Pohraniční pásmo

(festivalový název)
  • Jižní Korea Gongdong gyeongbi guyeok JSA (více)

V demilitarizované zóně rozprostírající se mezi Jižní a Severní Koreou došlo k zavraždění dvou severokorejských vojáků. Odpovědnost za jejich smrt je přičítána jihokorejskému seržantovi. Objasnit nešťastnou událost, která by mohla přerůst v opětovnou válku dvou znepřátelených zemí, přijíždí skupinka nezainteresovaných vyšetřovatelů z NNSC (Neutral nations supervisity commision). Úkolem není zjistit, kdo a jak zločin spáchal, ale proč k němu vůbec došlo.

V pořadí třetí celovečerní snímek jihokorejského režiséra Chan-Wook Parka (autora známé trilogie o pomstě: SYMPATHY FOR MR. VENGEANCE, OLDBOY, SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) posbíral množství nominací a ocenění nejen v Asii, ale i v Evropě a Americe. Jmenovitě byl nominován například na cenu za nejlepší režii na Berlínském filmovém festivalu, na FantAsii v Kanadě se umístil na třetím místě ve stejné kategorii. (kiddo)

Elgin

Hodnotim tento pocin velmi rozpacito, na jedenej strane krasny pribeh o priatelstve na hranici komunizmu a kapitalizmu a na druhej neodpustitelne dejove a pribehove chyby. Kamaratstvo stavane skor na malych prehrach, ktore nakoniec tragicky vyusti ked sa na scene objavi povysenia chtivy velitel a celemu priatelstvu urobi skrt cez rozpocet, zaroven velmi dobre sa na to pozera. Na druhu stranu ked utekaju vojaci Juznej Koreii spat na svoju stranu sa strhne prestrelka pri ktorej sa bohuzial nikto zo 30tich vojakov netrafi do nikoho. Viz nekryte vytrcaju hlavy ponad mur - to bola snad najvacsia fraska celeho filmu. Na najstrazenejsej hranici sveta, kde maju mat tych najlepsich a oddanych zastancov systemov a zaroven najlepsich strelcov zabijakov na kratku vzdialenost sa netrafi ani jeden z nich na stojaci objekt - to je skratka neakceptovatelne a strhava tento slusne sa uberajuci film na dno. S prizmurenim oboch oci sotva priemer. ()

piranha

Dlouho jsem tápala, kterej ten Korejec je vlastně kterej, protože mi přišli všichni podobní jako vejce vejci. Když jsem ale překonala tyto počáteční obtíže, musím přiznat, že film se zajímavějším tématem jsem už dlouho neviděla. ()

Eles

Nedá se nic dělat, nastal čas dát zase jednou 5 hvězd. Jednak to má slušný příběh a ta počáteční vyšetřovatelská "slabší" část, umocní kvalitu té skutečné linie. Dále mě zaujala precizní kamera, velmi dobří herci coby vojáci na obou stranách a potěšilo mě, že se scénář k severu i jihu staví docela neutrálně. Tenhle film mě dostal o dost víc než Oldboy... ()

Filmárik

Nech už tento film zobrazuje vtedajšiu politickú situáciu v Kórei akokoľvek, pre mňa zostala politická časť tohto filmu úplne cudzia. Je to proste "iba" skvelo natočený príbeh zakázaného priateľstva členov dvoch znepriateľených strán so skvelými hereckými výkonmi .Pre mňa bohužiaľ nič viac a nič menej. ()

Radek.SCH

Jedna z těch lepších parkovin. Hodně potěší neutralita. A každopádně lepší, než nadhodnocené Welkeom tu Dongmakgol. Nejhezčí asi sekvence z tábora na Godji. - 70% ()

GOREGASM

Mé první seznámení s Parkem probíhalo pozvolna a musím přiznat, že dobrých třicet minut jsem se dostával příběhu pod kůži. K umělecké penetraci ale naštěstí došlo a v prvé řadě musím pochválit příběh, který sice vyžaduje divákovu trpělivost, ve své druhé polovině jej ale plnohodnotně odmění. Přátelství mužů, kteří stojí na rozdílných stranách nenávistné korejské barikády je vyprofilováno skrze řadu silných scén a umně vygradované vyvrcholení v poslední třetině snímku mě vedlo k přiražení dalších dvaceti procent do finálního hodnocení. Park sází na korejské herecké stálice, Byeong-heon Leeho a Kang-ho Songa, přičemž především druhý pán naprosto exceluje, a samozřejmě na svůj režijní talent, který zde až na pár drobných zaváhání v mých očích prvně obhájil. Aneb další korejský filmař, jehož filmografii si nenechám do budoucna ujít. 80% ()

root

Výborná minimalistická záležitost, ukazující, že přátelství může vyklíčit i na těch nejprazvláštnějších místech. Pravda je, že příběhová linie naplněná charaktery s neuvěřitelně silným akcentem, je o něco slabší než linie hlavní. I přes to film baví po celou dobu a baví královsky. ()

FeriusParfax

2,5 hvězdičky zaokrouhlím milosrdně nahoru. A to hlavně proto, že jsem podobný snímek ještě neviděla a konec mě vlastně i začal zajímat. A samozřejmě je to tak matematicky přesnější... Detektivní část mě vůbec nebavila. Ženská šikmoočka byla sice celkem sympatická a překvapivě jsem všechny postavy dokázala rozeznat, ale postrádalo to jiskru. Nejvíc mě zajímalo rozuzlení, jak to vlastně celé proběhlo. Musím se hrdě poplácat po rameni, protože jsem, na rozdíl od přítele, uhádla, kdo tam celou krvavou řež odstartoval. Kamaráčoft Severní a Jižní Koreje holt nedopadá nikdy dobře. Moc se mi líbilo vidět rozdíl ve vybavení, uniformách a přemýšlení mezi severem a jihem. ()

JimiH

Vynikající Parkův film o "zakázaném" přátelství. Klasicky syrový Parkův způsob vyprávění je tu okořeněn vyšetřováním, během kterého se skládá obraz toho, jak to vlastně bylo. ()

Al44...

Celý film se točí kolem incidentu dvojnásobné vraždy severokorejských vojáků, ke které došlo v blízkosti hranic mezi Severní a Jižní Koreou. Tuto věc příjíždí vyšetřovat nestranná mezinárodní komise. Věc je o to delikátnější, že sebemenší podobný incident může kdykoliv rozpoutat opětovnou válku mezi oběma zeměmi. Samozřejmě mají obě dvě strany sporu naprosto odlišné verze toho, jak se incident stal. Dle mého velmi dobrý, detektivně laděný snímek, který dokáže zaujmout od začátku až do konce. Film též předkládá několik věcí, které jsou přinejmenším k zamyšlení. ()

sumperacek

Poslední třetina filmu stála za to. Ze začátku jsem se moc nechytal a generál bafající z dýmky mluvící otřesnou angličtinou hraje příšerně. Kde ho vyhrabali? ()

Stíba

Příběh o přátelství na prahu místa totální nenávisti. Způsob převyprávění, kdy jste hned na začátku seznámeni s jednou částí roruzlení téměř nemohl být mimo pár míst zpracován lépe. Je to totiž přesně ten případ, který je hlavně o cestě a jen z části o finále a právě skutečnost, že znáte závěr příběhu (jednu jeho složku) vám dovoluje víc a víc prožít okamžiky, které se v příběhu objevují. To vše je podpořeno podmanivou hudbou a pro mě skvěle ztvárněnou rolí výtečného Kang-ho Songa, ve kterém je podle mě přesně vyobrazeno cítění a vynucené chování většiny severokorejců. Komplexně vynikající podívaná, škoda pár trochu hlušších míst, které ale vyvažují ty skvělé. 4,5* ()

Gixian

Krásně udělané, s hezkýma frajersky vypadajícíma vojáčkama. Ale dějově strašnej nesmysl. Neurazilo, ale podruhé určitě vidět nemusím. ()

bakeero

Nějak si nemůžu pomoct, ale přijde mi, že korejci jsou takoví dědinští. Nebo spíš dětsky nevinní... A tenhle film je právě o takovém přátelství v době, která mu dvakrát nepřeje. ()

onlavu

Začátek trochu nudný, divák neví takříkajíc vocogou, to ale nevadí, je to potřeba. Pak přichází ta zábavnější a pro Korejce asi nemožná věc - vznik přátelství mezi hlídači ostře sledované hranice mezi oběma Koreemi. To ale nemůže trvat věčně, tak to jednou praskne a hle, zde je zápletka. Skvělý film, který ukazuje na totální nesmyslnost čáry rozdělující Korejský poloostrov. Nakonec to stejně odskáčou jen "ti" obyčejní lidé. ()

Sykon

Není to můj první film s podobnou tematikou, a člověk si až říká, že kdyby se ti dole jednou dohodli, ti nahoře by s tím nemohli udělat vůbec nic. Alespoň takový je narůžovělý pohled kinematografie, to že nejrůznějších fanatiků, se kterými není domluva možná,je všude plno a ve státě typu KLDR si je ještě cíleně pěstují, by asi tolik netáhlo. Každopádně výborný film u kterého jsem se nenudil ani vteřinu. Především mě bavilo, jak se z počátečního "jak to tedy vlastně bylo" postupně stávalo mnohem naléhavější" proč?". ()

Mira90

Korea. Jižní, Severní, ale pořád Korea. Příběh z demilitarizované zóny o tom, že přátelství může přebít ideologii. A stejně to skončí tragicky. Tak aktuální právě teď... ()

gemi

Pro evropana je to trošku matoucí, protože oni ti kluci šikmoocí vypadají všichni stejně. Naštěstí je možné orientovat se i podle uniformy. ()

junxi91

DMZ neboli demilitarizovaná zóna mezi dvěma státy, které bývaly kdysi jeden, ale díky mocenským hrátkám Číny a USA a také fanatičnosti severokorejských vůdců zůstává a asi bohužel zůstane navždy rozdělený. V této napjaté situaci se čirou náhodou sejdou v zemi nikoho jihokorejský seržant, který stojí na mině, a severokorejští vojáci. Ti mu po krátké hádce a naléhání pomohou od jisté smrti, díky čemuž vznikne přátelství mezi vojáky z opačných stran pohraničního pásma. Po půl století neutěšených poměrů měli tito čtyři muži býti průkopníky a sjednotiteli korejského národa. Vše se bohužel dost posralo, jelikož bylo jejich vzájemné navštěvování odhaleno, ale dále bych prozrazoval pointu. Dokud ovšem bude v té severní části Koreje vládnout severokorejská zásobárna podkožního tuku Kim Čong-Un, tak se sjednocení nedočkají a kdysi hrdý národ zůstane rozdělen a rozeštván. Závěrečná scéna mi dokonce vehnala slzy do očí, což se mi stalo naposledy při sledování Dvou mužů ve městě. ()