Má je pomsta (festivalový název)

• Jižní Korea

Boksuneun naui geot

• Jižní Korea

복수는 나의 것

Sympathy for Mr. Vengeance

Drama / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2002, 129 min

První snímek z Parkovy revenge-trilogie mě popravdě tolik neoslovil, jako jiné zdejší uživatele. Jen jsem hold neměl čekat další Oldboy či tématicky spřízněný, avšak dimetrálně odlišný I Saw the Devil. Tenhle film jde na to úplně jinak a připomíná spíše smutné kriminální drama. Zběsilá akce typu "zabili jste mi dceru a já vás teď všechny postřílim a rozsekám" se tu vlastně skoro nevyskytuje. Veškerá zabití zdejších postav spíše logicky vyplývají z úmrtí jiných postav, čímž se všechna ta krvavá odplata na sebe neustále vrství a vrství. Gore to nemá žádné, za to nechybí perfektní herecké výkony a snad každý divák si zde najde tu svou nezapomenutelnou scénu.(4.1.2011)

Tak Chan-wook Park týmto nabalil moje sympatie. Pomsta je otázkou času, a ako na vás zapôsobí táto dráma, je zas obyčajnou otázkou tolerancie. Tolerancie k scenáru- opakovane obdivne inteligentnému, a naraz žiaľ párkrát až pateticky variacemu iba z vody. A potom tolerancie k celkom pozvoľnému tempu. Už to inak nebude, že ja v tomto prípade ovplývam toleranciou. Chytil ma rytmus snímky, chytilo ma, ako režisér priam vo vlastných rukách obopína vaše hrdlo a ovláda vaše vnútornosti a jediným záberom ich ako na povel dokáže zovrieť, priviesť do neúprosného stisku a načisto rozdrásať: utopené dievčatko, nahý chlapík a ruža, mŕtve dievčatko- otcova vidina- neúplný záber zozadu, chytenie rúk- výťahová scéna... Scéna, pri ktorej som proces dýchací reálne vynechala, je 3 v 1 fenomenálne vymyslená, emočne vygradovaná a zahraná, a hovorím o scéne, nazvime ju „hluchonemý, dievčatko a telka“- no proste no comment, všetko o nej už bolo vypovedané! A môžem už len zamľaskať, spokojne sa rozlúčiť s očakávaním ďalších 2 režisérových surových úvah, vychádzajúcich zakaždým z jedného a toho istého bodu- úder sa vždy vracia... 4,5*(20.11.2008)

První část volné trilogie se společným tématem pomsty, který se od druhého i třetího filmu série liší jako den a noc. Každý ze snímků jde svou vlastní svébytnou cestou a každá z těch cest je brilantní. Zde se jde po syrové a drsné cestičce vydlážděné pomalým tempem s maximálním důrazem na postavy a především s uvěřitelnějšími (a s více variacemi) na pomstu. To celé bez formálního kabátku či technických hrátek. Což nejenže nevadí, ale ono je to naopak dobře; tento civilní komorní tón zde sedne. Problémy jsou ovšem hned dva. Hudba, která skoro není a když tak je nenápadná; což je u Parka minimálně zarážející. A celé to funguje spíše v jednotlivých působivých scénách než-li jako jeden soudržný celek.(29.4.2005)

Coenovci po Parkovsky! To je mäso, ktoré je šťavnaté ale bohužiaľ ľudské. Fucking awesome guilty pleasure! Ak si dobre spomínam na ostatné dva, ide o (pre mňa samozrejme) najlepší kúsok z trilógie o pomste. Nie je síce natočený jednoducho, treba sa v ňom postupne zorientovať, ale je jednoducho brilantný.(9.12.2012)

• Pethushka

Bude to znít divně, ale mám vlastně radost, že jsem v tomhle filmu nenašla zalíbení a nemusím mít výčitky svědomí. Občas mi totiž dělá problém dávat vysoké hodnocení filmům, jejichž obsah mi je silně proti srsti. Jenže to bych pak hodnotila většinu filmů negativně. V tomhle případě se mi ale nelíbilo ani zpracování. Dlouhé záběry na ošklivé a pochmurné věci, při kterých mám strach, že mi vymyjí mozek. K tomuhle si cestu, doufám, nikdy nenajdu.(5.12.2013)

• - Zavražděného, který nese zásilku do domu Yeong-Mi, hraje Seung-wan Ryoo, korejský režisér a bratr Seung-beom Ryu, který hraje retardovaného chlapce u řeky. (TomikZlesa)

• - V první scéně s pitvou se ve skutečnosti Kang-ho Song dívá na prázdný stůl. (HellFire)

• - Harry Jay Knowles označil příběh filmu mužský herecký výkon, který byl ve filmu k vidění, za to nejlepší v roce 2002. (Terva)