som videl. Príroda, v tomto prípade síce dosť vyprahlá a kamenistá dokáže byť krutá. V týchto miestach veľmi rýchlo prídete na to, akú cenu má voda. Navyše sa tu dá nájsť na každom kroku štrkáč, z ktorého sa dá vyrobiť zaujímavá detská hrkalka...80%.(26.4.2013)

• Renton

Scénář je ubohý. Tudíž se neubráníte jednoduché zápletce a tupému průběhu, jenž neodvratně směřuje ke kompletní eliminaci všech soupeřů hlavního hrdiny. Až v tu chvíli přichází trochu zajímavá podívaná, ovšem nikterak strhující. Dnes pouhá westernová tuctovka vhodná akorát na zaplnění čtyřiadvacetihodinového televizního vysílání.(29.11.2005)

• - Bronson odmítl hrát ve scéně, kdy má zachránit nahou indiánku. Natolik mu vadilo, že není oblečená, až musel reřisér Winner použít filmový trik. Při přestávkách v natáčení též odmítal jíst u jednoho stolu s Jackem Palancem. (AlDelon)

• - Pri natáčaní bolo zabitých 8 koní. (whack)