Pohraniční pásmo

(festivalový název)
  • Jižní Korea Gongdong gyeongbi guyeok JSA (více)

V demilitarizované zóně rozprostírající se mezi Jižní a Severní Koreou došlo k zavraždění dvou severokorejských vojáků. Odpovědnost za jejich smrt je přičítána jihokorejskému seržantovi. Objasnit nešťastnou událost, která by mohla přerůst v opětovnou válku dvou znepřátelených zemí, přijíždí skupinka nezainteresovaných vyšetřovatelů z NNSC (Neutral nations supervisity commision). Úkolem není zjistit, kdo a jak zločin spáchal, ale proč k němu vůbec došlo.

V pořadí třetí celovečerní snímek jihokorejského režiséra Chan-Wook Parka (autora známé trilogie o pomstě: SYMPATHY FOR MR. VENGEANCE, OLDBOY, SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) posbíral množství nominací a ocenění nejen v Asii, ale i v Evropě a Americe. Jmenovitě byl nominován například na cenu za nejlepší režii na Berlínském filmovém festivalu, na FantAsii v Kanadě se umístil na třetím místě ve stejné kategorii. (kiddo)

Brooks

Formálne utlmený Park (aj keď vizuálne parádičky sa nájdu napr. dáždnik alebo záverečná foto), ale v rozprávaní príbehu a sprostredkovaní emócií asi najpoctivejší za celú jeho kariéru. Silný a smutný príbeh zakázaného priateľstva, originálne zasadený na hranice dvoch znepriatelených štátov. Práve prostredie a jeho nezmyselné pravidlá robia z inak šablonovitého námetu osobité dielo. To a ešte režisérov citlivý prístup k postavám. Aj napriek odlišnej mentalite som chápal každé ich rozhodnutie, postoj, emóciu. Radoval som sa a smútil s nimi. Silné 4* ()

angyy

Musím říci že tenhle film mi naprosto vyrazil dech. Nečekaná lahůdka která se objevila z ničeho nic v mém Pc, mě naprosto okouzlila. Příběh dvou pokrevních bratrů kteří žijí pár metrů od sebe a přitom mnoho set kilometrů daleko.Názorný příklad jak lidé kteří po mnoho staletí žili pospolu, musí k vůli svím vůdcům nenávidět a zabíjet.Jsem rád že jsem se mohl nechat příjemně překvapit a vychutnat si nádherných a poučných 110 minut. 88% nejlepší scéna : Přestřelka v bunkru. Závěrečná fotografie. ()

RobbieM@N

Přesné vyjádření toho, že jsme všichni pouze lidé, a nezáleží na jaké straně stojíme, ať už dobré či špatné. Emocionálně silné momenty jsou střídány těmi slabšími, snímek je režijně nevývážený, části s vyšetřováním působí nepatřičně a nedůležitě, naopak budování zvláštního přátelství je výborné a stačilo pouze lépe vše sladit dohromady, aby nakonec snímek měl větší dozvuk a sílu. Scénář byl výborný a vyzdvihnout by se měla celková promyšlenost filmu - např. postupné zobrazování názvu filmu - aspoň tak nějak mi to připadalo. VÝBORNÝ FILM. ()

haffen

Keby sa takto točili seriály ako JAG a spol, tak som na tom neustále nalepený. Výborná vojenská vyšetrovačka o dvoch znepriatelených krajinách, kde sa zo strany vyšetrovateľov nesmie spraviť žiadna chyba, ktorá by mala fatálne následky. Film poukazuje na fakt, že aj Tí najväčší nepriatelia môžu byť časom dobrými priateľmi aj napriek tomu, že by ich to mohlo stáť krk. Avšak stačí tak málo a priateľstvo je zničené tragédiou. Kvalitný snímok, pri ktorom môžu byť neznalí Kórejskej kinematografie mierne stratení v príbehu, ale postupom času sa všetko vyjasňuje až do kryštalicky perfektného konca ktorý stál fakt za to. Trochu mi vadila kamera kde som, hlavne pri Kórejských filmoch zvyknutý, že sa to vyťahuje až k poetickej dokonalosti. Byeong-heon Lee má štandardne kvalitný výkon na ktorý som si navykol z jeho predošlých snímkov. Jednoznačne must have titul. Dávam pekných 89%, resp. 5* ()

blacktomas

Jednoduchý příběh, rozbitý na kousky a mistrovsky slepený v originální novotvar. Výborná režie, skvělý herci a stylová hudba, která mi občas připomínala naší folkovou scénu komunistické éry. Obecně vzato jsem se v mnoha bodech téměř sžil s postavami a není to náhoda, nýbrž dědictví doby minulé. Stejně tak musím přiznat nepochopení z mé strany u několika scén, ale to přikládám jiným výrazovým prostředkům asijské kinematografie. Takže ještě jednou: velmi kultivovaný snímek, který lze jen doporučit. ()

RigorMortis

"My dream is that one day our republic makes the best damn sweets on this peninsula." Ďalší z filmov o priateľstve vojakov z dvoch znepriatelených armád, skvelé spracovanie a Song Kang-ho k tomu. Jediný, kto mi v celom filme prišiel nadbytočný, bola práve vyšetrovateľka a zbytočná rozťahanosť filmu. ()

krtonozka

Příběh o zabíjení, vztazích a válce. Netradičně formou kriminálního vyšetřování, což film oživilo a odlišilo od podobně laděných snímků. Vyprávěno sice ve flashbacích, ale takřka lineárně. Vyšetřování vnáší další pohledy na problematiku války v Korei. Takřka dokonalý biják. ()

yatan

Tak som sa konecne dockal..Stale som rozmyslal ci je Chan-wook schopny zrezirovat aj film, ktory ma absolutne naplni a ukoji moje duchovne a divacke potreby..JSA je jeden z najkrajsich, najuprimnejsich a najdojimavejsich ludskych pribehov ever. Velmi dobre vybrani herci, clovek nechce aby sa film skoncil pretoze aj napriek pomalsiemu zaciatku, sposob akym sa vyvija pribeh 4 straznikov na hranici je proste tak ludsky a uveritelny, ze mi to ako divakovi umoznuje nie len sa spojit s hl.postavami filmu, ale pekrocit tu korejsku hranicu, ktora je tak strasne vzdialena pre zapadneho divaka. O co viac musi tato drama zasahovat miliony domaceho publika. Zamiloval som sa do tohto filmu, a Chan-wook Park sa navzdy zapise do mojej top reziserskej desiatky ako clovek s mimoriadnym darom pre kompoziciu, gradaciu deja, a laskou k svojmu remeslu..no..a takych hladame nie? 10/10 (v absolutne dokonalej poslednej piesni filmu v titulkoch, som si premietal fotky straznikov zachytavajuce tu optimisticku druhu tretinu filmu) ()

old salt

Obyčejný příběh o přátelství s předvídatelným koncem. Výborná hudba. Pro mne nejslabší Park, kterého jsem viděl. ()

kolly13

Vtip, absurdita, kamarádství a zrada. To nabízí jihokorejský thriller, který kupodivu nehaní severokorejce, jak by se dalo očekávat. Nejen že informuje o letitém sporu, ale nabádá k zamyšlení. Jen švýcarský vstup zavání trapností. ()

Zette10

Ze začátku jsem si říkal, že mne během příštích bezmála dvou hodin čeká béčkové provedení JAGu. Naštěstí, omyl byl pravdou. Kdo se chystá na tento film, uvidí hutný, velký příběh přátelství několika vojáků zasazený do maximálně poutavého prostředí hranice mezi Severní a Jižní Koreou. Prolínající se časové linie vyprávění případu vložené mezi výpovědi jednotlivých svědků dávají snímku atraktivnosti, vše je završeno zajímavým, alespoň podle mého názoru dojemným koncem. ()

villain

Divácky velmi přístupný snímek, což u Parka není zvykem. Jen škoda té vyšetřovací linie, které se dostává příliš mnoho prostoru, a která v některých okamžicích ničí pracně budovanou atmosféru, tudíž posouvá celý film o stupínek dolů. Joint Security Area přesto patří k nejlepším počinům tohoto jihokorejského filmaře a může se směle porovnávat s jeho slavnější trilogií o pomstě. O úžasné kompozici a hereckých výkonech stejné úrovně ani netřeba mluvit. Unikátní pohled na jedno netradiční přátelství. ()

sutorovic

- mne sa naopak páčilo, že to fičalo v dvoch líniach - jednak sa na Yeong-ae Lee dobre pozeralo, jednak sa obe línie príjemne skrátili, aby to nezačalo nudiť ()

Jurcekk

V úvode som sa strácal . Strihy, časové roviny. Všetky ksichty rovnaké. Park má aj lepšie filmy. Ale svoj talent nezaprie. ()

Saprofag

Když nechcete tomuhle dát 5, tak čemu? Už dávno jsem zapomenul, že jsem to zapomenul ... ohodnotit. Mohu vidět hodněkrát a stále super. Odzkoušeno na vlastní kůži! PS: mysteriózní? válečný? Kdo to sakra vymýšlí? Zapomeňte na tyhle věci a nenechte se zmást ;) ()

coulismoulis

Raný Parkův film, kde se přece jen ještě trochu výrazově hledal. Rámování interním vyšetřováním není pro tenhle typ narace špatný nápad, ale všechny scény v angličtině fakt drhly nejen kvůli jazyku, takže pak film jako celek není tak soudržný, jak jsme u něj zvyklé. Nicméně to nic neubírá ústřednímu příběhu o přátelství a (snad i víc) mezi lidmi, které od sebe odděluje umělá hranice. Kromě herecké a vizuální stránky potěší i to, že už takhle na začátku kariéry byl PCW mistr posledního záběru :) ()