Iluze - film o vlaku (festivalový název)

• švédský

Skenbart - en film om tåg

• švédský

Thomas Lagerman

Scénografie:

Peter Bävman
  • blueskin

zoufale nevtipná komedie na úrovni lidových divadelních frašek. zjevně mám o filmovém humoru zcela jinou představu než většina místního osazenstva. celou dobu trvání filmu jsem se vlastně jenom těšil na scény s kristinou törnqvist, jejíž role karin měla nejblíže k charakternímu herectví a vyčnívala tak z okolního řachandového marasmu.(1.6.2014)

Literární kritik jako tvůrce dějin a ničitel :) A padni komu padni - ať jsou to homosexuálové, jeptišky, pobaltští uprchlíci nebo válečný veterán...Švédská černobílá a zručně natočená záležitost, pro niž je označení komedie/thriller zcela na místě...Spousta přesahů a narážek na jiné filmové klasiky...Na seveřany kopa legrace...(15.1.2010)

Nejspíš se budu na film muset podívat znovu, abych objevila jeho pravé kouzlo. Zklamaná jsem při jízdě vlakem se vskutku roztodivnými spolucestujícími nebyla. Přesto výsledný dojem zatím není víc než pouze dobrý. Nechyběly komické situace, napětí a kriminální zápletka s nečekaným rozuzlením. Vše v duchu Wittgensteinovy filosofie, která praví že: "nic nemusí být nutně takové, jaké se zdá být".(2.12.2008)

Po pravdě bych očekával mnohem více. Film, kde se potkají ve vlaku nejpodivuhodnější individua, jako manžel, co chce zabít vlastní ženu, milenka, dva homosexuálové, věčný smolař, nešikovný dobrotinec, podezřívavý průvodčí, atd., tak bych čekal mnohem vtipnější podívanou, víc rozehrané scény. Když už zavřu do vlaku takovou skupinu lidí, tak musím scénář vyšperkovat, nepsat tolik klišé situace, které byly k vidění už tisíckrát předtím.(11.8.2008)

Švédové prostě filmy dělat umí a to jak v režijních tak hereckých obsazeních...Skenbart je vynikající film s poněkud černějším humorem zato velice situačním a trefným...herci byli přirození přičemž situace ve, kterých se nacházeli byly na druhou stranu sice dosti atypické ale místy prostě geniální...pro mě zasloužených 90%...(22.2.2007)

• - Scény zobrazující Stockholmské hlavní nádraží byly natáčeny ve stanici Krylbo kvůli její podobě se Stockholmem 40. let. (Marek#33)

• - Ačkoliv se snímek odehrává v zimě 1945, exteriéry byly natáčeny v létě ve Švédsku. (Marek#33)