Utajený

• Francie Caché (více)

Vina se zapomíná snadněji než ponížení. Francouzské drama ověnčené řadou světových cen.  Stačí dlouhý statický anonymní videozáznam ulice a domu, ve kterém bydlí Anne a Georges, a jejich život to postupně převrátí naruby. Anne a Georges sledují dlouhý videozáznam jejich ulice a domu, který pořídil jakýsi anonym. Takhle začíná film Michaela Hanekeho (scénář i režie) Utajený, který získal na 58. MFF v Cannes Cenu za režii, Ceny FIBPRESCI a ekumenické poroty. Posbíral i čtyři Evropské filmové ceny, Césary, které se udělují francouzské produkci a mnoho dalších cen po celém světě. Tajemné vzkazy, které dostává Georges a které vedou hluboko do jeho minulosti, pomalu rozleptávají nejen jeho život, ale vztah s manželkou a jeho vnitřní integrace, osobní ukotvení v životě, práci, v rodině se rozpadá. Postupně si dokáže odpovědět na otázky kdo a proč. Ale vracet se k tomu všemu po takové době? Vynikající herecké výkona Daniela Auteuile a Juliette Binocheové umocňují silný příběh o vině, svědomí a lidském selhání. (oficiální text distributora)

rene75

Víc otázek než odpovědí. Pokud mohu doporučit, sledujte scénu za závěrečnými titulky, o jednu otázku bude méně (spíš o půl otázky, většina jich zůstane). Daniel Auteil opět výborný. ()

Alboin

Skvelý mindfuckový námet, ktorý sa však niekto snažil narvať do pilotu k seriálu Panelák. Na začiatku som bol z toho nadšený, ale nadšenie po chvíli začalo veľmi rýchlo klesať. A tento pocit nemám v žiadnom prípade rád. Preto tomu dávam 50%, pričom námet ako som už spomínal považujem za skvelý, ale spracovanie bolo totálne mizerné. ()

Jurcekk

Lepší film som tohto roku nevidel. A nemôžem sa zbaviť dojmu, že je to zakuklené ( ako z Pynchonových románov) posolstvo o Hanekeho názore na vojnu v Iraku. ()

Pythonator

Tak tohle teda ne!!! Jestli tohle je umění, tak já jsem kulturní barbar. Nudnější než tohle může být snad jen dvouhodinový statický záběr do kadibudky, který jen tu a tam někdo ozdobí tím, jak se jde vysrat. Podle časopisu Empire prý jeden z 500 největších filmů všech dob. No já bych to zařadil spíše mezi 50 nejhorších pseudointelektuálních sraček všech dob. Film jsem pochopil asi jako chápu diváky co to pochopily (jinak řečeno na tom není co k pochopení) a odpad nedám jenom protože originalita se cení a ústřední herecká dvojice je docela na úrovni. Jediné co chápu jsou ti mladí chytráci co se na Letní filmové škole v UH zhulí a jdou se podívat do kina na něco takového a pak v tom hledají nějaké vyšší poselství nebo co. Nechápu ovšem střízlivé jedince, kteří přikyvují mimozemšťanům z festivalových porot, jak je ten film úžasný. Ten tolik vychvalovaný otevřený konec mi nepřišel ani trochu úžasný, ale jasně jsem vydedukoval režisérův záměr, že to mělo evokovat otevřenou řiť, z které na diváka vykukuje pěkně macaté hovno symbolizující filmové umění. ()

Podle_mne

Nejsem zrovna filmový primitiv, ale na rovinu říkám, že tento film není pro běžného diváka. Sám jsem měl problém ho při prvním shlédnutí rozkódovat. Vtip je v tom, že každý si v něm najde něco jiného a pak už je skutečně jedno, kdo ve skutečnosti posílal anonymní záznamy. Proto se nedá ani napsat objektivní komentář. Jeden z mála filmů, který skutečně působí na každého jinak. ()

Dixie_Cara

Skvělé psychologické drama umně propojuje přítomné napětí, prorůstající strach hlavních postav s postupným odkrýváním Auteuilovy minulosti, na kterou už dávno zapomenul a jejíž rozpomínání ho pomalu ale jistě ničí. Haneke nechává příběh zvláštně otevřený, což u mně vyvolalo tendenci hledat nějaké jasné "rozřešení" až do úplného konce (ačkoliv už končily závěrečné titulky) a teprve po chvíli mě cvaklo, že o to ale vůbec nejde a že film je třeba i z hlediska poselství přesně takový, jaký být má. ()

kriplozoik

Kdyby to dostal do ruky jiný režisér, mohlo z toho být klasické Béčko na středeční večer u televize - s bubáky, dramatickou hudbou, vykalkulovanými lekacími momenty a závěrečnými zvraty. Ale dostal do Haneke, tak je z toho taková... realita. ()

RonnieR

Haneke dostal drvivú väčšinu divákov tam, kde ich chcel mať! Jednoducho povedané, je to úchyl ktorý sa s nimi neskutočne pohráva a v tom spočíva jeho genialita... 94%. P.S. Kazety posiela samotný Haneke :-))) ()

stuj

Jednou a dost. Konec byl překvapivý, ale ve špatném slova smyslu. Měla to být spíš kratší povídka, pak by to byl lepší zážitek. Díky bohu za možnost zrychlení přehrávání, protože je tam spoooousta dloooouuhých záběrů. Vlastně ani nevím, proč dávám tři hvězdičky, když tam bylo jen pár dobrých scén. Možná za ten nápad a herce, kteří to uhráli. ()

Maratonec

Pomalu a mrazivě vystavěné, v závěru vyhnané do extrému, kde vyplavou na povrch křivdy a poklesky z dětství..Mistrovský závěr nutí k zamyšlení nad neodhalenou záhadou, která odstartovala nečekaný sled událostí! ()

Dny evropského filmu běží

Dny evropského filmu běží