Majitelka předměstského domu Anna Faktorová ztrpčuje nájemníkům život. V domě panuje přísný řád a jediný, kdo s paní Faktorovou dobře vychází, je příživník a zloděj Gustav, který na ostatní donáší. Do podkroví se nastěhuje starý mládenec Zajíček, úředník zastavárny. Po čase najde zalíbení v sousedce, učitelce hudby Věře Hronové. Hokynář Mejstřík má obavy o osud svého krámu v přízemí. Spiritista Šoltys je nucen platit zvýšené nájemné, když je přistižen při seanci, a navíc se z jeho bytu ztratí hodiny. S těmi později přichází do zastavárny překupník. Zajíček hodiny pozná a ukáže se, že hodiny ukradl Gustav. Zajíček, který se sblížil s Věrou, žárlí, když ji vidí hovořit se starším bohatým mužem... (ČSFD)

Kovaja

Hezký film na motivy knižní předlohy pana Poláčka akorát s obráceným gardem. V knize je hlavním tyranem domovník a strážník v jedné podobě pan Faktor. Ve filmu naopak paní Faktorová v podání úžasné pí. Nedošínské. ()

Vesecký

Klasický přepis Poláčkova románu je zdařené dílko Cikánovo, v němž exceluje osobité herectví Hugo Haase, šibalské úsměvy Hany Vítové a Antonie Nedošinská v netradiční záporné roli misantropické vládkyně nad svými podnájemníky. Některé výkony vedlejších rolí dojem poněkud kazí, především bych vytknul závěr, kde si Věruška Hronová hraje na oběť prřepadení, abyudobřila otcese svým snoubencem. ()

tranquill

"To je tragédie malýho živnostníka!" Tragédie to není, je to solidní romantická komedie s trochu ztřeštěným Haasem a okouzlující Hanou Vítovou. ()

Luxocculta

Napoprvé mě film příliš nenadchnul, ale jeho kvality jsem začal víc vnímat až po nějakém čase u dalšího zhlédnutí. Humoru i zajímavých postav je tu kupa. Hugo Haas je tu komický nejen svým hraním a hláškami, ale i vzhledem. Hodně zábavní jsou také Plachta s Vojtou (scéna, kdy Plachta začne ze zoufalství zpívat a Vojta valí oči a pakuje se urychleně do bezpečí, je nádherná), a i Kováříkova postava umí vykouzlit úsměv. A je tam pár scén, které mají svoje zvláštní kouzlo, jako například ta, kdy se v doprovodu stínů schází účastníci spiritistického dýchánku. Technická kvalita filmu vytváří dojem, jako by šlo o starší kus, ale to mu na kouzlu neubralo, spíš naopak. ()

Pitryx

Tohle asi nebylo pro mne. Sice jsem to do konce vydržel, ale že bych se bůhvíjak bavil, to tedy rozhodně ne. Spíše jsem se nudil, připadlo mně to takové mrtvé. Asi to chtělo něčím oživit /např. ještě více agitace :-)))/. Podruhé zcela jistě nemusím a dávám jen něco málo za slušný pád baráku. 2409020119555/9757 ()

ostravak30

Pro Huga Haase šlo o jeden z prvních scénářů, Miroslav Cikán dokonce napsal svůj úplně první a jeden z prvních filmů. Ukazuje na to, nakolik mohl majitel domu klisně sekýrovat nájemníky a oni s tím vlastně moc nemohli dělat. Většina byla ráda, že někde bydlí. Antonie Nedošinská je skutečně nepříjemná v záporné postavě, Hugo Haas je trochu nemotorný a nepříliš vtipný. Film má celkem slušné obsazení, ale tentokrát je mimo mou mísu, protože není ani dostatečně zábavný, postrádám i nějakou bůhvíjakou romantiku mezi Zajíčkem a Věrou Hronovou ačkoli k tomu tvůrci evidentně směřovali. ()

raininface

Podle mého názoru jeden z nejzábavnějších prvorepublikových filmů. Jedna skvělá scénka za druhou a jako třešnička (sic) na dortu parodická vzpoura nájemníků. ()

McGuffin

Každý bytový dům má majitele a obyvatele a ti mají vztahy. Napjaté, obdivné, láskyplné, přehlíživé, vzdorovité, podezíravé, falešné, majetnické, jak je libo. Dá rozum, že ani tenhle Dům na předměstí na tom nebude jinak a budou-li chtít tvůrci nabídnout publiku hašteření, udávání, nedorozumění, krádež, lásku, dojde na to. V tomto případě i na svorný celodenní výlet jeho obyvatel k vodě a zpět, když ústřední mladé dvojici ujede při návratu vlak a je z toho láska a z té rodinné usmíření a z něj otcův dar nového bytového domu, kam se všichni obyvatelé obstarožního domu na předměstí odstěhují. Což udělá těžkou hlavu jeho nesympatické majitelce, jenže kdo by ji litoval. Scenáristé Karel Poláček, Hugo Haas a Miroslav Cikán, první též autor knižní předlohy, druhý též ústřední herec a třetí také režisér zřejmě zamýšleli publikum nějaký čas zabavit. P.S. To je zpráva o historkách, které měly být příběhem, a o filmu z nich vlastně také. www.macguffin.cz ()