Epizody(13)

V dlouho zapomenutém městě spolu žijí lidé a Haibane, bytosti podobné andělům neznámého původu. Rakka, poté, co se probudí ze zvláštního snu a vyškrábe se z obrovského kokonu, stane se nejnovější Haibane. Nemaje vzpomínky na svůj předchozí život, snaží se Rakka přizpůsobit novému okolí. Pálivé otázky však v koutku mysli zůstávají. Kdo jsou Haibane a jaký je jejich smysl? Co leží za obrovskou, zakázanou městskou hradbou? A tak Rakka začíná tesknou cestu svým sebeobjevováním a zvědavostí. (Idaho)

Terezinka198 odpad!

Na MALu momentálně opěvované a hodnocené "úžasnými 7.99". Ne, je to sračka. Nekoukejte na to, pokud se nechcete nudit ke zbláznění se. Příběh žádný, postavy nezajímavé, nudné, prostředí o ničem. Chápu, o co autorům šlo, ale tohle bylo fakt ubohé a špatně udělané anime. Aby pro mě každá epizoda byla nechutně zdlouhavá, tak tedy pardon, ale toho trápení bylo na mě příliš. Opět hodnotím "tak úžasné" anime odpadem. Náhoda? Nemyslím si. Change my mind. PS: Možná, kdyby Rakka nebyla tak otravná, vydolovalo by to ze mě 1*. ()

Horak

Ano, Haibane je těžko popsatelná nádhera, vymykající se většině ostatní anime produkce. Absoluně souhlasím s Jhershawem, to se musí zažít:). ()

merigieren

Po roce jsem se na haibane podíval znovu a musel jsem ho posunout v mém žebříčku z druhého na první místo před Red Dwarf. Nevím proč, ale tento seriál je neskutečně propracovaný a to myslím ze stránky citové. U každé z postav lze vidět její duši. Každý člen rodiny šedokřídlých má nějakou úlohu a zároveň něčím přispívá do celkové atmosféry Satrého domova. Většinou si nechávám 5* jen pro zcela dokonalé filmy, ale tento seriál by si zasloužil minimálně 6*. ()

Five By Five

To je tak "nudné"... Nehodnotím, pretože som si vydržal pozrieť iba prvé tri dieli a to sa mi pri iba 13-dielnom seriáli ešte nestalo (ak teda už od začiatku nebol vyložene zlý - čo toto rozhodne nieje ten prípad)... Nevylučujem, že to neskôr možno aj začne byť zaujímavé, no ja viac už naozaj nemôžem... ()

Radek.SCH

Zabaleno po dvou (!) dílech. UPDATE: Snažil jsem se na to podívat ještě dvakrát, a s dost velkým časovým odstupem, ale prostě nemám tak silnou vůli, abych se dostal přes čtvrtý díl. (Ne)dějové. Nebo přesněji řečeno mě to nudí a uspává. - 50 % ()

foundation

13 dielne anime prakticky totalne o nicom. Az na niekolko malych skutocnosti sa dej serialu od prvej az po poslednu cast takmer nepohne. Sice sa na to nepozeralo zle, zhltol som to naraz za jedno poobedie ale ziadny hlbsi zmysel som v tom fakt nenasiel. SPOILER Cital som nejake dohady o tom co bol vlastne ten ich svet, ci nejaky ocistec alebo nieco podobne, ale aj keby. Absolutne nevyuzity potencial. Ked nic ine aspon o tych Togoch sa tam mohlo vysvetlit nieco viac alebo ich trochu viac zakomponovat do pribehu. KONIEC SPOILERU. Koniec serialu takisto pobabrany. No skratka, pripada mi to ako ze autor nechal uplne vsetko na divakovu fantaziu a neobmedzil to vobec nicim. Na jednej strane celkom pekny pokus na strane druhej mozem hodit kybel farby na stenu a tvarit sa ze som strasny umelec iba ma nikto nechape. Samozrejme nechcem urazit nikoho komu sa ten serial pacil ale mna nieco taketo proste nedostalo ani nahodou. Neakcne anime sa na tocit da o tom niet pochyb, ale ono to trosku treba vediet.. Najlepsi priklad je asi Mushishi ktore patri do mojej osobnej TOP 10. Haibane Renmei mi bolo naopak uplne proti srsti. Pozeratelnost je dobra, diely su dostatocne kratke na to aby nenudili viac ako je znesitelne, ale to je asi tak vsetko. Trochu nastve ze po skonceni zistite ze ste s tym vlastne iba stracali cas. ()

asentra

Pěkné. Ale něco mi chybělo. Možná vysvětlení, možná pro mě příběh nebyl dost silný, možná to bylo animací. Moc pěkná hudba, ale ty svatozáře byly vážně vtipný. ()

papaguy

Velmi citlivé a bravurně vystavěné dílko zcela se vymykající zažitým představám o žánru anime. Na shlédnutí jsem si počkal, až budu mít trochu klidnější a rozjímavější rozpoložení a udělal jsem dobře. _____ To podstatné v příběhu a především ve vztazích tu probíhá na mnohem jemnější úrovni, než bývá obvyklé. Ačkoliv by se mohlo zdát, že většinu děje jsme svědky takové té pokojné každodennosti ze života šedokřídlých - až na občasné nebezpečné výlety do zakázané oblasti v Západním lese do blízkosti mysteriozní Zdi a občasný mlčenlivý kontakt s tajemnými Togy - uklízí se, povídá, vaří, chodí do práce, opravují staré hodiny, vychovávají malí křídlatí nezbedníci... - děje se toho vlastně hodně. Ovšem "uvnitř". Což otevírá bohaté pole pro fantazii a interpretace. Ústředním motivem je odpuštění, vyrovnání se se svými chybami (i těmi nejtragičtějšími) a výčitkami. Je to takové mystické pohlazení po vyprahlé duši. Po dokoukání si pak člověk může zahloubat, co to vlastně symbolizuje ta Zeď? Co je v mém životě tou Zdí? A jestli mám také ve svém okolí nějaké ptáčky, či zda-li se i já se umím takovým ptáčkem alespoň občas stát? :-) ()

Drom

Takové poetické vyprávění, které nikam nespěchá. Myslím, že v dnešní době je to docela ojedinělé dílko, alespoň já jsem nic podobného neviděl. Tohle je absolutní relax, povídá se, život plyne, slunce svíti... naprosto uklidňující. Nenechte se mýlit zařazením mezi fantasy, příznivci mystéria, mečíků a nadpřirozena budou asi zklamáni. ()

JohnyTrava

Krásne síce krátke a no áno nie všetkým podtextom som porozumel. Tento seriál mi prišiel zvláštny. Nemal som silne nutkanie hneď zapnúť ďalší diel aby som vedel čo sa deje ďalej ale proste len tak z čírej radosti. Seriál sa nesie v silnom filozofickom duchu, či už jednotlivých dielov alebo hlavnej línie (alebo ako to nazvať). No ale i tak nepôsobí nejak ťažko a všetko ide v kludnom duchu (kludnejšie to je snáď len v tibetskom kláštore mimo spárov Číny :) ). A v tomto duchu sa nesie aj hudobný doprovod. No už ma nenapáda nič viac a spoilovať nechcem. 9/10 (miestami bi to nejaké vzrúšo bodlo). ()

Shredder

**Komentar obsahuje spoilery a spekulacie** Melancholickejsi a mysterioznejsi predchodca Angel Beats? Nie tak celkom, aj ked viacere podobnosti sa najdu. Nezname dievca, neskor pomenovane Rakka sa prebudza z kokonu do noveho zivota. S amneziou sa prebera v neznamej miestnosti plnej bytosti zvanych Haibane, ktore pripominaju anjelov, aj ked neskor sa dozvedame, ze Haibane su niecim uplne inym. Aby som bol precizny, vysvetlene to nie je nikdy, ale divak dostava postupne indicie a aj to len prostrednictvom dvoch hlavnych postav. Co teda su vlastne Haibane? Pola mojho nazoru podobne ako v Angel Beats su Haibane duse ludi, ktore sa "zasekli". Zatial co v prvom pripade islo o duse deti/mladych ludi, ktori dostali druhu sancu uzit si mladost, napravit krivdy a zmierit sa s minulostou, v Haibane presnu odpoved nedostame. Z minulych zivot Haibane vieme len to, ze Rakka aj Reki spachali samovrazdu, prva pravdepodobne skokom z vysky, druha menovana skocila pod vlak. Da sa predpokladat, ze ostatne Haibane su na tom podobne, pripadne mali ine nestatne osudy. Mesto Glie, kde sa cely serial odohrava je dalsou zahadou, kedze povodne sa dalo predpokladat, ze je to ocistec, co sice nikdy nie je vylucene, avsak teoria ma svoje trhliny. Mesto vyzera ako spociatku 20. storocia a ziju v nom tiez ludia, religiozny rad zvany Renmei, Toga (ludia/bytosti ktori ako jediny chodia za mestske hradby) a Washi, ktory ako jediny komunikuje s Toga. Glie je vsak pre Haibane len docasno zastavkou, pretoze tie ktore sa uspesne zbavia svojho hriechu/vysporiadaju sa s minulostou sa posuvaju dalej, ked nastane ich "Day of Flight", kedy idu duse do neba/ reinkarnuju sa. Mesto obklopuju hradby ktore su absolutne a zrania Haibane, ktore sa pokusia ich prekrocit, rovnako ako ich ochranuju pred zlymi vplyvmi z vonkajsieho prostredia. Haibane Renmei je pomale, kontemplativne anime bez sexu, nasilia, humoru, vyrazneho deja, ktore sa vlastne koncetruje len interny svet Rakky a Reki a ich cestu za vykupenim. Serial je plny symbolov, naznakov, metafor a tajomstiev. Co sa tyka nezodpovedanych otazok, autor mangy Yoshitoshi ABe povedal, ze ludia z USA (aj ked my tiez) chcu priame odpovede na casti z anime, ktore schvalne nechal nejednoznacne, co u Japoncov nie je taky problem. Mimochodom, ludia co tvrdia, ze Haibane Renmei by nemalo byt interpretovane cez krestanske/nabozenske motivy su v hlbokom omyle, kedze opat sam autor v interview povedal, ze Haibane Renmei je religiozne anime a jeho zvlastnost vyplyva z toho, ze aj japonsky pohald na nabozenstvo je iny ako v zapadnych krajinach a krestanstvo a budhizmus sa v urcitych miestach miesaju dohromady. Pripustil tiez, ze pri pisani bol ovplyvneny viacerymi inspiraciami, napriklad aj jeho oblubenou knihou Hard-Boiled Wonderland and the End of the World od japonskeho autora Haruki Murakami. ()

Lighter

Opravdu krásné anime, extrémně hluboké, které mě dost zasáhlo, nejen proto, že příběh Reky mi připomíná hodně blízkou osobu. Někteří uživatelé poukazují na nudnou atmosféru v prvních asi pěti dílech, kde se mají všichni rádi a všichni se k sobě hezky chovají...Vytvoření této klidné atmosféry však extrémně kontrastuje s prvním narušením v podobě jisté negace (kterou pro nespoilování nebudu zmiňovat, každý si vzpomene) a přináší pak celkově velmi intenzivní emocionální zážitek. Důkaz toho, že vynikající silné anime lze natočit i bez spousty krve či akčních scén obecně (Berserk, Fullmetal Alchemist). ()

3KAVKY

Federace Šedokřídlých je takřka utopická pohádka, kde se k sobě všichni chovají mile a přátelsky, mají se rádi a pomáhají si. Pod celou touto utopickou pohádkou se však táhne melancholický a místy až depresivní podkres smyčců a kytar, což mi zcela bránilo v tom, být při sledování v pohodě a mít z příběhu radost. V podstatě jsem prosmutněl celý seriál, ve kterém se ale nic zásadního nestalo od sladkého začátku až do hořkosladkého konce. Přitom látky na zpracování si autor vylhal spousty, bohužel se zaměřil pouze na povětšinou povrchní vztahy postav (Riku a Rakku z toho vyjímaje) a zbytek nechal vyset ve vzduchu jako ranní mlžný opar. Je pravdou, že po grafické stránce a hudební určitě také, se nedá Haibane Renmei nic vytknout a já bych dal ***+, kdyby to šlo. ()

Movieaddict

Seriálu jsem se ze začátku vyhýbal, protože mě docela odrazovali andílci s křidýlky a svatozářemi. Působilo to na mě trochu neorganicky a nepatřičně. Ale byla to chyba. Je sice možné, že zde nějaká křesťanská symbolika přece jen bude, ale notně namíchaná s japonskou kulturou, výstředností a fantazií. Ať tak či tak, zajímalo by mě, proč tvůrci zvolili zrovna tuto formu. Je to vlastně docela povedené a rychle jsem si zvykl, protože zde byl patrný určitý nadhled. Pobavila mě např. scéna s tavením nové svatozáře pro Rakku následovaná dost drastickou scénou s rostoucími křídly. Jak už to tu padlo nesčetněkrát, ze začátku lehkonohý, laskavý příběh (při kterém mi mimochodem okamžitě vytanula na mysli písnička od Yael Naim... však víte...“I´m a new Soul, I came to this strange world…”), který záhy dostává takřka filosofickou rovinu. Každý si zde samozřejmě může najít co chce, já našel spoustu podnětů k zamyšlení. Přinejmenším je to roztomilé a poetické anime, které poklidně rozjímá nad smyslem života... najdeme zde ovšem i temnější témata jako problematika bludného kruhu viny (...To recognize one's own sin is to have no sin...) apod. Asi není od věci zhlédnout dvakrát. Po grafické i zvukové stránce příjemné, soundtrack je nádherný, plně jsem jej docenil až při druhém zhlédnutí a poslechu mimo seriál. Když k tomu všemu přidám některé nádherné ukázky japonské kultury a jazyka (tradice se jmény) tak nemůžu nedat pět hvězdiček. ()

najki

esteze to malo len 13 casti. Cakam a cakam na nejaku akciu, na nejaku tu filozoficku podstatu, ktora sa nakoniec aj dostavila, ale vo velmi malej miere. Nestoji za pozretie a nepatri do 200 najlepsich serialov, IMHO. ()

ssamo

krásny poetický seriál, ktorý ukrýva krásu v tom, že nedáva odpovede, dáva iba otázky. odpovede na ne si už môžete nájsť každý svoje. závisieť môžu od mnohých faktorov... od vierovyznania cez vzdelanie až po vek či výchovu. nech už si všetko to, čo haibane renmei obsahuje vyložíte akokoľvek, myslím si, že vo väčšine prípadov si seriál užijete. akcia prakticky nulová, no o to tu vôbec nejde :) stačí sa troška zamyslieť nad svetom, inými i sebou a hneď to bude krásne... a to vravím napriek tomu, že s "filozofiou" tohoto dielka sa nestotožňujem, no pomohlo mi to hlbšie ju pochopiť :) ()

Tionois

Anime, ktreré si mě získalo už úvodní scénou, kdy Rakka padá z nebe. Nádherná anime, ještě lepší hudba a všechno to dohromady pojí myšlenka, že nikdo by neměl zůstat sám. ()