Paříž, Texas

• Velká Británie Paris, Texas (více)

Paříž, Texas je nejspíš nejznámějším, nejvíce kritikou oceňovaným a nejúspěšnějším filmem Wima Wenderse, který za něj získal řadu mezinárodních ocenění, včetně Zlaté palmy v Cannes za nejlepší film v roce 1984. Tato neobvyklá road movie, k němuž napsal scénář slavný dramatik Sam Shepard, vypráví příběh Travise, muže ztraceného ve svém soukromém pekle. Několik let byl považován za mrtvého, když tu se náhle objevuje v poušti na hranici s Mexikem, omrzelý životem a trpící ztrátou paměti. Jeho bratr Walt ho vypátrá a přiváží do Los Angeles, kde vychovává Huntera, Travisova sedmiletého syna. Travisova bývalá manželka Jane před několika lety zanechala Huntera u Waltových dveří. Jako naprostí cizinci si Hunter a Travis začínají vytvářet křehké přátelství a smluví se, že najdou Jane a přivedou ji zpět, aby byli zase opravdovou rodinou. (Levné knihy)

Tiiso

Dojemný příběh velmi dobře zahraný hlavními představiteli. Krásné scenérie a velmi zajímavé barevné podbarvení. Drama, které nenásilně zasahuje srdce a nutí člověka přemýšlet. Stanton zde ukazuje, že je hercem každým coulem. ()

hero_bk

Začátek je víceméně Tarrovský: záběry na krajinu, tajemný muž... Jenže po příjezdu do LA se z filmu stane více než typický Wenders: Banální zápletka roztáhnutá na neúnosnou délku, vyplněnou prázdným tlacháním, nulovou atmosférou, nesympatickými postavami potácejími se odnikud nikam a celková nedotaženost všeho. Myslel jsem, že jsem u Wenderse zatím narazil na špatné filmy, ale pokud je tohle tak vysoko hodnocené, tak je chyba ve Wendersovi, nikoli v mém výběru. Wenders zvládá pouze krátké filmy, kdy nestihne zabřednout do svých stereotypních postupů. Zde do nich zabředl. Road movie? Ani náhodou. Brak zabalený ve zlatém staniolu. Jedna hvězdička za úvod. ()

Duke90

Kdo se chce dočkat opravdu silného filmového zážitku, musí vydržet až do úplného konce... Paris, Texas má totiž velmi pomalé tempo, ale i při sebezdlouhavějším pocitu vám většinou nedovolí odtrhnout se od obrazovky, protože s ubíhajícími minutami stále narůstá větší a větší zvědavost, co se tomu chlapovi sakra stalo.... A ano, všechno se nakonec dozvíte a nebudete se stačit divit, jak silný a dojemný příběh se skrývá v pozadí zpočátku skoro němého muže, který mi pěkně dlouho spíš připomínal Rain Mana, než TOHO Travise z druhé půlky filmu. Rozhodně se mi dostalo hodně nevšedního zážitku a já si konečně můžu připsat do své sbírky další film, která měl pro mě v sobě něco nového. Jen škoda té fakt lehce přemrštěné stopáže.... ()

Ewík

(28.01.2010)-4* / (15.03.2021) - Tak niterná balada, tolik pocitů, emocí, spojitostí, rozpolceností...opravdové herecké výkony a excelentní režie. A přitom mám pořád pocit, že se tam až tak moc neodehrálo...ale to důležité není oku viditelné. (spoiler) I když to asi není důležité v tomto filmu, tak mě na konci napadlo - bude Jane nakonec schopná postarat se sama o syna? Nebo jde o "happy end" (a zbytek už je začátek jiného příběhu)? ()

Voyer

Tohle Wendersovo americké redneck roadmovie mě příliš nezasáhlo. Není dějově ani symbolicky bohaté a veškerý konflikt je upozaděn do minulosti. My už vidíme jen popel a stopy po požáru, vyhořelé osudy a možná plamínek budoucí naděje. Vše je vylíčené realisticky a fakticky, postavy se bez vyjímky chovají racionálně, takže nevzniká ani rozepře na ose postava - divák. Není to špatný film, což mne u Wenderse nepřekvapuje ale tohle plynutí odnikud nikam, když není vyprávěné intelektuálskou optikou nebo vykoupené symbolikou mi prostě nic neříká. Jádrem filmu je pro mne vždycky informace, a nemusí to být zrovna informace textová, ale jakýkoli nesoulad, kontrast, rozepře, narážka, ironie - textová, obrazová, či symbolická. A tady mi to nějak chybí. Je to pěkný film, morální film, dobře zvládnutý a natočený film, nezávadný film... ale taky celkem dost nuda. ()

Rebeca

(!část.obsah) "Pan nikdo" putuje, nebo se spíš motá v ošuntělém obleku, po zpustlé krajině, němý, očividně s břemenem viny a hanby. To trvá čtyři roky. Když si ho "vyzvedne" jeho bratr, začíná se příběh rozvíjet a v pomalém tempu rozuzlovat, než to do sebe vše zapadne ("pan nikdo" má zase jméno-Travis, dovídáme se o synovi Hunterovi, zmizelé manželce Jane). Díváme se, jak otec znovu a velice pomalu hledá cestu k synovi (i naopak); opustil ho a to není jednoduché, vyžaduje to mimořádné úsilí. Zvlášť, když Travisův bratr se ženou nahradily chlapci rodiče (pro Huntera je to máma a táta) a tedy domov; následuje společné hledání Jane atd. Nechci tady mrhat ani časem, ani písmeny na obsah, ale... např. najdeme tu výjimečnou prodlouženou scénu, když Travis kráčí přes dálniční most za doprovodu hystericky řvoucího mužského hlasu. Je to šílený muž, křičící do provozu, ke kterému se Travis po celou tu dobu klidně blíží a projde vedle něho s ležérním poplácáním po rameni.  Vrcholné scény se ale odehrávají v peep show-obsahují v podstatě popis odcizení Travisa a Jane. Nastasja Kinski má nesmírně obtížný úkol - ukázat nám příběh Jane v pouhých dvou scénách (než pochopí, že příběh, který slyší od muže za sklem je "její a Travisův") a zvládla to na výbornou-od zmatenosti, přes vyděšenost, až po dojetí. K závěru můžu říct tolik: otec pomohl vrátit syna matce a matku synovi; napravil křivdu, kterou ze svého úhlu pohledu způsobil a odjel... sám, protože se mu dostalo daru odpuštění. I tak mi bylo  smutno. Snímek však působí i po tolika letech tajemně a kvílivá kytara Ry Coodera kopíruje pustou krásu texaské pouště i strhanou vyhublou tvář vynikajícího Harryho Deana Stantona, do té doby a v podstaté i poté v šuplíku vedlejších herců. A nejenom to - dobíjí filmu baterie emocí a citů; je to pátá * pro Paris, Texas. ()

Pauliee

Možno sa mi to tak nepáčilo preto, lebo som to pozeral vo večerných hodinách a bol som veľmi ospalý a skoro som pri tom zaspal :) ()

Ravic

WOW!!! Krásný film o silných lidských charakterech. Film o složitosti života a jak se s tím dokáží nebo nedokáží lidé vypořádat. ()

V.N.

Velice lehce plynoucí, ale podmanivý a nenudící příběh v režii Wima Wenderse. Herci, kamera, hudební podklad, vše zde šlape jako dobře promazaný stroj. Mezi Wendersovými filmy jednoznačně můj favorit. ()

AlexUnited

Docela zaujímavý príbeh žiaľ rozťahaný na skoro 2 a pol-hodinové uspávacie trápenie. Pravdou je, že sa tu vyskytne zopár svetlejších momentov, ktoré sa však stratia v prepálenej stopáži. Začiatok nie je vyslovene zlý - 4 roky nezvestný chlap ktorý to zjavne nemá v hlave v poriadku blúdi vyprahnutou krajinou, neprehovorí ani slovo, dokonca ani vtedy keď sa stretne s bratom, ktorého po celý ten čas nevidel. V jednom momente sa mu však reč z ničoho nič vráti, zisťujeme že nie je až taký retardovaný ako sa na začiatku zdal a dozvedáme sa, že má dokonca malého syna, ktorého matka je taktiež nezvestná. Fagana medzičasom vychovávajú práve brat spolu so svojou ženou (mimochodom jediné dve sympatické postavy vo filme). Nasleduje útrapná pasáž znovuzbližovania sa otca so synom a potom následné logické rozhodnutie hlavného tragéda vypátrať, kde je a čo sa stalo s matkou - v tejto časti je zopár vydarených momentov (prenasledovanie červeného auta, návšteva bordelu), pri ktorých ma chvíľkami napadla myšlienka dať tomuto kinematografickému "skvostu" dokonca tri hviezdičky! Ku koncu však filmu definitívne dochádza dych a toľko ospevovaný záver plný citových výlevov servírovaných v zbytočne dlhej stopáži, na mňa zapôsobil presne opačne ako na drvivú väčšinu intelektuálnych náročných divákov. ()

nooly

Na mě byl film příliš dlouhý a až moc ždímal emoce. Dal by se použít jako učební nástroj využití barev ve filmu. ()

adamix

Opäť film, ktorý ochromila dĺžka, zhoršila spomalenosť, ale dorazil záver (v dobrom zmysle). Film, ktorý sa tvári nenápadne, vykľuje sa z neho dráma o rodinných hodnotách a nakoniec vám predvedie jeden z najkrajších filmových koncov (a zároveň najsmutnejších), ktorý vám opäť potvrdí tú smutnú stránku lásky ale na druhú stranu zistíte, že Harry Dean Stanton má krásny, skoro až prirodzene rozprávačský hlas a Nastassja je to najkrajšie žieňa pod slnkom :). Je mi ľúto dať toto hodnotenie, ale záver je za 5*. Zvyšok za 2*. Ale celkovo je to niekde medzi tromi a štyrmi. ALE oplatí sa vydržať. Je to KRÁSA, ale bohužiaľ vadná. ()

moviepill

A vtedy moje oči premenili sa na vodopád sĺz. Matka, otec a syn. Sila tých postáv spočíva v ich skutočnosti. Vážne som mal pocit, že nesledujem film "nejakého" Wim Wendersa, ale že som svedkom poctivej rodinnej melodrámy v priamom prenose. 1984, Paris, Texas. Harry Dean Stanton hrá výborne, Nastassja Kinski výborne, a neslobodno opomenúť herecký výkon malého Huntera Carsona. Minimalistická hudba a nenormálne krásne zábery Mojave Desert, to všetko robí z "Paris, Texas" film s veľkým F. A Wim Wenders je odteraz môj obľúbenec. PS: videl som v originálnom znení a môžem proste len odporučiť! ()

Bobofon

Sorry, ale berlínským andělům tohle nesahá ani po kolena. Je tu ale nejsympatičtější dítě, jaké jsem kdy ve filmu viděl. ()

pollstro

Komorní, hluboké, pomalu odvyprávěné drama s prkvy road movie, plné skutečných emocí a striktního hereckého přednesu, které se atmosférou texaské krajiny a malebných tónů kytary, pomalu dostává pod kůži. Příběh o snaze navrátit ztracené manželství, které se vinnou žárlivosti rozpadlo a jediné, co po něm zůstalo, jsou výčitky, osamocenost, touha po objevení pravé podstaty života a osamocený syn. Zdlouhavé, ale za to nesmírně účelné a skromné. V samotném závěru nepopsatelně vtahující. Film navazující na základní prvky nezávislé produkce, která vznikla ke konci 60. let. "I couldn't picture you anymore. I tried to talk out loud to you like I used to, but there was nothing there. I couldn't hear you. Then... I just gave it up. Everything stopped. You just... disappeared. And now I'm working here. I hear your voice all the time. Every man has your voice." ()

xylobrno

Dokonalá, ale opravdu dokonalá kamera. Vybroušený scénář (v češtině je snímek poloviční). Výborné herecké výkony - dětský herec si zaslouží poplácat po rameni. . Úžasně hluboký filmový zážitek. 100% ()

whimsy

Krásna kamera. (pohľad na lietadlá pristávajúce nad mestom...) Dokonalá hudba. (zaujímavá je aj ďalšia spolupráca Ry Cooder-a a Wim-a Wenders-a pri Buena Vista Social Club). Pri tomto filme som si uvedomila, že Wenders dokáže zobraziť putovanie dospelého s dieťaťom lepšie ako ktokoľvek iný (viď. Alica in den Städten) - s emóciami, ktoré sú skôr v pozadí. Záverečný dialóg navyše obsahuje asi jedno z najnápaditejších využití minimálneho priestoru, aké sa dá dosiahnuť. No a hraje tu John Lurie, a to je pre mňa vždy plus. ()

mikel

šest hvězdiček je ještě málo - taková Amerika opravdu je - pomalu tam po zhlédnutí tohoto filmu člověk ani nemusí už letět ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell