Pohraniční pásmo

(festivalový název)
  • Jižní Korea Gongdong gyeongbi guyeok JSA (více)

V demilitarizované zóně rozprostírající se mezi Jižní a Severní Koreou došlo k zavraždění dvou severokorejských vojáků. Odpovědnost za jejich smrt je přičítána jihokorejskému seržantovi. Objasnit nešťastnou událost, která by mohla přerůst v opětovnou válku dvou znepřátelených zemí, přijíždí skupinka nezainteresovaných vyšetřovatelů z NNSC (Neutral nations supervisity commision). Úkolem není zjistit, kdo a jak zločin spáchal, ale proč k němu vůbec došlo.

V pořadí třetí celovečerní snímek jihokorejského režiséra Chan-Wook Parka (autora známé trilogie o pomstě: SYMPATHY FOR MR. VENGEANCE, OLDBOY, SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) posbíral množství nominací a ocenění nejen v Asii, ale i v Evropě a Americe. Jmenovitě byl nominován například na cenu za nejlepší režii na Berlínském filmovém festivalu, na FantAsii v Kanadě se umístil na třetím místě ve stejné kategorii. (kiddo)

Brain-D

Krásný film !!! pěkné odlehčování válečné situace a zajímavý příběh o přátelství nepřátel. Tímto začínám Chan-wook Parkovi plně věřit a těším se na další jeho filmy. Jeho první film a takový skvost. Mělo to sice chybičky a ze začátku jsem byl dezorientovaný, ale fakt špica... ()

ghatos

Ze začátku to vypadá jako další díl laciného seriálu JAG. Dětinská vyšetřovatelka není moc důvěryhodná, naštěstí se zápletka stává celkem zajímavou, takže i když se vyskytují ve filmu slabší chvíle dá se na to dokoukat. Největší přednost spočívá v prostředí hlídané hranice, scénář až tak skvělí není. 3,5 *. ()

Pedross800

"TADY JE MÍR OCHRAŇOVÁN TÍM, ŽE JE UKRÝVÁNA PRAVDA" Povedené drama z třaskavé a napětím nabyté hraniční linie mezi severní a jižní Koreou. Na pozadí tohoto faktu je rozehrán tragický příběh o "přátelství nepřátel" jenž spěje k nezadržitelnému tragickému vyústění. Silný příběh podaný zajímavou formou a okořeněný a odlehčený i troškou vtipných scén. Korejci opět nezklamali. ()

Pecival

Na lehce absurdním námětu postaven skvělý, napínavý film, který nabízí kromě jasného protiválečného vyznění, zajímavý příběh o síle (a vratkosti) přátelství. ()

Beer Ceps

- 27.08.13 - Stejně tak, jako Šťastné a veselé (2005), tak i Parkův JSA poukazuje na nesmyslnost veškerých konfliktů, neboť jakýkoliv režim dělá z lidských bytostí pouhé louky bez samostatného myšlení. Docela bych byl zvědav, co by říkali Severokorejci na tento pacifistický počin, který prezentuje Parkovu (a myslím si, že ne jen jeho) skrytou touhu po usmíření obou znepřátelených stran. I přes veškeré ctnosti, které film obnáší jsem čekal o něco více a někdy té sentimentálnosti bylo na mě příliš. Na druhou stranu znázornění vyhrocené situace v Koreji bylo velice působivé. ()

ZkuKol

Velmi povedené vojenské krimi z prostředí demilitarizované zóny, které nepostrádá dobrou zápletku a napětí. Velmi povedený vizuál, dobré tempo vyprávění, slušní herci a pevná ruka režisérova. Zápletka je sice nápaditá, ale dosti naivní a její pointa je prozrazena trochu moc brzo (alespoň já bych si s divákem pohrával déle) a jednoduchoučké poselství (oba jsme stejné krve...) taky nemuselo být zdůrazňováno až tak dlouho. Co vše se může semlít na tak žhavém kousku země, jako je hranice mezi jižní a severní Koreou a jak se to pak blbě řeší za... 75% ()

Maynard.

Druhej rákosnickej film během jednoho týdne, no to je nevídané :o). Tenhle sem měl staženej snad 2 roky a dostal sem se k němu teprv předevčírem. Podle "škatulkování" sem čekal, že to bude o poznání napínavější a taky záživnější. Tohle byl téměř dvouhodinovej pokec. Jo, sice pokec na hodně tenkým ledě, ale pořád jen pokec. Moc se tam nestřílí a už vůbec to není napínavý. Takže sem to jako dokoukal celý, ale že bych za tejden věděl o čom to bylo, to už asi nee :o) ()

showxman

Silný příběh o tom, že přátelství je silnější než válka. Příběh kde zápach střelného prachu vstupuje do pozadí, aby byl "přehlušen" touhou po znovusjednocení národa. Vše zabaleno pěkně úhledně v neutrálním balení mezinárodního vyšetřování, které má přijít na kloub onomu incidentu se silně politicko-sociálním podtextem, jenž se odehrál na jednom kontrolním stanovišti na jedné z nejhlídanějších hranic světa. ()

XdanteX

i když trochu utahaná....tak promyšlená tragédie o hrdinství, velikosti člověka, síle přátelství, charakteru a hrdosti. Typ tvorby která mi v západní společnosti v té pravé surové formě prostě chybí. A nejen ve filmu ()

koba

Deju sa úspešne podarilo udržať moju zvedavosť až do konca. A čo som zistil? Občas sa stáva, že aj uprostred najväčšieho šialenstva sa nájde zopár zanietených jedincov, ktorí sú odhodlaní zachovať si kúsok normálnosti za každú cenu. Hoci len i na krátku chvíľu... ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Your shadow is over the line. Watch it!"     V už aj tak dosť napätej atmosfére na hranici medzi Severnou a Južnou Kóreou sa odohraje ťažko vysvetliteľný krvavý incident, po ktorom sa napätie ešte viac stupňuje a hrozí, že to prerastie do vojnového konfliktu. Do takejto spletitej situácie prichádza fešná vyšetrovateľka (Yeong-ae Lee), aby spomínaný incident vyšetrila a situáciu upokojila. Lenže čo ak ešte prileje olej do ohňa, čo ak výsledky jej vyšetrovania napätie ešte viac vyhrotia? Film celkom trefne poukazuje na absurdnosť daného stavu, má perfektnú atmosféru a zaujímavé postavy - výborná je štvorica veľmi neobvyklých priateľov s parádnou vzájomnou chémiou, obzvlášť charizmatický Kang-ho Song ako severokórejský seržant. Najviac ma z filmu uchvátila napínavá scéna v obilí a aj skvelý, srdcervúci záver (fotografie!).     "You've done a great thing. After half a century of division, you have breached our tragic history of agony and disgrace, broken the dam to reunify our country." ()

system

Zacatek je slabsi, postupem casu vsak Park rozehrava vybornou sachovou partii o "obycejnem" pratelstvi kde i cokoladova susenka ma cenu zlata:-). Cim vic se vsak priblizujeme k ocekavanemu sachmatu, tim vic Vas postavy vtahnou do deje a napjate ocekavate jak to vsechno dopadne. ()

Nethar

Tak kdybych měl říct, co všechno mi na filmu vadilo, tak se to dá shrnout velmi jednoduše - všechny scény, kde se mluvilo anglicky. Už první setkání s nějakým tím generálem nebo co to bylo bylo stylu WTF, nevím, ale připadalo mi to jako že se podívali, jestli není v Jižní Koreji jakýkoliv Evropan nebo Američan, potkali tam někoho na služební cestě, tak mu nabídli roli v tomhle filmu. Naštěstí tam je jenom pár minut. Samotné drama mezi vojáky je potom už výborné. Nevím, jestli jsem už viděl nějaký film na podobné téma (kontakty mezi dvěma spřátelenými stranami ve válce), ale určitě jsem četl takové knížky o období první světové války. Zde je to zasazené do současnosti a je to zpracováno myslím moc dobře, jak se na dané téma sluší. ()

Oralfabet

JSA je tady sice nejlépe hodnoceným Parkovým filmem, ale pro mě by byl spíš někde na spodních příčkách mého žebříčku. Ne, že by byl špatný, to rozhodně ne, ale navzdory poutavé premise jde prostě o tématiku, která mi není vůbec blízká, a tak se mi na film těžce napojovalo (i když je to asi jeden z jeho přímočařeji vyprávěných). Svůj osobitý režisérský styl podle mě vyvinul pořádně až u vengeance trilogy, tohle je spíš takový mainstreamovější film, jehož úspěch mu dovolil ten styl vyvinout. Ale jak říkám, pořád velice solidní podívaná, překážkou jsou tady především mé osobní preference, ne jakékoli nedostatky filmu samotného. 7/10 ()

Kroupa

Tak jako všechny Parkovy filmy i tento je téměř dokonalý svou formou. Vytknul bych mu polovičatost v prolínání dějivých linií, které je poněkud chaotické a linii vyšetřování to činí prakticky zbytečnou. Na druhou stranu ale nabízí řadu silných momentů, kterými divákovi přibližuje korejskou realitu (nejen) dneška. Natočit v Koreji takovýto film na tak ožehavé téma, to je skutečná odvaha, navíc nesklouzává do politické agitace (například k pacifismu). Plný počet nedám i kvůli tomu, že závěrečná sebevražda mi připadá příliš účelová. ()

maty39

Korejská kinematografie má u nás jednu obrovskou výhodu oproti americké (pro samotné diváky je to ale strašlivá nevýhoda). Není u nás běžně dostupná. Takže to co se k nám dostane a co si lidi shání je prověřenej matroš. Určitě existuje mraky neskutečně mizerných korejských filmů. Já si vybíram většinou jen notoricky známé tituly a ještě se mi nestalo, že by zklamali. Špička korejských filmů určitě stoji za shlédnutí. Tenhle film je jeden z oněch asi 30 korejských filmů, které by jste měli vidět. ()