Hrdinové z východu

• Hongkong Zhong hua zhang fu (více)

Číňan Liu (Gordon Liu) si vezme za ženu Japonské dievča, s ktorou ich ešte v detstve zasnúbili rodičia kôli upevneniu medzinárodných vzťahov a obchodu. Mladomanželia sa majú radi, čoskoro sa však dostanú do konfliktu koli veľkým rozdielnostiam ich kultúr. Vznikne spor, v ktorom sa jeden druhému snažia dokázať, že práve to ich bojové umenie je to lepšie. Konflikt vyústi odchodom Liuovej manželky a do Číny prichádzajú najlepši Japonský majstri, aby sa stretli s Liuom v boji o prestíž. (kitano)

midget

Zkrocení zlé ženy a zároveň i zlého Japonska. Od začátku jsem fandil Japoncům, i když bylo jasné, že proti tomu arogantnímu čínskému kung fu náfukovi nemají šanci a vyjdou z toho jako trapáci, kteří přehlédli nějakou úplně elementární techniku čínských stylů. Číňané si tu zkrátka léčí komplex "sick men of Asia" a nenávist vůči Japoncům ze sino-japonských válek. Samotné souboje jsou ovšem skvělé. ()

cocrHeLL

Naprosto děkuji za skvělou martial arts přehlídku. Děkuji za ninjutsu, nikdy jsem ho snad ve filmu ani neviděl. Ale co mi tak trochu vadilo, byla maximální propagace „kung-fu je nejlepší“. Pak to na mě působilo jako přes hodinu a půl trvající reklama. Jinak i zápletka byla fajná a boje samotné jsou až na pár věcí fakt super. Nevim, jak hodnotit, tak je to taková silnější trojka, ale třeba ještě přehodnotim. ()

Brain-D

Naprosto obrovskej nářez gigantických výšin. Začne to jako komedie o hádce Manželů. Manžel číňan a manželka japonka se hádají, které umění je lepší. Jestli je lepší čínské kung-fu a nebo japonské sttyly umění. Díky náhodám se film převine do druhé části, kdy omylem vyzve náš manžílek nejlepší mistry Japonska a to je snad nejlepší část film. Souboje a kombinace různých zbraní, technik, japonské techniky, čínské techniky.... No naprosto geinální martial arts. ()

Pecival

Poněkud chladnější začátek film vynahrazuje poslední půlhodinkou, kdy se Japonští mistři střídají jako houby po dešti. Navíc, skvělý závěrečný souboj se spoustou cool ninja triků, zakončený ultimátním krabím stylem. Dobrá choreografie (ikdyž bych si představoval mín zbraní a víc rukou). To že Japonci (víceméně) dostanou nakládačku je u HK filmu zcela v pořádku, ale aspoň mohli udělat z hlavního Činského hrdiny nějakého epického bijce, ne takového lempla :) ()

warrenur

Kedze som ako maly chalan este na videokazetach z burz sledoval stare azijske kung-fu filmy a teda sa da povedat, ze som na nich vyrastol, nemohol som nesiahnut ani po tomto, ked uz som ho mal na dosah ruky. Tesil som sa o to viac, lebo hlavny predstavitel v podani Chia Hui Liu-a, bol moj hrdina z 36tich komnat Shaolinu. Samozrejme som bral film s rezervou ohladom na dobu, v ktorej bol nakruteny. Zial, akosi som sa uz nemohol pozerat na afektovane "herectvo" umele rekvizity zbrani a niektore (napr. krabi) smiesne bojove styly. Naviac, vsetky postavy su vyslovne komicke odhliadnuc od dialogov. Ale je to rydza kung-fu klasika z tych rokov. Komnaty mali svoje caro a to hlavne preto, ze boli vo vaznom duchu. Ale vo vseobecnosti mam problem s niektorym "azijskym" stvarnenim "afektovanym humorom" doplnenym "zivou mimikou". Len pre fandov zanru aj to len tych zazratejsich. :) ()

MickeyStuma

Hongkongské kung-fu filmy mají ve své přemíře stále stejnou šablonu, takže originalitu aby divák skutečně pohledal. Ale jak se říká, výjimka potvrzuje pravidlo, a tak se stane štěstí, že na nějaký námětově odlišný klasický film s bojovým uměním lze občas narazit. Tento je jeden z nich. Co je na něm tak zvláštního? Už ten fakt, že kromě Číňanů tu jsou také Japonci, což znamená jediné. Čínské kung-fu proti japonskému karate. Koprodukce Číny s Japonskem je na 70. léta vůbec pozoruhodným počinem, neboť v této době ještě stále bujela nenávist Číny k Japonsku kvůli okupaci. Každopádně se spolupráce vydařila, čímž vznikl jeden z mála fenomenálních snímků, kde je samozřejmě nejen přehlídka onoho bojového umění, ale má to i vkusně ucelený příběh, což taktéž nebývalo zrovna pravidlem. Jak známo, příběh u kung-fu filmů vždy zapadal spíše do pozadí. Ohledně bojového umění je opět na co koukat. Prezentace mnoha stylů, a to jak se zbraní, tak i beze zbraně, potěší nejednoho fanouška bojových umění. Snímek tímto způsobem neporovnává jen rozdíly v boji mezi oběma zeměmi, ale i jejich odlišnou kulturu. Nejvíce je to poznat na zvycích nejen charakterově, ale hlavně při různých ceremoniích. Trochu humorné přijde třeba společný pobyt u jídelního stolu, kdy Číňané sedí, zatímco Japonci klečí. Vzniká tak nemálo nejrůznějších nedorozumění, což především pro diváky slouží jako motiv právě pro ony očekávané spory a hlavně souboje. Jasně, je to poměrně laciná tvůrčí finta, ale u takového filmu, proč ne. Je v tom skryta i kapka nějakého toho humoru. Důležité je, že jsou souboje choreograficky dobře odvedené, divácky napínavé a patřičně rychlé. Souboje jsou vzácně čestné, což je na tom asi to nejkrásnější. Prezentace toho všeho je tak především pro čest, lásku a rozvoj bojových umění. A to by měl být pravý smysl takovýchto filmů. ()

zberatel

Ano ano priatelia.. Na rok 79 velmi netradicny pribeh, zato vsak perfektne choreograficky zvladnuty. Zacalo to ako nevinna manzelska hadka a prerastlo to do stretu dvoch odlisnych svetov a bojovych umeni... Ja osobne som sa poriadne od srdca smial ked jeho manzelka pri treningu zrovnala polku zahrady zo zemou a zrusila mur akoby to bol domcek z karat :D Kedykolvek si to mozem dat znovu :) ()

Tamten

Film můžeme rozdělit do dvou částí. V první cca třetině sledujeme přihlouplý příběh, kterak si jeden Číňan vzal Japonku a vzájemně spolu neustále bojují, díky čemuž se Číňan nakonec dostane do sporu s nejlepšími japonskými mistry. Druhá část je pak vlastně exhibice, při které jsou srovnávány různá japonská bojová umění s jejich čínskými protiklady. A ačkoliv je vše bráno z čínského pohledu (jeden Číňan vyhraje ve všech oborech nad nejlepšími Japonci), jako ukázka bojových umění i schopností herců je tato část filmu vynikající. ()

shinbone

číňan přepere manželku japonku a řekne, že čínský kung fu je lepší, než japonský..uslyší to japonci a řeknou "thats racist", tak pošlou svý bojovníky, aby číňana zmlátili, a sami od něj dostanou. lol. ()

HKstars

Lau Kar-Leung si zas jednou potřeboval veřejně "zamasturbovat" nad tím, kolik zná bojových stylů a zbraní. Jako by to nestačilo v Legendary Weapons of China, teď milý Lau, se svým nevlastním bráchou Gordonem, fušuje do řemesla i Japoncům. A navzdory mé averzi k "jedinému žijícímu velmistrovi" (viz níže), musím říct, že z toho je opět další nesmrtelná klasika. Konec 70. let téhle bratrské dvojce zkrátka vyšel a je škoda, že tenhle film vedle komnatových pecek trochu zapadl. Jeho zápletka je totiž velice originální a ve druhé půli filmu se zvrhne v nekonečný řetěz bojových scén, které jako by vypadly z učebnice. Ah To si má vzít za ženu kamarádku z dětství, Kung Zi, kterou ale už léta neviděl. Zprvu protestuje a snaží se manželství vyhnout, ale z Kung Zi vyrostla taková kráska, až to Toovi zvedne... kadeře (ano, Gordon Liu tu má víc vlasů než ve všech dalších rolích dohromady ;). Dojde tedy ke svatbě, manželství však nemá dlouhého trvání, protože Kung Zi ráda trénuje japonské bojové styly a snaží se manželovi dokázat, že jedině karate a judo jsou těmi správnými bojovými uměními. Když zlikviduje půlku zahrady (ukopávat hlavy mramorovým andělíčkům se nesluší) a párkrát zaspáruje s manželem, odjede naštvaná zpátky do Japonsku, i proto že jí Ah To ve většině disciplín porazil. Jeho otec, který celý sňatek domluvil snad ještě před synovým narozením, čistě z obchodních důvodů, se snaží dát věci do pořádku, ale Toův dopis manželce, který se náhodou dostane do rukou Ziina blízkého přítele, ninji Takena (eh), který jeho význam špatně pochopí a bere to jako čínskou výzvu na souboj. Dá tedy dohromady nejlepší bojovníky jednotlivých japonských stylů a vydá se za Toem. Však se ještě ukáže, jestli má navrch čínský meč nebo japonská katana. Takena hraje Yasuaki Kurata (zřejmě nejobsazovanější "ninja" v hongkongských filmech) a zápletka by vám snad mohla trochu připomenout Ninja in the Dragon´s Den (natočený šest let po tomto filmu). Lau Kar-Leungovi nelze upřít vynalézavost, především v první části filmu, kdy se manžel a jeho choť navzájem trumfují, kde to jen jde. Poznáte tak zbraně i techniky z obou stran barikády a jedná se o milou předehru k extrémně nataženému finále, ve kterém už se charaktery postav víceméně nevyvíjejí. Jakmile přijede japonský reprezentační tým do Číny, jde už čistě o bitky a max. tak nějaký kodex samurajů, probleskující vždy na konci soubojů. Gordon Liu vyzkouší karate, judo, japonský meč, nunčaky nebo umění ninjů. A tady začíná Lau Kar-Leungův film trochu skřípat. Ne že by snad podání bojových stylů bylo nějak nepřesné, naopak se člověk musí sklonit před Lauovým rozhledem a Gordonovými schopnostmi. Nejsem sice expert, ale všechno vypadá přirozeně a Gordonovi "sežerete" i vlastní verzi drunken boxingu, který ho naučí sám Lau Kar-Leung v cameo roli (neodolatelně sehrál Ah Soa, tj. postavu žebráka z Drunken Mastera... stojí za zmínku, že Yuen Siu-Tien, který hrál Soa/Sama v Drunken Masterovi, tu hraje jednoho z čínských mistrů, který použití drunken boxingu proti karate navrhne). Jde tu čistě o to, že výsledky jednotlivých klání jsou nekompromisní. Při manželských bitkách to ještě vypadá celkem vyrovnaně, ale skutečnost, že Ah To vyhraje nade všemi velmistry, kteří se mnohdy věnují jen konkrétnímu stylu (takže nad ním tráví nepoměrně víc času, než univerzálně cvičený jedinec), je velice vratká. Snad jen u juda nechal Lau prostor pro zaváhání a zkalil charakter hrdiny malým podrazem (ale nevědomým), u zbytku jsme důsledně přesvědčování o tom, že čínské styly nemají konkurenci. Podobně troufalý byl Lau i v Bláznivé misi 5, když nechal západní šerm zlikvidovat čínským mečem, v tomhle případě jde ale o trochu víc. Japonci asi tenhle film v lásce nemají. My ale Japonci nejsme a pokud nepatříte zrovna k fanatickým studentům karate nebo aikida a nemodlíte se denně dva zdrávasy v japonštině, můžete tuhle mezinárodní nesnášenlivost a pokřiky "naše kung-fu je lepší než vaše" s klidem hodit za hlavu. Jde tu přeci jenom hlavně o výkladní skříň mnohdy neuvěřitelných bojových výkonů. Lau všechno rámuje do širokých záběrů a stříhá jen když je to nutné. Všechny techniky tak dostanete na stříbrném podnose a v prvotřídní kvalitě. Tenkrát to možná byla samozřejmost, dneska si takových filmů musíme vážit. A Gordon Liu by se svým charismatem skutečně mohl lámat skály. Pokud máte šanci sehnat tenhle titul a s leskem v oku vzpomínáte na 36 komnat a podobné fláky, neváhejte už ani vteřinu. Máte na dosah perlu a ani o tom nevíte. 80% () (méně) (více)

Grimaldi

K Heroes of the East jsem již před shlédnutím přistupoval s nemalým očekáváním a mám velkou radost že se všechna bezezbytku naplnila. Opravdu skvělé souboje na pozadí dvou si odlišných a přesto podobných kultur. Zdejší střet ale není záminkou k povzbuzování nacionalismu, jde spíš o snahu ukázat, jakou důležitost má respekt a tradice. Díky sourozenecké dvojici Gordon Liu před kamerou a Lau Kar Leung nejen za kamerou to vše dostáváme v nádherném akčním pojetí, kterému k dokonalosti opravdu moc nechybí. Opravdu skvělý filmový zážitek. ()

Mukade

To čo bola za vrcholná drzosť a debilita od tvorcov filmu, že akože sa naučil nový bojový štýl (drunken boxing) za 1 deň, naviac kratučkým odpozorovaním?! To je úplne smiešne. A dokonca s ním porazil japonského karate majstra, pričom spočiatku, pri použití svojho starého bojového štýlu, od neho dostával na frak... Už len kôli tomu túto komédiu pre deti by som mal ohodnotiť odpadom...... Samozrejme v čínskom filme všetci japonský majstri jednotlivých štýlov prehrali a to prosím s jedným relatívne mladým čínskym uchom zato veľmajstrom vo všetkom. To je tak trápne.. S japoncov urobili blbečkov. ()

tomik1976

výborný film,ve kterém uvidíte spoustu,jak čínského,tak japonského bojového umění najednou!Zpočátku trochu výměna názorů manželské čínsko-japonské dvojice,později se přitvrzuje a vybíjejí si vzájemnou zlost různými styly,nakonec přijede Japonská výprava různých umění a manžel té Japonky je parádně ztříská.Děj je jednoduchý,ale souboje jsou mistrovské!! Výměna názorů dvou kultur je zde podána skvěle,člověk se fakt něčemu přiučí. ()

sanjozko

Prva polovica genialna - stret roznych kultur v domacnosti, druha polovica este genialnejsia - stret dvoch kultur v bojovych umeniach, nemam viac co dodat, hodnotenie hovori za vsetko. ()

hmyzovrah

Tenhle filmek si pustím, když se chci odreagovat. Je to takový sarkastický, ukázkami protkaný, bojový filmek s legrační zápletkou a je o rozdílech Číny a Japonska, jak v boji, tak i v kultuře. Vsadím se, že tohle je klasika Čínské kinematografie. Souboje jsou výborné a člověk se i zasměje. Pokud se jedná o příběh, tak ten tu moc nehledejte, celej film je jen jedno velké nedorozumění. Ale i přesto jsem musel hodnotit plným počtem. Tenhle film budete milovat, nebo nenáviďet. ()