Když je na zasněžené silnici v Severní Dakotě nalezen chladnokrevně zavražděný strážník a dva nevinní kolemjdoucí, Marge Gundersonová, policistka v pokročilém stadiu těhotenství, zahájí vyšetřování, které odhalí nebezpečnou hru chamtivosti a břídilství. Jerry Lundegaard, manžel, otec a obchodník s auty z Minneapolisu, který dlouho trpěl v područí svého bohatého šéfa a tchána, vymyslí propracovaný plán, jehož nedílnou součástí je únos vlastní ženy. Chce za ni výkupné ve výši jednoho milionu dolarů, aby mohl splatit nahromaděné dluhy z hazardu. Jenže všechno, co se může pokazit, se nakonec skutečně pokazí. Pod skrovným a přátelským zevnějškem policistky Gundersonové se totiž skrývá bystrá mysl a nelítostné morální postoje, díky nimž lehce prokoukne odfláknutý a mizerně zahlazený zločin, spáchaný zmatenými, ale velice nebezpečnými únosci. (HBO GO)

Mainstage..

Všudypřítomnej cinismus ,bizzarní výjevy, groteskní scénky a kufr plnej peněz pod závějemi sněhu , někde v Minesotě. Skvělej výkon Steva Buscemiho ale hlavně Williama Macyho coby vykořist'ovaného lossera , nebot' to je role ve které se doslova našel. Bratři Coenovi jsou esy v oboru a tento film je toho zářným důkazem. ()

Venceslao90

86%? Proboha za co? Já dávám jednu hvězdičku za velmi kvalitní hudební doprovod, ta druhá hvězda za občasný dobrý černý humor. Nevidím žádný důvod dát tomuhle filmu alespoň průměrné hodnocení. Od poloviny filmu jsem se dost nudil a čekal až to skončí. Žádný dojem to ve mně nezanechalo. Velké zklamání. ()

punco

Zasnežené prostredie, skutočný príbeh, plno obetí a dobrý výber hercov - toto všetko Fargo má a ja stále nechápem akoto že sa mi to až tak nepáčilo. Vyslovene zlý film to nieje, má svoje svetlé stránky ale nedokázal som stratiť pocit že sa nudím. Coenovci majú veľmi svojský prístup k réžíí čo je na jednej strane dobre, ale v tomto filme mi dosť vadil. Pre mna zatiaľ od nich najslabší snímok. ()

Ruadek

Úžasné Coenovské postavy a jednoduchý příběh o tom, jak se díky totálně špatnému nápadu okolo fiktivního únosu manželky, strhnou jatka. Nezapomenutelná Frances McDormand, ve lžích se utápějící Macy, komický Buscemi (ta role mu dokonale sedla) a slizký "Marlboro man" Stormare. Coenovka ze staré školy, kterou pokaždé prožívám a bavím se tím, jak je podaná. ()

vofo

Fargo je lahůdka, která má skvěle napsaný scénář a těží z hereckých výkonů. Stormare a Buscemi jsou šílená dvojka magorů. ()

Desmi

Obecně nemám rád hloupost, natož pak ve filmu. V thrilleru je pro mě naprosto neodpustitelná. Fargo je hloupé a chvilkami bych i věřil, že podle skutečnosti. To bych se ovšem mýlil. Znám mnoho o moc lepších, dramatičtějších thrillerů než je Fargo a narozdíl od nich, na Fargo už bych se znovu nepodíval.. Na thriller v topce docela zklamání..! ()

metztlimoon

Obsadenie, dialógy, prostredie: super. Dej: aj keď v jednoduchosti je krása, toto bol chvíľami až moc predvídateľné, dosť ma to nudilo. Ďalšia vec, čo ma tam iritovala, bolo to americké "yeah, yeah" pritakávanie. Úprimne, čakala som viac. Celký film som si navyše nevedela pomôcť, ale stále som myslela na Burn After Reading, pri ktorom som sa bavila celý čas. Za tie roky medzi ním a Fargom chlapci asi dospeli a celý film zamotali a premysleli viac. ()

TheDeparted

Všemi vychvalovaný film mne spíš zklamal. Ve Fargu (bohužel) žádnou genialitu nevidím. Nesedla mi ani hlavní hrdinka a její otravné oh ya. Zkrátka se nemohu zbavit pocitu, že Coeni jsou snad nejpřeceňovanějšími tvůrci současnosti. ()

jessic

Dokonalý thriller na zasněžených pláních s coenovským absurdním humorem a dokonalým obsazením. Úžasní jsou oba gangsteři Buscemiho a Stormareho i těhotná policistka McDormand, která do koncentrované bizardnosti a šíleností přináší kontrastní normálnost a civilnost. ()

Santiago.

Tento film mě nijak neoslovil, vlastně marně přemýšlím, jestli mi něco dal - nejspíš nic. Tento druh humoru mi opravdu nesedí. Nejsem cynik a jsem za to rád. Spousta zbytečného zabíjení "na efekt" a totální vyprázdněnost. Když si tu čtu komentáře o geniálním díle, docela rád bych věděl co konkrétního komu ten film přinesl, moje představivost v tomto směru selhává :). ()

endrix

Je to výborný film, ale k 5* mu za mě chybí nějaké normální postavy (To není v Minnesotě skutečně žádný sympaťák?) a lepší rozvedení pár pěkně načatých motivů (Třeba syn by zasloužil trochu víc pozornosti.) Za mě tedy silné 4*. ()

unclejack

Jedna vec je Fargo vidieť, druhá pochopiť a úplne iná zamilovať si ho. Prvý z týchto krokov je zložitý, vzhľadom na fakt, že iba máloktorá televízia má skutočný záujem prvý veľký hit Coenov odvysielať a ja osobne som film zohnal aj tak len s titulkami, ktoré, samozrejme, v jednom kuse vypadávajú. Pochopiť Fargo je vec druhá (o poznanie jednoduchšia časť). Vynaliezavá zápletka a podobne vynaliezavý scenár zaručujú spokojnosť a v kombinácii so silným hereckým ansáblom - treba vychváliť najmä Steva Buscemiho - dodávajú filmu punc opravdivosti. Macymu verím každé jedno gesto, Harve Presnell odviedol skvelú správne cynickú prácu a vo výsledku tu skutočne máme mierne uletenú čiernu krimikomédiu. Lenže vzhľadom na to, že hutnú časť zápletky som poznal vopred, táto časť hodnotenia stratila zmysel a tak som sa len utvrdil v tom, čo som si už prečítal v x komentároch a videl v mnohokrát opakovanom traileri. Moja chyba. Tretí krok, zamilovať si Fargo, tu by mali nastúpiť Coenovci a ich réžia. Samy postavy o sebe sú krásne uletené, ale až režijná ruka Joela Coena ich privedie do toho správneho kontextu a ešte im pridá na absurdnosti. A TOTO sa u mňa nedostavilo. Tu sa stala chyba a pokúsim sa ju napraviť opakovaným zhliadnutím filmu s novým prístupom. Titulky netitulky, kvalita nekvalita, čas nečas. Fargo spolu s Magnóliou vyčakávajú na poradníku ako prvé na prehodnotenie, ale zatiaľ slávny film bratov Coenov skončil pre mňa so slabšími štyrmi hviezdami. UPDATE Po druhom zhliadnutí nastúpil pocit neobyčajnej spokojnosti. Fargo, so všetkou jeho paradoxnosťou, som si zamiloval a v osobnom hodnotení som ho nadsadil dokonca aj nad Big Lebowského. ()

hony23

Tak trochu gangsterská groteska plná absurdních situací i směšných postaviček, jimž vévodí povedené karikatury zločinců i policistky po nich pátrající. Na druhou stranu je trochu škoda, že tento film nevzali bratři Coenové vážněji, mohl to být skvělý mrazivý thriller s originální zápletkou. ()

Penguin10

Docela jsem mile překvapen a na Coheny se trochu zaměřím. Nebylo tam moc míst,kde by se děj odehrával. Nebylo to ani přeplácané, v jednoduchosti je krása. Mělo to jasnou dějovou linku,tvářilo se to "zpomaleně",ale přitom pořád diváky posouvali kupředu. William H. Macy a Frances McDormand jako hlavní hrdinové parádní, Peter Stormare i Steve Buscemi zdatně sekundovali. Líbila se mi "protikladnost" těchto osobností. Ale nejlepší scéna byla prostě s indiánem mechanikem! :D ()

ProfiDivak

Príbeh amerických bratov Grimmovcov (snáď mi odpustia, myslím to skôr v dobrom) plný veselých postavičiek (Steve Buscemi štandartne a vydarene ako creepy trpaslík), dojímavej a mrazivej hudby, nechýba unesená Snehulienka, množstvo bojov dobra a zla a hlboké policajné poučenie. A žili šťastne, až kým nepomreli. A malý policajtík sa narodil už s výcvikom. To, že táto rozprávka je motivovaná skutočnými udalosťami, vzhľadom na Ameriku vôbec neprekvapuje. Na dlhé a smutné zimné večery potrebujeme rozprávky a Coenovci ich vedia robiť. ()

Martiiiiinka

Na film jsem koukala natřikrát. V autobuse, ve vlaku a na bytě. Po celou cestu autobusem pekla paní na vedlejším sedadle po telefonu cukroví. Ve vlaku se mnou jel jeden Čechošvýcar a se svým společníkem se bavil o kebabu. Téma vydrželo dobrou půlhodinu. Doma už mě pak jenom spolubydlící navštěvovali s prosbami o zapůjčení brambory a cigarety, ale to v celkovém kontextu stěží stojí za zmínku. Asi tolik k Fargu. Je dost možné, že vidět ho na jeden zátah, je hodnocení ještě vyšší. A je taky možné, že zůstane přesně takové, jaké je. Protože přesně nějak takhle na mě celý film působil. Ve své podstatě obyčejné scény, které, když nazírané z určitého úhlu, začínají vypadat nadmíru zábavně. ()

mrdnalinka

Film je o náhode a následnej improvizácii. Hlavnou postavou filmu je Jerry Lundegaard, stroskotanec, ktorému nič nevychádza. Jedného dňa však dostane nápad, ako prísť k peniazom. Najme dvoch mužov Gaeara Grimsruda a Carla Showaltera, aby uniesli jeho ženu. Výkupné je určené na 80 000 USD, ktoré by mal zaplatiť jeho bohatý svokor a všetci komplici si ich medzi sebou rozdelia. Jerry je lišiak a plánuje oklamať aj svojich spolupracovníkov. Svojmu svokrovi oznámi, že únoscovia požadujú za jeho dcéru výkupné vo výške 1 000 000 USD. Únos vychádza podľa plánu len do momentu, kedy Gaeara a Carla nezastavia policajti pretože na aute, ktoré im požičal Jerry chýbajú prenosné značky. Policajt začuje stonanie Jerryho ženy a to sa mu stane osudným. Pri odpratávaní policajtovej mŕtvoly sa na ceste zjavia svedkovia. Mŕtvol postupne pribúda a všetko sa začína komplikovať, Jerryho dostihuje spravodlivosť a jeho osud večného smoliara, ktorému nikdy nič nevychádza sa opäť napĺňa... Bratia Coenovci natočili snímok plný násilia a smrti, na ktorý sa aj napriek množstvu krvi dobre pozerá a dokonca niektoré brutálne scény vyvolávajú v rámci kontextu, v ktorom sa nachádzajú, na tvárach divákov úsmev. Žánrovo je tento film klasifikovaný ako krimi, niektorí v ňom dokonca nájdu aj prvky thrilleru, no ja osobne by som sa dokázala stotožniť s čiernou komédiou. Tvorcovia dbajú na to, aby divákove pocity, ktoré zákonite prichádzajú, keď sa na plátne odohrá brutálna vražda ho nezahnali do kúta. Scénu plnú násilia takmer okamžite odľahčia typickým čiernym humorom, či absurdnou situáciou (nezabudnuteľná scéna, v ktorej únoscovia nechali Jeffovu ženu po príchode na miesto dočasného úkrytu behať so zviazanými rukami a vreckom na hlave pomedzi stromy...). Bratia už v úvode naznačujú, že za všetky zvraty vo filme zapríčiní vec náhody. K počiatočnej úspešnosti únoscov napomohol pád Jeffovej ženy. Všetky ostatné akcie, ktoré Gaear a Carl vyvíjali skončili poväčšine smrťou človeka a dokonalý plán, pomocou ktorého mali zbohatnúť sa začal rúcať ako domček z karát. Touto zmesou náhod sa brodí jedna absurdná postavička- tehotná policajtka Marge, ktorá sa snaží prísť veciam na koreň. Hneď v úvodnej scéne, v ktorej sa objaví je divákovi jasné, že nepôjde o klasickú ženskú hrdinku (ide riešiť prípad vraždy, manžel jej chystá raňajky, nad rozstrieľanými telami jej nepríde zle z pohľadu na krv, ale kvôli rannej nevoľnosti, po obhliadke tiel zahlási, že je hladná...). Možnože práve preto, že charakterovo je vykreslená ako podivýn, zvláda náhodne vzniknuté situácie oveľa lepšie ako páchatelia. Toto režijné a scenáristické poňatie jasne nasvedčuje, že zámerom tvorcov nebolo nakrútiť film o násilí. Predmetom ich záujmu, ktorý mal byť posolstvom filmu bola náhoda, ktorá v tomto prípade vystupovala ako komplikácia. Coenovci poukazujú na to, že žiaden plán nie je dokonalý a že nemôže diktovať chod udalostiam. Za zmienku stojí aj vizuálna stránka diela. Snehobiele pláne, mrazivé ticho, ktoré sem tam preruší idúce auto. Je zrejmé, že séria vrážd a zvratov by v prostredí rušivého veľkomesta, kde sa stále niečo deje dostala do popredia asi ťažko. Ľadová prázdnota je ideálnou kulisou pre lavínu vrážd, ktoré Coenovci do svojho príbehu zakomponovali. Celú atmosféru podčiarkuje nevtieravá hudba. Coenovci vlastne začínajú celý svoj film obrovským paradoxom. Večný smoliar, ktorý v živote nič svetaborného nedokázal ide uskutočniť svoj smelý plán. Divák si teda počas celého filmu môže vychutnávať jeho pád a čakať na to kým sa Jeffov smoliarsky kruh opäť raz uzavrie... () (méně) (více)

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller