Zlo neznámého původu

• Kanada

Of Unknown Origin

Horor

Kanada / USA, 1983, 88 min

Budoucí Robocop se ve svém novém domě snaží lapit hlodavce, který mu začne dělat ze života peklo. Tahle krysa je totiž nejen obrovská, ale i nevídaně vychcaná... Hodně povedená záležitost, která se může chlubit jak slušnou dávkou napětí, skoro paranoidní atmosférou a kapkou černého humoru, tak skvělou kamerou, díky níž vypadá ta chlupatá svině opravdu jako gigant. Závěr pak jde lehce do extrému s tím, že hrdina kvůli honbě na nepřítelem neváhá zdemolovat půlku baráku. Takže směle do něj, pokud stále váháte, lepší krysí horor totiž asi nenajdete.(10.7.2013)

Spíše než horror se jedná o sci-fi. Krysa má sice určitou inteligenci (menší než potkan), ale aby se chovala tak, jak jí předepisuje scénář...nu...to je opravdu z říše pohádek. Dorůstá maximálně 25cm (bez ocasu), ve filmu má ale dobrý půl metr.... Na druhou stranu se o krysách dozvíme spoustu zajímavostí, takže se část snímku promění v přírodopisný dokument. Klady - kamera, hudba, interiér domu, bezútěšně chátrající Robocop, roztomilý hlodavec v detailu, rozsápaná kočka, devastace domu. Zápory - strašení téměř nulové, pár napínavých scén je předčasně uťato, horrorová jízda se nekoná. Ke konci film chvílemi nudí a Robocop se začíná chovat naivně - strkat ruku někam, kam nevidím,...no, no. ,,Miláčku, co se tu stalo?" ,,Měl jsem návštěvu..."(21.7.2013)

Okamžitá přední příčka všech krysích/potkaních filmů, co jsem viděl. Z "klasického" a velmi jednoduchého příběhu vytřískáno mnohem více, než by se dalo myslet. Naprosto vynikající způsob snímání krysy, který z tohoto drobného hlodavce bez jakýchkoliv triků a přikrášlování vytváří obrovské monstrum, jež by Godzille natrhlo... však vy víte co. Prostě jedním slovem pecka. Jen bych si dovolil (výjimečně a ojediněle :-)), nesouhlasit s Ingrid. Jsem těn někdo, kdo má tyhle tvory hrozně rád a film se u mě účinkem neminul. Snad i proto, že je mám hodně rád a stejně jako hlavní hrdina, i já si o nich pozjišťoval nejednu zajímavou informaci. Hodně skvělých nápadů jak po dějové stránce, tak i té technické, kamera z krysí perspektivy, záběry krysy, její důmyslné chodbičky a zběsilé útoky. Brrr. A k tomu všemu ještě častá návštěvnice mých mladických mokrých snů (holt jsem viděl všechny Noční oči v pravý čas :-) Shannon Tweed hezky za mlada. Nelze jinak než do plna!(10.2.2012)

Filmové osmdesátky postavily lidského hrdinu proti nekonečně bizarní škále nepřátel, přičemž zdejší neúměrně vychcaná krysa ještě patří k těm celkem normálním - a to je taky hlavní problém. Snímek je víceméně řemeslně v pořádku a neutápí se v hrdě proklamované trapnosti, ale je většinou hrozně umírněný a nenápaditý. Heroický a drtivě černohumorný závěr naštěstí potvrzuje, že žánrové zařazení ke komedii by bylo na místě, a hodně napravuje předchozí nevýrazné pokusy o tvorbu napětí či vytváření psychického teroru. Sorry jako, ale představa boje na ostří nože mezi dospělým chlápkem a jednou krysou je prostě bžunda, což si Cosmatos stačil ještě včas uvědomit. Slabé 3*.(5.6.2018)

Bart Hudges (Peter Weller) patří k nejlepším zaměstancům své firmy, má krásnou manželku a syna, také si zrovna zrestauroval pěkný nový dům. Sice mu zrovna odjíždí manželka s dítětem na dovolenou, ale na druhé straně má dostat velice zajímavou zakázku v práci. Téměř idylický příběh však naruší nezvaný host v domě, krysa. A to není žádná hloupá myš, ale pěkně mazaná kryska, a začíná boj na život a na smrt... Svým způsobem zajímavý filmeček, který sice před dvaceti lety určitě budil větší hrůzu "z neznámého", ale dnes už jen přijemně baví. Peter Weller v hlavní roli krásně ukazuje "morální" úpadek vcelku rozumného muže, jehož priority se prudce mění, aby vyhrál nad vlezlým živočichem. A kdo že to nakonec vyhraje ? Nepovím :)(20.6.2004)

• - Kniha, při jejíž čtení vyruší "záporák" hlavního hrdinu a kterou on poté vztekle mlátí do stropu, je "Moby Dick" od Hermana Melvilla. (dokec)