Milý Frankie

všechny plakáty

Devítiletý Frankie Morrison, který je hluchý, se s matkou Lizzie a babičkou Nell už poněkolikáté stěhuje. Tentokrát ale budou bydlet u moře, což chlapci připomíná jeho otce, o němž je přesvědčený, že se plaví na lodi. Matka mu o něm nechce říci pravdu a tak píše chlapci dopisy, které on považuje za dopisy od otce a na které pak odpovídá na adresu poštovního boxu, odkud je matka vybírá. Lizzie mu rovněž kupuje známky, údajně také od „otce“ … V novém bydlišti začíná Frankie chodit do školy a najde si i kamaráda Rickyho Monroea, i když ten občas lže a nechová se k němu pěkně. Zato majitelka sousedního obchodu s hranolky a rybami Marie si ho zamiluje a spřátelí se také s Lizzie. Ta synovi řekla, že loď, na které jeho otec Davey slouží, se jmenuje Accra. Netuší, že taková loď skutečně existuje a zděsí se, když se v novinách dočte, že má v nejbližší době přistát právě v jejich městě. Frankiemu to řekne Ricky, zároveň se mu ale pošklebuje, že za ním otec jistě nepřijde. Chlapci se spolu vsadí … Frankie se těší, že s otcem zajde na fotbalový zápas. Kamarádka ze školy je toho názoru, že mu matka otcův příjezd neoznámila, protože chce, aby to bylo překvapení… Lizzie je rozhodnutá za každou cenu něco podniknout, aby pravda o smyšleném otci nevyšla najevo, i když její matka je rozhodně proti a chce říci chlapci pravdu. Lizzie zajde do baru a pokusí se najít muže, který by za úplatu jeden den dělal Frankieho otce, ale odejde odtamtud zdrcená, protože ji osazenstvo považuje za prostitutku. Promrzlou ji na lavičce u moře najde Marie s přítelem. Marie jí pak dá adresu svého známého, který by možná požadovanou roli sehrál … Lizzie se s ním setkává a neznámý muž nakonec souhlasí … V den, kdy má přijít na návštěvu, Frankie zmizí z domu a Marie ho najde na břehu moře. Doma se pak chlapec setká se svým „otcem“. Dostává od něj knihu o mořských rybách, o které se vášnivě zajímá. Když se dozví, že otec se o jeho vášni dozvěděl z jeho dopisů, vrhne se mu do náruče … Jdou spolu na fotbalové utkání, kde Frankie Rickymu hrdě ukáže, že „otec“ za ním přišel a on prohrál sázku. Neznámý s Frankiem si hrají u moře, házejí žabky a chlapec si tajně schová kámen, který pro něj jeho „otec“ sebral. Muž pak Lizzie požádá, jestli by se s oběma nemohl sejít ještě druhý den, jeho loď údajně odplouvá až pozítří. Lizzie je nejprve ostře proti, nakonec ale souhlasí … (TV Prima)

ainny

Na první pohled nízko rozpočtový film natočený bez příkras a jakéhokoliv pozlátka. O to je jeho příběh silnější a já se na něj dívám znovu a znovu. Původně jsem si ho pustila kvůli G. Butlerovi a jsem za to opravdu ráda. Film má realistický děj i prostředí a vy věříte každé minutě, protože takových příběhů se ve skutečném životě dějí spousty. Nevyřešené otázky, jemné náznaky a příslib do budoucna. Jestli je nějaký film ze života, tak je to zrovna tenhle. Nemám důvod mu sundat byť jen jedinou hvězdičku. ()

Chrustyn

Příběhem poutavé a herecky slušné romantické drama o nevinné lži, která vrátí úsměv malému chlapci, postiženého ztrátou sluchu. Příjemná rodinná podívaná. ()

mat.ilda

Hmm... milý a dojemný, ale ničím extra zvláštní snímek o mateřské lásce, řekla jsem si - ale pak - pááááni, ti mě dostali - a hned dvakrát! Poprvé, když vstoupil na scénu Gerard Butler a se skotsky chlapáckým šarmem jen tak zasmušile postával nebo rozpačitě objímal svého "synka" a podruhé skvělým a nečekaným koncem. ()

evulienka3

Presne kvôli takýmto filmom milujem európske a obzvlášť britské filmy. Krásny obyčajný príbeh o obyčajných ľuďoch a o klamstvách, ktoré nás vždy dobehnú, nech sme akokoľvek dobrý klamári a že deti sú oveľa múdrejšie, ako by sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Nádherný herecký výkon malého predstaviteľa Frankieho a minimalizmus Geralda Butlera sú pre mňa skutočne výnimočné. Krásny, romantický a úprimný...taký je tento film. ()

rikitiki

Velkou chybou slušně obsazeného i nasnímaného filmu je, že příběh je vlastně jednoduchá historka, která by se dala odvyprávět za méně než pět minut. I takové filmy můžou zaujmout, ale musí v nich být něco navíc, například zajímavý vývoj charakterů, novátorská kamera, nečekaný způsob vyprávění.... Nic z toho se ale nedostavilo, takže jsem měla pocit, že se dívam na vcelku kultivovanou televizní inscenaci, která mohla klidně být tak o 20 minut kratší. /24. 11. 12./ ()

Kimon

Jsou miliardy človíčků na světě a miliardy rozličných životních příběhů. A tento příběh je zajímavý i velmi příjemně natočený. Není to zrovínka nejlepší způsob, jak by se rozumná máma měla ke svému postiženému synovi chovat, ale v tomto případě to nakonec přineslo své ovoce. Mohlo to ale dopadnout také zcela jinak. Tak, jak by si to milující máma nikdy nepřála. Mohla by syna v dobré víře pomoci nakonec ztratit. A takové rozdělení matky od syna se pak velmi těžce nese a napravuje. Podívejte se na jeden příběh z milionů jemu podobných, vychutnejte si ho a vemte si z něj něco i pro sebe. ()

jhrasko

Krásny film, aké sa dnes už skoro netočia. O hodnotách, ktoré by mali byť samozrejmé a ktorých jednoduchosť a základnosť sa možu zdať "nepatričné", aby ich ešte dnes niekto vobec preniesol na plátno a očakával akýkoľvek komerčný úspech. Preto klobúk dole a ďakujem ! ()

Lacike

Taký malý jednoduchý film o matke, ktorá chráni svojho syna pred násilným otcom a tak pred ním roky utekajú a pritom mu nakecala, že otec brázdi na lodi more. Takže si s ním synček dopisuje a ona mu za neho odpovedá. Lenže zrazu sa má jeho loď objaviť v prístave ich mesta, takže musí narýchlo niekoho nahovoriť, aby pred synom predstieral, že jej jeho otec. Našťastie je po ruke sympaťák Gerard Butler. Škoda, že k tomu stretnutiu dôjde až v polovici filmu. Chvíle, keď si spolu užívajú ako rodinka boli fakt pekné, ale bolo ich vo filme málo. Dovtedy si len neustále dopisovali a to bola celkom nuda. Takže výsledkom je príjemný malý film o smutnom osude postáv, ale našťastie s happyendom. Viac ako za jedno pozretie to ale nestojí. 6/10. ()

Kubick

Vraťte se na chvíli do svých dětských let a vzpomínejte, na to, jak jste si hráli, chtěli být kosmonautem, pak zase pilotem nebo kapitánem lodi. Vzpomínejte, jak s vámi táta dělal všechny ty vylomeniny, nezkazil žádnou srandu, maminka se o vás pečlivě starala a vy tak prožili krásné dětství. Hlavní hrdina filmu, Frankie, toto však nezná. Před svým pravým otcem jsou spolu s matkou a babičkou na útěku již hodně dlouho. Díky jeho nepozornosti přišel malý Frankie o sluch.. Matka se mu snaží tátu nahradit pomocí dopisů, které si s Frankiem fiktivně píše a nechává svoje dítě věřit, že tatínek se plaví po všech světových oceánech, líčí mu dobrodružství, jenž zažívá a posílá mu poštovní známky s motivy lodí. Ale nic nemůže trvat věčně a časem přijde chvíle, kdy se bude muset s pravdou ven... ()

PogoJoe

Krásný film. Gerard Butler je opět charizmatický sympaťák, Emily Mortimer milá a půvabná a malému Jackovi McElhonovi jsem jeho nadšené pocity po setkání s 'otcem' bez váhání uvěřil. K tomu malebné prostředí přístavního městečka a citlivá režie a mohl vzniknout půvabný filmeček. ()

runner85

Nielenže škoda toho pomalého rozbehu ale aj toho, že deťom by sa klamať nemalo, i keď beriem, že to bolo klamstvo s najlepším dobrým úmyslom ale i tak ! našťastie to zachraňuje druhá polovička filmu a tu máme pekný príbeh pre celú rodinu ... ()

Foma

Docela amatérský, aspoň chvillkama, ale taky dost lidský a jsou tam moc sympatický, neznámí herci a herečky. ()

Dont

Milý a dojemný snímek o chlapci, který postrádá tátu, a matce, která postrádá manžela... Díky náhodě, sázce a také přibývajícímu věku chlapce začíná být situace neúnosná, a tak se matka rozhodne konat. Nečekaným řešením by mohl být neznámý cizinec, jenže do všeho zasáhnou nepříjemné komplikace. Emily Mortimer to tady fakt sluší, Butlerův herecký projev je nezvykle minimalistický. Plusem je i relativně „otevřeně“ ponechaný konec, i kvůli němu nebudu ubírat žádnou hvězdičku. ()

SonG

Já prostě Emily Mortimer nemám rád, už v Match point hrála ušláplou manželku, zde si to zopakovala. Zezačátku u mě film popravdě propadal, až do doby kdy se na scéně objeví Gerald Butler, který jako vždy vlil filmu krev do žil. Možná právě tento film je ten, o kterém se řekne, že je dojemný a myšlenkově jde do hloubky, u mne to však byl jen další průměrný film hrající na divákovy city. A to je na dnešní poměry už žalostně málo. ()

Morloth

Mám rád milá překvapení a tento film jím byl. Po dlouhé době romantický film, který mi přišel lidský a uvěřitelný. Občas mi to ku spokojenosti stačí. ()

Martin741

Nudny film o tom, ako brat decku iluzie je spatne. Ovsem udrzovat ich umelo pri zivote je este horsie. Herecku ucast Gerarda Butlera /Attila/ som mal na haku. Reziserka Auerbach nepredviedla dohromady nic. 35 % ()

zuzinka2

Smutný a zároveň lidský a skutečný příběh o hluchoněmým chlapci, který se společně s maminkou a babičkou neustále stěhuje, a jemuž maminka píše dopisy místo násilnického otce. Musím říct, že jsem několikrát měla slzy na krajíčku (například loučení nebo taneční zábava). Mile mě překvapil Gerard Butler, kterého mám zafixovanýho jako Leonidase. ()

BUD-SFIS

Pribeh maleho chlapce, ktery je hluchy, nema otce a jeste se porad s mamou a babickou stehuji, protoze je pronasleduje manzel, od ktereho utekly. Chudak, zije v predstave, ze jeho otec je hrdina a namornik. Hodne smutny pribeh se zajimavymi scenami, reziser se neboji statickych scen i klidne po pul minute. Hodne pripominajici skutecny zivot, bez nejakych urychlovaku. A taky v roli maleho Frankieho se herec hodne blysknul. ()