Děvčátko, které bydlí na konci ulice

• Kanada The Little Girl Who Lives Down the Lane (více)

V tomto kanadském thrilleru ztvárnila Jodie Foster titulní postavu - samotářskou, zarputilou a sama na sebe odkázanou dospívající dívku jménem Rynn, která žije sama ve velkém domě svého otce. Když do domu kdokoli přijde nebo zavolá, děvče vysvětluje, že má tatínka na služební cestě. Je opravdu daleko... hodně, hodně daleko. A maminka? Ta také... Rynn se své nezávislosti nehodlá vzdát a je odhodlaná udělat cokoli, aby si uchovala své strašlivé tajemství. To ale bohužel vyčmuchá její vlezlá sousedka paní Halletová (Alexis Smith). Dalším nebezpečím, které ohrožuje Rynnin klid, je sousedčin syn Frank Hallet (Martin Sheen), pedofil, který má v plánu děvče zneužít. Naštěstí je zde rebelující teenager Mario (Scott Jacoby), který je vždy připraven podat Rynn pomocnou ruku. Scénář k tomuto mrazivému thrilleru s dokonalou atmosférou napsal Laird Koenig jako adaptaci vlastního románu. (oficiální text distributora)

Sfinkter

Velice komorní příběh s několika málo postavami, ve kterém si budete užívat především herectví mladé Jodie. ()

Jizni Tlapa

Skvělý úvod sliboval mrazivou podívanou. Jodie,jako fracek, hrála perfektně a když přišlo na první mrtvolku,říkal jsem si, že jsem "tu" správně. Stejně tak Sheen senior se choval úchylně a líbivě. Zazdil je oba bohužel příběh a režisérský um, který z tohohle rádoby "horůrku" nedokázal vymačkat víc,než 3,5 hvězdy.. škoda slibného potenciálu.. ()

Pavlínka9

Film není podle mého názoru nějaká "extratřída", ale má něco do sebe...Budu si pamatovat hlavně dvě věci - krajně nepříjemnou majitelku domu, jejíž drzost a vyprávění o slušnosti mi chvilkami způsobovalo tik v oku a představu, jak já, i když by mi bylo třeba i těch 13let, bych ji poučila o tom, že do pronajímaných domů, i když ona je pronájemce, se aspoň klepe či pozdraví. A druhá - opálený zadek Jodie Foster, který rozhodně nešel nepřehlídout :D Říkala jsem si, kolik nájemců v domě bude a nemůžeme vědět, kolik by si jich tam hlavní představitelka nakonec ještě pozvala :D ()

Jello Biafra

Vopred píšem, že tento film nemá s žánrom horor nič spoločné. Je to skorej dráma kombinovaná s thrillerom a rozpráva príbeh 13 ročnej Rynn v podaní Jodie Foster, ktorá sa snaží žiť nezávisle svoj život bez rodičov. Len škoda, že tí jej susedia sú takí doterní a nedajú jej pokoj. Film sa miestami nepríjemne vlečie a dopláca aj na vykonštruovaný scenár s niekoľkými deus ex machina momentmi. Všetko ale prebíjajú skvelé herecké výkony, pretože okrem mladičkej Jodie Foster v titulnej úlohe tu žiari aj Martin Sheen ako pedofilný sused. ()

vitekpe

O zvlastnich problemech nekterych dospivajicich devcat existuje rada dobrych a zajimavych filmu, temhle byl bohuzel spise prumerny....skoda. Celkem se ztotoznuju s komentarem, ktery zde napsal kolega dobytek. 3- ()

Han22

První slavnější thriler z roku 1976 u kterého jsem netušil co čekat. Rodinnou nudu o holčičce ohrožované úchylem, klišé o vraždícím dítěti nebo nějakou perverzní 70s ujetost. Nakonec je to spíše psychologické drama, které upřimně zas tak moc nešokuje. Sheen sice hraje odporného slizouna, ale na to už je člověk u jeho postav zvyklý a je spíše v pozadí. Hlavní hrdinka nevypadá jako nevinné dítě ani postavou ani chováním - je to stoprocentní lhářka, která brání dům před vlezlou sousedkou, dobráckým policajtem nebo oním úchylem. Ale není to ani žádná psychopatka (za "tajemství" ve sklepě nemůže) naopak kamarádství přerostlé v lásku s o něco starším klukem je přirozené a ukazuje ji jako obyčejnou holku, která přes všechno nechce být sama. Mrazivý je tak akorát pochopitelný konec A šokující? Nahatá scéna zezadu je natočená s tělem dospělé dablérky, takže ani ne. Všechny body a hvězdičky jdou tak fantastické Fosterové, která tu podává ve 13ti oskarový výkon (a bohužel se nominace nedočkala), bez ní by ten film byl poloviční. PS: A horor to není ani omylem, opravdu spíše drama/thriler. ()

farfalla

Toto mysteriózní drama vychází ze stejnojmenné knihy Lairda Koeniga z roku 1974. Koenig kromě napsání scénáře k filmu zdramatizoval svoji knihu i do podoby divadelní hry. Hned, jak jsem si přečetla tuto informaci, mě napadlo, že tento film mi spíše připomíná divadelní hru. Jednak se kamera zaměřuje na postavy a na detaily. Také je tady jenom pět postav, které všechno popisují. Samostatná, ale stále dětská Rynn Jacobs (Jodie Foster), která umí dobře mluvit a postarat se o sebe, ale neustálé skrývání tajemství ji připravuje o energii. Naštěstí se objeví Mario (Scott Jacoby), který má dostatečně dobrodružnou povahu a otevřenou mysl, aby dokázal sdílet tato tajemství. Také jeho strýc, policista Miglioriti (Mort Shuman) je na její straně. Je tady však slídivá až drzá domácí Cora Hallet (Alexis Smith), která z nedostatku jiných činností v tomto malém pobřežním městečku ve státě Maine se zaměřila na Rynn hlavně proto, že Rynn ji automaticky nebere jako autoritu. Což je asi jediná v městečku podle toho, jak si paní Hallet dokáže prosadit svou i co se týká nedotknutelnosti jejího syna Franka Halleta (Martin Sheen). Ten se zahleděl do Rynn a nehodlá se jí vzdát. Rynn se od počátku snaží situaci v jejich domě vysvetlovat logicky a ležérně, ale brzy je jasné, že všechno bude jinak. Tajemství se odhalují postupně a Rynn pak s ulehčením Mariovi vysvětlí pravdu. Ale protože ani on není dospělý, vyřešení situace kolem Rynn nebude rychlé a jednoduché. Jodie Foster s přehledem zvládla tíhu celého filmu, od nekonfliktních filmů u Walta Disneyho za tři roky udělala velký skok. ()

duddek

Je to taková Pipi Dlouhá punčocha... jen místo opice má křečka. A rozpustilost vyměnila za chladnokrevnost. Na můj vkus dost odvážný film (kde se dítě i svléká), ale dobře zahraný. Nejvíc mi v paměti zůstane scéna z úvodu, kdy ji Sheen vilně chytí za ruce (brrrr), a potom naopak ke konci, kdy se v potemnělém domě začne otevírat sklep. "Lidi jsou tady nejdřív kapku odměření. Ale čím déle tu jsi, tím jsou odměřenější." :) ()

Erinye

Nebylo to tak úplně zlé, ale film utekl tak rychle, a nakonec jsem vlastně ani nevěděla, o čem to vlastně bylo. Celkové zpracování mi přišlo celkem povrchní, rozhodně se tvůrci nepodařilo vtáhnout mě do děje. Jodie Foster jako by tu ani nehrála, jen se tvářila zarputile a hororem bych to vůbec nenazvala. Martin Sheen jako pedofil se také moc nevydařil. Určitě by se z daného námětu dalo vytěžit mnohem více. ()

Schuldiner

Jodie Foster ve svých 14 letech předvádí slušný (v jednom momentě i neslušný resp. odvážný) herecký výkon. Co mi na filmu asi vadilo nejvíc, byla jednoznačně nevhodná hudba. To jak hudbu u filmu příliš nevnímám, tak tady mi to prostě nesedělo. Jednotlivé postavy se chvílemi chovají prazvláštně, ale dejme tomu. Zas to není úplně do očí bijící. ()

Kacitr

Tohle se mě osobně vůbec nelíbilo. Atmosféra žádná, děj převážně v jedné místnosti a takhle by nejednala třináctiletá holka. Jodie Foster se sice snažila ale film stejně nezachránila. ()

Greg25

Komorní atmosféra až divadelního rázu. A jistá dávka suchosti, protože mnohé věci, co by se v kdejakém thrilleru řešily jako hlavní bod filmu, jsou tady brány jako samozřejmosti nad kterými se nikdo příliš nepozastavuje a jiné jsou zase utlumeny v pozadí vyprávění. A přestože film všude prezentují jako thriller, já bych ho spíše nazvala komorním dramatem o duši jedné dospívající slečny s neobvyklým osudem. 80% ()

camper

Jak tak koukám, jsem jeden z mála, co jsem dal 5*. Ale byl to zase jednou film, kterej se mi opravdu líbil a přesvědčil mě, že stále mám mezery v kvalitních filmech! Od začátku filmu je jasné, že děvčátko jménem Rynn skrývá nějaké tajemství, které je postupně, po malých krůčcích odhalováno, ale tak, aby si mohl domýšlet. Já třeba jsem si něco domyslel, ale pak jsem zjistil, že pravdu jsem měl z jen z jedné poloviny. Ovšem i tak jsem byl docela překvapenej, čeho je tohle malé dítě (rozuměj dítě, které chce, aby se s ním jednalo jako s dospělým člověkem a trpí, když tak s ním lidé nejednají) schopné. Ukázalo se tady, že méně je někdy více. Ano, tenhle film byl velmi komorní, ale atmosféra šlapala od začátku do konce! ()

Dimo

Příjemné (tím myslím potěšující kvalitou) drama na klidnou noc, které se nebojí být odvážné jak v předneseném tématu, tak ve scénách. Celofilmové jemné mrazení a stále mírně napjatá atmosféra velmi těší. Jodie Foster, jako Rynn odvádí famózní herecký výkon. 85%. ()

Utero

Příběh je dobrý, hezky se na to kouká, malá Jodie je opravdu roztomilá a Martin Sheen jako pedofil taky slušně zaujal. Jen tomu opravdu něco scházelo. Asi lepší atmosféra a režizér z celkem dobrého námětu nevytřískal maximum. Film ted vysílají často na MGM, takže si určitě udělejte čas. Za zkouknutí to přecejen stojí. ()

nurielka

Tak za tú poslednú scénu dávam štvrtú hviezdičku, Fosterová to hrala presvedčivo, malo to takú svojskú iskru, ktorá sa mi páčila od začiatku, trošku z toho a trošku z tamtoho. Atmosférou som bola milo prekvapená. Určite by som dala do toho niečo viac, ale neviem, niečo mi tam ešte chýbalo. Nejaký ten WAU záver. ()