Pohraniční pásmo

(festivalový název)
  • Jižní Korea Gongdong gyeongbi guyeok JSA (více)

V demilitarizované zóně rozprostírající se mezi Jižní a Severní Koreou došlo k zavraždění dvou severokorejských vojáků. Odpovědnost za jejich smrt je přičítána jihokorejskému seržantovi. Objasnit nešťastnou událost, která by mohla přerůst v opětovnou válku dvou znepřátelených zemí, přijíždí skupinka nezainteresovaných vyšetřovatelů z NNSC (Neutral nations supervisity commision). Úkolem není zjistit, kdo a jak zločin spáchal, ale proč k němu vůbec došlo.

V pořadí třetí celovečerní snímek jihokorejského režiséra Chan-Wook Parka (autora známé trilogie o pomstě: SYMPATHY FOR MR. VENGEANCE, OLDBOY, SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) posbíral množství nominací a ocenění nejen v Asii, ale i v Evropě a Americe. Jmenovitě byl nominován například na cenu za nejlepší režii na Berlínském filmovém festivalu, na FantAsii v Kanadě se umístil na třetím místě ve stejné kategorii. (kiddo)

Martin741

Teda vidim za svoj zivot len malo filmov, ktore sa venuju demilitarizovanej zone medzi DPRK a Juz. Koreou. Chan Wook -Park ma svoj pomaly a kludny styl filmovania, rozhodne nikam sa neponahla, treba mat pri jeho filmoch velku trpezlivost. Nejake brutalne strhujuce akcne tempo nehrozi, a to je dobre, miestami mi film pripominal az cervenu knihovnu - ako artak som spokojny aj s tymto. Tematicky ide o vrazdu, ale nie vysetrit vrazdu, ale zistit priciny, teda preco vlastne k vrazde doslo. Uz v polke filmu som transformoval otazku "jak to vlastne dopadne?" na otazku "Preco k vrazde vobec doslo? ". A nechal som sa unasat kvalitnou filmarinou. Park je zrucny reziser, a hoci cinsko -hongkongske filmy otvorene neznaam, japonske milujem. No a Korejci su niekde uprostred. S Hollywoodom toto nema nic spolocne, preto dam vysoke hodnotenie : 84 % ()

DrBuznička

Zatímco Parkův film Sympatie pro pana Vendetu (2002) působí, že mohl být natočen klidně včera, oproti tomu jeho předchozí film JSA (2000) stihl za tu dobu v některých ohledech dost "zestárnout". Je to dáno ale především tím, že měl Park zřejmě potřebu si vyzkoušet efekty, které možná na svou dobu působily hrozně "cool", ale dnes již vypovídají čistě o režisérově tehdejší nevyzrálosti, používat něco efektního avšak bez významotvorné hodnoty (přiblblé prolínačky, unavující 360° švenky během hovoru, matoucí jumpcuty). Je však neuvěřitelné jak velký krok k první trilogii pomsty za ty dva roky učinil, protože v jeho dalších filmech již vždy zručně balancuje na hraně manýrismu a nikdy nepřepadává přes okraj. Jsou to tedy spíše maličkosti, nedotaženosti či samoúčelné frajeřinky (ze kterých však Park hned v následujícím filmu "vyrostl"), které mě během filmu rozptylovali. Ať už jde o naprosto zbytečné a spíše matoucí podtitulky; nevyváženost linie psychologické a detektivní, kdy ta druhá vlastně jen slouží k tomu, aby prohulubovala napětí jak to celé dopadne (ale její vlastní příběh, postavy /kapitán mluvící pravděpodobně naučenými anglickými replikami by zasloužil celý vystřihnout/ a proces pátrání jsou zcela postradatelné); či mi vadily pitomosti typu, že se kameramanovi podaří natočit záběr nakřivo. Dílo je však dojemné ve své upřímné naivitě a pro Korejce (jak jižní, tak i severní) musí představovat důležitý snímek pro své pacifistické poselství. ()

cubajz

nebýt otravného a zdlouhavého mudrování vyšetřovatelů, z nichž každý mluví anglicky jiným uširvoucím přízvukem, tak bych šel na pět - tento chlapský příběh o kamarádství a nesmyslnosti predikce vzájemné nenávisti má sílu a spoustu věcí na srdci. ()

C0r0ner

Součást mojí rozšířené TOP 10. Čas od času si říkám, co je potřeba k natočení dobrého filmu. Pokud už budu předpokládat na nějaké úrovni odpovídající zázemí a tím pádem i herce, tak už pak stačí "jen" scénář a režie. JSA má neuvěřitelně silný příběh, který je navíc divákovi perfektně naservírovaný a natočený. Snad v žádném jiném filmu se mi nestalo, že bych byl celou dobu napnutý a snažil se odhadnout zápletku, k tomu byl dojatý skoro k slzám a ještě se několikrát smál nahlas. Žluťáci opětovně ukázali, že špičkové filmy točit umí a nepotřebují k tomu žádné fake efekty, ale pouze dokonalé řemeslo. 100% ()

zette odpad!

Nezlobte se na me, nechapu ale, jak tento film muze byt takto hodnocen?! Ve filmu, kde si vojaci prekracuji snad nejstrezenejsi hranici sveta, jak se jim zachce a slavi spolu narozeniny, na poli si zapaluji cigarety a na care si plivou do ksichtu... Nemel jsem energii ani chut se dodivat do konce. Takhle se drama netoci. ()

sulimo

Hodně silný příběh o tom, že jsme všichni lidé, nehledě na uniformu a ideologii. Film o přátelství na špatném místě a asi ještě na hodně dlouhou dobu i ve špatnou dobu. Nehledě na mnoho momentů, které mají až moc jasný účel hrát na divákovi city a rozum (jak je asi těžké odsoudit konflikt kvůli stupidní ideologii která rozděluje vlastně jeden národ? no moc snahy k tomu třeba není). I přes ono otřepané klišé, že jsme všichni bratři, se jedná o hodně dobrý film, se zajímavým tématem a v zajímavém prostředí hranice, kde je přátelství nevhodné a za pravdu se tu neválčí. ()

campix

Kdo má vlastně pravdu a kdo je vlastně horší ?? Může existovat přátelství na hodně horké půdě hranice mezi Severní a Jižní Koreou ?? Na první otázky odpověď nezískáte, ale alespoň v té další budete mít celkem jasno. Moc možné to prostě není. Korejské drama odehrávající se na jednom z nejvíce neklidných míst na světě. Zajímavý způsob vyprávění, neotřelé prostředí a zajímavý děj. Toto všechno dělá z Joint Security Area velice zajímavý snímek. Těžko z něj budete moc vyvodit nějaké neprůstřelné závěry, ale pro obrázek rozhodně pomůže. ()

Flynn

Asi jsem po tom hodnocení co jsem tady viděl čekal nějakou pecku a ta se bohužel u mě nedostavila. Škoda, příběh sám o sobě fakt super, to jako o tom žádná, ale na toto téma už jsem viděl pár povedenějších kousků (Dongmakgol, Mandarinky apod) a tady mi to příjde takové prkenné... hlavně teda postavy představující švýcara s švéda... to je na úrovni křoví z Van Damme klasik se simultánním dabingem.. ti mě tam vyloženě až jakože prosím pěkně srali :-) ... příběh fajn.. ale tento rozkol jsem viděl podán skutečně mnohem poutavěji než takto... škoda, škoda. ()

laik_60

politika v každej armáde robí svet okolo seba čiernobielo. Vojakom (to je jedno na ktorej strane stoja) bulíkajú do hlavy, svet naokolo je iba čierny alebo biely - priateľ alebo nepriateľ, pričom svet je taký krásny pestrofarebný. Smutný - presmutný film. ()

Cedr

Vynikajicí film, který podle mě kvalitou překonává taktéž skvělou trilogii o pomstě. Naprostá povinnost (nejen) pro fanoušky asijské kinematografie. ()

DaUr

Lehce zmatečná a nepřehledná sonda do vztahu znepřátelených sousedů na korejském poloostrově. Chan-wook Park zde ale dokazuje, že i takto triviální téma lze zfilmovat originálně a stylově, a i přes občasné slabší momenty je tedy výsledný dojem z jeho díla ryze pozitivní. Škoda jen občasné zdlouhavosti a zbytečného důrazu na méně atraktivní části příběhu, nebýt toho, nebál bych se jít s hodnocením i výš. Takhle příjemných 85%. ()

ivan_drago

Holt kamarádství nezná hranic... Pěkně odvyprávěný příběh o tragickém konci přátelství mezi 2 soudruhy ze Severní a 2 vojáky z Jižní Koreii. Zdařile budovaná přátelská atmosféra, až idylka, pohraniční stráže, neodvratně a jistě směřující ke smutnému závěru. Absurdně zde tvůrci poukazují nad nesmyslností takovýchto konfliktů... Samotné vyšetřování té střelby se prakticky odvíjí pouze na začátku a konci filmu a nechává tak prostor právě pro poutavě natočené scény o přátelství nepřátel... A jako detektivka film funguje, díky zvolenému stylu vyprávění, také... ()

Chasm

Pointa není od začátku jasná, ale Chan-wook Park k ní diváka vede dokonale... Vyšetřování zde není to nejdůležitější (i když Yeong-ae Lee je skvělá), hlavní je navazování přátelství mezi mostem ("bridge of no return") rozdělenými "spoluobčany", a to je podáno na výbornou... 90% ()

Saku

Muj prvni film od Parka a hned trefa! To co ze zacatku vypada jako dobre rozjeta detektivka se pozvolna meni v nefalsovane drama popisujici vypovedi nekolika vojaku - svedku vrazedneho incidentu na korejske hranici. Skvele na papiru, rezijne i vizualne a vedle hroznu mene znamych dobrych hercu charismaticky Byung-hun Lee...9/10 ()

Brandon

Něco mi na Parkově příběhu o čtyřech vojácích, které rozděluje demarkační čára prostě nesedí. Že by přehnaná prvoplánovost? Sever vs. Jih, podejme si ruce a buďme kamarádi. Nevím, nevím. Park patří nepochybně ke korejské špičce, ale s JSA střílí trochu mimo 3,5* ()

dANo

Hraničné územie medzi Južnou a Severnou Kóreou je vcelku tradičným prostredím pre tamojších filmárov (napr. Kim Ki-dukov Coast guard) a JSA ho využilo na zaujímavú kriminálku, ktorá je (pre mňa) prekvapivo plná európskych filmových prvkov. A práve to u mňa zohralo rolu, keď som zvažoval, či dám 4 alebo 5*. Keď to porovnám napríklad s Old Boy-om, tak aj tu síce bol moment prekvapenia, ale podaný postupne v druhej tretine filmu, ale hlavný rozdiel je práve v tom, že toto pôsobí menej ázijsky, čo je trochu na škodu. Ináč, réžia v oboch prípadoch je geniálna a už sa teším na ďalšie filmy od Parka... ()

Ceres

Absolutně dechberoucí drama. Park je výborný i v tomhle filmu. Děj byl naprostá lahůdka. Na podobné téma je tohle určitě nejlepší film, který Korejci udělali. Hodně na mě zapůsobily scény v poli s minou a návštěvy vojáků při hrajícím kazeťáku, zvláště se mi líbily hudební motivy, které byly minimalistické, ale naprosto úžasné, viz. čůrací scéna, která předchází problému s minou, no a závěrečný song je už málem srdcervoucí. Dokonalý zážitek, ze kterého se budu muset vzpamatovávat. Celkově není co řešit, tohle je vážně jeden z těch filmů, který stojí za to. 100 %. ()

Brain-D

Krásný film !!! pěkné odlehčování válečné situace a zajímavý příběh o přátelství nepřátel. Tímto začínám Chan-wook Parkovi plně věřit a těším se na další jeho filmy. Jeho první film a takový skvost. Mělo to sice chybičky a ze začátku jsem byl dezorientovaný, ale fakt špica... ()