Napoleon Dynamit

Scénografie:

Cory Lorenzen

Kostýmy:

Jerusha Hess

Napoleon Dynamit je přesně ten typ bizarní komedie, který mám ráda. Samozřejmě, že ne každý se u toho zasměje, ale mě osobně se tenhle outisder líbil. A to velice. Chodí vzpřímeně a pomalu, neustále přivřené oči a pootevřená ústa, chová se vyloženě stupidně a přitom je neustále v pohodě. Žije v domě se svým dvaatřicetiletým bratrem a babičkou, která se zranila na písečných dunách. Po dobu její nepřítomnosti se o ně stará jejich strýc, samozřejmě i ten je trochu "mimo". Napoleon uvazuje panáčka Ramba na provázek a vypouští ho z okna autobusu. Chodí na střední školu, kde - pokud zrovna jeho hlavou nemlátí do skříněk - hledá někoho, kdo by jej doprovodil na ples. Ve volných chvílích kreslí, učí se tancovat a pomáhá svému kamarádovi z Mexika ( jediném klukovi, co má na škole knírek) v kandidatuře na školního prezidenta. Cokoliv ho napadne, to udělá se smrtelně vážným výrazem, i když trochu opožděně. Alternativní způsob humoru ve vynikajícím prostředí. Jon Heder stanovil nový rozměr opravdu vynikajícího loosera. Nezdá se vám to vtipné? Já to miluju.(28.11.2008)

Komedie, která vlastně není až tak moc směšná, natož, abyste u ní umírali smíchy. Humor čerpá z absurdních situací, které zažívá poněkud jednodužší hrdina a jeho přátelé a rodina z maloměsta. Napoleon je typický retard, kterého má každá škola a každý si z něj dělá legraci. Jeho bratr a strýc IQ taky moc nepobrali, takže se ocitáme přímo uprostřed jednoduchého světa, kde jsou nejdůležitějšími hodnotami to, že máte kolo nebo umíte kreslit. Opravdu vtipných momentů je tu pár, protože ono se to vlastně pořád pohybuje v centru humoru a absurdity, kterou dementní hrdinové nevnímají.(29.8.2010)

Kde bolo tam bolo, v alternatívnom vesmíre totálneho amerického zapadákova, kde už ani líšky nedávajú dobrú noc, pretože ani ony tam už jednoducho netrafia, sa odohráva príbeh teenagera menom Napoleon Dynamite, ktorý je mixom toho najpodivnejšieho, najbizarnejšieho a jednoducho "iného" sveta humoru, hlášok a absurdnej hudby. Maximum weirdo attractive flick.(7.6.2005)

Schválně blbé dílko, u kterého jsem se doopravy zasmála jen párkrát, protože je to úžasně vtipné tak nějak konstantně po celou dobu. Zajímavě originální (už od úvodních titulek, které mají opravdu nápad), mile absurdní, jiné než většina ostatní filmové produkce, se záměrně extrémně karikovanými postavami - pokud přistoupíte na hru, kterou před vámi Jared Hess rozehrál, budete se bavit. Tenhle film je opravdu milým překvapením a musím zmínit ještě jednu věc, která mě potěšila - ve škole na chodbě a ve třídě se vyskytují normální američané, žádná přehlídka Miss America, jakou vidíme ve většině filmů, ale opravdu reálně vypadající směs tlustých, nehezkých, sympatických, krasavic, svalovců, otloukánků, průměrných i divňochů :-)(24.8.2007)

No vzhledem k tomu, že je to komedie, předpokládala jsem, že se budu smát. Stalo se tak dvakrát - když jsem viděla úžasný futuristický design stroje času a jeho palivo, podruhé při Napoleonově tanečním vystoupení. I když se mi to ve své podstatě líbilo, bylo to takové milé, Napoleon byl správný podivín (jeho bratr a strýc však byli v tomhle ohledu na mnohem vyšší úrovni...), musím dodat, že jsem čekala jsem víc. Možná jsem jen nebyla ve správném rozpoložení mysli, takže tomu ještě někdy v budoucnu dám šanci...(2.3.2007)

• - Film byl natočen za 22 dní s rozpočtem 400 000 USD; Jon Heder za hlavní roli dostal 1000 USD. (Tygrys)

• - Nápad na úvodní titulky s jídlem byl od Aarona Ruela. (moukey)

• - Scéna, ve které farmář Lyle zabije krávu před školním autobusem plným dětí, byla inspirována zážitkem z režisérova mládí. (Tygrys)