Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Závěrečný díl příběhů řezníka Rudolfa, jeho dcery Šárky a pohnuté doby. Poslední ztracený díl byl nalezen po téměř 50 letech. Jde o devátou epizodu s názvem Dinosaurus, která se natáčela na jaře 1969. Na obrazovkách už se však neobjevila, protože pořad byl mezitím zakázán. O ztraceném dílu si odborníci dlouho mysleli, že z něj fakticky nic nezbylo. Přesto se nalezl takřka celý, chybělo přibližně jen prvních deset minut dílu a část unikátních záběrů se našla němá. Podle původních scénářů se jim proto po půl století v České televizi vrátil zvuk. Iva Janžurová byla jednou z mála, která po padesáti letech namlouvala sama sebe.
Díl s názvem Dinosaurus byl natočen podle povídky Raye Bradburyho „Dinosaur Tales“ a jeho leitmotivem je cestování časem, Šárka se totiž vydá raketou alias strojem času do třetihor a zbytek rodiny vyráží za ní, aby ji „ulovili“, podobně jako dinosaura v povídce Raye Bradburyho. (sator)

(více)

Recenze (12)

subic 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První narážka, v roce 2055 se snad už budou dát vyměnit v bance koruny za dolary. A další narážka, musíte před cestou podepsat, že neemigrujete, atd. atd. Cením snahu dabingu z roku 2019, ale přeci jen jednomu to přijde trochu divné. Celý díl už je vlastně takový, krom pár narážek, vlažný a tu celou výpravu a střelení dinosaura, na kterého stejně padl strom, no co už. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Jako pardon, ale nebudu tu jásat jen proto, že se našla rarita. Sice mne potěšilo, že částečně jde o adaptaci povídky mého oblíbeného Raye Bradburyho, ale tvůrci se tam pokusili nacpat politický podtext, trochu výchovných momentů, a tím to celé šlo do kopru. Navíc písniček není tolik, a ty vybrané jsou čistě politicky zvolené, snad kromě té Neckářovy, ale ta zase vypadá jako parodie na Rrrrr s Depardieum (pro hnidopichy). A dabing mi připomněl Troškovy filmy a dabing stylu „Ach bóže, ach bóže“, prostě nějaké německé porno. Proč třeba Janžurovou nedabovala Theodora Remundová, hlas mají podobný i dikci, jen Theodora bude znít mlaději a uvěřitelněji. Ostatní zní jako když je to nebaví a chtějí to mít rychle z krku, zcela bez života, bez emocí. A hlasy ostatních skutečně nejsou vybrány vzhledem k originálním hlasům, aby zněly alespoň podobně, snad s výjimkou Hrzánova vnuka. Ta stopáž je podle mne taky přestřelená a myslím, že sestřih o třetinu by tomu prospěl. Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že kdyby tenhle díl zůstal ztracený, vlastně by se nic nestalo. Je to jistě kacířské, ale kvalitativně je to podle mne sešup od hravých a fantaskních příběhů. ()

Reklama

hanikrivi 

všechny recenze uživatele

Přála bych si, aby tento díl vysílali bez dabingu jen s titulky. Mám ty hlasy herců již tak naposlouchány, že ten originální zvuk už bych si doplnila. Nejlépe se povedlo napodobit paní Vostrčilovou, opravdu dobrá práce. Díl je spíše smutný, díky tomu že reaguje na smutnou dobu. Taky už v něm neúčinkuje takové množství "hvězd" jako v některých předchozích dílech a nezasahují do děje. Myslím, že i hodně humoru se vytěžilo z intonace pronesených vět. Třeba se za 50 let najde i zvuk. ()

Disk 

všechny recenze uživatele

Tento nedobrovolně poslední díl Písně pro Rudolfa III. se měl vysílat v dubnu 1969. Televizní premiéra se ovšem konala až po více než padesáti letech. Z politických důvodů nemohl být tento díl odvysílán. V dubnu 1969 usedl do čela KSČ Gustáv Husák, nastala normalizace a šlo to víte kam. Navíc se závěrečný díl na více než padesát let ztratil a byl nalezen teprve před několika měsíci. Chybělo úvodních deset minut (které Iva Janžurová stručně odvyprávěla), dialogy se musely v postsynchronech znovu namluvit, ale nahrávky všech písní se naštěstí dochovaly, protože znovu nazpívat ty písničky by byl fakt problém. Zrekonstruovaný výsledek je ale fantastický a i dnes je překvapivé, co všechno si Jaroslav Dietl a Jaromír Vašta mohli dovolit. Seriál je konečně kompletní a já mám z toho velkou radost. A pokud ten díl někdy viděl Husák, ani bych se nedivil, jestli mu hnul žlučí. ()

Takaru 

všechny recenze uživatele

Pro mě osobně malý "velký" televizní dárek, jaký jsem už dlouho nedostal. Dabing nemá smysl jakkoli kritizovat, lépe to prostě nešlo. Doufám, že se někdy v budoucnu najde i originální zvuková stopa. Nesmírně rád bych totiž slyšel Darka Vostřela pronášet větu o směnitelnosti dolaru a koruny v roce 2055. Není se vůbec čemu divit, že se tento díl kamsi vytratil a nebyl odvysílán. Zároveň je jasným důkazem toho, jak významné změny se v druhé polovině šedesátých let v naší společnosti odehrály. Vzhledem k historickým souvislostem a padesáti letům neexistence za plných pět hvězd. Díky nálezci za jeho objev a ČT za oživení tohoto dilu legendárního seriálu. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (8)

  • Sedmimetrová raketa se strojem času byla pro účely natáčení postavena na místě odstřeleného Stalinova pomníku na pražské Letenské pláni, což samozřejmě mezi Pražany vyvolalo velkou pozornost. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (Přemek)
  • Dinosaurus byla loutka, byl tmavě zelený a protože byl špatně odlišitelný od okolní dekorace, tak na něj namalovali dva bílé pruhy, což byl později jeden z argumentů, že je díl absolutně nepřípustný, ironický a parodizující sovětskou armádu. Tanky a další okupační vozidla totiž byla kvůli odlišení také označena dvěma bílými pruhy. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (Přemek)
  • Při písni Marty Kubišové, ve střední lesklé části váhy, můžeme zahlédnout členy štábu. (xulux)

Reklama

Reklama