Napoleon Dynamit

Scénografie:

Cory Lorenzen

Kostýmy:

Jerusha Hess

Komedie, která vlastně není až tak moc směšná, natož, abyste u ní umírali smíchy. Humor čerpá z absurdních situací, které zažívá poněkud jednodužší hrdina a jeho přátelé a rodina z maloměsta. Napoleon je typický retard, kterého má každá škola a každý si z něj dělá legraci. Jeho bratr a strýc IQ taky moc nepobrali, takže se ocitáme přímo uprostřed jednoduchého světa, kde jsou nejdůležitějšími hodnotami to, že máte kolo nebo umíte kreslit. Opravdu vtipných momentů je tu pár, protože ono se to vlastně pořád pohybuje v centru humoru a absurdity, kterou dementní hrdinové nevnímají.(29.8.2010)

Tohle je přesně ona vyfikundejšn, u níž si nebudete jisti, co že jako s ní. Prazvláštní počin, balancující na řadě hran - mezi parodií a romantikou, rainmanoidním vyzdvižením kvalit mentolek a pamfletem, majícím ujistit zastánce spartánské výchovy o výhodách té správně vysoké skály, určené pro porouchané, mezi nadhledem a definitivním podhledem...Dost záleží na stavu vaší mysli ve chvíli, kdy si Napoleonka připustíte k tělu. No já se zrovna kvalitně odčervil, zažehlil lžičkou ten nejotravnější hemoroid a den předem se postil, takže mě nic nerozptylovalo od sledování patálií skupiny jedinců, jež by u nás aspirovala na role v jedné z řady všemožných reality show. Rozšířené zornice, povykroucená kebule a občasný hihot mi byly odměnou.(13.8.2012)

Neskutečně "jiný" film. Většinu filmů vidím jednou maximálně dvakrát a pak se jim začnu vyhýbat, abych měl dostatek času na jiné filmy. Napoleon Dynamit je jiný. Jednou to nestačí, musíte víckrát a pak teprve pochopíte jestli jeho podstata se vás dotkla nebo vás naprosto minula. Bohužel se tímto film stává ukázkou, jak dokáže jeden film rozdělit publikum.(9.12.2006)

Asi jsem přehnaně konzervativní, ale tahleta loserská story, která vlastně nikam nevede, je na mě až moc ‚weird‘. Na pár dokonalých momentů připadá zbytek, který leží v jiné dimenzi humoru. Ale pro toho, kdo si někdy ve společnosti připadá tak trochu ‚jiný‘ je to určitě učiněné požehnání… a možná nejen pro něj.(25.9.2009)

Lepší ztvárnění demence jsem snad ještě neviděl. Celý ten film působí tak retardovaně, že je to báječné. - "Hey, Napoleon. What did you do last summer again?" - "I told you! I spent it with my uncle in Alaska hunting wolverines!" - "Did you shoot any?" - "Yes, like 50 of 'em! They kept trying to attack my cousins, what the heck would you do in a situation like that?" - "What kind of gun did you use?" - "A freakin' 12-gauge, what do you think?"(9.2.2008)

• - Aaron Ruel nosil při filmováni umělé přední zuby. (moukey)

• - Napoleon Dynamite (Jon Heder) nosí hodinky značky Casio W-71 a Rico (Jon Gries) nosí Casio A164WA. (dyfur)

• - Ve scéně, kdy Napoleon (Jon Heder) hází grep na dodávku strýčka Rica (Jon Gries), odrazí se od čelního skla a nezanechá téměř žádnou stopu. V dalším záběru je grep na čelním skle přilepený. (moukey)