Hrdinkou této americko-francouzské fantastické komedie je spisovatelka Lila Juteová (Patricia Arquette), která vypráví svůj neobyčejný příběh. V dospívání zjistila, že vlivem nevyléčitelné hormonální poruchy jí celé tělo porůstá chlupy. Vyřešila to útěkem do přírody, žila ve stanu a začala psát ekologické knihy. Ve třiceti ji však zpět do civilizace přivedla touha po muži. Kvůli tomu Lila podstoupí náročné depilační kůry a když se setká s krátkozrakým vědcem Nathanem Bronfmanem (Tim Robbins), zdá se, že problém je vyřešen. Jenže nic není tak snadné, jak vypadá – zvlášť poté, co se dvojice setká s divokým mladíkem, který vyrůstal od dětství v lese a myslí si, že není člověk ale opice. Nathan s Lily mu dají jméno Puflík a vědec se rozhodne necivilizovaného tvora polidštit… (HBO Europe)

Anderton

Zlez zo stromu je najviac opomíjaný film podľa Kaufmannovho scenára. Je to škoda, pretože je jeho asi najhravejší a najbizarnejší výtvor. Ifansov Puff nám ukazuje naše korene, akí v skutočnosti sme, ale spoločenské konvencie nám bránia sa prejaviť chovať sa tak, ako by sme chceli. Nakoniec sme úplne dole z toho stromu nezliezli. Asi je to dobre. Ale prečo nad tým trochu nepofilozofovať prostredníctvom takejto parádnej uletenosti. Distribučný názov je dokonalý. ()

Jordan

charlie kauffman vo svojich začiatkoch a už úplne geniálny - divoký, originálny, vtipný . . . a gondry nie je o nič menší génius, dokázal to už debutom, ďalšími filmami to len potvrdil - vznikol film, aký si ani nedokážete predstaviť, vzniklo dielo, ktoré vás prekvapí, pobaví, možno dojme, čo ja viem, možno s vami neurobí nič - mňa ale nadchlo, zbožňujem kauffmanovu nápaditosť a fantáziu, úžasné scény, detaily také, že milovníci dobrých scenárov zaplesajú od radosti, skvelé dialógy a situácie ("Môžete mi povedať, kto je ten malý chlapec čo s nami sedí za stolom" . . .) krásna Patricia Arquette (oddepilovaná, poprosím) a jedno veľké . . . anineviemakotonazvať . . . šialenstvo. Čo je ale úžasné, že Kauffman s Gondrym (v podstate s hocikým - teda aj s Jonzem) nedokážu urobiť niečo len tak, prvoplánovo, vytvoria úplne neuveriteľne bizarný príbeh takým spôsobom, že je to uveriteľné a navyše to nie je samoúčelná prehliadka tvorivej potentnosti autorov, ale niekoľkovrstvové dielo s myšlienkou . . . ale hlavne zmysel pre humor tých dvoch mi nesmierne sadol (čo sa možno nestane u každého, lebo je, priznávam, dosť ojedinelý) ()

TerushkaJ

Hodně ojedinělé téma. Chtěla jsem vidět něco Jiného a dostalo se mi odplaty. Tento film je opravdu Jiný! Ani ne komedie, protože scény jsou tam tak jedinečné, že se jim zasmát ani nelze. A drama? Tematika je to jistě dramatická, ale nebrána dramaticky vážně. No je to pohled na nás, na lidi s určitým nadhledem, ale tedy hodně zvláštním způsobem:) ()

dobytek

Patricia Arquette chlupatá od hlavy až k patě a k tomu masturbující DJ Paul Bulva z Klubu sráčů, kterej vypadá jako mentálně postiženej orangutan. Tak tohle je i na mě trochu silná káva. Jestli to mělo nějakej hlubší smysl, tak já jsem ho neobjevil. Divnej a nudnej film, kterej mě dokázal tak akorát znechutit. A z jakýho důvodu vzal roli v týhle blbosti Tim Robbins, to zustává pro mě záhadou. ()

k212

Hodně černohumorná, těžce antimorální historka, která praví jak se stát dokonalým pokrytcem a přitom zůstat věren lidské přirozenosti (sexoidnosti). Další z ujetin trojky Kaufman/Gondry/Jonze, kde se pod povrchem všeho toho absurdního a snového skrývají ta nejrovnější a nejprostší sdělení, která však zjemnělé ouško maloměšťáčka může lehce/záměrně přeslechnout. Následné otázky, které tato skrytá otevřenost nastoluje, jaj to je pošušňáníčko. Inu, některé pravdy se těžce poslouchají natož akceptují. BTW krásný a naprosto pasující originální název (o to příšernější je česká volná překladatelská "analogie"), o němž by se dalo diskutovat hodiny a hodiny, protimluv a zároveň symbióza. 80% ()