Studentka práv Jiřina (N. Gollová) přijede na prázdniny do rodinné vily své babičky paní Bártlové (R. Nasková). Svezou ji autem kamarádi Vašek a Karel (R. A. Strejka a A. Novotný), kteří mají trampskou chatu v nedalekém lese. U babičky Bártlové žije druhá vnučka, patnáctiletá Jarmila (S. Májová), kterou zle sužují konzervativní názory staré paní a její přísná výchova. Do vily dochází pravidelně rodinný přítel a lékař MUDr. Kosina (J. Steimar), který léčí babiččiny vesměs smyšlené neduhy. Babička nemá ráda moderní mladé muže, ale svůj názor, když student medicíny Karel svým zákrokem zachrání život nešťastně zraněnému synovi jejího zahradníka. Babička začne chodit na procházky do přírody a konečně nepotřebuje žádné pilulky… Režisér Miroslav Cikán využil velkého komediálního talentu přední členky Národního divadla Růženy Naskové a velmi oblíbené Nataši Gollové, která zastupovala v českém meziválečném filmu typ moderní, vtipné a často ztřeštěné dívky. (Česká televize)

Grafito

Jsem bytostně utvrzen v tom, že Růžena Nasková byl/a transvestita, který by Arnolda Schwarzeneggera skládal k zemi jemným úderem malíčku levé ruky.. pokud měl shlédnutý film nějaké kvality (tradičně rozverná Nataša Gollová, uťápnutý komorník.. nebo šejk Peterka a Jarka Metelka jako veselí, nicméně uvědomělí trempíci) pak byly zcela přehlušeny zjevem dotyčné, resp. dotyčného.. když Růžena Nasková sytým barytonem pronášela větu:" A co jsou to ty tepláky?" .. nevěděl jsem, jestli se smát nebo plakat.. ()

pipapa

Pohodová a vtipná komedie, kde excelují zejména Nasková a Májová. Jejich krátké slovní přestřelky (mezi babičkou a pubertální Jarmilkou), pramenící z antagonismu dvou generací, jsou velmi zábavné. Klasika, která (mě) nikdy neomrzí. ()

RedDuck

"Milá babičko, připravili jsme ti ještě další překvapení k narozeninám. Dárek, který je symbolem dnešní doby." "Asi kanón..." ()

domirovec

„I kdyby se všichni lidi mračili, budou se za chvíli určitě smát.'' Opravdu vydařená komedie, která jednoduše vykouzlí úsměv na tváři. Skvělé herecké obsazení, ve kterém samozřejmě hodně zazářila Nataška Gollová, ovšem velmi se předvedla i Růžena Nasková v roli právě té babičky, která přijde na chuť jak mládeži, tak jejich zábavě. Film velice potěšil, skvělé. 5/5 ()

Véronique

Jeden z nejpovedenějších prvorepublikových filmů. Už jen to herecké obsazení dává tušit úspěch. A to tu ještě máme krásné prostředí s mnoha krásnými exteriéry, milou píseň a ponaučení na závěr. Děj je nenáročný, přesto pobaví. Ačkoli je film především o mládí a nově nastupující generaci, ve filmu jasně dominuje postava babičky ztvárněné Růženou Naskovou. Film nám ukazuje střet dvou generací, jejich boj a nakonec vítězství jedné z nich. A čestné uznání porážky té druhé. Dříve bych film pasovala mezi nej filmy, dnes jsem v hodnocení přeci jen trochu ubrala. "Příklady táhnou" si však těch 75% určitě zaslouží. ()

PavelZava

Zásadová babička do nejmenších podrobností je navštívena vnučkou Jiřinou, kterou přivezou 2 trempy Jednoduchý technický problém šejk Peterka (R.A. Strejka) a Karel. Zatímco si lítala po lese v těch teplicích nebo, jak se ty kalhoty proti mravencům jmenují … uvede babička větu o návštěvě tzv. přítele Jiřiny. Děti postupně všechny zvyky babičky změní a ona najde pochopení pro mladé Ahoj osado ! pozdraví babička v teplákách trempy u táboráku ()

GIK

Mě se líbila vychovatelka víc před proměnou. Babča taky: To nesnesu. To taky nesnesu. Vy víte, že to nesnesu. U táboráku vypadá trochu jak pěst na oko. Hlavně ale, že chtěla lid v těžké době obveselit (a jindy jako ne?). No částečně se jí to určitě povedlo. Ale zaručeně ne ve scénách, kdy řídí auto nebo fandí na fotbale - to je spíš trapas. Nejhezčím momentem filmu je záchrana zahradníkova kluka, kdy babča pronese na adresu do té doby nenáviděných trampů větu: ti hoši mají zlatá srdce. Jinak skvělá Májová: mladá dáma se musí chovat vznešeně, důstojně, avšak nenuceně. 80 % ()

Jonatána

Růžena Nasková byla okouzlující stejně jako všichni ostatní. Hlavně mě uchvátila ta úžasná letní atmosféra. Myslím, že mám další film na odpoledne, která potřebují prozářit :-). ()

Martin79

Úsměvná a trochu i k zamyšlení veselohra, s báječnou Rúženou Naskovou, která se zde opravdu odvázala. Ostatní hrají také dobře, především pak tradičně Nataša Golová. Příjemný film. ()

Luxocculta

Toporné výkony většiny herců zapříčiněné možná strojeně napsanými dialogy i scénářem, strhávají kvality filmu do průměrnosti. Film, který bohužel nezachraňuje ani Nataša Gollová, ale úplně bez světlých momentů není. ()

Adiemus

Jeden z prvních filmů Stelly Májové. Poněkud nezvyklá role pro Stanislava Neumanna, standardní role pro Růženu Naskovou, Antonína Novotného i Natašu Gollovou. R. A. Strejka mi jako partner Stelly Májové nepřišel úplně adekvátní, ale co už. Několik skvělých hlášek - Slečna Jarmila je už slečna. - Co tak najednou? - a nebýt počátku filmu, ze kterého až příliš čouhá divadelní předloha, bylo by to na plný počet. A nakonec nostalgický povzdech, že ztracený čas zkrátka bohužel nelze úplně dohnat. ()

TSZ

Nataša Gollová byla určitě nejhezčí česká herečka v historii filmu a tudíž i snímky, která jsou jinak naprosto blbé a jsou z roku raz dva, stojí za to. Příklady táhnou patří mezi ně, i když jsou zde i vidět prvky humoru, který v českých filmech bude rozvinut teprve později. Herecké obsazení je každopádně na svou dobu kvalitní a výkony většiny zúčastněných také, i když pochopitelně některé momenty jsou již dnes nechtěně vtipné svou naivitou a takovou tou lehkou blbostí. ()