Zlo neznámého původu

Of Unknown Origin

Of Unknown Origin

Horor

Kanada / USA, 1983, 88 min

Okamžitá přední příčka všech krysích/potkaních filmů, co jsem viděl. Z "klasického" a velmi jednoduchého příběhu vytřískáno mnohem více, než by se dalo myslet. Naprosto vynikající způsob snímání krysy, který z tohoto drobného hlodavce bez jakýchkoliv triků a přikrášlování vytváří obrovské monstrum, jež by Godzille natrhlo... však vy víte co. Prostě jedním slovem pecka. Jen bych si dovolil (výjimečně a ojediněle :-)), nesouhlasit s Ingrid. Jsem těn někdo, kdo má tyhle tvory hrozně rád a film se u mě účinkem neminul. Snad i proto, že je mám hodně rád a stejně jako hlavní hrdina, i já si o nich pozjišťoval nejednu zajímavou informaci. Hodně skvělých nápadů jak po dějové stránce, tak i té technické, kamera z krysí perspektivy, záběry krysy, její důmyslné chodbičky a zběsilé útoky. Brrr. A k tomu všemu ještě častá návštěvnice mých mladických mokrých snů (holt jsem viděl všechny Noční oči v pravý čas :-) Shannon Tweed hezky za mlada. Nelze jinak než do plna!(10.2.2012)

Takhle nějak to vypadá, když vám do baráku vleze nezničitelná, jak bobr velká krysa s IQ větším než půlka obyvatel ČR, a přivede vás na pokraj takového zmagoření, že si pak rozmlátíte celý barák. Vzhledem k námětu je tento postarší kus úplně s přehledem dívatelný, jsem dokonce na vážkách mezi 3* a 4*, ale kvůli konci, kdy se ten macek ukáže kameře v plné parádě, dávám silnou trojku. První půle je rozhodně nadprůměrná. 69%(20.7.2013)

Tohle jako horor opravdu moc neni, spíš takový dost velký psycho, ale nápad s krysou je docela dobrej a některý záběry jsou fakt hodně napínavý a zajímavý, jenže to fakt nestačí, ale zase musí nechat, že s přibývajícím časem se atmosféra opravdu pěkně stupňuje a závěrečný zdemolování celýho bytu je fakt suprový, prto ty 4*, jinak to zae nějak zvlášť dobrý neni(27.11.2006)

Bart Hudges (Peter Weller) patří k nejlepším zaměstancům své firmy, má krásnou manželku a syna, také si zrovna zrestauroval pěkný nový dům. Sice mu zrovna odjíždí manželka s dítětem na dovolenou, ale na druhé straně má dostat velice zajímavou zakázku v práci. Téměř idylický příběh však naruší nezvaný host v domě, krysa. A to není žádná hloupá myš, ale pěkně mazaná kryska, a začíná boj na život a na smrt... Svým způsobem zajímavý filmeček, který sice před dvaceti lety určitě budil větší hrůzu "z neznámého", ale dnes už jen přijemně baví. Peter Weller v hlavní roli krásně ukazuje "morální" úpadek vcelku rozumného muže, jehož priority se prudce mění, aby vyhrál nad vlezlým živočichem. A kdo že to nakonec vyhraje ? Nepovím :)(20.6.2004)

Filmové osmdesátky postavily lidského hrdinu proti nekonečně bizarní škále nepřátel, přičemž zdejší neúměrně vychcaná krysa ještě patří k těm celkem normálním - a to je taky hlavní problém. Snímek je víceméně řemeslně v pořádku a neutápí se v hrdě proklamované trapnosti, ale je většinou hrozně umírněný a nenápaditý. Heroický a drtivě černohumorný závěr naštěstí potvrzuje, že žánrové zařazení ke komedii by bylo na místě, a hodně napravuje předchozí nevýrazné pokusy o tvorbu napětí či vytváření psychického teroru. Sorry jako, ale představa boje na ostří nože mezi dospělým chlápkem a jednou krysou je prostě bžunda, což si Cosmatos stačil ještě včas uvědomit. Slabé 3*.(5.6.2018)

• - Film obsahuje odkazy aj na iné slávne súboje človek versus zviera. Bart Hughes (Peter Weller) číta knihu "Moby Dick" a neskôr sleduje v televízii film Starec a more (1958). (beso74)

• - Prvý film, v ktorom dostal hlavnú úlohu Peter Weller. (beso74)

• - Kniha, při jejíž čtení vyruší "záporák" hlavního hrdinu a kterou on poté vztekle mlátí do stropu, je "Moby Dick" od Hermana Melvilla. (dokec)