Napoleon Dynamit

Scénografie:

Cory Lorenzen

Kostýmy:

Jerusha Hess

Samozřejmě, že toto vele kultovní dílo se nedá vstřebat každým hned na posezení...roztodivnost celého příběhu je potřeba rozchodit. Všechny ty postavy jsou naprosto geniální a mimozemské, ale i přes jejich abnormálnost, se mi zdají víc uvěřitelné a upřímné než většina karamelek a cukerínu z rádoby fundovaných středoškolských komedií. Hederův debut je legendární svízelná pakárna o všednosti pošahanství.(3.2.2013)

Je zvláštní vidět tenhle film po patnácti letech v tak jiném světle - co vznikalo v roce 2004 za pár dolarů jako super-indie produkce, vypadá v kontext posunu mainstreamu k nerdské kultuře o kus standardněji, ale zároveň zvláštně "jinak", protože to má k dnes mainstreamové látce civilní přístup - co by dnes muselo být ozvláštňováno, je samo ozvláštnění. A funguje to.(1.5.2018)

Jeden z nejvíc absurdních filmů, které jsem kdy viděl a zároveň svěží vítr do současné kinematografie. Jon Heder představuje typ nového hrdiny-outsidera. Pro roli byl vybrán geniálně a předvádí opravdu pikantní výkon. Troufám si tvrdit, že jde o kultovní film, který diváky musí bezesporu rozdělit na několik skupin. Ale pokud chápete třeba Wese Andersona, tak máte docela slušnou šanci, že se vám divný humor Napoleona Dynamita zalíbí. (PS - Souhlasím s Tronem, měl tam hrát Chuck Norris :) 90%(9.1.2006)

Alfred N. by se asi v hrobku drobku obracel, kdyby věděl, jaký retard že to nese slavné jméno jisté třaskaviny... O malém zakomplexovaném císaři asi raděj ani nemluvě... :-] . . . Každopádo tahle >divná< komedie tedy třaskavá vpravdě moc není, spíše takovej ten zvlhlej střelnej prach, ale zase na druhou stranu právě v té své >malosti< a bizarnosti leckterou tu řachandu směle překoná. Ve Vidlákově i ty krávy mají na vemeni pět struků a žerou cibuli - a vůbec blbec jinak je ten Preston i se svou střední školou místo k žití podivné, nejspíš stojící na nějakém úložišti radioaktivních, chemických či jiných zblbšťujících látek. Nu ano, jsou mezi námi, neustále jich na tom světě přibývá, leč i oni mají právo na svá štěstíčka, lásky, předsednictví školy a nakonec třeba i na to starostování. (Potažmo pak třeba se i stát prezidentem země neomezených možností, že ;o] ...) Pak se spolu vesele popáří a Boží dílo směle pokračuje dál... . . . Naštěstí však tvůrci téhle bizarnosti nesklouzli k nějakým dementním hw klišé a vytvořili tak (po na podobná témata snad nepřekonatelném filmu "Muriel se vdává" - a teď mě napadla zvrhlá vize, že TI DVA by spolu museli zplodit nejmíň příštího Mesiáše... 8o))) další přinejmenším neotřelou komedii o lidech, mezi něž byste asi rádi doopravdy nezapadli... ;o) . . . Podivný a ospalý (tak jako hlavní >hrdina(?)< ) film, ve své absurdní nevábné vážnosti, spoustě drobných promyšlených pikantních fórků a vlídném nadhledu vlastně svým způsobem dokonalé stylistické cvičení na GENROVÉ THEMA "MAŠÍBL"! . . . Nuže a jak takovouhle magořinu hodnotit? Přeci jen na zmiňovanou "Muriel" tahle ptákovina nemá! Takže alibistické retardované čtyři hvězdičky... - - - P.S. Po okuku tohohle filmku a v lehkém úžasu při návratu na zdejší diskuzní fóra mi to došlo! JSOU ZDE mezi námi, v množství sice ne hojném, nebezpečně však větším než malém!!!... :o))) - - - P.P.S. Samozřejmě že si ten filmek MUSÍTE dát (na dvd) s jak se patří správným formátem obrazu a v originálním znění - potažmo s titulky!!! - - - - - (Poprvé viděno 21.12.2008 na dvd, kokotmentář zde jako přiblblý mezi vyblblými mnohý... :o)(21.12.2008)

Nekonvenčná, neskutočne osobitá, bizardná komédia plná karikatúrovaných postav, však nie prehnane preafektovaných. Film rozprávajúci o rôznych mentálne zaostalých podivínoch v jednom zapadákove v Idahu, z nich hlavná postava je práve Napoleon Dynamite (Jon Heder). Tento film sa mal povinne pustiť Věre Chytilovej (R.I.P) ako argument aké filmársky kvalitné dielo, sa dá natočiť na rovnakú danú tému (miestny týpkovia, venkov), narážam samozrejme na jej režisérsku sračku "Dedičství aneb kurvahoši.." ktorú márne zachraňoval aj skvelý Polívka.(19.4.2014)

• Jon Heder

• - V potitulkové scéně hraje skladba „Canned head“ od Jamiroquai, na kterou Napoleon (Jon Heder) předvádí taneční kreace na parketu. (Gendarme)

• - Nápad na úvodní titulky s jídlem byl od Aarona Ruela. (moukey)

• - Od roku 2004 do roku 2008 byl v Prestonu v Idaho, kde se film natáčel v Idaho každoročne pořádán Napoleon Dynamite festival. (moukey)