Napoleon Dynamit

Scénografie:

Cory Lorenzen

Kostýmy:

Jerusha Hess

„Dvanástku brokovnicu, čo si magor?!“ Tak toto je snáď úplne nový filmový žáner. Americká komédia NAPOLEON DYNAMIT sa charakterizuje tak ťažko (už úvodné titulky sú riešené netradične), až zúfalý divák nakoniec skonštatuje len obecne známe fakty (objavenie Jona Hedera a „rola strýka Rica by sa hodila Chuckovi Norrisovi“) a potom už len naprázdno otvára ústa a snaží sa rozpovedať o šialenom scenári, k zblázneniu „divných“ dialógoch a nenormálnych postavách a situáciách. Zvláštny typ humoru, ktorý neosloví každého, ale ak si túto zmes kuriozity a bizarnosti zamilujete, nebudete ľutovať. Len nikomu nebudete vedieť povedať, čo to je, a ak sa o to pokúsite, strápnite sa. Nessie, aljašské vlky, internet, kolieskové korčule, bicykel, lama, elektrošok, „Pedro ti núka ochranu“, mama, kreslenie, hračkárske figúrky, balzam na pery... ja to vzdávam.(16.8.2005)

"Aj tak už nechcem byť prezidentom..." Hlavný hrdina je školou povinný mulo, do ktorého sa každý naváža a všetkým je iba na posmech. Po čase prichádza nový spolužiak s najtypickejším mexickým menom, aké vás napadne - Pedro Sanchez. Pedro je minimálne rovnaký mulo ako Napoleon, takže túto dvojku je radosť sledovať. Navyše je tu ešte Napoleonov brat a strýko, ktorý tiež veľa rozumu nepobrali, takže bude veselo. Režisér netlačí humorom na pílu, pôsobí tak nejak nenútene a prirodzene. Ak ste mali podobný výkvet za spolužiakov, tak presne viete o čom je reč. Túto dvojku stačí sledovať iba pri obyčajnej chôdzi, alebo strohých dialógoch a to už samo o sebe stačí na úsmev. Salvy smiechu nehrozia, ale každá podarená hláška je bonusom navyše. Oproti dnešným tínedžerovským komédiám pôsobí Napoleon Dynamit podstatne prirodzenejšie a mne je tento pohľad na školské časy rozhodne bližší. 80%.(26.10.2014)

Mne to pripomenulo Život pod vodou. Tiež film, pri ktorom je dôležité sa naladiť na jeho vlnovú dĺžku. A tiež má film takú zvláštnu atmosféru, kde tak nejak tušíte, akoby s každým záberom nebolo niečo úplne v poriadku. Akoby bol všade nejaký vtip. Skrátka je to bizarnosť. Jon Heder je ukážkový loser. Pobavil som sa výborne - mne tento čudný štýl sedí.(1.9.2006)

Dost zvláštní počin, který mě bohužel nenadchnul a ani příliš nepobavil. Zvláštně natočený film, který nedokázal vytěžit ze svého potenciálu a scény, které by měly být vtipné, jsou naservírovány neštˇastnou formou tak, že nepobaví tak jak mají. Jsem zklamaný, protože to mohla být dobrá sranda, jenže né vždycky se to podaří.(29.4.2014)

Moc se mi líbily úvodní titulky, i první minuty slibovaly tím správným způsobem praštěnou komedii, jejíž humor je založen primárně na jisté retardovanosti hlavního i vedlejších hrdinů. Není pěkné smát se duševně zaostalým, ale to by ani tolik nevadilo (když je celý svět na hlavu), filmu totiž brzy dojdou esa v rukávu a dále jenom spoléhá na vtipnost pramenící z debilního výrazu Napoleona pronášejícího se smrtelnou vážností zcela nevtipné věty. Což vtipné skutečně je, nikoliv však dostatečně na odvedení pozornosti od zcela absentující dějové linie. Volby školního předsedy přicházejí doslova za pět minut dvanáct a mají stejně do prázdna vycházející pointu jako jiné miniepizodky, díky za to, že mají alespoň nějakou. Je mi celkem jasné, proč je tento film minimálně v Americe kultovní, na druhou stranu mě napadá nejméně padesát filmů, které kultovní nejsou, ale mnohem víc než Napoleon by si takový status zasloužily. 70%(13.1.2007)

• - Ve scéně, kdy Napoleon (Jon Heder) s Pedrem (Efren Ramirez) skáčou na Pedrově sledgehammeru, je vidět, že když na desku najíždí Pedro, je podložená cihlami i uprostřed. Když na ni ale najede Napoleon hned v dalším záběru, cihly z prostředku zmizí. (moukey)

• - V závěrečných titulcích můžeme sledovat jeden z nejdelších seznamů herců v historii. Mezi jinými je v něm vyjmenováno všech 181 studentů, kteří se ve filmu objevili. (Tygrys)

• - Aaron Ruel nosil při filmováni umělé přední zuby. (moukey)