Ong-bak

• Thajsko Ong-bak (více)

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

Nekroskop

Děj je sice absolutně primitivní, ale je to jedno, ten film o ději totiž není. Je o Tonym Jaa a jeho neuvěřitelných kouscích. Ten kluk je borec a já ho žeru. ()

Acrobat

Nestačí si sadnúť a niečo napísať. Určite nie pri obzretí sa na všetkých ostatných ázijských a amerických bojovníkov v UnHolywoode či v Sunrise.....Opäť je smiech, ale len jemný – potmehúdsky, zároveň skromný ako je sám Tony. Ťažko sa sústrediť a vysloviť pocity, keď sa stále dookola usmievate. Nedovolia Vám to laná, triky, slepé údery, bezmenný kaskadéri, tučnučké pacičky recyklované v záberoch šikovného strihača, obnažený hrdinovia, ktorí Newtonovi dávajú poznať ako sa zrejme mýlil. Že čo spravili niekde okolo opíc žijúci Thajčania? Jedného dali proti všetkým v najlblbšom scenári v bezhlavej mláťačke? Aj áno, aj nie. Dualizmus spojenia pocitu áno bojové veľdielo vs. nie thajská zlátanina je fascinujúca. Našťastie je tu element akoby z iného sveta. Tony Jaa. Netuším, ani sa nestaviam do pozície bojového znalca, ktorého nútil ryžu jediaci a vo vzduchu sa vznášajúci čínsky majster behať s haldou dreva na chrbte v hlbokom snehu, že som obsiahol boj Tonyho. V podstate netreba ani Ong Bak, ale výborný YouTube, ktorý v civilných záberoch pomerne civilizovane ukazuje civilizácii, čo vlastne môžeme od Tonyho čakať. Nie som to len ja, nie sme to len všetci Európania, ale dokonca aj Števo (ktorý je viac než zákon) povedal, že produkčne zaštítiť také mlátenie a lámanie kostí v excelentnom prevedení niekedy na jeden záber by bola z jeho strany pocta. Či už Ong Baku verím alebo nie, je jedno. Thajská soška Budhu pri všetkej mediačnej úcte ma ako obyvateľa Európy s kresťanskými nepopierateľnými piliermi zaujímať nemusí a ani nemôže. No nadpozemský boj, ktorý Tony rozpútava by Európana nemal nechať chladným. Tonyho neviním za nič. Z filmu srší priam „prišiel, zmasakroval, neusmial sa, pokorne odišiel“. V momente som zabudol na všetko bojové čo som kedy videl (Li, Chan, Dacascos, Van Damme, Dudikoff, Yuen, Statham, Števo, a neviem ešte aká háveď) a položil si otázku, prečo Tony s nimi musel tak nepekne zatočiť. Vďaka patrí aj thajskej réžii, ktorá nehrala na západnú strunu a svoj primitivizmus ponechala. Vynikne tak učebnica boja thajského boxu, či Tonym vymyslený a realizovaný „muayi boran“. Nepremýšľal som o ňom veľa, nepoznám ho osobne, netrénoval s ním, ale bol by mojou prvou voľbou v zastupovaní Zeme a jej populácie pri veľkolepej súťaži intergalaktických bojov. Zdá sa, že z filmu samotného sa to zvrhlo na oslavu Tony Jaa. No nie som teplý, ale jedno je isté - film je vlastne jeho oslavou a dôkazom kam až zachádza sústredená meditácia a oddanosť, dril, v ovládaní vlastného tela. Ong Bak (1,2,3) je u mňa synonymum cieľa v boji, ukážkou perzekúcie lenivosti a hlavne pokorným (nechcem nazvať výsmechom) odkazom lanám, trikom a zasa lanovým bojovníkom. Ong Bak. ()

Armin82

K tomuhle mohu jen napsat ,,Konečně nějaká změna´´!!A to rozhodně k lepšímu,protože styl boje a styl choreografie v tomto filmu je prostě něco novýho...žádný profláklý otočky alá Van Damme ani profláklý pištění Bruce Leeho(nic proti nim,oba mám rád),ale prostě jen hrubá síla a dobře mířené údery,které soupeře přinutí ležet...o nějakým příběhu nemůže být řeč,i když podle mě ten děj nebyl tak špatnej,ale ty fighty,skoky,šplhání prostě nemají chybu a jak jsem psal na začátku,je to prostě změna a mě se ta změna líbila :) 80% ()

Parm1

Když jsem přemýšlel, jestli se na Ong-bak podívám, říkal jsem si (odkojený akčňáky s Jackie Chanem), akční film z Thajska? Kde je vůbec Thajsko? Tam budou určitě nějací opičáci lézt po stromech. Když jsem film pustil, oni tam skutečně lezou po stromech. Jak já se začal smát. Ale to, co bylo dál, se slovy nedá popsat. To se musí vidět. Pro milovníky akčního žánru je tohle modla za 100% úplně bez diskuze. ()

MIRAS133

To se jenom tak nevidí co tam Tony Yaa předvádí za psí kusy . Příběh je sice trochu slabší, ale nějak takhle si představuju pořádnou mlátičku. Jenom lituju těch chudáku co šli proti němu, ikdyž museli dostat dobře zaplaceno, podle toho jak do nich bušil, bych tipoval že pár zlomenych ručiček určitě muselo být. Po Chackie Chanovi, kterej má taky super bitkařský filmy se spoustou akrobatickejch kousků je Tony Jaa na druhým místě a těším se co dalšího nám předvede. Jinak dávám 4* ()

Sykon

Klobouk dolu před výborně (a bez triků) natočené akční scény. Bohužel, neustálé opakování těch efektnějších záběrů a prakticky žádný příběh z filmu dělají jen dlouhou přehlídku kopů a úderů bez jakéhokoliv směřování a hlubšího dojmu. ()

Inozuka

Absolutní kravina o tom, jak křupan přijde šířit svými pěstmi, koleny a lokty morálku do zkaženého velkoměsta. Bojové umění a celková fyzická kondice Tonyho Jaa jsou jistě úchvatné a při honičkách i bitkách se až tají dech, ale zhruba v půlce filmu i to začne nudit (i když jíte dobré jídlo, při dvacátém soustě už to nevnímáte). Zbytek filmu je totiž tak ubohý, že výsledný dojem sráží k zemi stejně rychle, jako padají soupeři hlavního hrdiny po úderech jeho údů... Vysoké hodnocení na csfd je přiznačnou druhou fackou, kterou chytnete o zeď. ()

TomasRichtr

Příběh trochu slabší, ale bojové scény jsou prvotřídní a dosti brutální. Muay Thai je zcela něco jiného než "ohrané" kung-fu. Všechno natočeno bez dablů, drátů a kaskadérů, což se v amerických filmech podobného ražení jen tak nevidí. Tony Jaa to prostě umí. Škoda jen, že ten český dabing je příšerný. ()

netWoor

Myslím, že ani v době vzniku by mě to typické asijské přehrávání, dětské dialogy a směšné postavy (ani nepoznám, jestli to měla být komedie) nebavilo. Možná by mě tehdy bavily alespoň souboje (ale Jackie Chan má skoro stejné a povedenější). Dneska mě ale na tom nebavilo nic ... ()

Likan7

Dnes se jedná o téměř legendární film, který se zmiňuje v každé recenzi podobného filmu. Moje očekávání tak byla celkem vysoká. Nečekal jsem bůh ví jaký příběh ale ten stejně nikoho ve výsledku nezajímá, protože všichni jen čekají až TEN Tony Yaa začne likvidovat jednoho soupeře za druhým. Ong Bak je přesně takový film. Příběh je pro Evropany dost divný a banální, dá se ale přežít, protože Vás stejně nezajímá. Jenže je škoda, že trvá dobrou půl hodinu než to Tony rozjede. A přestože to rozjede fantasticky, musim přiznat, že jsem čekal víc. The Raid bylo neskutečný peklo, a Ong Bak, co se akce týče, Zátahu nesahá ani po kotníky. Yaa je skvělej, všechny pohyby má v malíku a je paráda na něj koukat, stejně tak pro nás neobvyklé opakování záběrů, jen z jiného úhlu. Tohle jsem si vychutnával celkem hodně, jenže film má skoro 2 hodiny, a prostě mě neudržel. Tonyho kopy jsou tak perfektní, že jsem si ale pak uvědomil, že stále čekám na něco víc ještě. A ve finále, kdy to mají být brutality jako z Mortal Kombat, jsem dostal stejnou akci jako hodinu před tím. Svým způsobem to je škoda, protože kdyby film měl lepší vedení, mohli bychom mluvit o naprostý špičce. ()

Nix

Debut Tonyho. Tady jsem poprvé viděl muay thai v celé své kráse. Souboje jsou skvělé, krásně nasnímané, tohle je prostě skvost. Takhle si představuji fakt kvalitní martial arts filmek. Bohužel, příběh je prostě nuda, ale to už tak bejvá. Tady mne to tolik nevadilo a dalo se to skousnout, kolikrát to bejvá horší. ()

Hellknight12

Ďalší film pozretý po rokoch. Nebudem sa rozpisovať k tomuto nie je čo dodať. Proste skvelý akčný film s trochou humoru . Film môžem odporučiť každému. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

Dreadlord

Konecne poradny film plny opravdoveho bojoveho umeni a bez prikraslovani pocitaci jen cista kaskaderska prace.Kdejaky zapadni film by zblendnul zavisti pred ong bakem.. ()

Threepwood

Slušná bojovka s výborným atletickým výkonem hlavního hrdiny,před kterým fakt smekám,ale jinak mě to připadalo jako jedna velká exhibice a machrování co všechno tenhle panáček dokáže.Bavil jsem se slušně a tak dávám tři a půl hvězdičky. ()

KdG

Celkem solidní řežba, i když příběh je lehce nudný a přímočarý. Některé vtípky jsou celkem fajn, závěr je lehce klišé. ()

Martini98

To nejdůležitější je tady AKCE, a jenom AKCE! Příběh je druhotný a obyčejný! Tony Jaa se tu opravdu předvádí!!! Mohl jsem na něm oči nechat, to tu ještě nebylo! Už se nemůžu dočkat, až uvidím Ong bak 2 a Tom yum goong! ()

silu

Tony Jaa, který neotevírá dveře klikou ale raději jimi někoho prohodí. Tony Jaa, který nepotřebuje lana ani triky aby někoho zničil tím nejpůsobivějším způsobem. Tony Jaa, který odkopává příběh stranou a místo něj nabízí ty nejšílenější komba co lze vůbec vidět. ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění