Má je pomsta (festivalový název)

• Jižní Korea

Boksuneun naui geot

• Jižní Korea

복수는 나의 것

Sympathy for Mr. Vengeance

Drama / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2002, 129 min

Velkolepé i když chvílemi komorní drama, které se ze začátku nezdá takové jaké ve skutečnosti je. Pan režisér totiž dokázal natočit film s takovou grácií až mi nad tím nechával rozum stát. Například z ironicky vtipných scén se v tu ránu stane jedna z nejvážnějších scén ve filmu. Celkově je film velice chameleonovitý a chvílemi až neuvěřitelně rozsáhlý a zaručeně dokáže zaujmout. Každá postavička ve filmu má svoje ego, svojí přímočarost za kterou si stojí a svůj cíl, kterého nechce upustit a právě proto dokáže diváka tak dostat. Na konec z toho vyleze velice povedená odplata, která se do paměti s radostí zaryje. --- Jeden chlápek si myslel, že má dvě hlavy. - Dvě hlavy? - Jó, dvě. Blbý bylo že dost trpěl na migrény. Takže s dvěma hlavama měl migrénu skoro pořád. A víš co nakonec udělal? Jednu z těch hlav si ustřelil. - Levou nebo pravou?(21.7.2007)

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A v tomto filmu si jednotlivé ústřední postavy užijí zoufalství z bezmocnosti do sytosti. A právě jeden zoufalý čin roztočí kolotoč násilí a pomst. Film je rovněž velmi silně kritický k poměrům v jihokorejské "demokratické" společnosti, kdy lidem z nejnižších sociálních vrstev nezbývá nic jiného než se uchýlit na cestu zločinu, protože je to jediná zbývající možnost k přežití.(18.3.2006)

Sympathy for Mr. Vengeance je prvním z Parkovy trilogie filmů zabývajících se pomstou (druhým filmem je Oldboy, třetí myslím teprve vzniká). A ačkoliv se mi Oldboy jako film líbil více po všech stránkách (měl zajímavější zápletku, větší spád, více napětí, lepší herecké výkony, skvělou hudbu,..), tak myslím, že samotný motiv pomsty je mnohem lépe rozebrán zde. Jinak všechno podstatné již napsal Lhurgoyf (i když IMHO až moc prozradil o vývoji děje, téměr polovinu).(21.2.2005)

Scénář: Mu-yeong Lee, Jae-sun Lee, Yong-jong Lee, Chan-wook Park .. II. Jak se přežívá na dně společnosti? I bohatá Jižní Korea má takové dno. Na něm dennodenně žijí dva sourozenci. Díky shodě náhod, kdy je i to částečné štěstí vykoupeno obrovskou smůlou, jsou donuceni k zoufalému činu, který rozjede známý koloběh typu pomsta plodí pomstu a pomsta další a další pomstu A při závěrečné scéně doufám dostatečně pochopíte, že do takového koloběhu není dobré se zaplést! Zpracování je velice brutální, byť ne tak efektní a stylové jako následující opus Oldboy, který už nepůsobí tak moc vlažně a roztahaně.(20.1.2006)

Není to vlastně ani nic světoborného, ale asijští tvůrci dokázali (jako tradičně) povýšit jinak nenápaditý příběh sobě typickou bezprostřední teatrálností na novou úroveň. Ne, myšlenkové pochody scénáristů takovýchto filmů nepochopím, vždy pro mě budou jednou velkou španělskou vesnicí. Překvapivě mě však Boksuneun naui geot zase tolik nenadchl, byť tento typ filmů mám rád, jeho poseltsví bylo také celkem hluboké a frekvcence pomyšlení typu "A co je zase tohle?" rovněž nebyla nijak nízká. Možná jsem nebyl správně naladěn, možná nejsme s Chan-wook Parkem na stejné vlně... Ale konec konců - je to zatím první díl trilogie, no ne? Ještě se uvidí.(16.9.2011)

• - Seung-beom Ryu pobýval v přípravě na svou roli mladíka postiženého mozkovou obrnou se stejně postiženými lidmi, aby se naučil jejich pohybům. (HellFire)

• - Harry Jay Knowles označil příběh filmu mužský herecký výkon, který byl ve filmu k vidění, za to nejlepší v roce 2002. (Terva)

• - V první scéně s pitvou se ve skutečnosti Kang-ho Song dívá na prázdný stůl. (HellFire)