Napoleon Dynamit

• Česko Napoleon Dynamite (festivalový název) (více)
Trailer

Napoleon Dynamite je nový typ hrdiny s pevným afrem, rozkošnými měsíčními botami a schopnostmi, které nelze překonat. Napoleon tráví dny kreslením bájných zvířat, hádkami se svým bratrem Kipem a vyhýbáním se intrikánskému strýci Ricovi. Když do Napoleonova života vstoupí dva noví kamarádi, nesmělá Deb a kníratý Pedro, rozjede trojice kampaň, jejímž cílem je zvolit Pedra prezidentem třídy a splnit studentům jejich nejdivočejší sny. Ale pokud má Pedro porazit nafoukanou Summer, bude muset Napoleon uvolnit svou tajnou zbraň. (Paramount Network)

Trailer

Caszidy

„Vote for Pedro!“ Tak tohle je grandiózní úlet. Občas jsem si v průběhu sledování říkal, že na tenhle počin mám zřejmě příliš čisté výsledky toxikologických testů. Přesto s odstupem času musím uznat, že tohle „sociálně-existencionální drama“ z příhraničního prostředí má něco do sebe. Nejvíc top je samozřejmě taneční scéna, která je skutečně skvělá. Nejvtipnější okamžiky pak jsou samozřejmě stroj času, Kipova nápadnice, oběd na brigádě v slepičárně a nákup toho epesního obleku na ples. Asi sedm, nebo kolik vlastně, happy-endů už pak jen dokresluje atmosféru totálně absurdní komičnosti tohohle nezařaditelného pokladu. ()

MMR

Co říct k tomuto? Že je to retardované, to ví už každý. Dá se říct, že to je bezduchá komedie, kde jsem jen nevěřícně civěl s hubou dokořán, nechápajíce kroutil hlavou, je-li toto vůbec možné. No a jak je vidno, možné to je. Další věc, čemu se divím, je zdejší vysoké hodnocení, což je samozřejmě dobře. Já se pobavil, a jsem rád, že jsem se trochu jinak pobavil než obvykle. Krásné 4 hvězdičky :-) ()

Lacike

Aj po rokoch ma všetci tí exoti na čele s Napoleonom od prvej sekundy bavili. A pritom film nie je voči postavám vôbec zlomyseľný. Napoleon je proste svojský, ale srdce diváka si hneď získa. Či už svojou dobrotou alebo nasadením s ktorým sa do všetkého púšťa. Jon Heder tu podal životný výkon a dodnes sa Napoleonovskej škatuľky nezbavil. Poľutovaniahodný je tam len strýko Rico, ktorému nevyšla športová kariéra a ani po rokoch sa s tým nevyrovnal. Máme tu aj romantickú líniu z hlbín internetu, ktorá je tak WTF, že v tom prostredí pôsobí nakoniec úplne normálne. Sú tu aj nejaké trochu záporné postavy ktoré v tejto vidláckej rozprávke postihne spravodlivý trest. Minimalistická práca s kamerou alebo hudbou dodáva filmu retro nádych. Čo zvýrazňujú rôzne predmety, ktoré boli už v dobe vzniku filmu raritou. Je smutné, že sa Hessovi na rozdiel od takého Wesa Andersona, nepodarilo túto výraznú vidlácku štylizáciu takto prirodzene zopakovať v ďalších filmoch, aj keď sa o to neustále snažil, ale zakaždým už pôsobili umelo a nudne. V tomto filme to je ale neskutočná zábava. 8/10. Skúsil som pár minút aj CZ a SK dabing, ale Hederové suché hlášky ani zďaleka nevyznejú tak vtipne. ()

Galadriel

Schválně blbé dílko, u kterého jsem se doopravy zasmála jen párkrát, protože je to úžasně vtipné tak nějak konstantně po celou dobu. Zajímavě originální (už od úvodních titulek, které mají opravdu nápad), mile absurdní, jiné než většina ostatní filmové produkce, se záměrně extrémně karikovanými postavami - pokud přistoupíte na hru, kterou před vámi Jared Hess rozehrál, budete se bavit. Tenhle film je opravdu milým překvapením a musím zmínit ještě jednu věc, která mě potěšila - ve škole na chodbě a ve třídě se vyskytují normální američané, žádná přehlídka Miss America, jakou vidíme ve většině filmů, ale opravdu reálně vypadající směs tlustých, nehezkých, sympatických, krasavic, svalovců, otloukánků, průměrných i divňochů :-) ()

Janek

Jeden z nejvíc absurdních filmů, které jsem kdy viděl a zároveň svěží vítr do současné kinematografie. Jon Heder představuje typ nového hrdiny-outsidera. Pro roli byl vybrán geniálně a předvádí opravdu pikantní výkon. Troufám si tvrdit, že jde o kultovní film, který diváky musí bezesporu rozdělit na několik skupin. Ale pokud chápete třeba Wese Andersona, tak máte docela slušnou šanci, že se vám divný humor Napoleona Dynamita zalíbí. (PS - Souhlasím s Tronem, měl tam hrát Chuck Norris :) 90% ()

• Ve scéně, kde Napoleon (Jon Heder) zahazuje odznak „Summer for president“ je chyba v návaznosti. Při detailnějším záběru, kdy se rozebíhá, za ním nikdo nestojí, po střihu přímo na hod odznaku vyleká studentku, která tam předtím nebyla. (moukey)
  • Scéna z konce filmu, ve které Napoleon (Jon Heder) tančí před spolužáky, byla v začátcích serveru youtube.com mezi prvními, které se povedlo dosáhnout 1 milionu zhlédnutí, a dlouho se držela mezi nejsledovanějšími videi. Původní video však bylo smazáno kvůli porušování autorských práv. (BluT)
  • V závěrečných titulcích můžeme sledovat jeden z nejdelších seznamů herců v historii. Mezi jinými je v něm vyjmenováno všech 181 studentů, kteří se ve filmu objevili. (Tygrys)

Související novinky

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína

12.05.2018

Fotbal na islandské sopce, superhrdinové na dvou kontinentech, koňské závody na mongolských pláních, bláznivá cesta malých rockerů, boj proti pradávným obrům, retro dobrodružství malých únosců či… (více)

Jack Black ministrem obrany

Jack Black ministrem obrany

18.05.2015

Režisér Jared Hess se proslavil komedií Napoleon Dynamit, svůj debut nicméně dodnes nezastínil. Boží zápasník ani Divnej týpek příliš kladných ohlasů neposbírali, Hessovu reputaci ale možná napraví… (více)

MTV Movie Awards 2005

MTV Movie Awards 2005

07.06.2005

Štrnásty ročník odovzdávania filmových cien MTV Movie Awards moderovaný hercom Jimmym Fallonom sa už tradične blýskal hviezdnými menami, no zároveň sa (narozdiel od vážnych Oscarov) niesol vo veľmi… (více)