foto

Roger Deakins

  • nar. 24.5.1949 (71 let)
    Torquay, Devon, Anglie, Velká Británie

Biografie

Na cenu Akademie celkem jedenáctkrát nominovaný Roger Deakins je již dlouhá léta znám svým citem pro strhující záběry. Narodil se 24. května 1949 v britském přímořském městě Torquay. Lásku k umění zdědil zřejmě po své matce - herečce. Již od mládí se věnoval malování a není proto divu, že studoval obor grafický design na Bath School of Art and Design. Během studií však objevil kouzlo fotografie a rozhodl se přestoupit na prestižní National Film and Television School.

Krátce po promoci se Roger Deakins začal věnovat kameře. Asistoval během natáčení především dokumentárních filmů. Pozornosti televizních producentů neunikl snímek Around the World With Ridgeway zobrazující prostředí jachtařského závodu. Pro televizi poté vytvořil dokumentární snímky z oblasti Afriky, kde se zaměřil na ne příliš šťastná období černého kontinentu. Již první film Zimbabwe byl silným vylíčením tamní občanské války.

V natáčení dokumentů pokračoval až do 80. let 20. století. Poté se jeho pozornost přesunula k celovečerním filmům. Stále však tvořil filmy omezené spíše pro britské publikum. První spoluprací s americkým režisérem se stal snímek Měsíční hory z roku 1990, kterým se dostal do povědomí tvůrcům i v USA. Přelomovým bodem v kariéře se mu však stala spolupráce s bratry Coenovými a to na filmu Barton Fink. Dá se říci, že po první úspěšné spolupráci se Roger Deakins stal jejich dvorním kameramanem. Za kameru se postavil u zatím všech jejich snímků, s jedinou výjimkou. U filmu Po přečtení spalte byl nahrazen Emmanuele Lubezkim.

Úspěchy tvorby Rogera Deakinse se ovšem neomezují pouze na spolupráci s bratry Coenovými. První nominaci na cenu Akademie obdržel v roce 1995 za snímek Vykoupení z věznice Shawshank. Poté se na nominační listině jeho jméno objevovalo pravidelně. V roce 2008 byl nominován dokonce dvakrát a to za snímky Tahle země není pro starý a Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. Ani jednu nominaci však neproměnil. Ani v rodné Británii na jeho talent nezapomínají a roku 2013 mu byl udělen Řád britského impéria za přínos filmu. Do dnešní doby čítá Deakinsova filmografie více jak padesát titulů nejrůznějších žánrů.

Od roku 1991 je ženatý s Isabellou James Purefoy Ellis. Ve volném čase dále rozvíjí svou zálibu ve fotografování. Vyrůstal v přímořském městečku, není tedy divu, že se nejraději zdržuje na své lodi a křižuje vody v okolí Devonu.

Pavla "Pria" Pánová

Kameramanská filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2013 85. Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 701)